Yapı Kredi Vadeli Mevduat

Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı, cazip ve avantajlı kredi oranları sunar. İnternet şubesinden, mobil şubeden ya da banka şubesinden vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz.


Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizin için inceledik ve makalemizde sunuyoruz.
Bankacılık işlemlinde sıkça duyulan vadeli mevduat hesabı, nakit parayı belirli bir süreliğine bankaya yatırarak, anapara ile faiz getirisi elde edilmesine yol açan bir sistemdir. Ne kadarlık bir tutar olacağı ise yatırımcının tercihine göre değişim gösterebilir. Genellikle diğer yatırım türlerine kıyasla vadeli hesapların risk toleransı düşük olan yatırımcılar tarafından tercih edildiğini belirtelim. Düşük risk beklentisi ile garanti gelir elde etmek isteyen yatırımcılar vadeli hesapları kullanırlar. Bununla birlikte mevduat hesapların belirli bir getiriyi sağlaması için önce vadesiz mevduat hesabı açtırılması gerekir.

Yapı Kredi Vadesiz Mevduat yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Basit bir anlatımla bankalar, yatırımcıya borçlanarak kredi dağıtırlar ve bu krediden elde ettikleri faiz gelirini, yatırımcılarına faiz olarak öderler. Bu vaziyet, bankacılık sistemi için vazgeçilmez bir olgudur.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Nedir?

Yapı kredi vadeli mevduat ürünü Türkiye’nin köklü bankalarından biri olarak kabul edilen Yapı Kredi’nin fazlaca para biriminde, cazip avantajlar sunan vadeli mevduat hesap seçeneklerinden kendinize uygun olanını seçerek, Yapı Kredi şubelerinden, internet bankacılığından veya Yapı Kredi Mobil’den Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı açılışını gerçekleştirebilirsiniz. Banka bu hesap açma sürecinde sizden hiçbir ek ücret talep etmemektedir.

Yapı Kredi’de Vadeli Mevduat Hesap Açma

Yapı Kredi vadeli mevduat hesabı açmanız için yapmanız gereken tek şey Yapı Kredi’de bir vadesiz hesabınızın olması. Vadeli mevduat hesapları, bu vadesiz hesaplara bağlanırlar ve yapılacak olan yatırım ve para çözme işlemleri, önce vadesiz hesaplara gönderilir. Para çözdüyseniz paranızı vadesiz hesabınız üzerinden çekebilir ya da yatırım yaptıysanız, vadeli hesaba aktarabilirsiniz.

Yapı Kredi Vadesiz hesabınızın bulunduğu varsayarak vadeli hesap oluşturmanız için alternatif yöntemleri detaylarıyla paylaşıyoruz. Vadesiz hesabınız yoksa Yapı Kredi Hesap Açma yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternet Şubesinden Vadeli Hesap Açmak

Yapı Kredi İnternet Şubesi kullanıcısıysanız Vadeli Mevduatlarım sekmesi altında bulunan Vadeli Mevduat Açılışı, oradan da Klasik / e-mevduat bölümüne giderek vadeli mevduat hesabı açılış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Mobilden Vadeli Hesap Açmak

Yapı Kredi’de cep telefonları ve tablet gibi mobil cihazlardan da vadeli hesap açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler, Yatırımlar sekmesi altından Vadeli Mevduatlarım bölümüne gitmek. Ardından Vadeli Mevduat Açılışı bölümüne tıklayarak, gelen ekrandaki Klasik / e-mevduat seçeneğini tıklamak. Bilgileri doldurarak vadeli hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Faiz Oranı

Yapı Kredi vadeli mevduat faiz oranı, yatırım yapacağınız tutara, vadeye ve o günkü piyasa şartlarına göre belirlenir. Bu faiz oranı üzerinden yatırımınızı yaparsınız. Faiz oranlarının sabit bir enstrüman olmadığını belirtmek gerekir.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesap Bilgileri

Yapı Kredi vadeli hesap yatırımcılarına hesap açılışı sırasında çeşitli seçenekler sunmaktadır. Dilerseniz anaparanızdan kazandığınız faiz geliri vade sonunda anapara ile hesabınıza yatar. İsterseniz anaparanız yatırımda kalmaya devam ederken, faiz geliriniz hesabınıza geçer. Diğer durumdaysa anapara ve faiz vade sonunda hesabınıza aktarılır.

Döviz Cinsleri

Vadeli hesap açılabilecek döviz cinsleri Yapı Kredi’de şunlardır: Türk Lirası (TRY), Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İsviçre Frangı (CHF), Kanada Doları (CAD), Danimarka Kronu (DKK), Norveç Kronu (NOK), İsveç Kronu (SEK), Japon Yeni (JPY), Rus Rublesi (RUB), Avusturya Doları (AUD), Altın (XAU), İngiliz Sterlini (GBP).

Vadeler

Vade süresi bankadan bankaya farklılık gösterebilse de birbirine yakındır denebilir. Yapı Kredi’de vade süresi seçenekleri, 1 gün ila 730 gün (24 ay) arasında değişir.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Stopaj Oranları

Yapı Kredi vadeli mevduat hesabında, Türk Lirası ve döviz hesapları için stopaj oranları farklılık gösterir. 01.12.2018 tarihinde açılmış olan ya da yenilenen Türk Lirası hesapları için faiz getirisinden; 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 15, 6 aydan 1 yıla kadar olan vadelerde yüzde 12 ve 1 yıldan uzun olan vadelerdeyse yüzde 10 oranında stopaj kesintisi yapılır.
Döviz hesaplarında ise, 21.03.2019 tarihinde açılan veya vade yenilenen tevdiat hesaplarında; 1 yıla kadar olan vadeler için yüzde 20, Bir yıldan fazla vadeler içinse yüzde 18 stopaj kesintisi yapılır. Bununla birlikte Altın mevduat hesaplarından elde edilen faiz getirisi için tüm sürelerde stopaj oranı yüzde 15 olarak hesaplanır.

Ayrıca yurt dışı mevduat hesapları (Off-Shore) için yatırım yurt dışında olduğu için stopaj uygulanmaz. Ancak elde edilen faiz getirisi yıllık gelir vergisi beyan sınırını aşmışsa, gelirin tamamı gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmelidir.

Yapı Kredi Mevduat Sigortası

Yapı Kredi’de her gerçek kişi için, mevduat hesaplarındaki anaparanın ve faiz reeskont toplamının 150 bin Türk lirasına kadarı sigorta kapsamındadır.

Yapı Kredi Vadeli Hesap Çeşitleri

Yapı Kredi vadeli hesap çeşitlerini incelememiz gerekirse, Vade Dönüşüm ile düşük faiz fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Vade Dönüşüm Formu doldurarak paranızı hesaba yatıracağınız tarihi belirtmeniz durumunda, iletilen tarihte aranırsınız ve avantajlı faiz oranlarıyla ilgili bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aylık Vadeli Hesap ürünü, mevduatınızı aylık vadeyle liste mevduat faiz oranlarıyla değerlendirebildiğiniz bir vadeli hesap tipidir. Mevduat yatırımınızı Yapı Kredi Bankası’ndan yapmayı planlıyorsanız, Yapı Kredi Mevduat Ürünleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Yeni Param, ilk kez Yapı Kredi’ye mevduat yatırımı yapacak olan yatırımcılar için uygulanacak özel faiz oranı fırsatları sunan bir sistemdir. İnternet şubesinden erişmek için Yatırımlar menüsünden Vadeli Mevduatlarım, oradan da e-mevduat / Yeni Param Açılışı menüsü altındaki Vadeli Mevduat Ürünü Türü seçeneğinden Yeni Param seçeneğini seçerek işlem yapabilirsiniz. Yapı Kredi Mobil içinse, Yatırımlar menüsü altındaki Vadeli Mevduat Açılışı sekmesinden Mevduat Tipi ve ardından Yeni Param seçeneğini seçebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler