Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Kredi

Yurt dışında yaşayıp ek teminatlar ile Türkiye'den kredi kullanmak.


Türkiye’de faaliyet gösteren finansal kuruluşlar kredi ürünlerini yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de üretiyor. Yurt dışında yaşayanlar her ne kadar en çok konut kredisine gereksinim duyuyor olsa da ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerine de talep geliyor. Ancak ihtiyaç kredisi veya konut kredisi taleplerinde bankaların oldukça fazla belge talebinde bulunduğunu söylemek mümkün… Standart taleplerin yanı sıra bankalar ek belgeler de isteyebiliyor. Tüm bu belgelerin hazırlanması yoğun bir prosedürü zorunlu kılıyor. Çünkü ek belgelerin yanı sıra ek teminatlar da bankaların ortak talepleri arasında yer alıyor.

Yurt Dışında Yaşayanlardan İstenen Ek Teminatlar

  • Türkiye’de mevcut olan bir gayrimenkulün bankaya rehin verilmesi ve ipotek uygulanması
  • Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşının kredi talebinde bulunan kişiye kefil olması
  • Türkiye’de bir ikametgah adresinin bildirilmesi
Bu ek teminatlar istisnasız herkesten isteniyor. Bankadan kredi talebinde bulunan kişilerin gelir durumu bankalar için gayet tatmin edici olsa dahi söz konusu ek teminatların halen isteniyor olması şaşkınlık yaratabiliyor.

Kredi Taleplerinde Kredi Notuna Bakılıyor

Sadece bu teminatların yerine getirilip getirilmediğine değil talepte bulunan bireylerin kredi notuna da bakılıyor. Çünkü yurt dışında çalışma hayatı olan kişiler yaşadıkları ülkenin vatandaşı olmasalar da bu ülkenin ekonomisi üzerinde etkili olurlar. Ancak kredi notunun nasıl belirlendiği ise akılları karıştırabiliyor.
Türkiye’de kredi notunu belirleyen bir sistem var. Findeks kredi notu olarak adlandırılan bu sistem Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankalar tarafından kuruldu. Tüm bankaların müşteri verileri ortak bir havuzda toplanıyor ve kişilerin kredi notu da bu havuzdaki veriler dikkate alınarak belirleniyor.

Ancak yurt dışında kredi notunu belirleyen farklı sistemler var. Kişinin Türkiye’deki kredi notu yüksek ancak yurt dışındaki sistemler üzerinde kredi notu düşük olabilir. Bu durumda hangi sistemin verileri dikkate alınacak? Bankalar bu konuda şöyle bir çözüm geliştirdi. Kişi hangi ülkede yaşıyor olursa olsun kredi talebinde bulunduğunda Türkiye’deki bankalar kişinin kredi notunu yabancı ülkelerin sistemleri üzerinden sorgulayabiliyor. Elde edilen veriler dikkate alınarak kişinin kredi talebine banka tarafından olumlu veya olumsuz yanıt veriliyor.  

Kategori:

Diğer Makaleler