Yapı Kredi Konut Hesabı

Yapı Kredi konut hesabı sayesinde, yüzde 25'e varan devlet katkısından da faydalanarak, hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz.


Yapı kredi Konut hesabı, müşterilerin uzun vadede tasarruf yapmalarını sağlayan ve şartların gerekli düzeylere ulaşmak ile birikime, devlet katkısının da eklenmesiyle ortaya çıkan bir birikim – tasarruf teşvikidir. Yeni konut almak isteyenler 2016 yılında yürürlüğe giren kanunla konut hesabı açtırabiliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu ki, eğer ilk kez ev alacaksanız bu teşvikten faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bu teşvikten sadece bir ev için yararlanma şansınız bulunuyor.
İlk kez ev sahibi olacakları desteklemek amacıyla başlatılan konut hesabı uygulamasında, Ekim 2019’da Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik ile her yılın başında asgari ödeme tutarı yeniden değerleme oranında artırılacaktır.

Yapı Kredi Konut Hesabı Nedir?

Yapı Kredi konut hesabı, aylık ya da üç aylık periyotlarda Türk lirası cinsinden açılabilen, tercihinize göre Kredi kartlarınızla ya da vadesiz hesabınızdan düzenli ödeme talimatı verebileceğiniz vadeli bir mevduat türüdür. Düzenli ödemelerde uzun vadeli tasarruf sağlayabilirken, düzenli bir faiz kazancının yanında yüzde 25’e kadar devlet katkısı sağlarsınız. İlk evlerini almak isteyen on sekiz yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müşteriler, ev almak için bu birikim hesabını açılabilir. Üstelik açılış tarihinden sonra yatırılması gereken asgari tutarın üzerindeki tüm fazla bakiyenizi, dilerseniz tamamını çekebilirsiniz.

Konut hesapları, yönetmelikte belirtildiği gibi ortak hesap olarak açılamazlar.

Yapı Kredi Konut Hesabı Avantajları

Yapı Kredi konut hesabının avantajlarını sıralayalım:
  • İlk evine sahip olmak isteyen müşteriler için ev birikim hesabı, ilgili ay ya da üç aylık dönem içinde üst sınırı geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapabilmenize olanak sunar.
  • Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getiren müşteriler için, ilk konutun satın alındığı tarihteki birikiminize esas olarak devlet katkısından faydalanırsınız.
  • Konut hesabınız için gerçekleştireceğiniz her bir ödeme, internet bankacılığında kullanılan ve en güncel, en yüksek faiz oranı üzerinden nemalandırılır.
  • Bir dönem içinde iki defa para çekme hakkına sahipsiniz; eğer konut hesabınızın asgari ödeme tutarı ödeme gerçekleştirmişseniz tutardan istediğiniz kadarını, dilerseniz tamamını çekebilirsiniz.
Konut hesabı ürününüz için düzenli ödeme gününüzü her bir ara dönemde bir defa değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda ödeme sıklığınızı (aylık veya üç aylık olarak) her bir ara vade sonundaki faizin tahakkuk gününde değiştirebilirsiniz. Ödeme tutarlarınızı ise yönetmeliğin belirlediği tutar sınırları içinde alt ya da üst sınır olmadan değiştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Hesabı Açmak

Yapı Kredi konut hesabı açmak için 18 yaşından büyük bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Başvurunuzu en yakın Yapı Kredi şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı üzerinden başvuru gerçekleştirilmemektedir.

Size en yakın Yapı Kredi şubesini öğrenmek isterseniz, Yapı Kredi Şubeleri sayfamızda sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Hesabı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgeniz başvuru sırasında yanınızda olmalı.

Devlet katkısı başvurusu için konut edinim tarihini takip eden altı ay içinde müracaat edilebilir. Yapı kullanım izin belgesinin bulunması ama Kimlik Paylaşım Siteminde bu bilginin bulunmaması halinde kat irtifakına konu olan konut için yapı kullanım izin belgesinin bir örneği bankaya teslim edilmeli.

Yapı Kredi Konut Devlet Katkısı

Yapı Kredi konut hesabında devlet katkısı oldukça önemlidir. İlk evine sahip olmak isteyen yatırımcıların düzenli bir faiz getirisi yanında yüzde 25’e varan ek devlet katkısı sağlayabilecekleri bir hesap olan konut hesabı, 36 ila 47 aylık vadeler arasında yüzde 15 oranında bir devlet desteği sağlar. 48 ve 59 aylık vadelerde ise devlet destek oranı yüzde 18 olmaktadır. 60 aydan fazla vadelerde ise devlet destek oranı yüzde 25 düzeyindedir. Ancak bilinmelidir ki, devlet desteğinin bir azami sınırı bulunur. 36-47 ay vadelerde 16.313,21 Türk lirası, 48-59 aylık vadelerde 17.568,08 Türk lirası ve 60 aydan fazla vadelerde 20.000 Türk lirası en yüksek devlet katkı tutarlarıdır.

Aylık 388,17 Türk lirası ila 3.881,60 Türk lirası arası düzenli ödeme talimatı vererek konut hesabınızda para biriktirmeye ve düzenli faiz getirisi elde ederek, devlet katkısı kazanmaya başlayabilirsiniz. Hesap açılışında bir kereye mahsus 46,579,24 Türk lirasına kadar tutarı hesaba yatırabilirsiniz. Ayrıca, üçer aylık periyotlarda ödeme yapmak isteyen müşteriler için düzenli ödemeler, üç ayda bir yukarıdaki tutarların üç katı olarak ödenecektir.

Yapı Kredi Konut Hesabı Faiz Hesaplama

Yapı Kredi konut hesabı için faiz, her ara vade sonunda tahakkuk ettirilecek ve ara vade başında ise anaparaya eklenecektir. Eğer faiz tahakkuk tarihi tatil günlerine denk geliyorsa, tatil gün günlerini takip eden ilk iş günü esas alınacaktır.

Yapı Kredi Konut Hesabı Yasal Kesintileri

Konut hesabınıza ilişkin vergi kesintileri yapılmaktadır. Bir yıl arayla vade sonlarında geçerli cari vergi oranlarından vergileriniz hesaplanmaktadır. Faiz tutarı üzerinden yıllık yüzde 10 stopaj kesintisi uygulanmaktadır. Eğer stopaj kesinti oranlarında bir değişiklik yapılırsa, değişiklik tarihi itibariyle hesaba yansıtılır. Ana vadesinden önce konut hesabı kapatılırsa, hesabın kapatılış tarihi itibariyle tahakkuk eden vergiler, stopaj kesintileri gibi kesintiler ve bunların fer’ileri konut hesabınızdan tahsil edilir.

Yapı Kredi Konut Hesabına Ödeme Yapmak

Yapı Kredi konut hesabı için ödeme yapmak için sözleşmede belirlenen şartlara uyulması esastır. Sözleşme açılışında belirlenmiş olan ödeme planına göre aylık ya da üç aylık dönemlerde ödemeler gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi vadesiz mevduat hesabınızdan ya da asıl kart hamili olduğunuz, yalnızca bir adet Yapı Kredi kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

Ödeme yapmak istediğinizde mevduat hesabınızdaki bakiyenin yeterli olmaması durumunda ödeme alınamayacak ve ay sonuna kadar ödeme yapılmaması durumundaysa ödeme atlanmış sayılır. Ödeme atlama yapmamak için dilerseniz, iki farklı mevduat hesabınızdan daha, konut hesabınız için ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece ödeme atlama ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vermeniz durumunda; kredi kartınıza ait hesap kesim tarihinde provizyon alınacak ve son ödeme tarihinde de konut hesabınıza aktarılarak düzenli ödemeniz sağlanmış olacaktır.

Özellikle belirtmek gerekiyor ki, aylık ödemeler yapmak isterseniz, sadece bir kere ödeme atlama yapabilirsiniz. Ancak üçer aylık periyotlarla ödeme yapmak isterseniz, ödeme atlama limitiniz bir olarak düzenlenmiştir.

Mevduat hesaplarınızdan ara ödemeler yapabilirsiniz ancak kredi kartlarından ödeme yapılamıyor.

Yapı Kredi Konut Hesabı Devlet Katkısı

Yapı Kredi konut hesabı devlet katkısı, konut ediniminden ve birikimin Yapı Kredi’ye tevsikinden sonra aktarılır. Bakanlık da Yapı Kredi tarafından gönderilecek olan belgelerin ulaşması sonrasında 30 gün içinde, gönderilen belge ve bilgileri kontrol ederek konut hesabına birikim tutarını yatırır.

Yapı Kredi konut kredisi hesaplama aracı için Yapı Kredi Konut Kredileri hesaplama sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler