Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı, ufak meblağlarda da olsa altın birikimleri elde etmenize yardımcı olan bir hesap türüdür.


Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı, yatırımcıların veya birikim yapan bireylerin iki amaçla kullanabilecekleri bir hesap türüdür. Normalde Ziraat Bankası vadesiz altın mevduat hesabı üzerinde sadece altın barındırma, alım ve satım gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. Vadeli altın mevduat üzerinden ise mevcut altınlarınızın belirli bir faiz oranı ile günden güne artması söz konusu olur. Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı ise tam olarak bu iki hesap türünün ortasında yer alan ve hatta karışımı olarak tanımlanabilecek bir hesap türüdür. Yatırımcılar bu hesap türü sayesinde altınlarını güvenli bir alanda tutabilirler ve aynı zamanda bir yandan da her geçen gün artışını sağlayabilirler. Üstelik bu artışı da faiz vb. unsurlar işlemeden, kendi paraları ile gerçekleştirebilirler.
 Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı öncelikle altınlarınızı banka nezdinde korumayı ve saklamayı amaçlayan bir hesaptır. Sonrasında ise tarafınızca belirlenen periyotlarda hesabınızın otomatik bir şekilde altın alım işlemi yaparak, altın birikimlerini her geçen gün arttırmasına olanak sağlayan bir hesap türüdür. Yatırımcılar ister aylık ister haftalık isterlerse belirli gün aralıklarında isterlerse de kendi istedikleri günlerde hesaplarına otomatik altın alma talimatı verebilirler. Belirlenen tarihlerde hesaplarında yeterli bakiye olmaması durumunda ise talimat en kısa sürede hesapta para girişi olduğu takdirde devreye girer. Ayrıca böylesi durumlarda da verilen talimatın herhangi bir şekilde geçerliliğini yitirmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.
 
Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı ile ilgili diğer detaylar şu şekildedir:
  • Söz konusu hesapta biriken altınlarınız, 1000/1000 saflığında olan altınlardır.
  • Hesap açılışında veya sonrasında hesapta biriken altınların fiziki olarak teslimi yapılmamaktadır.
  • Bir ay içerisinde istenildiği tutarda ödeme sayısı girilebilir. Hesabınız isteğinize göre belirli periyotlarda; bir, iki, beş, on vb. şekillerde altın alımı işlemi yapabilir.
  • Verilen talimatların ister sıradan altın alım isterse de gram altın alma gibi talimatlar olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Her iki altın türünden de otomatik alım işlemi yapılabilir.
  • Talimatın kendini her şartta ve siz iptal edene kadar koruması, birikiminizin sürekliliği açısından son derece önemlidir.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı nasıl açılır?” konusu, bu hesap türü ile altın birikimlerini değerlendirmek isteyen kullanıcıların son derece merak ettikleri konuların başında gelir.
 
Ziraat Bankası söz konusu hesap türünün açılabilmesi adına iki farklı seçenek sunar. İlk olarak birikim yapan tüketicileri Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla hesap açılışlarını kolaylıkla yapabilirler. Nüfus cüzdanı ve altın almak istedikleri tutarı ister nakit isterlerse de banka hesaplarında olacak şekilde şubeye gitmeleri durumunda direkt olarak hesap açılış işlemleri yapılacak ve tüketicilerin belirtmiş oldukları şekilde talimat girişleri de tamamlanacaktır. Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı açılışı için bir diğer yol ise internet bankacılığı üzerinden hesap açılışı yapmaktır.
 
Tüketiciler Ziraat internet bankacılığı üzerinden, “Altın Hesapları” menüsü vasıtası ile “Vadesiz Altın Mevduat Hesapları” kısmında hesap açılış işlemlerini yapabilirler. Bununla birlikte direkt olarak altın alım işlemi yaparak da altın hesaplarının bulunmaması durumunda altın hesabı açma işlemini gerçekleştirebilirler. Altın hesaplarının açılışı için internet bankacılığı ile yapılan işlemlerde herhangi bir belge beyan etme durumu söz konusu olmamaktadır.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı Para Çekme

Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı para çekme işleminin nasıl yapılacağı da bu hesap türü özelinde en çok merak edilen konuların başında gelir. Para çekme işlemi yapabilmek adına kullanıcıların, Ziraat Bankası şubelerini veya internet şubelerini kullanmaları yeterli olacaktır.
 
Tüketicilerin Ziraat Bankası şubelerini kullanmak adına mutlaka nüfus cüzdanlarının yanında olması gerekir. Gişe işlemleri bölümünden sıra alınması durumunda, sıra numarasının yandığı gişeye giderek, biriken vadesiz altın hesabınızdan para çekmek istediğinizi iletirseniz, bu konuda özelinde gerekli işlemler yapılacaktır. Öte yandan para çekme işlemlerinin de internet bankacılığı üzerinde “Döviz ve Altın” menüsünde yer alan altın satış işlemleri kısmından kolaylıkla yapılabilmesi mümkündür.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı Kapatma

Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı kapatma işlemini, özellikle hesapla işiniz kalmadığında veya birikim yapmayı sonlandırmanız durumunda tercih etmeniz son derece doğaldır. Öncelikle belirtmeliyiz ki Ziraat Bankası hesap kapatma işlemi için sizden ekstra bir ücret veya mazeret talep etmez. Hesap kapatma talimatı vermeniz durumunda direkt olarak hesap kapatma işlemi başlatılır.
 
Bunun yanı sıra hesap kapatma işlemleri için Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı ve 444 00 00 ile Ziraat telefon bankacılığı gibi seçenekler kullanılabilir. Ziraat Bankası şubelerinden kapatma yapmak için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması şartı vardır. Telefon bankacılığından müşteri temsilcisine bağlanarak, hesap kapatma talebinizi kolaylıkla vermeniz söz konusudur. Öte yandan internet bankacılığından ise hesap ayarları kısmından direkt olarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabın sürekli olarak açık kalması herhangi bir ücret veya zorunluluk gerektirmez. İstediğiniz zaman istediğiniz talimat şekliyle kullanmanız mümkündür. Bu yüzden hesabı kapatmak zorunda hissetmenize gerek yoktur.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı Alış Satış İşlemleri

Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı alış satış işlemleri, tüketicilerin talimatları ile gerçekleşen işlemlerdir. Alım işlemlerinde tamamıyla otomatik bir süreç söz konusu iken, satış işlemlerinde tüketicilerin yukarıda belirtmiş olduğumuz seçenekler üzerinden satış talimatı vermeleri gerekir. Hesabınızda biriktirmiş olduğunuz altınları anında satabilir ve nakde dönüştürebilirsiniz. Hesapta yer alan altınlarla alım veya satım yapmanız durumunda herhangi bir ekstra maliyet, komisyon veya ücret ödemezsiniz. Alış satış işlemleri için en ideal seçenek ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığından kolaylıkla hesabınızı takip edebilir ve alım satım işlemlerini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı Açma Ücreti

Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı açma ücreti, bu hesap vasıtası ile birikim yapmak isteyen tüketicilerin en çok merak ettikleri konulardan biridir. Öncelikle belirtmeliyiz ki Ziraat Bankası biriken vadesiz altın hesabı açma ücreti gibi bir ücret tarafınızdan talep etmemektedir. Hesabın gerek açılışında gerekse kapanışında böyle bir ücret dile getirilmez. Aynı zamanda hesabın varlığı için de sizden bir ücret yani, hesap işletim ücreti ya da hesap komisyonu gibi ekstra ücretler alınmaz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler