Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Yapı Kredi Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle bankanıza para almanızı ya da farklı kişilere tanımladıkları Kolay Adres ile para göndermenizi sağlayan bir ortak bankacılık protokolüdür.


Yapı Kredi Kolay Adres ve FAST sistemleri ile daha kolay bir şekilde bankanıza ödeme alabilecek ya da hızlıca karşı tarafa para transfer edebileceksiniz. Yapı Kredi Bankası da 12 Kasım 2020’de duyurulan ve 8 Ocak 2021 tarihinde uygulamaya konan FAST ve Kolay Adres sistemlerini uygulamaya başladı. Bu yazımızın devamında “Yapı Kredi Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Yapı Kredi Kolay Adres hangi hesaplar için tanımlanır?” ve ”Başka hangi bankalar için bu tanımlamalar yapılır?” gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz. Cevaplara geçmeden önce isterseniz Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konumuzu inceleyebilirsiniz.

FAST Nedir?

Yapı Kredi Kolay Adres incelemesine başlamadan önce dilerseniz Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak’ta uygulamaya konan FAST yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi konusunda biraz bilgi verelim. FAST olarak kısaltılan bu sistem sayesinde artık 7 gün 24 saat EFT yapabileceksiniz. Artık hafta sonları, saat 17:00 sonrası, tatil günleri gibi kısıtlar EFT işlemleri esnasında karşınıza çıkmayacak. Birkaç saniye içinde kolayca para gönderip alabileceksiniz. Hatta beş saniye içinde hesabınıza yansımayan FAST EFT gönderimleri iptal edilecek. Konuyu daha net öğrenmek isterseniz FAST İle EFT İşlemler 7 Gün 24 Saat isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Yapı Kredi Kolay Adres Nedir?

Yapı Kredi Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle bankanıza para almanızı ya da farklı kişilere tanımladıkları Kolay Adres ile para göndermenizi sağlayan bir ortak bankacılık protokolüdür. Uzun IBAN adresi kullanarak para göndermek yerine para transferi yapacağınız kişinin Kolay Adresine para göndermek daha pratik olacaktır. Kolay Adres olarak tanımlanabilecek cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası, e-posta adresi, vergi kimlik numarası, pasaport numarası gibi en sık kullanılan kişisel bilgilerle para transferi yapmanın kolaylığını yaşayabilirsiniz. Yine aynı şekilde farklı kişilerden de Yapı Kredi Kolay Adres tanımlayarak para alabilirsiniz.

Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Yapmak

Yapı Kredi Kolay Adres sayesinde 26 haneli uzun IBAN adreslerine, akılda tutulamayan hesap numaralarına elveda diyeceğiz. Sadece Kolay Adres kullanarak Yapı Kredi’deki banka hesaplarınıza para transfer edilmesini sağlayabilecek, siz de karşı tarafa para transfer edebileceksiniz. Daha önceleri uzun IBAN adreslerinin yanlış girilmesi yüzünden geciken ödemeler de böylece tarihe karışmış olacak. Yapı Kredi Kolay Adres tanımlamak için Yapı Kredi Mobil uygulaması üzerinden Hesaplarım menüsü altında bulunan Kolay Adres Tanımı ve Listeleme adımlarını takip ederek yukarıda bahsettiğimiz kişisel bilgilerinizle Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Bunula birlikte Bireysel İnternet Şubesi’ne giriş yaparak Hesaplarım menüsü altında bulunan Kolay Adreslerim sekmesini seçerek kişisel bilgilerinizi dilediğiniz Yapı Kredi hesabınıza tanımlayabilirsiniz. Aynı adımları takip ederek Yapı Kredi Kolay Adres güncelleme işlemi de yapabilirsiniz.
Elbette herkesin interneti ve aygıtları iyi kullandığını düşünmüyoruz. Bu yüzden cihazlarından Kolay Adres tanımlama işlemi gerçekleştiremeyen banka müşterileri Yapı Kredi şubelerinden Kolay Adres tanımlamak için yardım alabilir. Bununla birlikte 444 0 444 numaralı müşteri iletişim merkezini arayarak da tanımlama işleminiz için yardım talep edebilirsiniz. Size en yakın Yapı Kredi şubesini öğrenmek için Yapı Kredi Şubeleri sayfamızı, farklı bir banka şubesi arıyorsanız da Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yapı Kredi Kolay Adres Ne Zaman Başlıyor?

Yapı Kredi Kolay Adres sistemi ve buna bağlı olarak da FAST sistemi 8 Ocak 2021 tarihinde kullanılmaya başlandı. 12 Kasım 2020’de ilk defa Merkez Bankası tarafından duyurulduğunda sadece 11 pilot banka tarafından deneneceği duyurulsa da şu anda sistemi entegre etmiş ve kullanmaya başlayan banka sayısı 11’in üzerindedir. Bu bankalar aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altındadır.

Yapı Kredi Kolay Adres Ücretli Mi?

Yapı Kredi Kolay Adres tanımlamak için bankanın sizden hiçbir ücret talebi olmayacak ve banka sizden bir kesinti yapmayacaktır. BKM altyapısı ile hizmet sunan bu sistem tamamen ücretsizdir.

Yapı Kredi Kolay Adres Transfer Limiti Ne Kadar?

Yapı Kredi Kolay Adres bilgilerinizle en fazla 1000 TL’ye kadar para transferini anında ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Henüz bu limitin üzerinde bir limitin belirtilmediğiniz özellikle söyleyelim. Bunun yanında FAST sisteminin de tıpkı EFT’de olduğu gibi transfer ücret tarifesine dahil olduğunu söylemekte fayda var. Ancak bu ücretlendirme banka tarafından değil Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir.

Yapı Kredi Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanacak?

Yapı Kredi’de tanımlayacağınız Kolay Adres bilgileriniz güvenli bir şekilde Bankalararası Kart Merkezi serverlarında saklanacağından oldukça güvenli bir işlemdir. Yapı Kredi Kolay Adres bilgileriniz alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilebilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

Yapı Kredi Kolay Adres Kaç Farklı Hesapta Kullanılabilir?

Tüm bankalar için toplamda 5 adet Kolay Adres tanımlaması gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi Kolay Adres sistemine dilerseniz bu 5 hakkınızı da kullanabilirsiniz. Bir örnekle konuyu açıklamamız gerekirse, Yapı Kredi’de bir hesabınız olduğunu ve bu hesabınıza cep telefonu numaranızı tanımladığınızı düşünelim. Yapı Kredi için de tüm diğer bankalar için de kullanabileceğiniz Kolay Adres tanımlama hakkınız 4 olarak güncellenecektir. Aynı hesap için kalan haklarınızı e-posta adresiniz, T.C. kimlik numaranız ve diğer bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizle doldurabilirsiniz. Ancak bu durumda diğer bankalar bir tanımlama yapmamanız gerekir. Diğer bankalar için sonradan yapacağınız tanımlamalar Yapı Kredi’de kullandığınız Kolay Adres bilgisini geçersiz kılar ve son tanımlamanız geçerli olur.

Yapı Kredi Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanabilir?

Yapı Kredi Kolay Adres kullanımı için vadesiz TL hesabınızın olması gerekiyor. Şimdilik vadeli hesaplar ve döviz hesapları için bu özellik kullanılamamaktadır. İlerleyen zamanlarda bir değişiklik olursa bu başlık altından sizlere bilgi sunacağız.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz. 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler