Yapı Kredi Repo

Yapı Kredi repo yatırımı ile risksiz ve garanti getirili bir yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi'de gecelik repo kazancı sağlayın.


Yapı Kredi repo nasıl yapılır ve repo nedir? Sorularını ve merak ettiğiniz tüm repo konularını aşağıdaki içeriğimizde detaylarıyla okuyabilirsiniz.
Repo, kısa süreli çıkarılan bir menkul değerin belirli bir süre sonunda ilk satıcısınca geri alınacağının taahhüt edildiği bir satış işlemidir. Bir kişi / kurum diğer bir kişi / kuruma bir menkul kıymeti belirli bir fiyat üzerinden satar ve ilerleyen bir tarihte de yine belirli bir fiyattan geri alacağına dair taahhüt verir. Ekseriyetle repo işlemleri geceleri yapılır ve bir sonraki gün de geri çevrilir.

Yapı Kredi Repo Nedir?

Yapı Kredi repo ile ilgili bilgilere geçeceğiz; önce repo konusunu daha iyi anlayalım isterseniz. Esasen repo, bir varlık değişimi yoluyla yapılan yatırım / borçlanma türüdür. İktisadi olarak bir varlık türevi olan her türlü enstrümanın bir repo terimi olabileceğini bilelim. Ekonomik hayatta en kolay el değiştiren değerli menkulün de kâğıt olduğunu hesap edersek, borçlanma senetleri olarak bilinen bono ve tahviller de repo edilecek gelişmiş özellikli enstrümanlar olarak karşımıza çıkarlar.

Pratikteyse, güvenli bir yatırım aracı olması sebebiyle en fazla tercih edilen yatırım türüdür repo. Zira kurum, tahvilin / bononun piyasa değerinden daha az borçlanacaktır. Yatırımcıdan aldığı yatırımı teminat altına alarak tahvilin değerinde bir düşüş olması durumunda yatırımı korur. Böylece yatırımdaki kayıp, reel alanda olmasa da teoride karşılık bulmuş olacaktır.

Bir başka deyişle, devlet içi borçlanma senetleri de repo edilebildiğinden dolayı, kayıp riski yaşatmayan menkul kıymetlerin işin içinde bulunması işlem güvenirliğini artıran en önemli unsur olarak karşımıza çıkar.

Yapı Kredi Repo Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi repo yatırım işlemlerinin nasıl yapıldığından bahsedelim.

Yapı Kredi, tüm işlemleriniz için tercih edebileceğiniz; tahvil, bono ve hisse senetlerine yatırım yapmanızı kolaylaştıran bir banka. Banka repo işlemlerinde de diğer tüm yatırım işlemlerinde olduğu gibi yatırımcısına geniş imkanlar sunmakta. Özellikle uzun yıllardır Tahvil ve Bono Piyasası’ndaki işlem hacmiyle adını duyurmuş, sektörün en önemli bankalarından biridir.

İşleyiş hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Merkez Bankası, piyasa işlemleri sırasında, piyasaya işlem süresince geçici olarak likidite sağlar. Bu likiditeyi sağlarken de repo edilebilecek kıymetli varlıklar karşılığında bunu yapar. Yatırımcı bu kıymetli değerleri borç vererek kısa süreli satın alır ve süresi gelince de küçük bir kar karşılığında geri satar. En kısa açıklaması ile repo bu şekilde yapılır.

Daha önce de repo işlemlerinin risksiz bir kazanç sunduğunu belirtmiştik. Yapı Kredi’de bir hazine bonosu ya da devlet tahvilinin önceden belirlenmiş bir zamanda geri alım garantisiyle satılması için, yani bir repo işlemi için Vadesiz bir mevduat hesabınızın olması yeterlidir. Ayrıca bankada 1 günden başlayan vade seçenekleri ile de repo işlemleri yapabilmek mümkündür. Repo, kısa süreli yatırım yapılabilen bir finansal araçtır. Vade süresi 1 günden başlar ve 30 güne kadar çıkabilir. Gecelik repo işlemleri, aynı gün valörlü biçimde gerçekleşmektedir.

Bankanın diğer mevduat ürünlerini incelemek ve faiz oranlarını görmek için Yapı Kredi Mevduat Ürünleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Repo Saatleri

Yapı Kredi Repo yatırım işlemleri için, tüm banka şubeleri üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Saat 10:00 itibariyle, hafta içinde, alım- satım işlemi başlamaktadır. Bu işlem için saat 14:00’a kadar, o güne ait banka tarafından açıklanan oranlar üzerinden yatırım yapılabilmektedir. Bankanın internet bankacılığı ve müşteri iletişim merkezi üzerinden de işlemler, yine 14:00’a kadar o güne ait faiz oranları geçerli olacak şekilde, 14:00’dan sonrasında ise sonraki gün valörlü olarak yapılabilmektedir.

Yapı Kredi Repo Faiz Oranı

Yapı Kredi repo faiz oranlarını güncel olarak şubelerden öğrenebilirsiniz. Bu yazının yazıldığı tarihte repo faiz oranı yüzde 6,5 olarak belirtilmiştir.

Yapı Kredi Repo Hesaplama

Yapı Kredi repo işlemlerinde Türkiye’den elde edilecek olan repo gelirleri için yüzde 15 oranında bir stopaj kesintisi yapılarak faiz oranına göre hesaplanır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler