Yapı Kredi Yatırım Hesabı

Yapı Kredi yatırım hesabı ürünleri ile birikimlerinizi uygun faiz oranları ile değerlendirerek kazancınızı artırabilirsiniz.


Yapı Kredi yatırım hesabı ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz her türlü detayı bu yazımızda sizler için açıkladık.
 Yatırım hesapları, devlet tahvilleri, hazine bonosu, eurobond, DCD ve fonlar gibi çeşitli yatırım ürünleridir. Aynı zamanda tasarruflarınızı altın, döviz veya hisse senedi olarak değerlendirmek isterseniz bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda yatırım hesabı tahvil, varant ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi enstrümanları alıp satarak kar etmenizi sağlayan bankacılık ürünüdür.

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Nedir?

Yapı Kredi yatırım hesabı içinde fonların, hisse senetlerinin, döviz ürünlerinin, altının, bono ve tahvillerin olduğu büyük bir yatırım ürünü skalasını ifade etmektedir. Yapı Kredi vadesiz mevduat hesabı sahibiyseniz dilediğiniz bir yatırım ürünü seçerek, hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle birikim ürünleri ile ilgileniyorsanız, Yapı Kredi’nin birbirinden özel avantajları sayesinde tasarruflarınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Yapı Kredi Döviz Birikim ürünü ile Yapı Kredi mevduat vadesiz hesabınızdan veya kredi kartınızdan kendi belirlediğiniz tutarlarda ve belirlediğiniz tarihlerde düzenli olarak döviz alınması talimatı vererek, basit bir şekilde döviz birikimi yapmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz hisse senedi işlemleri yapmak için de yatırım hesabı açabilirsiniz.

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi yatırım hesabı açmak için mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanmanız yeterlidir. Elbette bunu yapmak için de banka müşterisi olmanız gerekir. Eğer banka müşterisiyseniz ve giriş için bir şifreniz bulunuyorsa; önce T.C kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapabilir, Yatırımlar bölümündeki Yatırım Hesabı Açılışı butonu yardımıyla hesabınızı açabilirsiniz. Butona tıklamanızın ardından karşınıza SPK uygunluk testi gelecektir. Testi doldurmanızın ardından karşınıza çıkan hesap sözleşmesini kabul ettikten sonra hesabınız açılmış olacaktır.
 

Yapı Kredi Kartopu Fonu

Önce yatırım yapmak istediğiniz bir Yapı Kredi yatırım hesabı seçmelisiniz. Seçiminizi yaparken pek çok alternatif yatırım şansınız olduğunu belirtelim. Dilerseniz, Yapı Kredi kartopu paketine yatırım yapabilirsiniz. Vereceğiniz tek bir talimat ile düzenli olarak yatırım fonlarının alım ve satım işlemlerini yapabilirsiniz.
 

Yapı Kredi İlk Param

Yapı Kredi ilk param değerlendirebileceğiniz farklı bir Yapı Kredi ürünüdür. Çocuklarınız için harika bir yatırım yaparak geleceklerini garanti altına almak isterseniz, belirli bir sıklıkta ve düzenli fon alım talimatı vererek bunu rahatça gerçekleştirebilirsiniz. İleride çocuğunuzun evlilik, iş kurma gibi dönüm noktalarında, yapacağınız bu yatırımın faydasını göreceksinizdir.

Yapı Kredi Tahvil – Bono Alarak Yatırım Yapmak

Yapı Kredi Tahvil – Bono ve Repo işlemleri yaparak getiri elde edebilirsiniz. Tahvilleri kendi aralarında ikiye ayırmamız gerekir: Hazine bonosu ve devlet tahvili ile özel sektör tahvili ve finansman bonosu.
 
Hazine bonosu için Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin çıkarmış olduğu devlet için borç senedidir, diyebiliriz. Bir yıldan kısa vadeli borçlanmalar için kullanılan bir borçlanma aracıdır. Hazine bonoları iskontolu ihraç edilirler. Devlet tahvilleri ise bir yıldan uzun vadeli borçlanma araçlarıdır. İskontolu ya da kuponlu olarak ihraç edilebilirler.
 
Özel sektör tahvilleri ve finansman bonoları banka ya da anonim şirketlerce finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla ihraç edilen borç senetleridir. Bir yıldan uzun süreli bir vade ile çıkanlar özel sektör tahvilleridir. Bu tahviller iskontolu ya da kuponlu olarak ihraç edilebilirler. Finansman bonoları ise bir yıldan kısa süreli borçlanmalar için kullanılırlar ve sadece iskontolu olarak ihraç edilirler.
 
Yapı Kredi Tahvil – Bono işlemlerini yapabilmek için Yapı Kredi internet şubesini kullanabilirsiniz. Bireysel işlemlerinizi yapmak için internet şubesine T.C. Kimlik Numarası ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Ardından da Yatırım bölümünden istediğiniz tahvil ve bono hesapları açtırarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımları

Hisse senetleri, şirketlerin ortaklarına paylarını vermek ve ortaklıklarını belgelemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen bir isimdir. Borsanın en fazla işlem hacmi olan ürünlerinin başında gelmektedir. Yapı Kredi hisse senedi işlemleri için internet şubesinden ya da mobil bankacılıktan işlem yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra Yatırımlar menüsünden Hisse Senedi ve ardından da Hisse Senedi Hesabı Açılış adımlarını takip ederek hemen hesap açabilirsiniz.

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Ücretleri

Yapı Kredi yatırım hesabı ücretleri ürünlere göre değişiklik gösterir. Tüm yatırım fonlarında, elde edilen fon getirisi üzerinden yüzde 10’luk bir stopaj kesintisi yapılmaktadır. Ancak şu ayrımı da yapalım; Hisse Senedi Yoğun Fon niteliğindeki yatırım fonlarından stopaj kesintisi yapılmamaktadır. Ayrıca, sermaye şirketi ve bu statüdeki yabancı kurumların, Maliye Bakanlığı’nca belirlenen elde edeceği yatırım fonu gelirleri üzerinden stopaj kesintisi yapılır. Stopaj nihai bir vergi türü olduğu için beyan gerektirmez.
 
Hisse senetleri için de bir vergilendirme skalası bulunur. Şartlarına ve işlem yapanlarına göre değişen stopaj oranları bulunur. Bu stopaj oranları yüzde 0 ve yüzde 10 olarak belirlenir.

Yapı Kredi Yatırım Hesabı Nasıl Kapatılır?

Yapı Kredi yatırım hesabınızı kapatmanız için önce bireysel bir yatırım hesabınızın olması gerekir. Eğer bir ortak hesap sahibiyseniz, yatırım hesabınızı kapatmak için ortağınızın da sizin de onayınız olmalıdır. Ortaklı işlemlerde banka şubeleri tercih edilebilir ancak bireysel kapatma işlemlerinde internet bankacılığı veya mobil bankacılık da yeterli olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler