Ziraat Bankası bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? 2022

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen katılımcıların en az ne kadar ödeyeceklerini, ne kadarlık devlet katkısı alacaklarını bu makalemizde anlattık.


Ziraat Bankası bireysel emeklilik için ne kadar ödendiği pek çok Ziraat müşterisi için önemli sorulardan bir tanesi haline geldi. Bireysel emeklilik müşterileri yatırım tercihlerine göre faiz getirisi olan ya da faizsiz fon seçenekleri dahilindeki emeklilik planları ile emeklilik hayallerine bir adım daha yaklaşabilirler. Gönüllü katılım esas olan bireysel emeklilikte katılımcılar küçük katkı payları ödeyerek uzun vadede büyük birikim elde edebilir.Bankalardaki en düşük katılımcı katkı payı nedir? Ziraat Bankası bireysel emeklilik için en az ne kadar ödenir? Ziraat Bankası’nda asgari katkı payı ödenerek nasıl bir emeklilik planı elde edilebilir? Dijital BES nedir?
 Merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Bireysel emekliliğin amacı nedir?

Katılımcılar bireysel emeklilik sistemi sayesinde çalışma hayatları boyunca birikim yaparak bu birikimlerini sistem dahilindeki fonlar aracılığıyla değerlendirebilir ve emeklilik dönemlerinde elde edecekleri ek gelir ile yaşam standartlarını koruyarak emeklilik hayallerini gerçekleştirebilirler. Devlet açısından ve finansal piyasalar açısından da BES çok önemli bir gelir kalemi olarak karşımıza çıkar. Zira katılımcılar tarafından ödenen katkı payları çeşitli yatırım fonlarında tutularak değerlendirilmektedir. Bu esnada da piyasada aktif para akışı yakalandığından finansal sistem hareketliliği sağlanmış olur. Diğer avantajlar için “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” makalemizi incelemeniz fayda sağlayabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde en düşük katılımcı katkı payı ne kadar?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak ve daha rahat bir emeklilik yaşamı sürmek için emeklilik şirketlerine / bankalara katılım payı ödemeleri yapılması gerekir. Emeklilik Gözetim Merkezi 2022 yılı için en düşük katılımcı katkı payı tutarını her ne kadar 100 TL olarak açıklasa da emeklilik şirketlerinin sunduğu emeklilik planlarında en düşük ödeme tutarı farklılık göstermektedir. “Bireysel emeklilik en az ne kadar yatırılır?” konumuzda konuyla ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik

Türkiye’nin köklü bankalarından biri olan Ziraat Bankası bireysel emeklilik hizmetine Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi’nin çatısı altında devam etmektedir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası kendi müşterilerine yönelik kampanyalar yaparak müşterilerine bireysel emekliliğin avantajlarını da sunmaktadır. Şu anda Türkiye’de en fazla bireysel emeklilik hizmeti sunan firmalardan biri olan Türkiye Hayat ve Emeklilik’in iletişim hatlarına “Ziraat Bankası bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” isimli makalemizden erişebilirsiniz.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik asgari katkı payı tutarı ne kadardır?

Ziraat Bankası, müşterilerinin yatırım tercihlerine göre geniş fon yelpazesi içinden seçecekleri fonlar doğrultusunda emeklilik planları hazırlayarak emeklilik birikimlerine değer katmayı amaçlar. Bu doğrultuda hazırladıkları Dijital BES planı, Ziraat Bankası emeklilik planları arasında en düşük katkı payı ödenen plandır. Katılımcıların isteklerine göre oluşturacağı Dijital BES planının aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL’dir. Eğer Ziraat Bankası şubesinden bu hizmete başvurmak isterseniz katılım payı olarak en düşük tutarın 170 TL olduğunu da belirtelim.

Ziraat Bankası Dijital BES’in avantajları

Ziraat Bankası Dijital BES’te 11 farklı emeklilik yatırım fonu, katılımcılar tarafından birikimlerinin değerleneceği fon ya da fonlar olarak tercih edilebilir. Ayrıca Ziraat Bankası faiz konusunda duyarlı olan katılımcılara, katılım bankacılığı ilkelerine uygun olarak faiz içermeyen varlıklara yatırım yapan 3 fon aracılığıyla birikimlerinin değerlendireceği Dijital BES planları sunmaktadır.

Ziraat Bankası giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi

Ziraat Bankası Dijital BES planında, peşin giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi alınmamakta olup çıkışa ertelemeli giriş aidatı, sistemde 5 yıl doldurulmadan sözleşmenin iptal edilmesi durumunda alınır. Çıkışa ertelemeli giriş aidatı emeklilik sisteminde 5 yılını doldurmamış katılımcılar için 5 yıllık süre zarfında yapılabilecek toplam kesinti üst limitinden, katılımcıdan ayrılma tarihine kadar yapılan giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi düşülerek hesaplanır. Bu hamlesiyle Ziraat Bankası, pek çok emeklilik şirketinin ve bankanın önüne geçerek müşteri portföyünü genişletmektedir.

Ziraat Bankası Dijital BES’te devlet katkısı ile ne kadar biriktirilir?

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için sistemde 10 yıllık süreyi doldurup 56 yaşını tamamlamak gerekmektedir. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda devlet katkısı tutarının tamamına hak kazanabiliyorken 10 yıl sistemde kaldıktan sonra emekli olmadan sistemden çıkarsanız devlet katkısı hesabınızdaki tutarın sadece %60’ını alabiliyorsunuz. Ziraat Bankası’nın çeşitli kampanyaları olmuş olsa da devlet katkısı tutarı sabit olduğundan bankalar, emeklilik şirketleri bu oranlara ve tutarlara müdahale edemeyeceğinden dolayı Ziraat Bankası kuruluşu olan Türkiye Emeklilik de müdahale edememektedir.

Ziraat Dijital BES katkı payı hesaplaması nasıl yapılmalı?

Dijital BES planı çerçevesinde asgari 150 TL’lik bir katkı payı ödeyerek emeklilik sistemine dahil olabiliyorsunuz. Sistemde asgari tutar üzerinden 10 yıl boyunca düzenli olarak katkı payı ödenmesi halinde 150 TL aylık katılımcı katkı payı ödemesi x 120 ay = 18.000 TL’lik bir birikim yapılabilir.
 
Sistemden emekli olunması durumunda 10 yıllık asgari katkı payı ödenerek 18.000 x %30 = 5.400 TL’lik devlet katkısı tutarına hak kazanılır. Böylece Dijital BES dahilinde katılımcı katkı payına ve devlet katkısına fon getirileri eklenmeden 23.400 TL’lik birikimin sahibi olur.
 
Emekli olmadan sistemden ayrılması durumunda ise katılımcının elde edebileceği devlet katkısı hakkı 5.400 x %60 = 3.240 TL olup 10 yıllık sistemde kalmanın sonucunda emeklilik yatırım fonları getirisi olmaksızın toplam birikim miktarı 21.240 TL’dir. Elbette bu tutarın 10 yıl altında sistemden çıkacak olan katılımcılar için aynı olmayacağını belirtelim. “Bireysel emeklilik kazançları nasıl hesaplanır?” yazımızda konuyla ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Aynı zamanda “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” konumuzda da devlet katkısı hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Ziraat Bankası dijital BES’te 10 yılda fon getirileriyle birlikte ne kadar birikir?

Ziraat Bankası Dijital BES’te devlet katkısı yanına fonlar da eklendiğinde ne kadarlık bir tutar kazanılabileceği katılımcıların merak ettiği önemli konular arasında. Bu başlık altında yapacağımız hesap bağlayıcı olmamalı ve örnek olarak hesaplandığı kabul edilmelidir. Zira özellikle fonlar devreye girdiğinde, reel süreçler beklenen seviyesine erişmediğinde ve de en önemlisi katılımcı tavrı süreç içinde değiştiğinde aşağıdaki hesap çok farklı olabilir. Her yılın brüt asgari ücreti düzeyinde hesaplanan katkı paylarını da mutlaka belirtelim. Şimdi örneğimize geçelim.
 
46 yaşındaki bir Dijital Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının sistemde emekli olacağı yaş olan 56 yaşa kadar kaldığını düşünelim. Bu 10 yıllık süreç içerisinde her ay düzenli olarak plana sadık kaldığını ve asgari katkı payı tutarını değiştirmeden, düzenli şekilde 150 TL ödediğini varsayalım. 46 yaşındaki bu katılımcı, emekli olana kadar yatırdığı parayı artırmadığından ve toplu para ödemesi yapmadığından dolayı, yıllık yüzde 1 oranında fon işletim gideri kesintisi yapılacaktır. Yine brüt reel getiri tutarı yıllık yüzde 3 olarak hesaplanırsa, emekliliğe hak kazandığı anda bireysel emeklilik hesabındaki muhtemel birikim tutarı 29.241 TL olarak hesaplanacaktır.
 
Dijital BES planında 10 yıllık katkı payı ödeme süresi boyunca ödeyeceği katkı payı toplamı 18.000 TL, ödeyeceği katkı paylarının tahmini getirisi 5.427 TL; devlet katkısı toplamı 4.500 TL, devlet katkısı toplamının tahmini getirisi ise 1.314 TL olacaktır. “Bireysel emeklilik fon tavsiyeleri ve değişiklikleri” konumuzda fonlarla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
 

Diğer Makaleler