Ziraat Bankası Döviz Havale İşlemleri

Ziraat Bankası döviz havale işlemleri, yurt içi Ziraat Bankası döviz hesapları ile para transferi yapmanıza olanak sağlayan bir işlem türüdür.


Ziraat Bankası döviz havale işlemleri sayesinde tüketicilerin hesaplar arası EUR ve USD gibi para birimleri ile transfer gerçekleştirmeleri söz konusu olur.
 Ziraat Bankası ile yapılan döviz havale işlemlerinin, SWIFT veyahut Ziraat Bankası Western Union yurt dışı para transferi işlemleriyle sıklıkla karıştırıldığını söylemek doğru olacaktır. SWIFT ve Western Union ile yapılan işlemler, bir nevi döviz EFT işlemleri olarak tanımlanabilirler. Ziraat Bankası döviz havale işlemi ise Ziraat Bankası hesapları arasında yapılan yurt içi döviz transferleridir. Para birimleri her ne kadar yabancı olsa da işlemin yurt içinde ve Ziraat Bankası hesapları arasında yapılıyor olmasından ötürü, işlem havale olarak tanımlanır. Ziraat Bankası döviz havale işlemleri, tıpkı TL ile yapılan para transferleri gibi birçok kanal üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 
Ziraat Bankası döviz havale işlemleri; Ziraat internet bankacılığı seçenekleri, Ziraat telefon bankacılığı, Ziraat Bankası şubeleri gibi kanallar vasıtasıyla son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Döviz işlemlerinde uygulanan transfer ücretleri ilgili para birimi cinsi üzerinden tüketicilerden tahsil edilir. Peki, Ziraat Bankası döviz havale işlemi nasıl yapılır? Süreç nasıl işleyecektir?

Ziraat Bankası Döviz Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası döviz havale işlemi nasıl yapılır?” konusuyla ilgili olarak bilgi almak isteyen kişilerin, öncelikle hangi seçenek üzerinden döviz havale işlemi yapacaklarını belirlemeleri gerekir. Sonrasında ise tercih ettikleri döviz havale seçeneğine göre takip edilmesi gereken adımlarla döviz havale işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 
Ziraat Bankası döviz havale işlemleri internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilecekse, şu adımlar izlenmelidir:
 • Ziraat internet bankacılığına giriş yapınız.
 • Ana menüde yer alan “Para Transferleri” seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan para transfer seçenekleri içerisinden “Başka Hesaba Havale/EFT” seçeneğine doğru ilerleyiniz.
 • Bu aşamada karşınıza çıkan ekranda IBAN veya hesap numarası bilgileri girmeniz gerekmektedir. Gönderim yapmak isteğiniz hesabın da göndermek isteğiniz para birimi hesabı ile açılmış olması, döviz havale işleminin en temel gereksinimlerinden biridir.
 • Döviz cinsinden IBAN veya hesap numarası bilgisinin girilmesinin hemen sonrasında ise kullanıcıların gönderim yapılacak hesabı seçmeleri, ardından da tutar bilgileri girmeleri gerekir.
 • Tutar bilgisinin girilmesi ve para gönderimine dair gerekli onaylama işlemlerinin yapılmasının hemen ardından ise Ziraat Bankası döviz havale işlemleri başarılı ile gerçekleştirilmiş olur.
Döviz havale işlemleri sırasında en çok dikkat edilmesi gereken husus, para birimi türleridir. Euro para biriminin yalnızca Euro hesaplara, Dolar cinsinden para biriminin yalnızca Dolar hesabı olarak açılmış hesaplara havale edilmesi söz konusudur. Ziraat Bankası döviz havale işlemleri konusunda kullanıcıların yapabilecekleri döviz havale türleri ise şu şekildedir:
 • USD,
 • EUR,
 • GBP,
 • CHF,
 • SAR,
Yukarıda yer alan para birimleri çerçevesinde çok kolay bir şekilde döviz havale işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Havale Ücreti

Ziraat Bankası döviz havale ücreti konusunda, havale işleminin yapıldığı para birimi büyük önem taşır. Para birimine göre ve en önemlisi de döviz havale tutarına göre ücretin farklılık gösterdiğini söylemek mümkün olur. Döviz havale ücreti konusunda kullanıcıların dikkat etmeleri gereken tutar, döviz havale işleminin nereden yapılacağıdır. Ziraat Bankası şubelerinden ve telefon bankacılığından bu işlem maliyetleri son derece yüksek olacakken, Ziraat internet şubeleri üzerinden son derece uygun işlem ücretleri ile döviz transferi yapılabilir.

Ziraat Bankası Döviz Havale İşlem Saatleri

Ziraat Bankası havale döviz işlem saatleri konusunda herhangi bir sınır yoktur. Ziraat Bankası müşterileri istedikleri saatte herhangi bir Ziraat Bankası’na aynı para birimi özelinde döviz transferi yapabilirler. Havale işlemlerinde tıpkı TL’de olduğu gibi döviz cinsinde de herhangi bir saat sınırı bulunmamaktadır. Yine de tüketicilerin döviz hesapları üzerinden transfer yapmadan önce 444 00 00 numaralı telefondan bilgi almaları önerilir.

Ziraat Bankası Döviz Havale İşlem Limitleri

Ziraat Bankası döviz havale işlem limitleri konusunda net bir tutarın olduğunu belirtmek pek mümkün olmamaktadır. Bankanın hesabınız için belirlemiş olduğu döviz havale limitleri, para birimi türüne göre belirlenen işlem limitleri gibi birçok unsurun limitleri değiştirdiğini söylemek doğru olacaktır. Ziraat Bankası döviz havale işlem limitleri konusunda havale etmek istediğiniz para birimine göre 444 00 00 numaralı telefonu arayarak bilgi almanız, çok daha kesin bir veri elde etmenize yardımcı olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler