Ziraat Bankası Fatura Ödemeleri (Elektrik- Su-Doğalgaz)

Ziraat Bankası fatura ödemeleri; telefon, internet, şubeler ve ATM gibi birçok kanalla son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.
Ziraat Bankası fatura ödemeleri; elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon ve diğer birçok faturaların tutarlarının çeşitli kanallar üzerinden ödenmesi olarak tanımlanabilir. Tüketiciler ödemelerini telefon, internet, şube, ATM ve çeşitli kanallar üzerinden gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası fatura ödemeleri otomatik olarak da gerçekleşebilir ve tüketicilerin sadece bu konuda talimat oluşturmaları yeterlidir. Faturalara dair otomatik ödeme talimatının oluşturulmasıyla birlikte fatura ödeme işlemlerinin otomatik olarak, takip zorunluluğuna gerek kalmadan gerçekleşmesi söz konusu olur.
 Ziraat Bankası fatura ödemeleri konusunda tüketicilerden alınan ücretlerin en uygun ücretler olduğu söylenebilir. Hesaptan ödenen faturalarda herhangi bir ücret alınmazken, kredi kartı ile ödenen faturalarda oldukça cüzi bir miktarda ücret alınmaktadır. Ziraat Bankası fatura ödemeleri konusunun hangi fatura türlerini içerdiği de tüketiciler tarafından sıklıkla merak edilir. Tüketiciler Ziraat Bankası’nın çeşitli kanalları üzerinden şu faturaların ödemelerini gerçekleştirebilirler:
 • Televizyon Kullanım Bedeli Faturası Ödeme,
 • Telefon Faturası Ödeme,
 • Su Faturası Ödeme,
 • Elektrik Faturası Ödeme,
 • Doğalgaz Faturası Ödeme,
 • İnternet Faturası Ödeme gibi işlemler, Ziraat Bankası’nın çeşitli fatura ödeme kanalları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası Fatura Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası fatura ödemeleri nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı, tamamıyla tüketicilerin tercih edecekleri kanala göre farklılık göstermektedir. Her fatura ödeme kanalının farklı şekillerde işleyişinin olduğu söylenebilir. Bu nedenle öncelikle fatura ödeme kanallarına değinmek ve ardından fatura ödeme kanalının genel işleyişine göre hareket etmek çok daha sağlıklı bir seçenektir. Fatura ödeme kanalları ve genel ödeme süreç ya da işleyişleri ise şu şekildedir:
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Fatura Ödeme: Ziraat internet bankacılığı ile fatura ödeme işlemi yapmak adına “Ödemeler” ekranında yer alan “Fatura Ödemeleri” kısmının kullanılması sonucunda her türlü fatura ödemeniz mümkün olacaktır.
 • Ziraat Telefon Bankacılığı ile Fatura Ödeme: 444 00 00 veya 0850 222 00 00 numaralı telefonları arayarak, “Para Transferleri ve Fatura İşlemleri” menüsünden müşteri temsilcisine bağlanıp, tüm fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat ATM’leri ile Fatura Ödeme: Ziraat Bankası ATM’lerine giderek, ATM’lerin “Ödemeler” bölümünde yer alan “Fatura Ödemeleri” ekranı sayesinde fatura ödeme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Şubeleri ile Fatura Ödeme: Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınız ve fatura bilgilerinizle giderek, gişe işlemleri vasıtasıyla fatura ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Fatura Ödeme

Ziraat internet bankacılığı ile fatura ödeme işlemleri, Ziraat Bankası fatura ödemeleri konusunda en sık tercih edilen ve aynı zamanda hem en hızlı hem de en kolay olarak tanımlanabilecek işlemlerin başında gelir. İnternet bankacılığı vasıtasıyla tüm faturalarınızı çok kısa süre içerisinde ödeyebilir ve aynı zamanda otomatik ödeme talimatı da oluşturabilirsiniz. Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Ödemeler menüsünden “Fatura Ödemeleri” ekranına ilerleyerek, fatura ödemelerini yapabileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Bu ekranda ise fatura seçimi yaptıktan sonra faturanızın hangi ödeme aracı ile ödeneceğini belirleyip, ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden fatura ödeme konusunda daha detaylı bilgi alabilmek adına Ziraat internet bankacılığı fatura ödeme içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ziraat Telefon Bankacılığı ile Fatura Ödeme

Ziraat telefon bankacılığı ile fatura ödeme, bu konuda özelinde basit ve hızlı olan işlemlerden bir diğeri olarak tanımlanabilir. Sadece telefon bankacılığı ile fatura ödeme işlemi yapmadan önce hesabınızda veya kredi kartınızda yeterli bakiye olması yeterli unsurlardan biri olacaktır. Ziraat telefon bankacılığı ile fatura ödeme işlemi adına şu adımları takip edebilirsiniz:
 • Ziraat telefon bankacılığına 444 00 00 veya 0850 222 00 00 No’lu telefonları arayarak ulaşın.
 • Sesli yanıt sisteminde ana menüden 2(iki) tuşuna basarak “Bankacılık İşlemleri” menüsüne ilerleyin.
 • Ardından tekrar 2(iki) tuşuna basarak “Para Transferleri ve Fatura İşlemleri” menüsüne ilerleyin.
 • Sonrasında 0(sıfır) tuşuna basarak müşteri temsilcisine bağlanın.
 • Müşteri temsilcisine fatura ödemek istediğinizi belirtin ve fatura ödeme işlemi için gerekli bilgileri iletin.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları uygulamanızın hemen sonrasında Ziraat telefon bankacılığı ile fatura ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’leri ile Fatura Ödeme

Ziraat Bankaıs ATM’leri ile fatura ödeme işlemi de tüketicilerin fatura ödeme konusunda tercih edebilecekleri farklı seçeneklerden biridir.
 
Öncelikle Ziraat Bankası ATM’lerinden herhangi birine gidilmesi gerekir ve mümkünse bu ATM’nin para yatırma ünitesi olmalıdır. Eğer para yatırma ünitesi yoksa hesabınızda para olması şarttır. ATM’ye gittikten sonra kartın takılması ve “Ödemeler” menüsüne ilerlenmesi gerekir. Ödemeler menüsünde ise “Fatura Ödemeleri” ekranına ilerlenmeli ve sonrasında hangi faturanın ödeneceği seçilmelidir. Fatura türü seçildikten sonra fatura bilgilerinin girilmesiyle birlikte hesaplarınızda yeterli bakiye olması durumunda ödeme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir. Ziraat Bankası ATM’leri üzerinden fatura ödeme işlemleriniz hakkında daha detaylı bilgi alabilmek adına Ziraat ATM fatura ödeme içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ziraat Bankası Şubelerinden Fatura Ödeme

Ziraat Bankası şubelerinden fatura ödeme işlemi de tüketicilerin bu konuda tercih edebilecekleri bir başka seçenektir. Ziraat Bankası şubeleri, tüketicilerin nüfus cüzdanı ve fatura bilgileri ile başvuru yapmaları durumunda fatura ödeme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Hesabınızda bakiye varsa direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden bu bakiye ile birlikte de ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası şubelerinden fatura ödeme işlemi yapabilmek adına, fatura bilgileri ve nüfus cüzdanınızla şubelere gidip, ardından gişe işlemlerinden sıra numarası alıp, sıra numaranız yandığında da ilgili gişeye talebinizi aktararak fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme

Ziraat Bankası otomatik fatura ödeme talimatı verme işleminin yapılması birçok kanal vasıtasıyla söz konusudur. Tıpkı fatura ödeme işlemi gibi faturalar için de otomatik ödeme talimatları son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası otomatik fatura ödeme talimatı verme işlemi ise şu kanallar vasıtasıyla ve şu adımlarla gerçekleştirilebilir:
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme: Ziraat internet bankacılığı otomatik ödeme talimatı verebilmek adına öncelikle internet bankacılığına giriş yapınız. Ardından; Ödemeler> Otomatik Talimatlarım> Yeni Otomatik Ödeme Talimatı> Fatura Türü Seçimi> Fatura Bilgileri Girişi> Faturanın Ödeneceği Hesap veya Kart Seçimi> İşlem Onayı adımlarının takip edilmesiyle, otomatik fatura ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Ziraat Telefon Bankacılığı ile Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme: 444 00 00 ve 0850 222 00 00 numaralı telefonlar vasıtasıyla müşteri temsilcisine bağlanarak, faturalarınız için otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Bunun için söz konusu numaraları aradıktan sonra sesli yanıt sisteminde 0(sıfır) tuşuna basıp, müşteri temsilcisine doğrudan bağlanmanız yeterli olacaktır.
 • Ziraat Bankası Şubeleri ile Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme: Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınız ve fatura bilgileriniz ile müracaat etmeniz durumunda da gişe işlemleri bölümünden faturalarınız için otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

Ziraat Bankası Fatura Ödeme Limitleri

Ziraat Bankası fatura ödeme limitleri, tüketicilerin en çok merak ettikleri detayların başında gelir. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu çeşitli kanallar üzerinden fatura ödemek isteyen bireylerin, fatura ödeme konusunda hangi limitlere sahip oldukları ve bu limitlere göre fatura ödeme planı yapmak istedikleri bilinir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu konuda uygulanan limitler, kurumsal ve bireysel müşteriler bazında farklılık göstermektedir. Ziraat Bankası fatura ödeme limitleri bireysel müşteriler için bir ay içerisinde 20 adet, kurumsal müşteriler için 50 adet olarak belirlenmiştir. Yapılan fatura ödeme işlemleri konusunda herhangi bir tutar sınırı söz konusu değildir.

Ziraat Bankası Fatura Ödeme Saatleri

Ziraat Bankası fatura ödeme saatleri, fatura ödeme limitleri gibi merak edilen detaylardan biridir. Zaman zaman çeşitli kurum ödemelerinde saat sınırı olabilir ancak fatura ödeme konusunda herhangi bir saat sınırının olmadığını söylemek mümkündür. Fatura ödeme işlemlerinin yapılabilmesi adına tüketicilerin herhangi bir saati beklemek zorunda olmadıklarını söylemek doğru olacaktır. Tüketiciler Ziraat Bankası fatura ödeme saatleri konusunda 24 saat boyunca destek alabilirler ve 24 saat boyunca, Ziraat Bankası şubeleri hariç, diğer her türlü fatura ödeme kanalından yararlanabilirler.

Ziraat Bankası Fatura Ödeme Ücreti

Ziraat Bankası fatura ödeme ücreti, sadece kredi kartı ile yapılan ödemeler sonucunda ortaya çıkan bir ücrettir. Hesaptaki bakiye ile yapılan ödemelerde herhangi bir ekstra ödeme ücreti tahsil edilmez. Kredi kartı kullanılarak yapılan ödemelerde ise ödeme yapılan kurum ile Ziraat Bankası arasındaki anlaşmaya bağlı olarak bir ücret talep edilir. Ziraat Bankası’nın ise kredi kartı ile yapılan fatura ödemeleri konusunda genel anlamda en düşük ücret alan banka olduğunu söylemek mümkündür.

Ziraat Bankası Otomatik Fatura Ödeme Talimatı İptali

Ziraat Bankası otomatik fatura ödeme talimatı iptali adına kullanıcıların çeşitli kanalları tercih etmeleri söz konusudur. Kullanıcılar bu işlem için öncelikle internet bankacılığını kullanabilirler. İnternet bankacılığından; Ödemeler> Otomatik Ödeme Talimatlarım> Talimat Seçimi ve İptali adımları sayesinde otomatik ödeme talimatının iptali sağlanabilir. Ayrıca; 444 00 00 veya 0850 222 00 00 numaralı telefonlar aranarak, 1(bir) tuşuna basarak “Bankacılık İşlemleri” menüsüne bağlanılabilir, sonrasında ise 0(sıfır) tuşuna basarak da müşteri temsilcisi ile iletişim kurulabilir. Böylelikle Ziraat Bankası otomatik fatura ödeme talimatı iptali sağlanabilir. Ayrıca; Ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanı ile birlikte başvuran tüketicilerin de otomatik ödeme talimatlarını iptal etmeleri söz konusudur.

Ziraat Bankası Fatura Ödeme Kurum ile Bağlantı Kurulamadı

Ziraat Bankası fatura ödeme kurum ile bağlantı kurulamadı sorunu, tüketicilerin fatura ödeme işlemleri sırasında sıklıkla karşılaşmış oldukları problemlerden biri olarak tanımlanabilir. Bu problem zaman zaman Ziraat Bankası ile kurum arasındaki protokolün çeşitli nedenlerden ötürü aksamasından ötürü kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası ile kurum arasındaki anlaşmanın bitmiş olması ancak fatura ödeme sistemlerinin henüz düzenlenmemiş olması durumunda da bu problemle karşılaşılabilir. Bu hatayla karşılaşan tüketicilerin fatura ödeme işlemini farklı bir zaman diliminde yapmaları önerilir. Ayrıca, çoğu zamanda tekrar ödeme yapılmaya çalışıldığı zaman söz konusu hatanın ortadan kalktığı da görülebilir. Ziraat Bankası fatura ödeme kurum ile bağlantı kurulamadı hastasının çözümü adına yapılan yeni girişimlerin farklı zaman dilimlerinde olumlu sonuç vermemesi durumunda Ziraat telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerinden destek alması çok daha sağlıklı bir seçenektir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler