Ziraat Bankası Banka Kartını ve Kredi Kartını Yurt Dışında Kullanabilir Miyim?

Ziraat banka kartı ile kredi kartının, yurt dışında Visa ve Mastercard ödeme altyapısı olan her yerde kullanımı söz konusudur.


Ziraat Bankası banka kartını ve kredi kartını yurt dışında kullanabilir miyim?” sorusunun, halihazırda yurt dışını çıkmayı planlayan kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olduğunu söyleyebiliriz.
 Ziraat Bankası kredi kartı veya Ziraat Bankkart ile yurt dışında harcama yapmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kartınızın en azından 2 yıllık bir kart olması ve en önemlisi de çipli bir kart olması, yurt dışında çok rahat bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir. Zaman zaman çipsiz kartların ATM’lerde ya da POS cihazlarında algılanmaması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Böylesi durumlarla karşılaşmamak adına kartın yenilenmesi en sağlıklı seçeneklerden biri olacaktır. Ziraat Banka kartınızı veya kredi kartınızı yurt dışında kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta bazı logolar veya başka bir deyişle ödeme altyapılarıdır.
 
Ziraat Banka kartınızı veya kredi kartınızı sadece Visa ve MasterCard logosu bulunan ATM ya da POS cihazlarında kullanmanız mümkündür. Neyse ki yurt dışında çoğu ülkede ve bölgede, Visa ile MasterCard ödeme altyapısını destekleyen POS ya da ATM bulmakta herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Dünyanın en yaygın ödeme altyapıları olarak tanımlayabileceğimiz Mastercard ve Visa, yurt dışında banka kartınızı ya da kredi kartınızı çok rahat bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.
 
Ziraat Bankası banka kartını ve kredi kartını yurt dışında kullanabilir miyim?” sorusuna istinaden tüketicilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise “Troy” logosunun olduğu kartlardır. Eğer Ziraat kredi kartınızın veya banka kartınızın üzerinde Troy logusu yer alıyorsa, sadece yurt içinde ATM veya POS cihazlarından işlem yapabilirsiniz. Troy logosu olan Ziraat kredi kartı veya banka kartınız ile yurt dışında işlem yapmanız söz konusu değildir.
 
Peki, Ziraat kredi veya banka kartınızı yurt dışında kullanmanız ekstra bir ücret gerekiyor mu? Ödeme işlemleri nasıl gerçekleşiyor? Kur farkı nasıl hesaplanıyor? Ödemeler için tüketicilerin ek izin veya başvuru yapmaları gibi bir zorunluluk söz konusu mu?

Ekstra Ücret Gerektirir mi?

Ziraat yurt dışında banka kartı veya kredi kartı kullanımı için ek ücret ödeniyor mu?” sorusu kişiler tarafında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Öncelikle belirtmek isteriz ki kredi veya banka kartınızı yurt dışında kullandığınız esnada herhangi bir şekilde ekstra ücret ödemeniz gerekliliği söz konusu olmaz. Ödeme işlemleri tamamıyla güncel kura göre gerçekleşir ve ayrı bir ücret hesaplarınızdan ya da limitlerinizden tahsis edilmez.
 
Ziraat banka kartı veya kredi kartının yurt dışında kullanımına dair bazı detayları ise şu şekildedir:
  • Ziraat kredi kartınızı yurt dışında kullandığınız esnada kullanım sonucunda oluşturulan hesap ekstresi TL olarak oluşturulur ve ödemeler, ödeme esnasında güncel kurdan çevrilerek TL üzerinden kredi kartı ekstrenize yansıtılır. Hesaplarınızdan veya limitlerinizden tahsis edilen tutar TL olsa da ödeme kuruluşlarına USD olarak aktarılır ve bankanın güncel en yüksek kuru üzerinden bu çevrim yapılır.
  • Yurt dışı harcamalarınızda direkt olarak USD üzerinden hesaplamaların veya ödemelerin yapılmasını tercih edebilirsiniz. Bankanın işleyişine göre USD harcamalarınız da TL olarak ekstrenize yansıtılacaktır.
  • Yurt dışında yapılan tüm ödemeler, kurumun Türk kurumu ve Türk Lirası ile çalışıyor olmasına rağmen USD üzerinden yapılır. Sadece Türkiye sınırları içerisinde TL ile kartlarınızdan ödeme işlemleriniz gerçekleştirilir.
  • Kredi veya banka kartı ödemelerinizde herhangi bir komisyon alınmaz ancak yurt dışında ATM’lerden para çekmek istemeniz durumunda belirli tutarlarda komisyon tarafınızdan alınacaktır. Komisyon tutarı, para çekimi yaptığınız banka ve Ziraat Bankası’nın belirlediği tutarlara göre değişim gösterebilecektir.

Yurt Dışında Ziraat Banka veya Kredi Kartı Kullanımı için Ek Başvuru Yapmak Gerekiyor mu?

Yurt dışında Ziraat banka veya kredi kartı kullanımı için ek başvuru yapmak gerekiyor mu?” sorusuna ilişkin, tüketicilerin büyük merak sahibi olduklarını söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.
 
Kredi veya banka kartınızı yurt dışında kullanabilmek adına herhangi bir şekilde ekstra başvuru yapmanıza gerek yoktur. Eğer kartınızın harcama veya yurt dışı kullanım ayarlarını değiştirmediyseniz, kartlarınız zaten direkt olarak yurt dışında yapılacak ödemelere açık bir şekilde tarafınıza ulaştırılır. Eğer yurt dışına dair ödemeleri kapattıysanız, mobil bankacılıktan, şubelerden, internet bankacılığından ve telefon bankacılığından kartınızı ödemelere açtırmanız mümkündür. Bunun dışında ekstra bir başvuru vb. durum söz konusu değildir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler