Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı

Ziraat Bankası altın vakti hesabı, birikimlerinizi otomatik bir şekilde altın dönüştüren bir yatırım hesabıdır.
Ziraat Bankası altın vakti hesabı, yatırımcı veya birikim yapan kimselerin ellerinde bulundurdukları altınları güvenli bir hesaba yatırmalarını sağlayan veya bu altınların nakit karşılıklarını almalarını sağlayan bir hesap türüdür.
 Altın vakit hesabı sayesinde birikim yapan kimseler isterlerse ellerindeki altınların nakit karşılığının tamamını isterlerse bir kısmını alabilirler ve isterlerse de bu altınlarını banka hesaplarında biriktirebilirler. Bilindiği üzere fiziki altın bulundurmanın dolandırıcılık ve hırsızlık gibi birçok riski bulunmaktadır. Böylesi bir durum karşısında ise yaygın bir tabirle “yastık altında bulunmasından ziyade” direkt olarak banka hesaplarında biriktirilmesi veya yatırım amacıyla kullanılması, çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Bu yüzden Ziraat Bankası altın vakti hesabı ile müşterilerine gram cinsinden çeşitli şekillerde değerlendirebilecekleri altınlar sunar. Öte yandan bu altınların vadeli olarak değerlendirilmesi de söz konusu olur.
 
Ziraat Bankası altın vakti hesabı şu temel özelliklere sahiptir:
  • Altınlarınızın çok daha güvenli bir şekilde saklanmasına olanak sağlar.
  • Normal şartlarda altınlarınızı saklamanız adına kiralık kasa vb. güvenli unsurlar tutmanız gerekebilir ancak bu hesap sayesinde altınlarınızı herhangi benzer bir ücretli hizmetle saklamak zorunda kalmazsınız.
  • Altınlarınızın güvenli bir şekilde eksper incelemesine tabi tutulması ve gerçek değerlerinin bulunması söz konusu olacaktır.
  • Altınlarınızın vadeli olarak birçok faiz seçeneği ile birden fazla şekilde değerlenmesi mümkün olabilir.
  • Altınlarınızın Ziraat Bankası tarafından güvenli bir şekilde saklanılması konusunda herhangi bir ek ücret veya işletim ücreti ödemeniz gibi bir sorumluluk söz konusu olmaz.

Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın vakti hesabı nasıl açılır?” sorusuna istinaden öncelikle bankanın “Altın Vakti Hesabı” adı altında bir hesap sunmadığını belirtmek isteriz. “Altın Vakti Hesabı” kampanyanın ismidir ve Ziraat Bankası tarafından bu kampanyaya dahil eden tüketiciler, vadeli veya vadesiz altın mevduat hesabı açabilirler.
 
Ziraat Bankası altın vakti hesabı ya da kampanyasına katılabilmek adına tüketicilerin Ziraat Bankası şubeleri üzerinden şahsi müracaatları gerekir. İnternet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile katılım söz konusu değildir. Bunun nedeni ise bankanın altınları bir eksper incelemesine tabi tutmasıdır. Eksper incelemesinden hemen sonra altınların değeri belirlenir ve tüketicilerin talepleri doğrultusunda altınların değerlendirilmesi yapılır.
 
Ziraat Bankası altın vakti hesabı açmak için nüfus cüzdanınız ve altınlarınızla birlikte müracaat etmeniz gerekir. Altınlarınız öncelikle eksper tarafından incelenecek ve sonrasında özelliklerine göre değerlerinin TL bazında ne kadar olduğu tarafınıza bildirilecektir. Değerinin bildirilmesinin hemen ardından ise altınlarınızı ne şekilde değerlendirmek istediğiniz sorulacaktır. Altınlarınızı o an nakde çevirebilir ve nakdi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bunun dışında altınlarınızı Ziraat vadesiz altın mevduat hesabına yatırarak, burada faizsiz bir şekilde saklanmasını sağlayabilir ve artık TL bazındaki tutarlarınızı da bu hesaba yatırabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ziraat vadeli altın mevduat hesabı ile belirli bir faiz oranıyla değerlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı Alım Satım İşlemleri

Ziraat Bankası altın vakti hesabı alım satım işlemleri için öncelikle altınlarınızı ne şekilde değerlendireceğinizi belirlemeniz gerekecektir. Altınlarınızı eksper incelemesinden sonra anlık altın/TL verilerine göre direkt olarak satma imkanınız vardır. Bunun dışında vadeli hesap açarak, Ziraat internet bankacılığı üzerinden “Döviz ve Altın” ekranında alım satım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. “Döviz ve Altın” ekranı içerisinde gerek vadeli gerekse vadesiz altın hesaplarınız için hem alım hem de satım gibi ekranları bulma imkanınızın vardır. Bunun dışında Ziraat Bankası şubelerine müracaat ederek de alım satım işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmeniz söz konusudur.

Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı Açma Ücreti

Ziraat Bankası altın vakti hesabı açma ücreti konusu da birikim yapan kimseler veya yatırımcılar tarafından merak edilen konulardan biridir. Normal şartlarda altınlarınızı çeşitli yollarla evde değil de farklı ve güvenli alanlarda muhafaza etmek isterseniz, bu alan Ziraat Bankası da olsa farklı yerler de olsa belirli bir ücret ödeme zorunluluğunuz söz konusu olacaktır. Ziraat Bankası altın vakti hesabı sayesinde altınlarınızı direkt olarak ücretsiz bir şekilde ve güvenle muhafaza etme imkanınız vardır. Hesap açılışında, altım alım veya satım işlemlerinde, bu işlemlere ya da altınların muhafaza edilmesine dair herhangi bir şekilde Ziraat Bankası’na ücret ödemeniz söz konusu olmamaktadır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler