Ziraat Bankası ATM İşlemin Yarıda Kalması ve Bankamatiğin Kartı Yutması

Ziraat Bankası ATM'lerde işlemin yarıda kalmasından dolayı kart ATM içinde kalabilir veya bankamatik karta el koyabilir. Peki ne yapmalısınız? Hepsi bu yazıda yazıyor.


Ziraat Bankası ATM’de işlemin yarıda kalması ve kartın yutulması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ziraat Atm'lerinde gerçekleştirdiğiniz bazı işlemlerde işlem yarıda kalabilir ve kart yutulabilir, yani kart atm içerisinde kalabilir. Bankamatik, çalınan ve aranan bir kartı yutabilir. Bu gibi durumlarda genelde bir şey yapılamaz.
Kart sahibi kartını iptal ettirdiği an yeniden bankamatiğe bu kart girdiğinde atm kartı yutacaktır. Ancak bazen, kart size ait olsa da bankamatik kartı yutabilir. Peki ATM, karta neden el koyar? ATM  neden bankamatik kartını yutar?

Ziraat Bankası ATM Neden Kart Yutar?

  1. Bankamatik kartının veya kredi kartının şifresini üç kez yanlış girdiğiniz zaman kartınız, bankamatik tarafından yutularak bloke edilir.
  2. Borçları bulunan kartın, banka tarafından iptal edilmesi,
  3. Kredi kartlarının veya banka kartlarının kullanım tarihlerinin geçmesi nedeniyle bankamatik tarafından karta el konması
  4. Kartın kayıp ya da çalıntı olduğuna dair banka müşterisinin kartı ihbar etmesi
  5. Atm arızaları
  6. Atm'lerde kart bilgilerini çalmak için kullanılan, çip vs gibi kopyalama cihazlarının bulunuyor olması

Ziraat Bankası ATM Kartınızı Yuttuysa Ne Yapmanız Gerekir?

Ziraat Bankası ATM’si kartınızı yuttuysa banka şubesinin hemen yanında bulunuyor ise ve mesai saatleri içerisindeyse, banka personeline durum hakkında bilgi verebilirsiniz.

Banka şubesi kapalıysa, veya bankasız bir bankamatik üzerinden işlem yapıyorsanız, ATM'nin önünden herhangi bir yere ayrılmadan Ziraat Bankası müşteri iletişim merkezini aramalı ve şüpheli işlem bildirmelisiniz.

Ziraat Bankası ATM’nin Yuttuğu Kart Başkasına Aitse Yapılması Gerekenler

Ziraat Bankası ATM’sinin yuttuğu kart başkasına ait olabiliyor. Bazen, bir akrabamızın veya arkadaşımızın kartı ile Atm'ye gidip para çekebilir veya para yatırabiliriz. Ancak bankamatik başkasına ait olan kartı yutarsa, genelde kart size teslim edilmez. Gerçek sahibi aranarak konu hakkında bilgilendirilir ve kart ona teslim edilir.

Eğer kartın yutulduğuna banka görevlileri şahit olmuş ise, genelde bankamatik açılır ve kart size ait ise iade edilir, size ait değilse sahibi aranır. Kart hakkında çalıntı veya kayıp ihbarı olması durumunda banka görevlileri polis çağırıp ifade vermenizi isteyebilirler. Bu gibi bir durumlar karşılaşmamak için başkasının kartı ile para çekmeyin ve yatırmayın, veya kartsız işlem yapın.

QR kod kullanarak kart kullanmadan işlem yapabilir ve bankamatik kartımı yuttu gibi bir durumlar uğraşmazsınız. Bunun için QR Kod ile nasıl para çekilir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:
ATM

Diğer Makaleler