Ziraat Bankasi Bono/Tahvil

Ziraat Bankası Bono/Tahvil yatırım değerlendirme seçenekleri ile avantajlı oranlar ile paranızı oldukça garanti bir yatırım seçeneğiyle katlamaya başlayabilirsiniz.
Ziraat Bankası bono/tahvil yatırım araçları sayesinde tüketicilerin bir yıl veya bir yıldan daha uzun vadeli olarak yatırım yapmaları ve böylelikle yatırım amacıyla kenarda bekleyen paralarını devlet garantisi ile değerlenen bir yatırım aracına dönüştürmeleri mümkündür.
 Ziraat Bankası bono/tahvil yatırım seçeneklerine ilişkin detaylar ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası tarafından ihracı gerçekleştirilen Ziraat Bankası Bonoları, bir yıldan kısa vadeli olarak yatırım araçlarıdır. Ziraat Bankası Tahvilleri ise bir yıldan başlayıp, daha uzun süreli olarak vadeli TL borçlanma senetleri olarak tanımlanabilirler.
 • Benzer vadelere sahip olan Devlet İç Borçlanma Senetleri getirilerinin üstüne ek getiri tahsis edilerek ihraç edilirler.
 • Ziraat Bankası Bono/ Tahvil yatırımın en önemli özelliklerinden biri, gerçek kişilerin doğru zamanlarda alım satım yaparak kar edebilmeleridir. Alım satım kazançları ve faiz gelirleri konusunda oranında stopaj uygulanır. Faizlerin seviye olarak yükseldiği dönemlerde ise benzer vadeli yatırım araçlarına istinaden çok daha avantajlı olduklarını söylemek doğru olacaktır.
 • Yatırım hesaplarınız vasıtasıyla bono/ tahvil alım işlemleri için aynı gün valörlü olarak internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM’ler ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden 09:00 – 16:30 saatleri arasında işlem gerçekleştirmeniz söz konusu olur. Ertesi gün valörlü olarak işlem gerçekleştirebilmek adına yine aynı alım yapılabilecek kanallar vasıtasıyla 18:00 – 09:00 saatleri arasında işlem gerçekleştirilmesi mümkündür.
 • Yatırım hesaplarınız üzerinden gerçekleştireceğiniz Ziraat Bankası Bono/ Tahvil satım işlemlerini ise 09:00 – 16:00 saatleri içerisinde valörlü olarak; Ziraat ATM’leri, internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve şubeleri aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Yine söz konusu satış kanalları vasıtası ile ertesi valörlü olarak 18:00 – 09:00 saatleri arasında işlem yapabilmeniz söz konusudur.
 • Ziraat Bankası yatırım hesaplarınız vasıtası ile bono veya tahvil alım satım işlemleri için minimum 5 TL nominal olacak şekilde, 5 TL nominal ve katları içerisinde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası Bono/ Tahvil Başvurusu

Ziraat Bankası Bono/Tahvil başvurusu konusunda yatırımcıların tercih edebilecekleri birçok kanalın olduğunu söylemek isteriz. Ziraat Bankası şubeleri, Ziraat telefon bankacılığı, Ziraat internet bankacılığı ve Ziraat ATM’leri gibi birçok seçenek, Ziraat Bankası Bono/Tahvil işlemleri konusunda başvuru kanalıdır.
 
444 00 00 numaralı telefon ile Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak, başvuru işlemlerinizi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bununla birlikte ATM’lerde yer alan “Bono/Tahvil” işlemleri ekranı sayesinde başvuru işlemlerinizi ve alım satım işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek kolaylıkla başvuru işlemi yapabilir, aynı zamanda alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ziraat Bankası Bono/Tahvil başvurusu konusunda internet bankacılığını kullanmak isterseniz, şu adımları izleyebilirsiniz:
 • Ziraat internet bankacılığı hesabınıza giriş yapınız.
 • Ana menüde “Yatırım” seçeneğine doğru ilerleyiniz.
 • Halka Arz” kısmından alabileceğiniz bono/tahvil işlem listesini görebilir ve talep giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bono/Tahvil Faiz Oranları

Ziraat Bankası Bono/Tahvil faiz oranları, söz konusu yatırım türüne adım atmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Böylelikle bono/tahvil gibi yatırım işlemlerini yapmak istediğiniz zaman vade sayısı, satış oranı, satış fiyatı, alış fiyatı, döviz cinsi ve daha birçok bilgiyi bu kısımda bulabilirsiniz. Ziraat Bankası Bono/Tahvil faiz oranları sayfası sayesinde bu tarz bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşılabilir. Sayfada yer alan oranlar gün içerisinde ve her gün değişim gösterebilir. Bu nedenle sabit değerler olmadığı yatırımcılar tarafından bilinmelidir. 27.09.2021 tarihi itibari ile Ziraat Bankası Bono/Tahvil oranları ve diğer verileri şu şekildedir:
 • Kıymet Adı: TRD250222F15 Vade: 25.02.2022 Vadeye Kalan Gün: 151 Döviz: USD Alış Fiyatı: 101,048000 Alış Oranı: 1,68 Satış Fiyatı: 101,398000 Satış Oranı: 0,84
 • Kıymet Adı: TRD240524F11 Vade: 24.05.2024 Vadeye Kalan Gün: 970 Döviz: EUR Alış Fiyatı: 101,006000 Alış Oranı: 3,00 Satış Fiyatı: 102,256000 Satış Oranı: 2,51
Ziraat Bankası Bono/Tahvil faiz oranları yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde yatırımcıların karşılarına geçici süreliğine çıkar. İlerleyen süreçte bu oranların ve verilerin değişimi söz konusu olabilir. Eğer daha önce herhangi bir şekilde bono/tahvil türünde yatırım yapmadıysanız, bu konuyla ilgili olarak mutlaka Ziraat Bankası şubelerine uğramanız ve konu hakkında bilgi almanız önerilir. Söz konusu yatırım türüne ilişkin kavramların ne anlama geldiği ve yukarıda yer alan verilerin ne gibi bir önem arz ettikleri mutlaka yatırımcılar tarafından bilinmelidir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler