Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırma (Mayıs 2021)

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma işlemleri ile sahip olduğunuz tarım kredilerinin ödeme işlemlerini çok daha kolay bir halde, yeniden planlama ile ödeyebilirsiniz.
Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma işlemi ile Ziraat Bankası bünyesinde devam eden kredilerinizi yeni bir ödeme planına göre ödemenize sağlayan önemli bir işlemdir. Ödeme konusunda zaman zamna çiftçilerin birçok nedenden ötürü zorluklar yaşamaları söz konusu olabilir. Artan üretim maliyetleri, çeşitli çevresel faktörler nedeniyle talepte azalış, bazı bölgelerde ise çiftçilerin arz azalışı yaşamaları vb. birçok durum özellikle halihazırda kredisi devam eden çiftçilerin, bu kredileri ödeme konusunda zorlanmalarına yol açmıştır. Kredi ödemelerinde yaşanan bu zorluk nedeniyle de tarımsal üreticilerin tüm bankalar nezdinde kredi sicilleri ciddi anlamda yara almaktadır. Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma hem Ziraat Bankası tarafından hem de hükümet cephesinden verilen talimatlarla, özellikle pandemi döneminde çok daha öne çıkan bir konudur.
 Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma işleminin gerçekleşmesi adına çiftçilerin birtakım şartları karşılıyor olmaları büyük önem taşır. Başvuru işlemleri arasında bu şartların ispatlanabilir veya bankaya sunulabilir olması durumunda yapılandırma işlemi yapılabilecektir. Yapılandırma işlemleri sırasında karşılaşacağınız faiz yükü ve yapılandırmanın genel maliyeti hakkında size bilgi verilecektir. Yapılandırma süresinin uzaması ise direkt olarak genel maliyete yansıyacağı için optimum düzeyde karar vermek büyük önem taşıyan bir konudur. Ziraat tarım kredileri için geçerli olan bu yapılandırma özelliği sayesinde, ödeme anlamında yaşadığınız zorlukları bir nebze de olsun azaltabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırma Nedir?

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma nedir?” sorusu özellikle son dönemlerde sıkça sorulan sorulardan biri haline gelmiştir.
 
Ziraat Bankası’nda bulunan tarım kredilerinizin, yaşadığınız ödeme zorlukları nedeniyle daha kolay ödenebilir ve ödeme planının yeniden size göre oluşturulması işlemine Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma adı verilir. Yapılandırma işleminin kapsadığı kredi alt ürünlerinin de Ziraat tarım kredisi başlığında yer alan her türlü alt kredi ürünü olduğunu söylemek mümkündür. Ziraat tarım aletleri kredisi, Ziraat arazi alım kredisi, Ziraat su ürünleri kredisi, Ziraat hayvancılık kredisi vb. kredi ürünleri Ziraat Bankası tarafından sunulan yapılandırma çözümleri içerisinde yer almaktadır. Kredi türü fark etmeksizin, şartlara uygun olmanız durumunda yapılandırma işleminden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.
 
Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma işlemleri, sadece Ziraat Bankası’na olan kredi borçları değil, aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların da yapılandırılması söz konusudur. Yapılandırma işlemleri birtakım ödeme şartları da gerektirebilmektedir ve ödeme şartları için tam detaylar, başvuru esnasında belirlenmektedir. Başvuru esnasında kredi bilgileriniz sisteme girilir ve yapılandırma için ödemeniz gereken kredi miktarı hesaplanır. Yapılandırma işlemi için hesaplanan ödenmesi gereken tutar için son tarih ise 31 Ekim 2021 olarak belirlenmiştir. Ödeme planında, taksitlerin eşit bir şekilde bölünmesi, faiz indirimleri ve hasat durumuna göre belirli ödeme aralıklarının yer alması söz konusu olabilir. Peki, Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı olarak en temel yöntemin, Ziraat Bankası şubeleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.
Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek, müşteri hizmetleri departmanında yardım almanız gerekir. Müşteri danışmanınıza gidip, halihazırda ödemekte olduğunuz bir kredi ürününün yapılandırılmasını istediğinizi belirtmeniz durumunda, başvuru süreci başlayacaktır. Öncelikle kredinizin durumu kontrol edilecek ve yapılandırma şartlarına uygun olup olmadığınız hakkında gerekli kontroller yapılacaktır. Yapılandırma başvuru formuyla birlikte, başvurunuz genel merkeze gönderilecek, genel merkezden gelen sonuç neticesinde tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır. Yapılandırma şartlarına uymanız durumunda, yapılandırmaya dair tercihleriniz size sorulacaktır. Yapılandırma başvurusu sırasında maksimum yapılandırma süresini talep etmek yerine, maliyet hesaplamasına göre yapılandırma başvurusu yapmak daha mantıklı bir seçenektir. Çünkü yapılandırma işleminin bir miktar faiz yükü getirdiğini unutmamak gerekir. Yapılandırılma başvurusu esnasında optimum düzeyde yapılandırma şartları tercih edilmeli ve olabildiğince faiz yükünden tasarruf edilmelidir.
 
Ziraat Bankası yapılandırma başvurusu esnasında kredinizin kapsamına dair tek şart, kullanmış olduğunuz kredinin Ziraat tarım kredileri içerisinde yer almasıdır. Ayrıca krediyi kullanan kişinin yapılandırmaya başvuru hakkı bulunmaktadır. Yapılandırma işlemleri sırasında yeni ödeme planınız, güncel gelir- gider dengeniz hesaba katılarak yapılacaktır. Peki, çiftçilerin bu yapılandırma işlemlerinden faydalanabilmeleri adına bankaya sunmaları gereken şartlar nelerdir?

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırma Şartları

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma şartları, Ziraat Bankası’nda tarım kredilerinde yer alan herhangi bir kredi ürününün yapılandırılması adına çiftçilerin bankaya sunmaları gereken şartları ifade eden bir kavramdır. Bankanın yapılandırma için aramış olduğu şartlar ise şu şekildedir:
  • Tarımsal anlamda çiftçilerin hasat olarak verimsiz bir yıl yaşamaları ve önceki yıllara göre düşük hasat almaları,
  • Alınan hasatların ilgili pazarlara ulaştırılmaması ya da çeşitli nedenlerden ötürü pazarlanamaması,
  • Doğal afetlerin hasatlara ya da tarımsal alanlarda ciddi anlamda zarar vermesi,
  • Ekonomide yaşanan dalgalanmaların tarımsal anlamda da zarara yol açması,
  • Mahsul için istenen veya beklenen fiyatın alınamaması, bu nedenle gelir tablosunun zarara yönelmesi,
  • Çevresel etkenlerden ötürü çiftçilerin tarımsal üretim alanlarının zarar görmesi ve bu nedenle üretimin duraksaması ya da tamamıyla sonlanması,
Ziraat Bankası çiftçi kredisi yapılandırma şartları yukarıda yer alan şekilde üreticilerin karşılarına çıkmaktadır. Bunların dışında da geçerli şartlarınızın olması söz konusu olabilir. Yapılandırma esnasında hangi sebeple bu yapılandırmayı talep ettiğinizi bankaya bildirmeniz durumunda, bu şartların dışında olmanız durumunda dahi yapılandırma desteği almanız mümkün olabilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırma Kimler Yapabilir?

Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma kimler yapabilir?” gibi bir sorunun da bu konu özelinde önem taşıdığı söylenebilir. Bu soruya istinaden öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşıyan üreticilerin başvuru yapması konusunda herhangi bir engelin olmadığını eklemek isteriz.
 
Yapılandırma başvurusu yapmak isteyen üreticilerin öncelikle ÇKS belgesine sahip olmaları büyük önem taşır. ÇKS belgesi olmayan herhangi bir tarımsal üreticinin, Ziraat Bankası ile işbirliği halinde olması durumunda yukarıdaki yapılandırmaya başvurma hakkı yoktur. Öte yandan son dönemlerde bazı kredilerde TARSIM zorunluluğu getirmiştir. TARSIM poliçesi olmayan tarımsal üreticilerin kredi başvurusu yapabilmeleri dahi söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle bankanın yapılandırma işlemleri sırasında yine bu şartı geçerli kılması söz konusu olabilir. “Ziraat Bankası çiftçi borçları yapılandırma kimler yapabilir?” sorusuna, yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden ötürü TARSIM poliçesi olan üreticiler de eklenmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerinde kredileri olan üreticilerin yapılandırma için Ziraat Bankası’na değil, direkt olarak ilgili kuruma başvurmaları gerekir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler