Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Erteleme (Mayıs 2021)

Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme işlemi ile Ziraat Bankası'nda halihazırda tarım kredisi olan çiftçiler ödemelerini ileri tarihlere taşıyarak, çok daha rahat imkanlara sahip olabilirler.


Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme ya da öteleme işlemi sayesinde, tarımsal üreticilerin halihazırda devam eden kredilerinin çok daha ileri bir tarihe ertelenmesi ve bununla birlikte çeşitli ödeme kolaylıkları hakkında da değerlendirme yapılması söz konusu olabilir. Özellikle son dönemlerde tarım ürünlerinin satışında yaşanan sorunlar, ürünlerin pazarlanma problemleri, çiftçilerin artan maliyetler nedeniyle dönemsel ödeme zorlukları çekmesi ve daha birçok durum, kredi erteleme çözümünü bankalar için kaçınılmaz bir hale getirmiştir. Hükümet cephesinde de kredi erteleme ve ödeme kolaylığı yönünde bankalara talimat verilmesi nedeniyle Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer birçok banka bu konuda çeşitli çözümler sağlamışlardır.
 Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme çözümü, tarımsal üreticilerin en azından bir süreliğine maddi açıdan kendilerini toplamalarına yardımcı olan bir kredi çözüm yöntemi olarak tanımlanabilir. Ziraat tarım kredileri içerisinde ürünlerden hangisi kullanılmış olursa olsun, Ziraat Bankası tarafından mutlaka çiftçi kredisi erteleme başlığı altında birtakım kolaylıkla üreticilere sağlanmaktadır. Peki, Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme nedir? Kimler bu kredi çözümünden ve nasıl yararlanabilir?

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Erteleme Nedir?

Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme nedir?” gibi bir sorunun daha çok bu kredi ürününden yeni haberdar olan çiftçiler tarafından sorulduğunu söylemek mümkündür.
 
Tarımsal üreticilerin Ziraat Bankası tarafından sunulan tarımsal kredilerden herhangi birini kullanmış olmaları, kullandıkları krediyi de çeşitli nedenlerden ötürü ödeyememeleri durumunda, bankanın ödeme kolaylığı sunarak, düşük bir masrafla kredi ürünü ödemesini sonraki aylara sarkıtması durumuna, Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme işlemi adı verilir. Ziraat arazi alım kredisi, Ziraat su ürünleri kredisi, Ziraat hayvancılık kredisi veya diğer tüm tarımsal üretim kredileri, bu erteleme çözümü kapsamında yer alan kredi ürünleridir. Öte yandan bu kredi ürünleri sadece Ziraat Bankası dahilinde değil, Tarım Kredi Kooperatiflerine kredi borcu olan çiftçilerin kredilerinin de ertelenmesi söz konusudur.
 
Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme konusunda destek almak isteyen tarımsal üreticilerin, Ziraat Bankası’na kredinin ödeme anlamında ertelenmesi adına gerekli mazeretleri sunmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle doğal afet nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan veya maddi hasara uğrayan üreticilerin bu destekten yararlanmaları çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte ekonomik dalgalanmalardan tutun da diğer birçok unsur özelinde kredi erteleme işlemi yapılabilmektedir. Erteleme işlemleri genel olarak çiftçiler tarafından taksitlendirme işlemleriyle çok karıştırılır. Taksitlendirme işlemleri, kredi taksitlerinin yeniden düzenlenmesi ve yeni bir ödeme planı oluşturulmasıdır. Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme işlemi ise sahip olduğunuz tarım kredisinin ödeme günlerinin veya periyotlarının, 1 yıla kadar istediğiniz süre zarfı sonrasında kaydırılmasıdır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan çiftçilere, öncelikle bu kredi çözümünün telefondan ya da internet bankacılığından yapılmadığını belirtmek isteriz.
Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme başvurusu yapmak adına öncelikle Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz gerekir. Ziraat Bankası şubelerine giden üreticilerin, direkt olarak gişe işlemlerinden sıra almadan müşteri temsilcisinin yanına gitmeleri gerekir. Nüfus cüzdanınızla birlikte halihazırda devam etmekte olan bir tarımsal kredinizin olduğunu ve bu kredinin de ertelenmesini talep etmenizin ardından, kimliğiniz alınır ve bilgilerinizle devam eden krediniz kontrol edilir. Başvuru esnasında erteleme işlemi için uygun olup olmadığınıza bakılır. Eğer borç erteleme konusunda gerekli şartları karşılıyorsanız, öncelikle erteleme işlemi hakkında tarafınıza bilgi verilir. Hemen ardından erteleme işlemine dair bir form imzalatılır ve bu form imzalama işleminin ardından kredi erteleme başvurunuz alınır.
 
Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme nasıl yapılır?” sorusuyla, Ziraat Bankası şubelerine giden üreticilerin, başvuru işlemleri alındıktan sonra başvurunun sonucu beklenir. Genel merkezden konu hakkında olumlu yanıt gelmesi durumunda, krediniz talep ettiğiniz ay veya süre kadar ötelenir. Başvuru esnasında erteleme işleminin size ne denli bir masrafı olacağı da belirtilmektedir. Ertelenen ay kadar ek faiz eklemesi söz konusu olabilir. Her ne kadar maksimum süre bazında erteleme yapılmaya çalışılsa da bu durumun faiz yükü hesaba katılarak, en optimum şekilde erteleme süresi belirlenmelidir.

Ziraat Bankası Çiftçi Borç Erteleme Şartları

Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme şartları konusu her çiftçinin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Bu şartların var oluşu, her çiftçinin erteleme işleminden faydalanamayacağı anlamına gelir. Erteleme işlemi çeşitli durumlar veya koşullar karşılığında sağlanan bir kredi çözümüdür. En temel şart ise ödeme güçlüğü çekmeniz ve bu ödeme güçlüğünü de bir şekilde kanıtlamanızdır. Genel olarak Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme şartları ise şu şekildedir:
  • Üretim faaliyetlerinde meydana gelen belirgin bir şekilde verim düşüklüğü veya hasat miktarı azalışı,
  • Üreticilerin ürettikleri ürünlerin genel pazarda çok düşük fiyatlara satılıyor olması ve bu durumun da genel anlamda zarara yol açıyor olması,
  • Tarımsal ürünlerde yaşanan hastalıklar,
  • Ürünlerin satılacağı pazar alanlarının çeşitli unsurlar nedeniyle düşüşe geçmesi veya daralması,
  • Yaşanan doğal afetler vb. olaylar,
  • Tarımsal alanın çeşitli kaza ya da bölgedeki herhangi bir faktör nedeniyle zarara uğraması,
durumları, çiftçilerin Ziraat Bankası çiftçi kredisi erteleme şartları olarak karşılaşacakları şartlardır. Genel anlamda söz konusu şartların büyük bir çoğunluğunun karşılanabilir, geçerli ve hemen hemen her çiftçinin yararlanabileceği şartlar olduğu görülebilmektedir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 5 Yıl Yapılandırma

Ziraat Bankası çiftçi kredisi 5 yıl yapılandırma, yukarıda belirtmiş olduğumuz kredi erteleme ürünü ile aynı seçenek değildir. Kapsam olarak da her iki kredi çözümünün, birbirinden ayrıldığını söylemek de mümkündür. Çiftçi kredisinin 5 yıl yapılandırılması, halihazırda taksitleri veya ödemeleri devam eden bir tarımsal kredinin, ilerleyen süreçte ödeme zorlukları yaşanmasından dolayı 5 yıla kadar yeni bir ödeme planı ile düzenlenmesidir. Bu nedenle tarımsal üreticilerin 1 yıl çiftçi kredisi erteleme, 5 yıla kadar da çiftçi kredisi yapılandırma gibi iki farklı kavramı bir arada tutmaları büyük önem taşır. 1 yıl erteleme ile 5 yıl yapılandırma gibi seçenekler arasında da ciddi faiz maliyetlerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle genel olarak ödeme imkanı kuvvetli olan çiftçilerin, 1 yıl erteleme gibi bir imkandan yararlanmaları daha mantıklı bir seçenektir. Ziraat genç çiftçi kredisi veya devam eden herhangi bir tarım kredisinin, 5 yıla kadar yapılandırılması durumunda, yeni oluşturulan ödeme planına 5 yıllık faiz uygulaması, 1 yıllık erteleme işlemine göre doğal olarak daha fazla olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler