Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisine Nasıl Başvurabilir?

Yurtdışında ikamet edenlerin konut kredisine nasıl başvurmaları gerekir?


Yurtdışında yaşıyorsanız ancak Türkiye’de kendinize ait bir konut sahibi olma hayalleri kuruyorsanız pek çok banka bu ihtiyacınızı ve talebinizi olumlu şekilde karşılarlar. Fakat sizlerden kredi başvurusu için isteyecekleri birtakım belgeler başvurmuş olduğunuz bankaya göre farklılıklar gösterecektir.
Konut kredileri için bankaların bazıları yaşamakta olduğunuz ülkeye ait onaylı belgeleri talep ederken bazıları ise yalnızca kefil isteyebiliyorlar. Gelirinizi belgeleyebilecek durumunuz yoksa Türkiye’de bir kefil ayarlayarak konut kredisi başvurunuzu onaylama sürecinde daha sağlıklı ilerletebilirsiniz.

Uygun vadeler ve sabit ya da değişken faiz oranlarıyla Türk Lirası üzerinden veya döviz üzerinden çeşitli imkanlar ile kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası

Pasaportunuzun aslı veya fotokopisi ya da Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı sizden istedikleri ilk belgedir. Yaşadığınızı iddia ettiğiniz ülkede ikamet olarak gösterebileceğiniz bir adres ve ödemiş olduğunuz elektrik, su gibi faturalar.

İşvereniniz tarafından imzalanan 3 aylık maaş bordrosu ile birlikte yurtdışındaki bankadaki hesap hareketlerinizi resmiyete dökebileceğiniz banka belgeleri de istenirken kişisel mal varlığınızı beyan edebileceğiniz konut tapusu gibi belgeler de isteniyor.

Türkiye’de yaşayan ve size başvurunuz için kefil olabilecek birileri var ise bu her banka için artı bir puandır. Eğer kefiliniz yok ise bankaların ek olarak istediği belgeler arasında evliyseniz muvafakatname, yaşadığınız ülkeye ait kredi kayıt bürosu kaydı ve Türkiye’deki askerlik şubelerinden alabileceğiniz temiz belgesi yer alıyor.

Kategori:

Diğer Makaleler