​Zaman Aşımı Sorgulama 2022

Bankada unutulan paraların zaman aşımı sorgulaması hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Eski banka hesaplarınızda para unutmuş olabilirsiniz. Bankalarda unutulan paraların listesi açıklandı ve unuttuğunuz paralar için alarm verildi. Bilindiği gibi bankalarda unutulan paralar ile ilgili bir zaman aşımı söz konusu… Eğer belirli bir tarihe kadar bankaya başvurarak unuttuğunuz para üzerinden bir işlem gerçekleştirmezseniz bu durumda para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kurumuna devredilecek. Dolayısıyla sizin de unuttuğunuz bu meblağ üzerinden hak iddia etme süreniz sona erecek.

Bankalar Unutulan Paralar Nasıl Öğrenilir?

Bankalar unutulan paralar TMSF tarafından hizmete sunulan bir online uygulama ile kolaylıkla öğrenilebiliyor. Bunun için http://zamanasimisorgu.TMSF.org.tr adresine tıklamanız ve adınızı, soyadınızı bu sayfada mevcut olan boşluklara yazmanız gerekiyor. Sonrasında banka seçimi yapabilir veya “tüm bankalar” bölümünü işaretleyebilirsiniz. Sorgulama ekranında isminizin görünmesi sizin de herhangi bir bankada herhangi bir meblağ unuttuğunuz anlamına geliyor.

Bankalarda Unutulan Paralar Kaç Yıl Sonra Zaman Aşımına Uğrar?

Bu paralar 2014 yılının sonu ile beraber zaman aşımına uğramış olan miktarlardır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesi uyarınca unuttuğunuz paralar zaman aşımı süresi dolduğunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonukurumuna aktarılıyor. Kimlerin bankada para unuttuğuna dair liste ise Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde her yılın şubat ayı başından itibaren mayıs ayı sonuna kadar yayınlanıyor. Unutulan bu paralar 10 yıl boyunca herhangi bir işleme konu olmazsa zaman aşımı süresi sona erer.
Bankada unutulan paralarla ilgili zaman aşımı süresi 10 yıldır.
  Bankada para unutup unutmadığınızı öğrenmek için TMSF bankalarda unutulan para sorgulama uygulamasını hizmete sundu. İnternet üzerinden online olarak kolaylıkla sorgulama işlemini yapabilirsiniz. BDDK bankalarda unutulan para sorgulama işlemlerinin sonunda isminizin listede mevcut olması halinde paranızı almanız gerekiyor. Ancak mutlaka bu miktarı nakit olarak çekmeniz şart değil. Başka bir banka hesabına gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Alınır?

Listede adınızın olması halinde en geç 15 Haziran 2015 tarihine kadar kimlik belgeniz ile birlikte para unuttuğunuz bankanın herhangi bir şubesine şahsen müracaat etmeniz gerekiyor. Aksi halde unuttuğunuz paranın miktarına bakılmaksızın TMSF’ye devri gerçekleşecektir. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler