Ziraat ATM İşlem Ücretleri Ne Kadar? Tüm İşlem Ücretleri

Ziraat ATM işlem ücretleri, ister Ziraat ATM'lerinden ister farklı banka ATM'lerinden hangi işlemler için ne kadar ücret ödeyeceğinizi ifade eden ücretlerdir.


Ziraat ATM işlem ücretleri, tüketicilerin ATM üzerinden yaptıkları işlemler için ödemeleri gereken tutarlardır.

Her banka ATM üzerinden yapılan bazı işlemler için ekstra ücretler talep eder ancak bazı temel işlemler için ücret ödenmesi söz konusu olmaz. Bu durum tüketicilerde birtakım kafa karışıklıklarına neden olur. Ziraat ATM işlem ücretleri genel olarak para gönderme, fatura ödeme, limit üstü para çekme vb. işlemlerde geçerli olur. Bunlar dışında yapılan temel işlemler için herhangi bir ücret talep edilmez.
 Ziraat ATM’lerinden yaptığınız işlemler için ayrı bir şekilde ödeme yapmanıza gerek kalmaz. İşlem ücretleri genelde hesabınızdan veya ATM’ye yatırmış olduğunuz tutardan tahsil edilir. ATM işlem ücretleri yapılan işleme göre değişim gösterirken, farklı banka ATM’lerinden yapılan Ziraat Bankası işlemleri normal ATM işlemlerine göre daha yüksek olur.
 
Ziraat ATM işlem ücretleri ödememek adına işlemlerin çoğunu internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile yapılan bankacılık işlemleri maliyet anlamında daha düşüktür ve bazı durumlarda da herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Ziraat ATM Para Çekme Ücreti

Ziraat ATM para çekme ücreti konusunda tüketicilerin karşısına herhangi bir ücret çıkmaz. Ziraat Bankası ATM’lerinden, Ziraat Bankası kartınızla hesabınızdan herhangi bir ücret ödemeden para çekme işlemi yapabilirsiniz. Para çekme konusunda farklı ATM’leri kullanmak istiyorsanız kullandığınız banka ATM’sine göre para çekme ücreti farklılık gösterebilir.
 
Ziraat ATM’lerinden para çekme konusunda ücret ödeme sadece limit üstü para çekme durumlarında söz konusu olur. Ziraat Bankası ATM’lerinden 24 saat içerisinde hesabınızla çekeceğiniz para tutarı belirlidir. Bu tutarın üstünde para çekmek istemeniz durumunda ise belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekir.

Ziraat ATM Limit Üstü Para Çekme Ücreti

Ziraat ATM limit üstü para çekme ücreti asgari tutar olarak 5.70 TL gibi bir ücret belirlenmiştir. Öte yandan limit üstü para çekme işleminde asgari oran ise %1.70 olarak bilinir. Bu ücretler BSMV dahil olarak tüketicilere yansıtılırken, ücretler en son 2021 yılının Ocak ayının 13. gününde güncellenmiştir.
 
Limit üstü para çekme konusunda belirlenen ücret ise 5000 TL’dir. Eğer Ziraat ATM’lerinden 5000 TL ve üzeri para çekmek istiyorsanız, söz konusu ücretleri ödemek durumunda kalırsınız. Para çekme talebinize istinaden uygulanan komisyon ücretleri direkt olarak para çekimi yaptığınız hesaptan tahsil edilir. Hesabınızda yeterli bakiye yoksa para çekme işlemi gerçekleşmez. Bu nedenle komisyon ücretine göre ATM’den çekeceğiniz tutarı revize etmeniz gerekir.

Ziraat ATM Para Yatırma Ücreti

Ziraat ATM para yatırma ücreti tüketicilerden tahsil edilmeyen ancak belirli limitler içerisinde gerçekleşen bir ücrettir. Bu limitleri aşmak söz konusu değildir ve para çekme işleminde olduğu gibi limiti aşımı yapıp belirli bir miktarda komisyon ödemek mümkün olmaz. Ziraat Bankası ATM’lerinden 24 saat içerisinde yalnızca 20 bin TL para yatırma imkanı sunar. Bu tutarın yatırılması konusunda ise 40 banknot sınırının aşılmaması gerekir.
 
20 bin TL’lik limit birden fazla işlemde doldurulabilir ve 40 banknotluk sınır ise yalnızca tek işlem için geçerlidir. İkinci para yatırma işleminizde de yine 40 banknot yatırabilir ve 20 bin TL’lik limiti doldurabilirsiniz. Para yatırma işleminden 24 saat sonra limit güncellenir ve tekrar ATM üzerinden hesaba 20 bin TL’ye kadar para yatırma mümkün olur. 20 bin TL üstünde para yatırmak adına mutlaka Ziraat Bankası şubelerine başvurmanız gerekir.

Ziraat Diğer Banka ATM’leri İşlem Ücretleri

Ziraat diğer banka ATM’leri işlem ücretleri de Ziraat Bankası müşterileri tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alır. Bazı durumlarda ATM’ler üzerinden acil bankacılık işlemleri yapmak gerekir ancak Ziraat ATM’si bulmak pek mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda ise mecbur “Ortak ATM” olarak adlandırılan ATM’lerden yardım almak gerekir. Ortak ATM’lerden yardım alınması durumunda ise mutlaka belirli oranda ücretlerin ödenmesi gerekir.
 
Ziraat diğer banka ATM’leri işlem ücretleri ise genel olarak işleme göre sınıflandırılır. Her işlem için Ziraat Bankası farklı ücretler talep eder. Ücretlerin hesaplanması konusunda da birtakım detaylar devreye girer ve bu ücretler göze alınarak işlem yapılması daha mantıklı olur. Peki, ortak ATM’lerde hangi işlem için ne kadar ücret ödenir?

Bakiye Sorma

Ziraat diğer ATM bakiye sorma işlem ücreti konusunda asgari tutar standart ATM için 0.27 TL olarak belirlenmiştir. Azami tutar da yine aynı şekilde 0.27 TL iken bu tutarın BSMV hariç tutar olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bununla birlikte tek ATM için belirlenen bakiye sorma ücreti de farklılık gösterir. Tek ATM bakiye sorma işlem ücreti asgari tutar 0.41 TL’dir. Ayrıca azami tutar da yine aynı şekilde 0.41 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret BSMV hariç olarak tüketicilerin karşısına çıkar.

Kredi Kartı Borç Ödeme

Ziraat diğer ATM kredi kartı borç ödeme işlem ücreti, ortak ATM’ler üzerinden gerçekleştirilmek zorunda ödenmesi gereken ücretlerdir. Ziraat ATM’leri bazı durumlarda servis dışı olabilir veya yakınınızda Ziraat ATM’si olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise kartın son ödeme günü de geldiyse gecikme söz konusu olmadan borcun ödenmesi gerekir. Ödeme işlemi için de tek yol ortak ATM’ler olabilir ve ortak ATM’lerin kredi kartı borcu ödeme konusunda tüketicilerden tahsil ettikleri ücretler vardır.
 
Ziraat diğer ATM kredi kartı borç ödeme işlem ücreti asgari ve azami oran %1,15 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu ücret BSMV hariç ücret olarak bilinir ve ek olarak %1,04’lük bir ücret de tahsil edilir. Bu nedenle ortak ATM’ler üzerinden yapılan kredi kartı borç ödeme işleminde örneğin; kredi kartı borcunuz 1500 TL ise en azından 1520 TL’lik bir ödeme yapmanız ve komisyon ücretlerini de fazladan ödeyerek, kart borcunuzun tamamını yatırmış olmanız önerilir. Eğer tam olarak kartı borcunuzu yatırırsanız, eksik ücret yatırmış olursunuz ve kart borcunuz sadece asgari tutarı ödenmiş gözükür. Haliyle faiz işlediği için işlem daha masraflı bir hal alır.

Kredi Kartı Borç ve Limit Sorgulama İşlem Ücreti

Ziraat diğer ATM kredi kartı borç ve limit sorgulama işlemi ile kredi kartınızın güncel ekstre borcunu öğrenebilir veya direkt olarak kredi kartınızın kullanabileceğiniz limitine göz atabilirsiniz. Özellikle kredi kartı borcu ödeme konusunda plan yaparken veya kart ile harcama planı yaparken, bu işlemlerin yapılması büyük önem taşır. İnternet bankacılığına ulaşamıyorsanız veya tek seçeneğiniz ATM üzerinden kontrol sağlamaksa, yakınınızda da herhangi bir Ziraat ATM yoksa ortak ATM’leri tercih etmeniz gerekir.
 
Ziraat diğer ATM kredi kartı borç ve limit sorgulama işlem ücreti ise ortak ATM’ler üzerinden söz konusu işlemleri yapmanız durumunda karşınıza çıkar. Bu işlemler nedeniyle tarafınızdan asgari ve azami olarak 0.27 TL’lik bir ücret tahsil edilir. Bu ücretler BSMV hariç olarak tüketicilere yansıtılan ücretlerdir.

Para Çekme

Ziraat diğer ATM para çekme işlemi de tüketiciler tarafından sıkça yapılan bir işlemdir. Acil nakit ihtiyaçlarınızda hesabınızdan para çekmek için Ziraat ATM’sine gitmeniz gerekir ancak bazı bölgelerde Ziraat ATM’sinin olmaması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda tek çıkış yolu, ufak bir komisyon ödeyip para çekme işlemi gerçekleştirmektir. Para çekme işlemi gerçekleştirmek adına ortak ATM’ler kullanılabilir ancak ortak ATM’lerde tarafınızdan belirli miktarda ücret tahsil edilir.
 
Ziraat diğer ATM para çekme işlem ücreti konusunda standart veya tek ATM fark etmeksizin tarafınızdan tahsil edilecek tutar aynıdır. Para çekme işlemine istinaden tarafınızdan %1.15’lik asgari ve azami tutarda bir ücret tahsil edilir. Ayrıca bu ücret BSMV hariç olarak tarafınıza yansıtılır. Buna ek olarak, standart ATM’lerden %1,04’lük bir ücret daha tahsil edilir. Tek ATM statüsündeki ATM’lerden ise ek olarak %1,57’lik bir ücret tahsili söz konusu olur.

Para Yatırma

Ziraat diğer ATM para yatırma işlem ücreti asgari ve azami oran olarak %1,15 olarak belirlenmiştir. Herhangi bir banka ortak ATM’sinden Ziraat Bankası hesabınıza Ziraat Bankkart ile para yatırabilirsiniz ancak belirtilen tutarda bir komisyon ödemeniz gerekir. Söz konusu komisyon ücreti BSMV hariçtir. Bununla birlikte tek ATM ile yapılan para yatırma işleminde %1,57’lik bir ek komisyon söz konusu olur. Ayrıca standart ATM para yatırma işleminde ise ek olarak %1,04’lük bir komisyon ödenir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler