Ziraat Bankası Avuç İçi Tanımlama

Ziraat Bankası avuç içi tanımlama işlemi yaparak, ATM işlemlerinizi karta gerek kalmadan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Ziraat Bankası avuç içi tanımlama işlemi ile ATM’ler üzerinden birçok işleminizi karta gerek kalmadan, sisteme tanımlanan avuç içi bilgileriniz sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.
 Avuç içi tanımlama işlemleri direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden ve şahsi başvuruyla gerçekleşen işlemlerdir. Eliniz avuç içi tarama cihazı ile sisteme tanımlanır ve ATM’ler üzerinden kartsız olarak birçok bankacılık işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ATM teknolojileri arasında en çok dikkat çeken ve en önemli gelişmelerden biri olan avuç içi tanımlama işlemi için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Sadece nüfuz cüzdanınız veya kimlik kartınız ile Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz gerekir.
 
Ziraat Bankası avuç içi tanımlama işlemlerinin ardından, avuç içinizle ATM’ler üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, mutlaka işlem yapacağınız ATM’nin de avuç içi cihazına sahip olması gerekir. Aksi halde avuç içi işlemi yapabilmeniz mümkün olmaz. Avuç içinizin sisteme tanımlanması dakikalar sürer ve tanımlama işlemleri bittikten sonra kullanıma aktif hale gelir. Bu nedenle herhangi bir şekilde zorluk yaşamazsınız ve sürekli olarak işlem yapabilirsiniz. Peki, Ziraat Bankası avuç içi tanımlana nedir? Tam olarak ne işe yarar? Hangi işlemlerde kullanılabilir?

Ziraat Bankası Avuç İçi Tanımlama Nedir?

Ziraat Bankası avuç içi tanımlama nedir?” sorusu gerek ATM’lerde avuç içi cihazıyla karşılaşan gerekse birçok şekilde bu teknolojiden haberdar olan tüketiciler tarafından sıklıkla sorulan soruların başında gelir.
 
Ziraat Bankası avuç içi tanımlama, tüketicinin avuç içerisinde yer alan profilin tarama cihazı ile tamamen alınması, sisteme tanımlanması ve böylelikle kart kullanmadan işlem yapılabilmesine olanak sağlayan bir işlemdir. Kart taşımayı istemeyen veya çeşitli sebeplerden ötürü kartına ulaşamayan kişiler tarafından, ATM’ye avuç içi tartılarak, ATM üzerinden kartla yapılabilecek her türlü bankacılık işlemi, avuç içi taramayla da kolaylıkla gerçekleşir. Ziraat avuç içi tanımlama başvurusu yapmak isteyen tüketiciler, en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek, gişe işlemlerinden sıra alıp, gişe görevlisine avuç içi tanımlatmak istediklerini belirtmelidirler. Buna istinaden gişe görevlisi önce nüfus cüzdanınızı ister ve ardından sistem gerekli doğrulamaları yaptıktan sonra, avuç içi tanımlama ekranını açar.
 
Ziraat avuç içi tanımlama cihazına eliniz yerleştirilir ve avuç içiniz birkaç defa taranarak sisteme işlenir. Sistemin alınan avuç içi profiline onay vermesinin ardından, avuç içi tarama işlemleri başarıyla tamamlanmış olur. Kişi artık “Avuç İçi Tarama Özelliği Olan” her ATM üzerinden, avuç içi taraması yaptırarak, hesaplarına erişebilir ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 
Ziraat avuç içi ile yapılabilecek işlemler ise şu şekildedir:
  • Para Çekme,
  • Para Yatırma,
  • Bakiye Sorgulama,
  • Kredi Kartı Borç Ödeme,
  • Hesap Bilgilerini Güncelleme,
  • Başka Hesaba Para Gönderme,
  • Hesap Hareketleri Görüntüleme,
  • Hesap Bilgileri Öğrenme,
  • Hesaplar Arası Virman,
Avuç içi tanımlaması sonrasında tüm bu bankacılık işlemleri karta gerek kalmadan kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Avuç içi tanımlama işlemi için sizden ekstra bir belge talep edilmez. Sadece başvuru işlemleri sırasında size verilen formda istenen bilgileri doğru bir şekilde bankaya iletmeniz gereklidir.

Ziraat Avuç İçi İşlem Yapma

Ziraat avuç içi işlem yapma konusunda tüketicilerin en çok kaçırdıkları veya dikkat etmedikleri nokta, ATM’lerdir. Avuç içi ile işlem yapmak isteyen tüketiciler sadece yeni nesil “Avuç İçi Tarama Sistemi” olan ATM’ler üzerinden işlem yapabilirler. Eski veya avuç içi tarama cihazı olmayan ATM’ler ile işlem yapılmaz. Avuç içi ile işlem yapmadan önce mutlaka yanınızda cep telefonunuzun olması gerekir. Bunun nedeni ise cep telefonunuzun bazı durumlarda SMS doğrulama için ihtiyaç olmasıdır. Avuç içi işlemlerde güvenlik düzeyini arttırabilmek adına banka, sisteme kayıtlı cep telefonuna SMS gönderir. Bu SMS’lerin ATM’ye düzgün bir şekilde girilmesi gerekir. Aksi halde hatalı veya şüpheli işlem nedeniyle işlemler gerçekleşmez ve hesap bloke edilebilir.
 
Ziraat avuç içi işlem yapma konusunda ise en çok merak edilen işlemlerin başında para çekme işlemi gelir. Sisteme avuç içi tanımlaması yapmanızın ardından, avuç içi tarama cihazı olan her ATM üzerinden kolaylıkla para çekme işlemi yapabilirsiniz. Avuç içi ile yapılan para çekme işlemlerinde, tarafınızdan herhangi bir şekilde ekstra ücret talep edilmez. Standart para çekme işlemi tarifesi uygulanır. Peki, Ziraat avuç içi para çekme işlemi nasıl yapılır?

Ziraat Avuç İçi Para Çekme

Ziraat avuç içi para çekme işlemi için öncelikle size en yakın “Avuç İçi Tanıma” özelliği olan Ziraat Bankası ATM’sine gitmeniz gerekir. ATM’ye gittikten sonra “Giriş” tuşuna basıp, ardından “Kartsız İşlemler” adımını seçerek, “Para Çekme” seçeneğine tıklayarak sonraki menüye ilerlemelisiniz. Bu menüde ise “Avuç İçi” ibaresinin yer aldığı seçeneği tuşlayarak, avuç içi cihazına elinizi, avuç içiniz alt kısma gelecek şekilde taratmalısınız. Avuç içi tarama işleminin ardından ekranda adınız ve soyadınızın kısaltmaları belirir. Ardından kartınızın şifresi istenir ve kartınızın şifresini tuşlamanızız gerekir. Kart şifresini girmenizle birlikte para çekme ekranı karşınıza çıkar ve para çekmek istediğiniz tutar sorulur.
 
Ziraat avuç içi para çekme işleminin devamında ne kadar para çekmek istiyorsanız, sisteme girmeli ve ardından telefonunuza gelen SMS’i ATM’ye girerek, avuç içi ile para çekme işleminizi sistemde doğrulamalısınız. Şifreyi doğru girmenizin ardından ATM’de “Paranız Hazırlanıyor, Lütfen Bekleyin” şeklinde bir uyarı çıkar ve saniyeler sonra ATM tarafından paranız size verilir. Eğer ATM’de avuç içi tanıma sistemi yoksa bu işlemlerin hiçbiri yapmanız mümkün olmaz. Avuç içi işlemi olmayan ATM’lerde veya avuç içi tanımlama yapmadıysanız, Ziraat ATM kartsız para çekme işlemi sayesinde cep telefonunuzu kullanarak karsız bir şekilde de para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Avuç İçi Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Ziraat avuç içi para çekme limiti ne kadar?” sorusu, birçok kişi tarafından fazlasıyla merak edilir. Ziraat avuç içi para çekme limiti tıpkı banka kartı ile para çekme gibi 5000 TL olarak belirlenmiştir. Sisteme tanımlanan avuç içi bilgileriniz, aynı bir banka kartı yerine geçer ve bu nedenle banka kartı ile geçerli olan limitler, avuç içi ile yapılan işlemlerde de geçerlidir. Her ne kadar para çekme limiti 5000 TL olsa da 1000 TL ve üzeri para çekme işlemlerinde ekstra güvenlik doğrulaması gerekir.
 
Ziraat avuç içi para çekme işlemi yapıyorsanız ve para çekmek için talep ettiğiniz tutar 1000 TL ve üzerindeyse, ek olarak telefonunuza gelen doğrulama SMS’ini de ATM’ye girmeniz gerekir. SMS’in doğru bir şekilde ATM’ye girilmesinin ardından para çekme işlemi tamamlanır ve doğrulama başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler