Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası döviz endeksli, kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı ürünü ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar bu yazımızda.


Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat ürünü, Ziraat Bankası tarafından müşterilerine sunulmuş durumda. Birikimlerini TL olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine kur oynaklığı karşısında avantaj sağlayan ürün, ülkemizdeki döviz mevduatlarının çoğalmasının ardından devreye sokuldu. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli kur korumalı TL mevduat hesabını ilk açıklayan kamu bankalarından biridir Ziraat Bankası.
 Ziraat Bankası, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları vadelendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Ziraat Bankası döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde karşılığı olan mevduat hesapları açılamaz.

Ziraat Bankası Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler Katılabilir?

Ziraat Bankası kur endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ürününe sadece Türkiye yerleşik bulunan gerçek ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Merkez Bankasının getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler bu mevduat ürününden faydalanamıyorken 2022 yılı Ocak ayında yeniden düzenlenen kararla birlikte artık bu mevduat ürününe yatırım yapabilmektediler. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Ziraat Bankası Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek.

Ziraat Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Ziraat Bankası dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Ziraat Bankası gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Ziraat Bankası İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz.
 
Bankaya giderek bizzat Ziraat Bankası kur korumalı Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Ziraat Katılım kur korumalı TL katılma ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı defa ve saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Bu saatler ise 10’dan 15’e kadar olan saatler. Hesap açılışlarında bu saatlere dikkat edilecekken, vade sonu tutarı vade bozulacak günkü saat 11’deki satış fiyatından belirlenecek. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki saat 11’de açıklanan kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Ziraat Bankası’na gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 100.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 10 TL olan döviz, vadenin sonunda 12,51 olarak Merkez Bankasınca açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 14.000 TL faiz alacaktı ve 114.000 TL olarak vade sonunda mudinin hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 10.000 dolar tutarındaki yatırımı 125.100 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 11.100 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Ziraat Bankası’nda bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Ziraat Bankası Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 100.000 TL olan yatırımınız 100.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz üstünü yatırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Ziraat Bankası kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler