Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Ziraat Bankası bitcoin ve kripto para hesabı açılabilir mi? Bankadan kripto para almak ya da Ziraat Bankası'ndan kripto para bozdurmak mümkün mü? Makalemizde cevaplıyoruz.


 “Ziraat Bankası bitcoin, ethereum ve diğer kripto para birimleri için banka hesabı açılabilir mi? Ziraat Bankası’ndan dilediğimiz kripto para birimde coin satın alabilir miyiz ya da satabilir miyiz?” tarzındaki sorular kripto piyasalarından olsun ya da olmasın pek çok kişinin merak ettiği konular. Az sonra bu konuya keskin bir giriş yapacağız fakat önce banka ile ilgili bilgilerimizi sunalım. Ziraat Bankası, ülkemizin en önemli devlet bankaları arasındadır, belki de ilk sıradadır. Güvenilir bir devlet bankası olması sebebiyle de kripto para piyasalarında işlem yapmak isteyen yatırımcıların Ziraat Bankasını tercih etmesi sürpriz olmayacaktır. Makalemizde bankanın bu hizmeti sunup sunmadığını; “Hangi şartlarla Ziraat Bankası bitcoin ve kripto para hesabı açılır? Bankalar kripto para satarlar mı?” gibi sorular eşliğinde inceleyelim.

Neden Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açılmak İsteniyor?

Malum, artık bitcoin, ethereum ve diğer altcoinler de yatırım tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin, ilk ortaya çıktığı tarihten itibaren büyük bir furya ortaya koydu ve inanılmaz yükselişler gösterdi. Elbette bu fırtına ülkemizde de seda buldu ve yatırımcılar bitcoin ve sonrasında ethereum ve diğer altcoinlere yatırım yapmaya başladılar. Tabi ki fazla getiri beklentisinin yanında farklı bir yatırım nedeni daha var; güvensizlik. Yatırımcılar kendi para birimlerine, dövize ve altın gibi değerli madenlere güvenmediği için kripto para yatırımlarına ağırlık vermeye başladılar. Elbette bir farklı neden olarak da piyasanın akışkan ve merkeziyetsizlik ilkesini benimseyen yapısını da dikkate almamız gerekir.
 Böylesine büyük bir piyasada işlemlerin nerede yapıldığını bilen yatırımcıların sayısı fazla olsa da kripto para yatırımı yapmak isteyen ancak henüz nerede bu işlemin yapılacağını bilmeyen yatırımcılar da bulunuyor. Bu yüzden de Ziraat Bankası gibi güvenilir bir devlet bankasından bu işlemi yapmak için araştırmalar yapılıyor. Hatta piyasaların içinde olup yine de bu konuyu araştıran yatırımcıların olduğu da gerçek. Bahsettiğimiz gibi pek çok yatırımcı kripto para borsalarında yatırımlarına devam ediyor. Fakat bu yatırımcılar da bulundukları borsanın güvenilirliğini sorgulayarak güvenilir bir banka üzerinden işlemlerine devam etmek isteyebiliyor. Peki “Ziraat Bankası bitcoin ve kripto para hesabı açılabilir mi? Bankadan bitcoin alınabilir mi?” Gelin birlikte inceleyelim.

Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açtırmak Mümkün Mü?

Ziraat Bankası ethereum, bitcoin ve altcoinler gibi kripto paralar için kendi bünyesinde hesap açma olanağı sunmuyor. Sadece Ziraat Bankası da değil, Türkiye’deki hiçbir banka kendi bünyesinde kripto para hesabı açmanıza imkân sunmuyor. Elbette iş bankalara kalmış olsaydı şimdiye kadar buna olanak sağlarlardı. Ancak bunu engelleyen BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunları bulunuyor. Günümüz dijital ortamında BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunları ne kadar bu isteğe kayıtsız kalır, bilinmez ama şimdilik yasal mevzuatlar bu isteği karşılayacak şekilde düzenlenmiş durumda değil. Bankacılık kanunlarına göre bankalar, krediler veren ve mevduatlar toplayan birer kurumdurlar sadece.

Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası, mevcut düzenlemeler ışığında ethereum, bitcoin gibi kripto para hesabı açamayacaklarından kripto paraların doğrudan satışını da yapamazlar. Ancak hesap açmamaları, kripto paralar dünyasından uzak kalacakları anlamına da gelmiyor elbette. Kripto para borsalarına TL ya da döviz birimlerinde para göndermek istediğinizde, bunu Ziraat Bankası hesabınızla yapabilirsiniz. Yani bu noktada kripto borsaları ile yatırımcı arasında bir aracılık misyonu üstlendiğini söyleyebiliriz. Konuyla ilgili daha fazla detaya erişmek isterseniz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Ziraat Bankası’nda Kripto Para – Bitcoin Bozdurulabilir Mi?

Ziraat Bankası elinizde bulundurduğunuz bitcoin, altcoinler gibi kripto paraları bozdurabileceğiniz bir banka değil. Bunun nedeninin bünyesinde kripto para hesabı bulunduramaması olduğuna değinmiştik. Fakat tıpkı alırken olduğu gibi kripto para satarken de banka, yatırımcı ile kripto para borsaları arasında aracılık yapacaktır. Elinizde bulunan kripto para zaten kripto para borsasında olacağından, orada bozdurma işlemini gerçekleştirip TL’ye ya da diğer döviz hesaplarına dönüştürdüğünüzde, bankanın ilgili hesabına paranızı çekerek kullanabilirsiniz. Yine burada da bankanın yatırımcı ile borsa arasında bir köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için hazırlamış olduğumuz “Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” isimli rehberimizi incelemenizi öneriyoruz
 
Zamanı gelmişken kripto para borsalarını da sizler için tanımlayalım. Yatırımcıların buluştuğu, kripto para sahibi satıcılar ile kripto para almak isteyen alıcıların oluşturduğu yapılardır kripto borsaları. Kripto para alışverişlerinde iki tarafı buluşturur ve güncel kur üzerinden alışverişlerin yapılmasına önayak olur. Lisanslı olarak açılan ve güvenilir olan firmalardan bu hizmeti almak önemlidir. Az sonra kısaca bundan da bahsedeceğiz. Ancak önce kripto para borsalarının para değişimi noktasında yatırımcıya yardımcı olacak tek kanal olduğu gerçeğini vurgulayalım.

Ziraat Bankası Hesap Açma

Bunun yanında Ziraat Bankası hesabınız yoksa ve açtırmak isterseniz, “Ziraat Bankası Hesap Açma” konumuzu inceleyebilirsiniz. Şubelerden konuyla ilgili destek almak için de Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızda bulunan arama sistemi sayesinde il ve ilçenizi seçerek yaşadığınız yerdeki Ziraat Bankası şubelerinin adreslerini hızlıca öğrenebilirsiniz. Bitcoin borsalarında bulunan paranızı banka hesabına aktarıp aktaramayacağınızı da sorguluyorsanız “Bitcoin ve Kripto Para Banka Hesabına Nasıl Aktarılır?” rehber içeriğimize göz atmanızda yarar var.

Ziraat Bankası Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ziraat Bankası aracılığıyla kripto para borsalarına TL ya da döviz biriminde para göndererek, kripto borsalarından, güncel kurlar üzerinden kripto para alabilirsiniz. Ülkemizde Paribu, BTC Türk gibi önemli ve güvenilir kripto para borsaları bulunuyor. Aynı zamanda yabancı orijinli Binance da ülkemizde tercih edilen ve Türkçe dil desteği olan bir kripto para borsasıdır. Dilediğiniz kripto para borsasını tercih ederek alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şunu da belirtmemizde yarar var; Ziraat Bankası ile BTC Türk arasında özel bir anlaşma bulunuyor. Anlaşmaya göre BTC Türk kripto borsasından Ziraat Bankası hesabına 7/24 hızlıca para çekebiliyorsunuz. Aynı şekilde banka hesabınızdan BTC Türk hesabınıza hızlıca para gönderebiliyorsunuz. Fakat anlaşma yapılmayan bankalar ile resmî tatiller hariç hafta içi, sabah 9 ile akşam 16:45 arasında EFT yapabilirsiniz.
 
“Ülkemizde en güvenilir kripto para borsaları hangileridir, nereden kripto alınmalı?” diye düşünüyorsanız “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.
 
Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler