Ziraat Bankası Destek Konut Kredisi, 12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi

Ziraat Bankası destek konut kredisi, 12 ay ödemesiz konut kredisi; yüzde 0,64’ten başlayan faiz oranları ve 15 yıl vade imkanlarıyla tüketicilere sunuldu.Ziraat Bankası destek konut kredisi, 12 ay ödemesiz dönemli konut kredisi paketini, diğer kamu bankaları gibi müşterilerine sundu. Kamu bankalarının yaptıkları ortak açıklamada, 4 yeni kredi paketinin tüketiciler için hazırlandığına dikkat çekildi. Bu makalede Ziraat Bankası 12 ay ödemesiz konut kredisi ürünüyle ilgili merak edilen tüm detayları; şartları ve faiz oranlarını bilgilerinize sunacağız. Makalemizin sonunda ise destek konut kredisi hesaplama işlemini inceleyebilirsiniz.
(Not: Bu kredi, bankanın enstrümanları arasından çıkarılmıştır.)

Yakın zamanda Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasında geçen tarihin en düşük faizli kredileri sonunda kamu bankaları tarafından açıklandı. Bu 4 kredi paketi içinde tatil kredisi, taşıt kredisi, sosyal hayatı destek kredisi ve konut kredisi ürünleri bulunuyor. Normalleşmeye geçiş sürecinde sosyal hayatın canlanmasını amaçlayan bu ürünler arasında Ziraat Bankası destek konut kredisi de bulunuyor. Bu konut kredisi ürünü ile ev sahibi olmak isteyen müşterilerin ev sahibi olmaları amaçlanıyor. Böylece koronavirüs pandemisi esnasında mali sıkıntı içine giren tüketicinin ihtiyaçlarının karşılanması planlanırken, bunun yanında durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörünün de hareketlenmesi amaçlanıyor.

Ziraat Bankası Destek Konut Kredisi Başvurusu Şartları

Ziraat Bankası destek konut kredisi başvurusu yapmanın şartları da belli olmuş durumda. Avantajlı konut kredisi adıyla duyurulan bu destek konut kredisinde, sıfır / birinci el veya ikinci el konutlar için başvuruda bulunabilirsiniz. Dilerseniz başvuru esnasında eşit ödemeli ve ertelemesiz dilerseniz de 12 ay ödemesiz konut kredisi ürününe başvuru yapabilirsiniz. Ertelemesiz ve eşit ödemeli olarak başvuruda bulunmanız durumunda, 15 yıllık 180 eşit taksit şeklinde kredinizi ödersiniz. Ancak Ziraat Bankası 12 ay ödemesiz destek konut kredisi başvurusu yaparsanız, bir yıllık ertelemeli bir dönem ardından 168 aylık bir vade ile kredi taksitlerinizi ödersiniz. Elbette dileyen tüketiciler başvuruları esnasında ödemesiz dönemlerini daha kısa tutabileceklerdir.

Bankalardan yapılan ortak açıklamada, daha çok tüketicinin faydalanabilmesi için kişi başına başvurulabilecek kredi tutarında bir sınırlandırmaya gidildiği vurgulandı. Buna göre üç büyükşehir olan Ankara, İzmir ve İstanbul’da yaşayan tüketiciler, 750 bin TL’ye kadar kredi tutarı için başvurabilecekleri gibi diğer şehirlerde yaşayan tüketiciler, 500 bin TL’ye kadar kredi tutarı talep edebilecek.

Ziraat Bankası destek konut kredisi başvurusu yapabilmek için Bankkart, Kredili Mevduat Hesabı, Talimat Ürünü ve İnternet Bankacılığı hizmetleri zorunlu tutulmuş. Konut Sigortası, DASK, KASKO, Eşya Sigortası, Klasik Sivil Yangın Sigortası, Ailem Ziraat Güvencesinde, Bireysel Emeklilik Sistemi ürünlerinden en az üçüne sahip değilseniz, yeni başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu Başladı Mı?

Ziraat Bankası destek konut kredisi için başvurular 2 Haziran itibariyle başlamış durumda. Eğer siz de destek konut kredisine başvurmak istiyorsanız, Ziraat Bankası şubelerinden bizzat kredi talep işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaşadığınız il ya da ilçedeki Ziraat Bankası şubesinin yerini öğrenmek için Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Şubeler dışında Ziraat Bankası’nın farklı bir başvuru kanalı şu ana kadar açıklanmamıştır.

Ziraat Bankası 12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası 12 ay ödemesiz konut kredisi için faiz oranları, alınacak olan konutun sıfır / birinci el veya ikinci el olması durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bir yıl ertelemeli konut kredileri için ödeme vadesi en fazla 168 ay olabilecektir. Erteleme istenmemesi durumunda kredi vadesi en fazla 180 ay (15 yıl) olabilecektir.

Ziraat Bankası 12 Ay Ertelemeli Kredi Hesaplama

Ziraat Bankası 12 ay ertelemeli kredi hesaplaması için örnek işlemler yaparak devam edelim.

100 bin TL çekmek istediğinizi farz edelim. Sıfır / birinci el bir konut almak istediğinizi düşünürsek ve 12 ay ödemesiz dönem talep ederseniz; 168 aylık bir vadede, yüzde 0,64 faiz oranıyla krediyi çekeceksinizdir. Bu durumda aylık taksit tutarınız Bin 19 TL, ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı da 171 bin 184 TL olarak hesaplanacaktır.

Sıfır / birinci el bir konut almak niyetinde olduğunuzu ama bir yıllık ertelemeli dönem istemediğinizi düşünürsek; 180 ay (15 yıl) vadeyle, yüzde 0,64 faiz oranıyla 100 bin TL çekerseniz, bu durumda aylık taksit ödemeleriniz, eşit dönemli olarak 937 TL olacaktır. Bu durumda da Ziraat Bankası’na toplam ödeyeceğiniz kredi tutarı 168 bin 709 TL olacaktır.

İkinci el konut almak gibi bir düşünceniz varsa, sıfır / birinci el faiz oranlarından daha farklı bir oranla karşılaşacaksınız; yüzde 0,74. Yine 100 bin TL çekeceğinizi ve Ziraat Bankası 12 aylık ödemesiz destek konut kredisi talep ettiğinizi düşündüğümüz zaman; 168 ay vadeyle ve yüzde 0,74 faiz oranıyla aylık ödemeniz gerekecek olan kredi taksit tutarı Bin 95 TL. Bankaya geri ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ise 183 bin 925 TL olarak hesaplanacaktır.

Son olarak da ikinci el konut almak için erteleme düşünmediğiniz duruma bir bakalım. 100 bin TL tutarındaki bir kredi için 180 ay (15 yıl) vadeyle ve yüzde 0,74’lük bir faiz oranıyla krediyi talep edebilirsiniz. Bu durumda, krediniz için ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı Bin 17 TL ve bankaya geri ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı da 181 bin 285 TL olacaktır.


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler