Ziraat Bankası Bilgi Güncelleme | Telefon Numarası - Adres - OGS ve E-Posta Güncelleme

Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi, bankacılık işlemlerinizin sürdürülebilir olması adına büyük önem taşıyan işlemlerdir.


Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi sayesinde banka sistemine kayıtlı olan tüm kişisel bilgilerinizi değiştirebilmeniz mümkündür. Zaman zaman adres, telefon, mail, OGS ve daha birçok konuda kişisel bilgiler değişim gösterebilir. Kişisel bilgilerin değişim göstermesi gündelik hayatta pek sorun yaratmayabilir ancak bankacılık işlemlerinde, verilerin güncellenmesi gerekir. Verilerin güncellenmemesi durumunda hesap blokeleri, kart blokeleri ve işlem blokesi gibi birçok durumla karşılaşılabilir.
 Temel olarak Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterli olur ancak bu durum bazen büyük zahmetlere yol açabilir. Bunun yerine telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden birçok şekilde bilgi güncellemesi yapılabilir. Böylelikle şubeye gitmek, sıra beklemek ve zaman kaybetmek gibi durumların önüne geçilir. Bilgi güncelleme işlemi her ne kadar göz ardı edilen ve önem verilmeyen bir işlem olsa da bankacılık işlemlerinin büyük bir çoğunluğu sistemde kayıtlı kişisel bilgilerinizin üzerinden yürütülür. Bu nedenle bilgilerin zamanında ve doğru bir şekilde güncellenmesi önemlidir.

Ziraat Bankası Bilgi Güncelleme İşlemi Nedir?

Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi nedir?” sorusuna yanıt olarak; Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi, çeşitli sebeplerden ötürü değişmiş olan ve önem düzeyi yüksek olan kişisel bilgilerinizin, Ziraat Bankası sistemlerine yeni haliyle işlenmesidir. Bilgi güncelleme işlemleri, bankacılık işlemlerinin şube kanalı dışında; ATM, telefon ve internet bankacılığı gibi kanallar üzerinden sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi adına gereklidir. Bilgi güncelleme işlemleri başta şube olmak üzere, ATM’ler, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi birçok kanal üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Güncellenecek bilgi türüne göre, güncelleme yapılabilen kanal farklılık gösterir ancak şube kanalı üzerinden direkt olarak tüm bilgilerinizi güncellemeniz mümkündür.
 
Ziraat Bankası bilgi güncelleme işlemi için Ziraat Bankası şubelerini tercih etmeniz durumunda mutlaka nüfus cüzdanınız ile şubeye gitmeniz gerekir. Nüfus cüzdanınız olmadan bilgi güncelleme işlemi kesinlikle yapılmaz. Verilerinizin güncellenmesi işlemi büyük önem taşıyan ve çok ciddi bir işlemdir. Farkında olmadan farklı bir kişi tarafından bilgilerin güncellenmesi, hesap güvenliğinizi ciddi anlamda tehlikeye atar. Bu nedenle de Ziraat Bankası şubelerinde nüfus cüzdanınız olmadan bilgi güncelleme işlemi yapılmaz. Bu konuda en çok yapılan işlem, telefon numarası güncellemesi olarak bilinir. Bununla birlikte ikametgah adresi, iş adresi, e-posta adresi, OGS bilgileri ve daha birçok konuda güncelleme işlemleri gerçekleştirilir.

Ziraat ATM’den Bilgi Güncelleme

Ziraat ATM’den bilgi güncelleme işlemleri konusunda gerçekleştirilebilen işlemler oldukça sınırlıdır. ATM’ler üzerinden e-posta adresi, ev adresi, iş adresi ve OGS bilgileri gibi bilgilerin güncellenmesi mümkün olmaz ancak Ziraat ATM’lerinden çok kolay bir şekilde telefon numarası güncellemesi yapılabilir. Bununla birlikte SIM kart bloke güncelleme işlemi de yine Ziraat ATM’lerinden kolay bir şekilde yapılabilir.
 
Diğer bilgilerin ATM’ler üzerinden güncellenememesinin nedeni, ATM’lerin yeteneklerinin sınırlı olmasıdır. Ev adresi, iş adresi, OGS bilgileri ve e-posta adresi güncellemesi gibi konularda uzun karakterler ve kelimeler kullanılır. ATM’ler ise karakter girişi için uygun olan makineler değildir ve bu nedenle söz konusu bilgilerin güncellenmesi konusunda ATM’lerden yardım alınamaz. Telefon numarası güncellemesi kolaylıkla yapılabilir. Bunun nedeni ise sadece sayılar içermesidir ve ATM’lerin ise sayı girişine uygun olmalarıdır. Haliyle en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gidilerek, kartınızla telefon numarası güncelleme işlemi yapmanız mümkün olur.
 
Bazı durumlarda ise Ziraat ATM sim kart bloke kaldırma işlemi yapmak gerekir. Telefon numaranız aynı kalması ancak operatör değiştirmeniz gibi durumlarda hesabınıza sim kart bloke uygulanır. Bu nedenle bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaz. Bunun için de ATM’ler üzerinden, “SIM Kart Bloke Kaldırma” menüsü kullanarak, hesabınıza uygulanan sim kart blokesini kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.
 
Peki, Ziraat Bankası ATM telefon numarası güncelleme işlemi nasıl yapılır?

Ziraat ATM’den Telefon Numarası Güncelleme

Ziraat ATM’den telefon numarası güncelleme  işlemi sadece birkaç adımda gerçekleşen ve son derece kolay bir şekilde işleyen bir işlemdir. Öncelikle size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gitmeli ve kartınızı ATM’ye takmalısınız. ATM’ler üzerinden yapılan bilgi güncelleme işlemleri kartsız gerçekleşmeyeceği için mutlaka Ziraat ATM’lerine kartla gitmeniz gerekir.
 
Kartınızı ATM’ye takmanızın ardından şifrenizi girip, ana ekranda işlem menüsünden “Kayıtlı İletişim Bilgilerini Değiştirme” bölümüne doğru ilerleyiniz. Ardından sistemde kayıtlı olan telefon numaranız belirir ve bu telefon numarasını değiştirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Bu soruya olumlu bir şekilde cevap vermenizin ardından yeni telefon numaranızı girmeniz istenir. Yeni telefon numarası girerken tuşlamaları doğru bir şekilde yapmanız önemlidir. Telefon numaranızı ilgili ekrana girmenizin ardından telefonunuza SMS gönderilir ve SMS doğrulama kodunu ekranda tuşlamanızla birlikte telefon numarası güncelleme işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olur. Ziraat ATM’den telefon numarası güncelleme sadece birkaç adımda kolaylıkla gerçekleşir.

Ziraat Kayıtlı Telefon Numarası Güncelleme Yöntemleri

Ziraat kayıtlı telefon numarası güncelleme yöntemleri konusunda yararlanabileceğiniz tek yöntem, Ziraat ATM’leri değildir. Kayıtlı telefon numaranızın güncellenmesi için hem ATM hem de şube gibi kanallar üzerinden güncelleme işlemleri yapılabilir. Peki, Ziraat kayıtlı telefon numarası güncelleme yöntemleri nelerdir? Hangi kanallar üzerinden telefon güncellemesi yapılabilir? Hangi kanallardan yapılamaz?
 
Ziraat kayıtlı telefon numarası güncelleme yöntemleri şu şekildedir:
 • Ziraat ATM üzerinden telefon numarası güncelleme: Ziraat ATM’lerini kullanarak kolay bir şekilde telefon numarası güncelleme işlemi yapabilirsiniz. “Kayıtlı İletişim Bilgilerini Güncelleme” menüsü bu konuda size yardımcı olur ve dakikalar içerisinde telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası şubeleri ile telefon numarası güncelleme: Ziraat Bankası şubeleri telefon numarası güncelleme konusunda en uygun seçeneklerin başında yer alır. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, “Gişe İşlemleri” için sıra alıp, sıra size geldiğinde ilgili gişeye telefon numarası güncellemesi yapmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Yeni telefon numaranız sisteme girilir ve ardından banka tarafından telefonunuza bir SMS gönderilir. Bu SMS’i görevliye söylemeniz ve doğrulama kodunun sisteme girilmesinin ardından telefon numarası güncelleme işlemi gerçekleşmiş olur.
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı telefon numarası güncelleme: Ziraat internet bankacılığı üzerinden kayıtlı telefon numarası güncelleme işlemi yapılamaz. Hesap güvenliği nedeniyle bu durumun önüne geçilir ve müsaade edilmez. Bu yüzden kayıtlı telefon numarası için şube veya ATM en mantıklı seçeneklerdir.
 • Ziraat SMS ile kayıtlı telefon numarası güncelleme: Tüketicilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de SMS ile telefon numarasının güncellenip güncellenemeyeceğidir. Ziraat SMS bankacılığı kayıtlı telefon numarasının güncellenmesi konusunda herhangi bir SMS bankacılığı hizmeti sunmaz.
 • Ziraat canlı destek ile telefon numarası güncelleme: Ziraat Bankası internet sitesinde bulunan canlı destek ekibiyle birçok bankacılık işlemi gerçekleşebilir veya birçok konuda bilgi alınabilir. Telefon numarası güncelleme işlemi ise bilgi ve hesap güvenliği nedeniyle canlı destek ekibi ile yapılamaz.
 • Ziraat müşteri hizmetleri ile telefon numarası güncelleme: 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı telefonlar aranarak birçok bankacılık işlemi anında gerçekleşebilir. Söz konusu müşteri hizmetleri numaralarından telefon numarası güncellenmez. Kayıtlı telefon numarasının değişmesi adına ATM ve şube gibi yöntemler kullanılır. Müşteri hizmetlerinden hesap güvenliğinin tehlikeye atılmaması adına telefon numarası güncelleme işlemi yapılmaz.

Ziraat Adres Bilgisi Güncelleme

Ziraat adres bilgisi güncelleme işlemi birçok tüketici tarafından gereksiz görülen ve ertelenen işlemlerden biridir. Halbuki kart konusunda adres güncellemesinin büyük bir önemi vardır ve adres güncelleme işlemi için şubelere gitmenize, ATM ile uğraşmanıza veya dakikalarca internet bankacılığında işlem yapmanıza gerek kalmaz. Direkt olarak 444 00 00 numaralı telefonu arayarak, müşteri hizmetleri üzerinden kolay bir şekilde adres bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
 
Ziraat adres bilgisi güncelleme işlemi, kart kayıp/çalıntı veya yeni kart talebi gibi konularda çok büyük önem taşır. Bu gibi durumlarda yeni kartınız için anında basım talimatı verilir ve bu kartın gönderileceği adres olarak sistemde tanımlı olan adresiniz kullanılır. Eğer adres bilgileriniz güncel değilse kartınız farklı bir adrese gönderilir ve elinize ulaşması hem zaman olarak uzayabilir hem de zorlaşabilir. Bu nedenle müşteri hizmetleri üzerinden adres değişimi gibi konularda ev veya iş adresinizi mutlaka güncellemeniz gerekir. Adres güncelleme işlemini sadece müşteri hizmetlerinden değil; şubelerden ve internet bankacılığı gibi kanallar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat ATM’leri üzerinden adres güncellemesi yapmak mümkün olmaz.

Ziraat İletişim Bilgileri Güncelleme

Ziraat iletişim bilgileri güncelleme konusunda kullanılacak kanallar ve bu kanallar üzerinden yapılabilecek güncelleme işlemleri şu şekilde tüketicilerin karşısına çıkar:
 • Ev veya iş adresi güncelleme işlemleri; şube, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı,
 • Telefon numarası güncelleme; ATM veya şube bankacılığı,
 • E-Posta adresi güncelleme; şube, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı,
 • OGS bilgileri güncelleme; internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve Ziraat Bankası şubeleri,
 • Kredi başvuru bilgileri güncelleme; Ziraat Bankası şubeleri,
Yukarda yer alan seçenekler dahilinde Ziraat iletişim bilgileri güncelleme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 
İletişim bilgilerinizi güncellemeniz durumunda kampanyalardan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tüm bankacılık işlemlerinizi tek bir SMS doğrulaması sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden veya telefon üzerinden bankacılık işlemlerinizi yaparak, şubelerde yaşayacağınız ciddi zaman kayıplarının da önüne geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası OGS Bilgi Güncelleme

Ziraat Bankası OGS bilgi güncelleme işlemi de araç sahiplerinin en çok merak ettikleri konuların başında gelir. Özellikle araç satışı veya plaka değişikliği gibi durumlarda OGS bilgilerinin güncellenmesi gerekir. Bu tür durumlarda bilgi güncellemelerinin yapılması, OGS cihazının çalışmamasına ve ücretli geçiş yerlerinde de ekstra cezalar ödenmesine yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek adına araç sahiplerinin bilgi güncellemesi konusunda hızlı davranmaları ve araçları hakkında herhangi bir değişiklik yapıldığında, 444 00 00 numaralı telefonu arayarak, müşteri hizmetlerine durumu bildirmeleri gerekir.
 
Özellikle araç satışı için bu bildirim yapılmalıdır. Aksi halde sizin OGS cihazınızdan başka birisi faydalanır ve haliyle OGS bakiyesi de yine sizin hesaplarınız üzerinden karşılanmış olur. Bu durumun önüne geçebilmek adına Ziraat OGS bilgi güncelleme işlemi mutlak suretle yapılmalıdır. Bilgi güncelleme işlemleri için sadece telefon bankacılığı değil; Ziraat Bankası şubeleri ve internet bankacılığı gibi kanallar da kullanılabilir. Ne yazık ki ATM’ler üzerinden OGS bilgi güncelleme işlemi yapılmaz. ATM’lerden sadece OGS kartınıza bakiye yüklemeniz mümkün olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler