Ziraat ATM EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat ATM EFT işlemi ile başka bankadaki bir hesaba hızlı bir şekilde para transferi yapabilirsiniz.

 

Ziraat ATM EFT işlemleri sayesinde herhangi bir banka hesabına ATM üzerinden kolaylıkla para gönderimi yapabilirsiniz. Para gönderme konusunda şubelere gitmek ya da internet bankacılığı şifresi almak yerine Ziraat Bankası ATM’lerini kullanabilirsiniz. Size en yakın Ziraat ATM’ye giderek belirli bir ücret karşılığında para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 
Genel olarak havale işlemiyle karıştırılan bu işlem, Ziraat Bankası dışındaki banka hesaplarına para göndermenize yardımcı olur. Para gönderirken karşı tarafında hesap veya IBAN bilgisi ile para gönderme işlemini dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat ATM EFT Nedir?

Ziraat ATM EFT nedir?” sorusuna yanıt olarak: “Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden, başka banka hesaplarına yapılan para transferi işlemi” cevabı verilebilir. 
Ziraat Bankası ATM’sinden para göndermek istiyorsanız ve göndereceğiniz kişinin hesabı Ziraat Bankası’nda ise bu durumda Ziraat Bankası ATM havale işlemi yapmanız gerekir. Eğer para göndereceğiniz kişinin hesabı başka bir bankaya kayıtlıysa, bu durumda da Ziraat EFT işlemi yapmanız gerekir. Bu nedenle öncelikle EFT ile havale işlemlerinin birbirinden ayrılması büyük önem taşır. EFT işlemi yalnızca Ziraat Banka kartı ile gerçekleşir. Banka kartınızın olmaması durumunda ise kartsız işlemler vasıtasıyla EFT işlemi yapmanız söz konusu değildir. Ayrıca hesabınızda para yoksa göndereceğiniz parayı ATM’ye nakit olarak yatırmalı ve sonrasında gönderim yapabilirsiniz. Bu işlem için de ATM’nin para yatırma ünitesinin olması büyük önem taşır.
 
ATM üzerinden EFT işlemlerinin gerçekleşebilmesi adına para göndereceğiniz hesabın ve kişinin bilgilerinin sizde olması gerekir. Bu bilgiler olmadan EFT işlemi gerçekleşmez. EFT işlemi belirli saatler içerisinde karşı tarafın hesabına geçer. Bunun yanı sıra EFT limitleri nedeniyle, sadece ATM üzerinden belirlenen EFT limitleri dahilinde para gönderme işlemi yapılabilir.

Ziraat ATM EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat ATM EFT işlemi için öncelikle sizde karşı tarafın bazı bilgilerinin olması gerekir. EFT işlemleri için gerekli bilgiler şu şekildedir:
 • Para gönderilecek kişinin adı-soyadı,
 • IBAN numarası veya hesap numarası, şube kodu, hesap ek no,
 • Para gönderen kişinin telefon numarası,
 • Para gönderen kişinin TC kimlik numarası,
 • Para gönderen kişinin hangi tutarda para göndereceği,
Bu bilgilerin mutlaka EFT işleminden önce hazırda tutulması ve ATM’den EFT işlemi yaparken, sırası geldiğinde ATM’de ilgili kutucuklara girilmesi gerekir.
Ziraat ATM EFT işlemi yapmak için şu adımlar izlenmelidir:
 • Kartınızın ATM’ye takın ve kart şifrenizi girin.
 • Para transferleri bölümüne tıklayın.
 • Para göndermek istediğiniz hesabınızı seçin.
 • Para göndereceğiniz tutarı girin.
 • Para göndermek istediğiniz IBAN numarasını girin.
 • Elinizde IBAN numarası yoksa para göndermek istediğiniz hesabın şube kodu ve hesap numarası bilgilerini girin.
 • Kendi TC kimlik numaranızı girin.
 • Kendi cep telefonu numaranızı girin.
 • Parayı ATM’ye yatırın.
 • Cep telefonunuza gelen SMS doğrulama kodu ekrana girin.
Bu adımları izlemenizin ardından para gönderme işleminiz tamamlanmış olur.

Ziraat ATM EFT Ücreti

Ziraat ATM EFT ücreti en merak edilen konulardan biridir ve her ATM üzerinden yapılan para transferi işlemi için belirli tutarda ücret ödemeniz gerekir. Güncel olarak Ziraat ATM’lerinden yapılan EFT ücreti 7 TL’dir. Bu ücreti mutlaka ATM’ye ekstra olarak yatırmanız gerekir ve gönderdiğiniz tutardan bu ücret tahsil edilmez.
 
Örneğin; karşı tarafın hesabına 300 TL göndermek istiyorsanız, mutlaka 310 TL yatırmanız gerekir ve böylelikle toplamda para gönderme ücretiyle birlikte 307 TL’lik bir ücret tarafınızdan tahsil edilir. Eğer ATM’nin para üstü ünitesi varsa kalan 3 TL tarafınıza iletilir. Eğer ATM’nin para üstü ünitesi yoksa tarafınıza iletilen makbuzla herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek para üstü işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ziraat ATM EFT Limiti

Ziraat ATM EFT limiti konusunda banka tarafından belirlenen para gönderme limitlerine uygun bir şekilde gönderim yapmanız gerekir. Ziraat Bankası EFT işlemleri için müşterilerine 20 bin TL’lik bir limit koymuştur ve aynı zamanda ATM’ye bir işlemde yalnızca 40 adet banknot yatırılması mümkün olur. Aynı kişinin gün içerisinde birden fazla işlem yapması söz konusu değildir ancak aynı hesaba birden fazla kişi para göndererek, 20 bin TL’nin üstünde para gönderme işlemi yapabilirler.
 
Özellikle yasadışı para transferlerinin önüne geçmek ve güvenlik amacıyla uygulanan bu limitler, müşteri temsilcisi veya şube kanalıyla aşılmaz. Uygulanan limitler banka tarafından güncellenmediği sürece esneklik söz konusu olmaz.

Ziraat ATM EFT Saatleri

Ziraat ATM EFT saatleri ise 09.00 ile 17.00 arasındadır. Bu saatler dışında ATM üzerinden yapılan EFT işlemleri bir sonraki mesai saatlerinde gerçekleşir ancak para göndermek isteyen kişiler Ziraat Bankası ATM’lerinden istedikleri saatte para gönderme işlemi yapabilirler. Sadece gönderilen ücret, işlemin yapıldığı tarih ve saatte değil de en yakın mesai saatlerinin olduğu zaman diliminde karşı hesaba yansır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler