Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi (Mayıs 2022)

Ziraat Bankası arazi alım kredisi sayesinde, tarımsal faaliyetlere başlamak ya da tarımsal faaliyetlerinizi daha geniş bir alana taşımak için uygun kredi çözümleriyle destek alabilirsiniz.


Ziraat Bankası arazi alım kredisi, sayesinde halihazırda üretim faaliyetleri olan veya üretime kazandırılmak istenen tarım arazilerinin, çok uygun kredi koşullarıyla ülkemiz tarımsal üretim faaliyetlerine kazandırılması mümkün olur. Arazi alım kredisi sayesinde birçok türde veya nitelikte arazilerin, üretim faaliyetlerinde etkin bir şekilde kullanılması söz konusu olur. İster hissedar olduğunuz arazilerin tamamını isterseniz de arazinizi veya üretim faaliyetlerinizi büyütmek adına almak istediğiniz herhangi bir araziyi, Ziraat Bankası’nın sağladığı bu kredi ürünüyle çok rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. Ziraat tarım kredileri kapsamında yer alan bu krediyi kredi şartlarına uygun görülmeniz halinde çok kısa süre Ziraat Bankası’ndan temin edebilirsiniz.
 Ziraat Bankası arazi alım kredisi için tek başvuru kanalı Ziraat Bankası şubeleri olarak belirlenmiştir. Başvuru için gerekli belgelerle herhangi bir şubeye giderek başvuru işlemlerinizi evraklarınızın tam olması durumunda anında gerçekleştirebilirsiniz. İşletmenize ya da sizin kredi sicilinize, üretim faaliyetlerinize ve daha birçok detaya göre çeşitli kredi faiz ve ödeme avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası arazi alım kredisi nedir?” sorusunun yanıtı olarak: “Gerçek veya tüzel kişilerin tarımsal üretim faaliyetlerine elverişli her türlü arazinin alınmasına destek sağlana bir kredi ürünüdür.” Şeklinde yanıt verilebilir.
 
Ziraat Bankası’nın sağlamış olduğu bu kredi ürününde asıl amaç, satın alınması planlanan tarım arazisinin gerçek anlamda tarıma elverişli olmasıdır. Eksperler tarafından yapılan incelemede, tarım arazisinin gerçekten tarım elverişli olduğu anlaşılırsa, kredi onay süreci çok daha kolay olacaktır. Öte yandan zaten bu arazide üretim faaliyetleri devam ediyorsa veya etrafındaki arazilerde de tarımsal üretimler gerçekleşiyorsa, kredi onay sürecinin yine daha da kolay olacağını söylemek doğru olacaktır. Ziraat Bankası kredileri içerisinde, sadece arazi satın alım işlemiyle ilgili açılan bu kredinin, kredi şartlarının karşılanıyor olması durumunda en uygun kredi seçenekleriyle bu krediden yararlanacağınızı belirtmek isteriz.
 
Ziraat Bankası arazi alım kredisi hakkında ise şu özelliklerin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir:
 • Söz konusu kredi ürününü, hissedarı olduğunuz bir tarım arazisinin, diğer hissedarlardan satın alınması adına kullanabilirsiniz.
 • Bitişik veya hisseli gibi özellikleri olmayan tarım arazilerinin satın alınması için kullanılabilir.
 • Hisseli özelliğine dikkat edilmeksizin, tarımsal faaliyetlerin büyütülmesi adına bitişik bir şekilde konumlanmış olan tarım arazilerinin satın alınması için bu kredi ürünü tercih edilebilir.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası arazi alım kredisi başvurusu adına öncelikle sizden istenen belgeleri hazır etmeniz, sonrasında Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla bu kredi ürününe başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bu kredi ürünü için herhangi bir şekilde online ya da Ziraat müşteri hizmetleriyle başvuru gibi bir seçenek sunulmamıştır. Kredinin biraz daha istisna ya da özel bir kredi olarak nitelendirilmesi söz konusu olduğu için başvurunun direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılması gerekir.
 
Ziraat Bankası arazi alım kredisi başvurusu yaptığınızda birkaç iş günü içerisinde başvurunuz incelenecek ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü onayıyla da krediniz onaylanacak veya bankanın size bu kredi ürünü için verebileceği destek tutarı tarafınıza iletilecektir. Başvuru esnasında vermiş olduğunuz gelir tabloları, teminatlar ve o dönemki kredi siciliniz önem taşıyan unsurlardır.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Şartları

Ziraat Bankası arazi alım kredisi şartları, kredinin kullanılabilmesi adına başvuru sahiplerinin taşımaları gereken şartları ifade eden bir kavramdır. Başvuru şartları için Ziraat Bankası’nın temel şartlar sunduğu söylenebilirken, şartları şu şekilde özetlemek mümkündür:
 • ÇKS belgesine sahip olmak,
 • Satın alınacak arazinin krediye uygun olması ve tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılabiliyor olması,
 • Kredi bedelinin yüksek olması durumunda gösterilebilecek teminatlar,
 • İşletmenin ya da bireysel üreticilerin kredi sicillerinin yeterli seviyede olması,
 • Tarımsal faaliyetlerden uzun süredir gelirinizin olması,
Ziraat Bankası arazi alım kredisi şartları yukarıdaki gibi üreticilerin karşılarına çıkabilir ve bu şartlar dışında, bankanın üreticilerden ekstra olarak başka şartlar da talep edebilmesi söz konusu olabilir.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası arazi alım kredisi için gerekli belgeler, özellikle başvuru ve başvurudan sonuç alma aşamasının son derece hızlı olmasına yardımcı olur. Direkt olarak sadece ÇKS belgesi ve nüfus cüzdanınızla Ziraat Bankası şubelerine giderseniz, size başvuru için gerekli evrakların listesini verip, bu evrakları tamamlamanız istenecektir. Halbuki belgeleri tamamlayıp, doğrudan başvuru için giderseniz, başvurudan sonuç alma sürecini çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.
 
Ziraat Bankası arazi alım kredisi için gerekli belgeler ise şunlar olarak üreticilerin karşılarına çıkmaktadır:
 • ÇKS Belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Tüzel Kişiler),
 • Oda Kayıt Belgesi (Tüzel Kişiler),
 • Vergi Levhası (Tüzel Kişiler),
 • Tüzel Kişiliği Temsil Ettiğini Belgeleyen Noter Onaylı Belgeler (Tüzel Kişiler),
 • Gelir Belgesi,
 • Tarımsal Faaliyetlerin Yapıldığı Alanı Belgeleyen Kayıtlar (Tapu, Kira Sözleşmesi vb.),
 • Kredi İçin Gösterilebilecek Teminatların Belgeleri,
Yukarıdaki belgeleri hazırda bulundurup kredi başvurusu yapmanız durumunda, kredinin onaylanması durumunda en az bir haftalık bir zaman kazanımı sağlayacağınızı söylemek isteriz. Öte yandan banka tarafında bu belgelerin dışında da o anki şartlara göre ekstra belge talebi de söz konusu olmaktadır.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası arazi alım kredisi faiz oranları, net bir şekilde herhangi bir kaynaktan duyurulan faiz oranları değildir. Genel olarak üretici sınıfına göre veya üreticinin genel kredi siciline göre bu faiz oranları değişim gösterebilir. Bu durumların dışında daha birçok parametre, arazi alım kredisi için size farklı faiz oranları çıkarabilir. Faiz oranlarının öğrenilebilmesi adına tek yol Ziraat Bankası şubelerine gidip, başvuru yapmak ve başvuru işlemlerinde sistem tarafından size ne kadar bir faiz oranının çıktığını öğrenmektir.
 
Ziraat Bankası arazi alım kredisi faiz oranları konusunda faiz oranlarının diğer kredi ürünlerine çok daha farklı olduğunu söylemek mümkündür. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi kullanırken çok farklı, Ziraat Tarım Kredileri ürünü kapsamında tercih ettiğiniz kredi ürünleri için çok farklı kredi faiz oranlarıyla karşılaşırsınız. %0.80’den başlayan faiz oranlarının, %1.20 gibi oranlara çıkabilmesi söz konusudur. Ayrıca bu faiz oranlarının çok daha alt ya da çok daha üst seviyeleriyle de karşılaşılması söz konusu olabilir.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası arazi alım kredisi hesaplama işlemiyle, bu kredi ürününü kullandığınız aylık ödeme tutarınızın ne kadar olacağı ve aylık taksitlerinizin de tahmini ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz. Kredi hesaplama işlemi için %0.80 faiz oranını kullanmamız mümkündür. Ayrıca 60 aylık bir vade kapsamında kredi tutarına göre genel hesaplama verileri şu şekilde üreticilerin karşılarına çıkmaktadır:
 • 50.000 TL tutarındaki bir Ziraat Bankası arazi alım kredisi için aylık ödeme tutarı 1.064,32 TL’dir. Kredinin toplam maliyeti ise 63.859,41 TL dolaylarındadır.
 • 75.000 TL tutarındaki kredinin aylık ödeme tutarı 1.596,48 TL’dir. Kredinin toplam maliyeti ise 95.788,94 TL olarak belirlenecektir.
 • 100.000 TL tutarındaki kredinin aylık ödeme tutarı 2.128,64 TL’dir. Kredinin genel maliyeti olarak 127.718,62 TL civarında hesaplanabilir.
 • 150.000 TL tutarındaki arazi alım kredisinin aylık geri ödeme tutarı 3.192,96 TL’dir. Kredinin genel maliyeti ise 191.577,96 TL olarak hesaplanır.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Vadeleri

Ziraat Bankası arazi alım kredisi vadeleri normal kredi ürünlerinin çok daha üstünde üreticilere sunulan kredilerdir. Genel olarak tüketici ihtiyaç kredilerine bakıldığı zaman 36 ay gibi maksimum vade tutarı söz konusuyken, arazi alım kredilerinde veya diğer tarım kredilerinde Ziraat Bankası nezdinde vade sayılarının 60 ay gibi uzun dönemleri bulabilmesi söz konusudur. Kredinin tutarı ve kredi siciliniz, bu konudaki en temel belirleyici faktörler olarak bilinirler. Bu detaylara göre 48 ay maksimum vade almanız söz konusu olabilirken, 60 ayın üzerinde dahi vade alma imkanınız olabilir. Ziraat Bankası arazi alım kredisi vadeleri konusunda başvuru sürecinde, başvurunuz dahilinde tarafınıza verilebilecek maksimum kredi vade sayısı belirtilecektir. Sabit veya kesin olarak bir vade sayısından bu nedenle bahsetmek pek mümkün olabilecek bir durum değildir.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Sübvansiyonlu Faiz Oranları

Ziraat Bankası arazi alım kredisi sübvansiyonlu faiz oranları, genel bir tabirle devlet destekli faiz oranları olarak tanımlanabilir. Sübvansiyonlu krediler sayesinde, tarımsal üreticilere özel tarım kredilerinde çeşitli destekler sağlanır ve bu desteklerden biri de sağlanan faiz indirimidir. Faiz indirimi sayesinde, örnek olarak; %0.80 oranında aldığınız tarım kredisinin çok daha alt seviyelere inmesi söz konusu olabilir. Şu an için %25 oranında bir sübvansiyon desteği söz konusuyken, bu destekle birlikte yararlanabileceğiniz faiz oranı, %0.60 oranına kadar inecektir. Haliyle bu durum kredi faiz maliyetine de %25 oranında yansıyacaktır. Ziraat Bankası arazi alım kredisi sübvansiyonlu faiz oranları ile 2.500.000 TL’ye kadar bu destekten yararlanmanız söz konusu olmaktadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler