Ziraat Bankası Bakiye Var ama Kullanamıyorum Sorunu ve Çözümü 2022

Ziraat Bankası bakiye var ama kullanamıyorum sorunu ve çözümüne dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilir, böylelikle soruna ilişkin doğru seçeneklere yönelebilirsiniz.
Ziraat Bankası bakiye var ama kullanamıyorum sorunu ve çözümü, hesabınızdaki bakiyenin kullanılamama nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Hesap bakiyesinin tamamının kullanılamaması konusunda bloke veya KMH kullanımı gibi durumlar öne çıkar ve bu yüzden de kullanılabilir bakiye, hesabınıza gelen para ya da yatırmış olduğunuz para kadar gözükmez.
 Ziraat bakiye var ama kullanamıyorum sorunu ile karşı karşıya olmanız durumunda öncelikle hesap türünüzün ne olduğuna dair bilgi sahibi olmanız büyük önem taşır. KYK nedeniyle açılan Ziraat Bankası hesapları, maaş hesapları, KMH tanımlı hesaplar ve normal hesaplar adına sorunların çözümü farklı farklı olacaktır. Bu yüzden öncelikle hesap türünün ne olduğu ve problemin kaynağı üzerinde durulması büyük önem taşır. Peki, Ziraat Bankası bakiye var ama kullanamıyorum problemi nedir? Neden ortaya çıkar?

Ziraat Bankası Bakiye Var ama Kullanamıyorum Problemi Nedir?

Ziraat Bankası bakiye var ama kullanamıyorum problemi nedir?” sorusunun, hesaplarına gelen parayı ya da yatan parayı kullanamayan tüketicilerin bu parayı kullanamamaları durumunda sıklıkla sorduklarını söylemek mümkündür.
 
Ziraat Bankası hesabınız ya da hesaplarınızdaki tutarın banka sistemi veya hesaplarınızdan kaynaklı olarak kullanılamaması durumunda ortaya çıkan probleme, “Ziraat Bankası hesapta bakiye var ama kullanamıyorum” problemi adı verilir. İnternet bankacılığı veya ATM’ler üzerinden Ziraat Bankası hesabınızı görüntülemeniz durumunda “Hesap Bakiyesi” ve “Kullanılabilir Hesap Bakiyesi” olarak iki farklı ibare ile karşılaşmanız söz konusu olur. Hesap bakiyesi ile kullanılabilir bakiye arasındaki uyuşmazlık durumlarında tüketiciler bu problemleri yaşarlar. Söz konusu problemi ortaya çıkmasının birçok sebebi vardır ve bu sebepler özetle şu şekilde belirtilebilirler:
 • Ziraat Bankası’na olan borcunuz ya da farklı kurumlara olan borcunuz nedeniyle, Ziraat Bankası hesabınıza ya da hesaplarınıza uygulanan bloke durumları, Ziraat Bankası hesapta bakiye var ama kullanamıyorum probleminin ortaya çıkmasına yol açabilir.
 • Ziraat Bankası’na dair kredi kartı borcunuz veya KMH (Kredili Mevduat Hesabı) borcunuz olması gibi durumlarda da kullanılabilir bakiyenizin farklı gözükmesi söz konusu olabilir.
 • KYK harçlık avans bakiyenizi kullanmanız durumunda, gelecek ay yatacak olan yeni kredi veya burs ödemenize kadar bu tutarda farklılık söz konusu olur.
 • KYK kredi veya burs ödemenizin son ayında, KYK harçlık avans bakiyesini kullanmanız durumunda bu tutarın farklı gözükmesi gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz.
 • Paranızı yanlışlık vadeli hesabınıza yatırmanız durumunda da böyle bir problemle karşılaşmanız olası bir durumdur.
 • Ziraat Bankası’nda 2 hesabınızın olması durumunda, paranın A hesabına yatması ancak kartınızın B hesabına bağlı olması gibi bir detay da kullanılabilir bakiyenizin farklı gözükmesine yol açabilir.
Peki, tüm bu sorunlar nasıl çözüme kavuşturulabilir? Yaşanılan soruna göre bakiye kullanamama problemi nasıl ortadan kalkar?

Ziraat Bankası Bakiye Kullanamama Problemleri Nasıl Çözülür?

“Ziraat Bankası bakiye kullanamama problemleri nasıl çözülür?” sorusunun yanıtı, tamamıyla yaşanılan sorunla ilgilidir. Yaşanılan her türlü sorunda çözüm farklıdır. Bu nedenle yaşanılan sorun özelinde çözümlerden bahsetmek gerekir. Ziraat Bankası hesapta bakiye var ama kullanamıyorum sorunu ve çözümleri ise aşağıdaki gibi karşınıza çıkar:
 • Borca Bağlı Bloke veya Diğer Hesap Blokesi Durumlarında Bakiye Kullanamama Çözümü: Herhangi bir kuruma olan borcunuz nedeniyle Ziraat Bankası hesaplarınıza bloke uygulanabilir. Böyle bir durumda hesabınızın açıldığı Ziraat Bankası şubesine gitmeli ve bloke kaldırma işlemi uygulamalısınız. Böylesi durumlarda genel olarak borcunuzun ödenmesi ve sonrasında da kullanılabilir bakiyenin kullanıma aktif hale gelecektir. Ayrıca hesabınızda şüpheli işlemler, yüksek miktarda para transferi daha birçok durumda da Ziraat Bankası hesabımda bakiye var ama kullanamıyorum gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda da mutlaka hesabınızın bağlı olduğu Ziraat Bankası şubesine gitmeli ve banka hesabınızdaki bakiyeyi kaldırmalısınız.
 • Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu veya KMH Borcu Durumlarında Bakiye Kullanamama: Ziraat Bankası kredi kartı borcu veya KMH borcu durumlarında da hesabınızdaki bakiyeyi kısa süreli kullanamamanız söz konusu olabilir. Böylesi bakiye kullanamama durumlarında hesabınızda kısa süreli kullanılabilir bakiye ile var olan bakiye farklı gözükür. Sonrasında ise hesabınızdaki tutar ile borç kapatılır ve ödeme yapmanız mümkün olur.
 • KYK Harçlık Avans Kullanımı Nedeniyle Bakiye Kullanamama: KYK harçlık avans bakiyenizi kullanmanız, hesap bakiyenizin farklı bir şekilde yani, kullanılabilir bakiye ile hesap bakiyesi arasında farklılık oluşmasına yol açabilir. Öte yandan KYK burs veya kredinizin son ayında harçlık avans kullanımınız sonrasında da böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Harçlık avansta kullanmış olduğunuz bakiyenin telafisini hesabınıza yapmanız durumunda kullanılabilir bakiye normal bir hale döner.
 • Vadeli Hesaba Yatırılan Para Nedeniyle Bakiye Kullanamama: Vadeli hesaba yatırılan para nedeniyle de hesabınızın kullanılabilir bakiyesinde farklılık ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Para yatırma işleminizi vadeli hesaba yapmanız durumunda da vadesiz hesabınızın kullanılabilir bakiyesi farklı gözükür ve toplam bakiye ile kullanılabilir bakiye arasında farklılık görülebilir. Vadeli hesaptaki paranın vadesiz hesaba aktarılması durumunda bakiyenin normale dönmesi söz konusu olur.
 • Hesabınıza Kartınızın Bağlı Olmaması Durumunda Bakiye Kullanamama: Ziraat Bankası’nda bulunan A hesabınızın, kullanmış olduğunuz banka kartına tanımlı olmaması, B hesabınızın da kullandığınız banka hesabına tanımlı olması gibi bir durumda, kullanılabilir bakiye beklediğinizden farklı olacaktır. Böylesi durumlarda size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, sık kullandığınız banka kartına, tüm hesaplarınızı bağlayarak Ziraat Bankası hesabımda bakiye var ama kullanamıyorum problemini çözmeniz söz konusu olur.

Ziraat Bankası Kullanılabilir Bakiye Ne Demek?

Ziraat Banaksı kullanılabilir bakiye ne demek?” gibi bir sorunun, tüm tüketiciler tarafından özellikle ATM ekranlarında ya da farklı ekranlarda karşılaşmaları durumunda sorulduğunu söylemek söz konusu olacaktır.
 
Ziraat Bankası’nın herhangi bir ekranında karşılaşmış olduğunuz “Kullanılabilir Bakiye” ibaresi, o banka hesabına dair TL çekimi ya da harcaması yapabileceğiniz tutarı ifade eder. Söz konusu tutarın hesap bakiyesiyle farklı olması durumunda yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunlardan biri başınıza gelmiş olabilir ve çözümleri de yine yukarıda yer alır. Ayrıca Ziraat Bankası müşteri hizmetleriyle söz konusu sorunun çözümüne ya da neden kaynaklandığına da ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bloke Kaldırma

Ziraat bloke kaldırma, işlemi özellikle kullanılabilir bakiye ile hesap bakiyesi durumlarında sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. Bloke kaldırma işleminin yapılabilmesi adına bloke türünün ne olduğu büyük önem taşır. Her bloke işlemine özel bloke kaldırma adımlarının olduğundan bahsetmek söz konusu olan bir durumdur. Ziraat Bankası’na dair yaşamış olduğunuz hesap bakiyesi veya diğer bloke durumları için de Ziraat bloke kaldırma içeriğimizden yardım alarak, bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesabımda Bakiye Var ama Kullanamıyorum Şikayetleri

Ziraat Bankası hesabımda bakiye var ama kullanamıyorum şikayetleri, sadece sizin yaşadığınız bireysel bir problem değildir. Birçok tüketicinin aynı sorunla karşılaşması söz konusu olan bir durumdur ve bu durumu da birçok platform vasıtasıyla dile getirirler. Bakiye kullanamama durumları konusunda daha detaylı bilgi alarak, sorunun çözümünü sağlayabilirsiniz ancak bu durum için de genel manada Ziraat Bankası şubelerini kullanmanız gerekir. Nüfus cüzdanınızla birlikte Ziraat Bankası şubelerine giderek, hesabınızdaki bakiyeyi neden kullanamadığınıza dair detaylı bilgi almanız mümkündür.

Ziraat Bankası Hesabımda Bakiye Var ama Kullanamıyorum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

·Bakiye neden bloke olur?

Ziraat Bankası hesabınızda oluşan bloke durumlarının birçok nedeni vardır. Borçlar, hesaptaki şüpheli işlemler, güvenlik, SIM Kart bloke gibi daha birçok durum hesaplarınızda ya da çeşitli bankacılık işlemlerinizde bloke durumunun ortaya çıkmasına yol açar.

·Ziraat bloke kaldırma nasıl yapılır?

Ziraat bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağı tamamıyla bloke durumuna bağlıdır. Yaşanılan bloke durumuna göre bloke kaldırma adımları da farklılaşır.

·Ziraat hesabımda para var ama kullanılabilir bakiyem 0(sıfır), neden?

Ziraat Bankası hesabınızda para olması ancak kullanılabilir bakiyenin 0(sıfır) olması durumu; KMH, borçlarınız, hesap blokesi gibi daha birçok durumdan kaynaklanabilir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler veya daha farklı durumlardan ötürü kullanılabilir bakiyenizin olmaması söz konusu olabilir. Ziraat Bankası şubeleri veya telefon bankacılığı ile kolaylıkla bu konuda hakkında bilgi almanız söz konusudur.

·Ziraat toplam bakiye ile kullanılabilir bakiye arasındaki fark nedir?

Ziraat toplam bakiye, Ziraat Bankası’ndaki tüm varlıklarınızı ifade eden bir kavramdır. Kullanılabilir bakiye ise bir karta ya da hesaba özgü kullanabileceğiniz TL tutarını ifade eden bir kavram olarak tanımlanabilir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler