Ziraat ATM Kartsız Para Yatırma

Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemi sayesinde yanınızda banka kartı olmasa dahi hesabınıza para aktarabilir veya yakınlarınıza, onların kartına ihtiyaç duymadan hesaplara para yatırabilirsiniz.


Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemi sayesinde ister kendi hesabınıza isterseniz de başka bir hesaba para yatırabilirsiniz. Üstelik bu işlemi herhangi bir para yatırma ücreti ödemeden gerçekleştirebilirsiniz. Kartsız para yatırma işlemi için para yatıracağınız hesabın bazı bilgileri işlem sırasında sizden talep edilir. Bu nedenle bu bilgileri önceden hazırda bulundurmanız gerekir. Eğer para yatıracağınız hesap kendi hesabınızsa bu bilgileri zaten çabuk bir şekilde elde edebilirsiniz. Eğer Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemi için para yatıracağınız hesap başkasının hesabıysa bu bilgileri mutlaka para yatırma işleminden önce hesap sahibinden almanız gerekir. 

Para yatırma işlemi sadece Ziraat Bankası hesapları için geçerlidir. Başka bir bankanın ATM’sinden, Ziraat Bankası hesabına para yatırmanız durumunda EFT gerçekleştirmeniz gerekir ve başka banka ATM’sinden Ziraat Bankası hesabına yapılan EFT farklı işlemler ve işlem ücretleri gerektirir. Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemi için telefonunuzun veya para yatıracağınız hesap sahibinin telefon numarasının mutlaka güncel olması gerekir. Para yatırma işlemi sırasında hesap sahibine SMS gönderilir ve bu SMS’de yer alan doğrulama kodunun ATM’ye girilip, para yatırma işleminin doğrulanması gerekir. Aksi halde para yatırma işlemi gerçekleşmez.

Ziraat ATM Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

 Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemi için yapmanız gereken, size en yakın “Para Yatırma” ünitesi olan veya ATM üzerinde bu şekilde bir ibare bulunan Ziraat Bankası ATM’sine gitmenizdir. ATM’ye ulaştıktan sonra “Kartsız İşlemler” menüsüne giriş yaparak, “Para Yatırma” seçeneği seçip, ardından aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:
 • Para Yatırma menüsünde karşınıza 2 seçenek çıkar. “Kendi Hesabıma Para Yatırma” – “Başka Hesaba Para Yatırma” seçeneklerinden ilkini yani, kendi hesabınıza para yatırma seçeneğinin olduğu seçeneğe tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda para yatırılacak hesap sahibinin TC kimlik numarasını girmeniz gerekir. Bu kısımda kesinlikle para yatırılan hesap sahibinin TC kimlik numarasını girmeniz önemlidir. Eğer hesap sizin değilse ve kendi TC kimlik numaranızı girerseniz para yatırma işlemi gerçekleşmez.
 • TC kimlik numarasının girilmesinin ardından karşınıza gelen ekranda hesap sahibinin telefon numarasının girilmesi gerekir. Hesap sahibinin telefon numarası, Ziraat Bankası sistemlerinde kayıtlı telefon numarasıyla uyuşması şarttır. Bununla birlikte para yatırmak için gönderilecek doğrulama SMS’si de bu numaraya gideceği için numaranın doğru ve hesap sahibine ait olması büyük önem taşır.
 • Telefon numarası işleminin ardından alıcı hesaba dair bilgilerin girilmesi gerekir. Hesap numarası ve şube kodu gibi bilgiler bu aşamada talep edilir. Para yatırılacak hesapla uyumlu olması gerekir.
 • Hesap numarası ve şube kodu gibi bilgiler de sisteme girildikten sonra hesaba yatırılacak paranın tutarı girilir ve para yatırma işlemi başarıyla tamamlanmış olur.
Yukarıda yer alan adımları takip etmeniz durumunda hem masrafsız hem de Ziraat ATM kartsız para yatırma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Hesap bilgileri doğru olduktan sonra bu yöntem sayesinde herhangi bir ücret ödemeden para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Ziraat ATM günlük para yatırma limitleri hakkında bilgi sahibi olup, para yatırma planlarınızı bu limitlere göre yaparsanız, yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.
 

Ziraat Bankası ATM Kartsız Para Çekme

Ziraat Bankası ATM kartsız para çekme işlemi tıpkı para yatırma işleminde olduğu gibi son derece basit bir işlemdir. Yanınızda kartınız olmasa dahi telefonunuzun olması durumunda direkt olarak ATM üzerinden para çekme işlemi yapabilirsiniz. Hesabın asıl sahibi olmanız, TC kimlik numaranızı bilmeniz ve SMS doğrulaması nedeniyle hesaba bağlı telefonunuzun yanınızda olması gibi detaylar birleştirildiğinde para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
Ziraat ATM kartsız para çekme işlemi için şu adımlar takip edilebilir:
 • Ziraat Bankası ATM’sine gidip “Giriş” tuşuna basın ve ardından “Kartsız İşlemler” menüsüne girin.
 • “Kartsız Para Çekme” işlemini seçin ve ardından karşınıza çıkan ekranda hesaba ait olan “Cep Telefonu Numaranızı” girin.
 • Karşınıza çıkan ekranda para çekme işleminin hangi kartınıza bağlı olarak gerçekleşeceğini seçin.
 • Ardından seçmiş olduğunuz kartın “Dört Haneli Kart Şifresini” tuşlayın.
 • Şifre işleminin ardından girdiğiniz şifre doğruysa cep telefonunuza bir “SMS Doğrulama Kodu” gelir ve bu kodu yine ATM’ye girmeniz gerekir.
 • Doğrulama şifresini başarılı bir şekilde tuşlamanızın ardından işlemin yapılacağı hesap seçilir ve para çekeceğiniz tutarı ATM’ye girdikten sonra para çekme işleminiz onaylanır. 
Ziraat ATM para çekme limitleri, kartlı veya kartsız para çekme konularında büyük önem taşır. Bu nedenle limitler dahilinde para çekme işlemi yapmanız ve planlamanızı da bu doğrultuda yönlendirmeniz önerilir.

Ziraat ATM Başka Hesaba Para Gönderme

Ziraat ATM başka hesaba para gönderme işlemi belirli miktarda komisyon ve para gönderilecek kişinin hesap bilgilerinin tamamını gerektiren bir işlemdir. Üstelik bu işlemi gerçekleştirebilmek adına Ziraat Bankası müşterisi olmanız veya Ziraat Bankası’nda hesabınız olmasına da gerek kalmaz. Son derece kolay bir şekilde ATM üzerinden para gönderme işlemini yapabilirsiniz.
 
Size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine giderek para yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gerek nokta, ATM’de “Para Yatırılır veya Para Yatırma” gibi ibarelerin yer alıyor olmasıdır. ATM’nin para yatırma özelliği yoksa para gönderme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu ibarelerin bulunduğu herhangi bir ATM’ye gidip; Giriş> Kartsız İşlemler> Para Transferleri> Para Gönderme adımlarını izleyebilirsiniz. Bu adımların ardından sizden şu bilgiler talep edilir:
 • Yanınızda olan telefonunuzun numarası (SMS doğrulaması için ulaşılabilir bir telefon numarası şarttır.),
 • TC Kimlik numaranız,
 • Para göndermek istediğiniz kişinin TC kimlik numarası,
 • Alıcı hesaba ait olan telefon numarası,
 • Alıcı hesabın barındığı banka, şube kodu ve hesap numarası,
 • Alıcı hesabın IBAN numarası (bir önceki maddede yer alan bilgiler elinizde değilse IBAN numarasıyla da gönderim yapabilirsiniz.),
 • Para göndermek istediğiniz tutar,
 • Cep telefonunuza gelen SMS,
Ziraat ATM başka hesaba para gönderme işlemi için sizden istenen bilgiler ve sizin para göndermek için yapacağınız işlemler bu şekildedir. Para yatırma işleminde sizden belirli miktarda ücret talep edilir. Bu nedenle para gönderme işleminde sırasında örneğin; 300 TL’lik bir tutar karşı tarafa göndermek istiyorsanız, mutlaka ATM’ye 310 TL yatırmanız gerekir. Kısacası, ATM’den başka bankaya para gönderirken mutlaka 10 TL fazla para yatırmalısınız. Para göndermek için girmiş olduğunuz tutarı yatırdığınız paradan, para transfer ücretini de fazla olarak yatırdığınız tutardan keser.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler