Ziraat Banka Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kart Kayıp/Çalıntı İhbarı

Ziraat banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım? sorusunu soran veya araştırması içerisinde olan herkesin mutlaka öncelikle kartın iptalini sağlaması gerekir.


 “Ziraat banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusu, birçok tüketicinin sorabileceği bir sorudur ve kartın kaybedilmesi durumu herkesin başına gelebilir.
 Ziraat banka kartının kaybedilmesi durumunda birçok kişi olayın geç farkına varır ve bazı kişiler kartı kaybetmekten ziyade, kartı çaldırırlar. Bu gibi durumlar ciddi tehlikelere yol açabilir ancak erken fark etmek ve erkenden aksiyon almak, hesap veya kart güvenliğinizi tehlikeye atmaz. Tüketicilerin genel olarak kartlarını kaybetmeleri durumunda, kartı uzun süre aradıkları görülür. Bununla birlikte tüketiciler kartı bir yerde düşürdüklerini düşünürler ve daha önce ziyaret ettikleri lokasyonları tekrar ziyaret ederek, kart veya cüzdan araştırmasına girerler.
 
Ziraat banka kartının kaybedilmesi durumunda girilen tüm bu uğraşlar boşa zaman kaybettirir. Bunun nedeni ise kartın kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimalidir. Eğer banka kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçerse ve şifreniz biliniyorsa veya kolay bulunabilir bir şifre ise hesap güvenliğiniz ciddi anlamda tehlikede demektir. “Ziraat banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunun hemen ardından direkt olarak banka ile iletişime geçmeli ve gerekli aksiyonları almalısınız. Aksi takdirde hem maddi hem de manevi anlamda ciddi zararlar ile karşılaşabilirsiniz.
 
Peki, ziraat banka kartı kaybolursa ne yapmak gerekir? Bankaya mı gitmeli yoksa telefona müşteri hizmetlerine mi ulaşılmalı?

Ziraat Banka Kartı Kaybolursa Ne Yapmak Gerekir?

Ziraat banka kartı kaybolursa ne yapmak gerekir?” sorusuna istinaden tüketicilerin kaldıkları ikilem, şube veya telefon yoluyla bankayla iletişime geçme ikilemidir. Birçok tüketici ilk olarak “Ziraat Bankası şubesine mi gitmeliyim yoksa müşteri hizmetlerini mi aramalıyım?” ikileminde kalır. Bu durum ise ciddi zaman kaybına yol açabilir. Ziraat Bankası şubesine gitmek bile kartın kaybolması veya çalınması durumunda büyük bir risk teşkil eder ve zaman kaybına yol açar. Hatta bazı tüketicilerin, kartın çalınması veya kaybolması durumunda, şubenin kapalı olduğunu bildikleri için en yakın mesai saatlerini bekleyip şubeye gittikleri görülür.
 
Bu gibi ikilemlerde kalmak veya direkt olarak şube seçeneğini tercih etmek, kartın çalınması konusunda ciddi zaman kaybına yol açar. Ziraat banka kartının çalınması durumunda ilk olarak Ziraat müşteri hizmetleri aranmalıdır. Hemen 444 00 00 numaralı telefon vasıtasıyla kolaylıkla müşteri hizmetleri ile iletişim kurulabilir. Ardından kartın çalındığı veya kaybolduğu söylenerek, müşteri temsilcisinin size önermiş olduğu seçenekleri değerlendirerek, gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Kartın çalınması veya kaybolması durumunda alınacak en mantıklı önlem, kartın direkt olarak kullanıma kapatılması ve yenisinin talep edilmesidir. Böylelikle yaşanabilecek üzücü olayların önüne geçilmiş olur ve sizden habersiz ya da kötü niyetli kişiler tarafından yapılabilecek her türlü işlem bertaraf edilmiş olur.

Ziraat Banka Kartı Kayıp Bildirimi Nasıl Yapılır?

Ziraat banka kartı kayıp bildirimi nasıl yapılır?” sorusu, daha önce kartını kaybetmemiş veya çaldırmamış, bu nedenle de bildirim yapma konusunda tereddütte olan tüketiciler tarafından sıklıkla sorulur.
Ziraat banka kartı kayıp bildirimi yapmak için öncelikle 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı telefonları aramanız gerekir. Yaptığınız aramanın hemen ardından şu şekilde bir uyarı gelir: “Kayıp, Çalıntı ve Şüpheli İşlem bildirimleriniz için 0(sıfırı) tuşlayınız. Bu uyarının hemen ardından 0’ı tuşlayarak, kayıp/çalıntı işlem menüsüne yönlendirilirsiniz. Eğer kayıp/çalıntı vb. bir durum ile karşı karşıya değilseniz, bu menüden destek alamazsınız ve operatöre yönlendirilirsiniz. Gerçekten kayıp/çalıntı konusunda yardım almak istiyorsanız da anında müşteri temsilcisine yönlendirilirsiniz. Karşınıza çıkan müşteri temsilcisine kartınızı kaybettiğinizi veya çaldırdığınızı söylemelisiniz. Bunun ardından müşteri temsilcisi kartınızın iptal edilmesini isteyip istemediğinizi sorar. Bu durum kartı kesinlikle iptal etmeli ve oluşabilecek kötü işlemlere karşı kartınızı kapattırmış olmanız önerilir.
 
Kartı iptal etmemeniz durumunda şifrenizi bilen veya bir şekilde öğrenen kişiler, hesaplarınızın tümünü boşaltabilir. Ayrıca ATM’ler üzerinden adınıza birçok bankacılık işlemi de gerçekleştirebilirler. Bu gibi durumların önüne geçmek ve maddi anlamda ciddi zararlara uğramamak adına mutlaka kartın kullanımına kapatılması gerekir. Peki, kart kullanıma kapatıldıktan sonra yenide nasıl başvuru yapılır? Yeni kart nasıl gelir?

Ziraat Banka Kartının Kaybından Sonra Tekrar Kart Başvurusu Yapmak

Ziraat banka kartının kaybedilmesinden sonra tekrar kart başvurusu yapmak istiyorsanız, kart kayıp/çalıntı bildirimi yaptığınız müşteri temsilcisine bu durumu iletmeniz gerekir. Genel anlamda müşteri temsilcileri kartı iptal ettirmenizin veya kullanıma kapatmanızın hemen ardından yeni kart talebinizi otomatik olarak gerçekleştirirler. Bazı durumlarda yeni başvurunun unutulması söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda ise sizin direkt telefonu kapatmadan müşteri temsilcisine yeni kart talebinde bulunmanız gerekir.
 
Yeni kart talebinizin ardından başvurunuz sisteme aktarılır ve 2 iş günü içerisinde kart basım talebiniz ilgili birime iletilir. Ardından kart basım işlemi tamamlanır ve kartınız, istediğiniz adrese doğru yola çıkar. En fazla 15 iş günü içerisinde kartınız elinize ulaşır ve böylelikle kullanım sağlamanız mümkün olur.

Ziraat Banka Kartı Kaybı ve Şüpheli İşlem Bildirimi

Ziraat banka kartı kaybı ve şüpheli işlem bildirimi işlemi, birbiriyle bağlantılı olan iki durumdur. Ziraat banka kartınızın kaybetmiş veya çaldırmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen kartın iptali önemlidir ancak her ne olursa olsun, kartın iptali adına geç kalınmış olabilir. Kartın iptalinin gecikmesi durumunda da hesap sahibinin haberi olmadan birtakım işlemler yapılabilir ve kişi maddi zarara uğratılabilir. Bu durumdan haberdar olmak ve bu işlemlerin iptali adına mutlaka öncelikle hesap hareketlerinin incelenmesi gerekir. Ziraat internet bankacılığı, telefon bankacılığı, Ziraat SMS bankacılığı ve şube bankacılığı gibi kanallar vasıtasıyla hesap hareketlerine ilişkin tüm detaylara ulaşılabilir.
 
Hesap detaylarına ulaşılmasıyla birlikte dikkat edilecek ilk nokta, hesapta bilginiz dışında bir işlem yapılıp yapılmadığıdır. Son hesap hareketleri ve özellikle son 5 hesap hareketi, bu konuda hakkında size gerekli bilgileri verir. Eğer hesabınızda herhangi bir şüpheli veya bilginiz dahilinde olmayan işlem yoksa kart kaybının kötü sonuçlanmadığı söylenebilir. Eğer kart hareketlerinizde, bilginiz dahilinde olmayan işlemler varsa bu durumu direkt olarak müşteri temsilcisine iletmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi öncelikle hangi işlemin bilginiz dahilinde olmadığını tespite etmeye çalışır. Ardından genel merkeze şüpheli işlem bildirimi yapar ve bu konuda da sizden bazı kişisel bilgiler talep eder. Bu kişisel bilgilerinizin sisteme işlenmesinin ardından bildirim yapılır. Genel merkezde yapılan değerlendirme sonucunda ise işleme dair iade ya da farklı şekillerde aksiyonlar alınır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler