Ziraat Bankası Harçlık Avans Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası harçlık avans özelliği, üniversite öğrencileri için kurtarıcı nitelik taşıyan önemli bir hesap özelliğidir. Ziraat harçlık avans özelliği sadece öğrenciler içindir.


Ziraat harçlık avans, genel bir tabirle üniversite öğrencilerinin anlık bakiye ihtiyaçlarını karşılayan bir kart özelliği olarak bilinir. Ziraat Bankası’nda hesabı olan ve Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs veya kredi ödemesi almakta olan her bireyin, Ziraat harçlık avans özelliği sayesinde Ziraat Genç Bankkart ürününde bakiyesi 0 TL olsa dahi eksi bakiyelere kolaylıkla düşebilir. Sadece kart harcamaları için kullanılabilen bu bakiye, aynı zamanda üniversite öğrencileri için hayat kurtarıcı denebilecek türde bir özellik taşır. Harçlık avans özelliğinin kartı alırken açılabilmesi mümkünken, ilerleyen süreçte de istenildiği zaman iptal edilebiliyor olması önemli bir özelliktir. Ziraat harçlık avans özelliğinin en önemli özelliği ise faiz ya da herhangi bir masraf alınmıyor olmasıdır. Tahsilat zaten otomatik olarak burs ya da öğrenim kredisi ödemelerinden yapılabilirken, bu özellik sadece üniversite öğrencileri için geçerlidir. Ziraat Bankası hiçbir müşterisine “Harçlık Avans Bakiyesi” gibi avantajlı bir bakiye sunmamaktadır.  

Ziraat Harçlık Avans Nedir?

Ziraat harçlık avans nedir?” sorusunu, bu özelliği aktif etmek isteyen veya ilk defa Ziraat Genç Hesabı açtıracak olan üniversite öğrencilerin sıklıkla sordukları söylenebilir.
 Ziraat Genç Bankkart üründe, Ziraat kredi kartı bakiyesi haricinde ekstra bir hesap bakiyesi olarak tanımlanabilecek olan bu özellik, almış olduğunuz KYK ödemelerine istinaden, üniversite öğrencilerine tanımlanan, faiz, masraf, komisyon vb. ekstra ödemeler gerektirmeyen bir bakiyedir. Bakiyenin kullanımı yalnızca fiziki veya sanal POS’lar ile mümkün olmaktadır. Bakiye kullanımı konusunda direkt olarak nakit olarak kullanılabilecek bir bakiye olmasa da POS harcamaları için kullanılan bu bakiyenin de fazlasıyla önem taşıdığı söylenebilir. Ziraat harçlık avans ürünü, KYK’dan alınan ödemeler sonucunda kesilen bir bakiyedir. Mezuniyet durumunuzda otomatik olarak kapatılır ve yüksek lisans öğrencisi, doktora öğrencisi gibi bir üst lisans seviyelerinde eğitiminize devam etmezseniz, bakiyeniz otomatik olarak kesilecektir.
 
Ziraat harçlık avans bakiyesi nedir?” sorusunun özelinde belirtmemiz gereken bir diğer husus ise bu bakiyenin kullanımın kredi kartıyla sıklıkla karıştırılıyor olmasıdır. Ziraat Kredi kartı limitiyle benzer bir limiti olmasından ötürü böyle bir karışıklık ne yazık ki sıklıkla yaşanmaktadır. Böyle bir durum yaşamamak adına üniversite öğrencilerinin, harçlık avans bakiyelerini direkt olarak hesaplar bölümünden veyahut Banka Kartları bölümünden kontrol etmeleri önerilmektedir.

Ziraat Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

Ziraat harçlık avans nasıl kullanılır?” sorusunun yanıtı olarak en çok aranan detay, nakit kullanımdır. Birçok öğrenci bu tutarın nakit bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağı hakkında bilgi sahibi olmak ister.
 
Öncelikle belirtmek isteriz ki Ziraat harçlık avans bakiyesi nakit olarak kullanılabilecek bir bakiye değildir. Bu bakiyenin çeşitli şekillerde nakde dönüştürülmesi söz konusudur ancak doğrudan harçlık avans bakiyesi özelinde Ziraat Bankası size herhangi bir şekilde ödeme gerçekleştirmez. Harçlık avans bakiyesinin kullanımı bir önceki başlıkta da belirtiğimiz üzere sadece POS harcamaları için geçerlidir. Örneğin; bir markete giderek yapmış olduğunuz harcama ya da çeşitli e-ticaret harcamalarınız, Ziraat harçlık avans kullanımı konusunda tercih edebileceğiniz bakiye kullanım seçenekleridir. Kısacası, harçlık avans bakiyesinin kullanımı yalnızca kart sınırları dahilinde geçerlidir ve nakit kullanımı için biraz ekstra uğraşlar içerisine girmek gerekir.
 
Ziraat harçlık avans bakiyesi nasıl kullanılır?” gibi bir soru karşısında belirtmemiz gereken bir diğer durum ise kartın bakiyesinin harcama alanlarıdır. Bu konuda herhangi bir sınır yoktur ve her POS türünde bu kartın bakiyesinin kullanımı söz konusu olmaktadır. Harcama türüne dair bir sınırlama getirilmemiştir. Bu bakiyenin kullanımı adına POS harcamalarında karşınıza çıkan “Kredi Kartı” ve “Banka Kartı” gibi seçenekler içerisinden mutlaka “Banka Kartı” seçeneğinin tercih edilmesi gerekir. Bu seçeneğin tercih edilmesinin ardından, hesabınızda nakit bakiye varsa direkt olarak ödeme o bakiye üzerinden yapılır. Nakit bakiyenin olmaması durumunda ise harcama direkt olarak harçlık avans bakiyesi üzerinden gerçekleştirilir. İnternet alışverişlerinde ise kartınızın “Banka Kart No” kısmında yer alan numaraları kart bilgileri alanına, CVC alanına banka kartı CVC numaralarını ve son kullanma tarihine de yine banka kartı son kullanma tarihi bilgilerini girerek, hesabınızda bakiye olmaması durumunda direkt olarak harçlık avans bakiyenizden ödeme yapılacaktır. Ziraat harçlık avans bakiye kullanımı için ekstra bir ayar veya tercih yapmanıza gerek yoktur.

Ziraat Harçlık Avans Aktifleştirme

Ziraat harçlık avans aktifleştirme işlemi aslında Ziraat Genç Bankkart başvurusu sırasında yapılabilen bir işlemdir. Özellikle Ziraat Bankası şubelerinde veya online başvuru işlemlerinde bu konu hakkında size bir soru yöneltilir. Yöneltilen soruda hesabınız için harçlık avans bakiyesi isteyip istemediğiniz sorulur. Eğer yanıtınız olumlu olursa kart elinize ulaşmadan, direkt olarak hesabınızın açılışında harçlık avans hesabınızın aktifleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Başvuru aşamasında böyle bir istekte bulunmayan öğrencilerin, ilerleyen süreçte tekrar bu bakiyeyi aktif etme gibi bir imkanlarının olduğunu söylemek mümkündür.
 
Ziraat harçlık avans aktifleştirme işlemleri şubelerden yardım almanız mümkündür ancak şubelere gitmeden de birçok şekilde bu bakiyeyi aktifleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini 444 00 00 numaralı telefondan arayarak, müşteri temsilcisine bu konuda bir başvuru yapmak istediğinizi iletebilirsiniz. Bununla birlikte Ziraat Mobil uygulamasından ya da internet bankacılığından, “Kartlarım” bölümüne girerek, “Kart Ayarları” kısmından “Harçlık Avans Tanımlama” ekranı ile hesabınızın harçlık avans kısmını aktif hale getirebilirsiniz.

Ziraat Harçlık Avans Ne Kadar 2021?

Ziraat harçlık avans ne kadar 2021?” gibi bir sorunun, son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biri olduğu söylenebilir. Özellikle henüz bu sene kredi veya burs ödemesi almaya başlayan ya da yeni üniversite öğrencisi olan bireyler, bu sorunun cevabını merak ederler. Genel olarak Ziraat Bankası bu konuda ana bakiyeyi esas alarak harçlık avans bakiyesi oluşturmaktadır. Aylık olarak hesabınıza yatırılan ana bakiyeden 50 TL altında bir limit belirler ve ortaya çıkan tutar güncel harçlık avans bakiyesi olarak tanımlanabilir. Her yıl bu ödemelerde yapılan zamlar nedeniyle, harçlık avans bakiyesinin de artış göstermesi söz konusu olmaktadır. 2021 yılı itibariyle Ziraat Bankası güncel harçlık avans bakiyesi 600 TL’dir. Bu bakiyenin kredi skorunuza göre ilerleyen süreçte artması ya da değişmesi söz konusu değildir. Her üniversite öğrencisi aynı tutarda harçlık avans bakiyesine sahip olmaktadır.

Harçlık Avans Limiti Sorgulama

Harçlık avans limit sorgulama işlemi sayesinde harcama planlarınızı daha planlı bir şekilde yapmanız söz konusudur. Bazı durumlarda harçlık avans limitiniz hakkında bilginiz olmadığı için harcama yaparken tereddüt içerisinde olmanız söz konusu olabilir. Herhangi bir alışveriş öncesinde limitinizin yeterli olduğundan emin olup harcama yapmanız, olası mağduriyetlerin de önüne geçecektir. Ziraat Bankası tarafından harçlık avans limit sorgulama işlemleri adına size sunulan seçenekler ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası şubeleri,
 • Ziraat Bankası internet şubesi veya mobil uygulama,
 • Ziraat SMS bankacılığı,
 • Ziraat Bankası ATM’leri,
 • Ziraat Bankası telefon bankacılığı,
Yukarıda görmüş olduğunuz Ziraat harçlık avans sorgulama yöntemlerinin nasıl kullanıldığını öğrenebilmek adına da içeriğimize göz atabilirsiniz. Tüm yöntemlerin nasıl kullanıldığına dair tüm detaylar içeriğimizde yer alır.

Harçlık Avans Geçici Olarak Kapatıldı Sorunu ve Çözümü

Harçlık avans geçici olarak kapatıldı sorunu ve çözümü, sanılanın aksine çeşitli evrak işleri ve birtakım uğraşlar gerektirmeyen şekilde gerçekleştirilebilir. Öncelikle harçlık avans bakiyenizin neden kapatıldığını bilmeniz önem taşır. Ziraat Bankası, harçlık avans bakiyesi tanımladığı üniversite öğrencileri için önemli bir şart koşar. Kredi kartı borcunun ödenmemesi gibi durumlarda ilk olarak harçlık avans bakiyeniz pasif hale gelir. Bu süreçte de harçlık avans bakiyesinin herhangi bir şekilde kapatılması gibi bir durum söz konusu olmaz. Harçlık avans bakiyesinin tekrar açılması adına güncel kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarını ödemeniz gerekir. Bu tutarı ödemeniz durumunda ise hemen harçlık avans bakiyeniz aktif hale getirilecektir.

Harçlık Avans Nakde Çevirme

Harçlık avans nakde çevirme konusu da öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. Harçlık avans bakiyesi her ne kadar POS alışverişlerinde kullanılıyor olsa da bu bakiyenin nakit olarak da çoğu zaman ihtiyaç doğurduğu söylenebilmektedir. Bu nedenle öğrenciler çeşitli şekillerde bu bakiyenin nakde çevrilmesi adına uğraş gösterirler. Harçlık avans bakiyesini nakit olarak kullanmak adına genel olarak tercih edilen yöntemler ise şu şekildedir:
 • Kuyumculardan Altın Satın Almak: Pos ile alışveriş yapabileceğiniz kuyumculardan altın alıp, tekrar o altını bozdurarak kredi kartı bakiyenizi nakde çevirebilirsiniz. Bazı kuyumcuların direkt olarak belirli bir komisyon karşılığında bu işlemi yaptığı da söylenebilir.
 • Online Alışveriş: Herhangi bir alışveriş platformunda alışveriş yapıp, hemen alışverişin ardından iptal etmeniz durumunda, kartınızdan çekilen ücret direkt olarak size nakit olarak ödenecektir. Harçlık avans bakiyeniz direkt olarak hesap bakiyesi olduğu için kredi kartı gibi kart bakiyesine değil de iptal edilen tutar hesap bakiyenize nakit olarak yansıyacaktır.
 • Başkasının Yerine Alışveriş: Etrafınızda herhangi bir bireyin nakit alışverişini siz kendi kartınızla yaparak, o kişiden de nakit şeklinde bu ücreti alabilirsiniz.
Harçlık avans nakde çevirme veya harçlık avans bakiyesini nakit olarak alma konusunda en sık kullanılan yöntemler yukarıdaki gibidir.

FastPay Harçlık Avans Bozdurma

FastPay harçlık avans bozdurma işlemi, harçlık avansı nakit olarak çekme konusunda ayrı ve son derece önemli bir yöntemdir. Yöntemin bir gün içerisinde hatta dakikalar içerisinde hiç beklemeden yapılabilmesi mümkündür. Öte yandan bu işlem için bankanıza veya FastPay’e en ufak bir ücret ya da komisyon ödemeniz de söz konusu değildir. FastPay ile harçlık avans bakiyesini bozdurmak adına öncelikle telefonunuza FastPay uygulamasını indirip, kurulumları gerçekleştirin. FastPay, Ziraat harçlık avans bozdurma işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:
 • FastPay uygulamasına giriş yapın ve “Öde/Yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda “FastPay Hesabına Para Yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada para yükleme kaynağı seçin ve bu kaynak için de harçlık avans hesabınızın bağlı olduğu banka kartı bilgilerinizi girin.
 • Nakit olarak kullanmak istediğiniz tutarı yazın.
 • Telefonunuza gelen şifreyi ilgili ekrana girin ve paranızın FastPay uygulamasıyla DenizBank ATM’lerinden çekin.
FastPay harçlık avans bakiyesi bozdurma işlemleri için ekstra bir uğraş içerisine girmeniz ya da birtakım aracı kuruluşlara ödeme yapmanız söz konusu değildir. Tüm işlemler masrafsız ve ücretsizdir. Böylelikle tüm bakiyenizi nakit olarak kullanmanız mümkündür.

Ziraat Harçlık Avans Kullanamıyorum

Ziraat harçlık avans kullanamıyorum veya harçlık avans bakiyemi göremiyorum gibi bir problem yaşıyorsanız, bu duruma birçok unsur neden olabilir. Bunlardan ilki, kredi kartı borcunuzun olmasıdır. Diğer bankalar özelinde değil de Ziraat kredi kartı borcunuzun olması durumunda harçlık avans bakiyenizin iptal olması söz konusu olabilir. Kredi kartı borcunuzu ödemeniz durumunda harçlık avans bakiyeniz açılacaktır.
 
Ziraat harçlık avans kullanamıyorum sorunu, kredi kartı dışında öğrencilik durumuyla ilgili yaşanan problemler sonucunda da ortaya çıkabilen bir sorundur. Eğer öğrenciliğiniz sonlandıysa, dönem kaydı yapmadıysanız veya herhangi bir şekilde KYK sisteminde öğrenci durumunuz aktif gözükmüyorsa, yine aynı şekilde harçlık avans bakiyenizin geçici ya da kalıcı olarak iptal edilmesi söz konusu olabilir. Öncelikle 444 00 00 numaralı telefondan Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Sonrasında ise okulunuzla ve KYK ile iletişime geçerek, öğrencilik durumunuzu aktif hale getirerek, tekrar harçlık avans bakiyenizi de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ziraat Harçlık Avans ATM’den Nasıl Çekilir?

Ziraat harçlık avans ATM’den nasıl çekilir?” sorusunu soran öğrenciler için ne yazık ki olumsuz bir yanıtımızın olduğunu söylemek isteriz. Ziraat harçlık avans bakiyesinin doğrudan ATM’den çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ziraat Bankası bu bakiyeyi nakit olarak öğrenci hesaplarına tanımlamaz. Sadece kart alışverişlerine açık olan bu bakiyeyi yine de ATM’lerden çekmek istiyorsanız, Ziraat harçlık avans bozdurma yöntemi olan FastPay harçlık avans bakiyesi bozdurma yöntemini kullanıp, harçlık avans bakiyenizi aktif hale getirebilirsiniz. Bu yöntemle söz konusu bakiyeyi Ziraat ATM’lerinden değil de DenizBank ATM’lerinden kolaylıkla çekebilirsiniz. “Ziraat harçlık avans ATM’lerden nasıl çekilir?” sorusuna ilişkin bir diğer yöntem ise yine internet alışverişleri olarak da tanımlanabilir. Bir internet alışverişi yapıp, bu alışverişi iptal etmeniz durumunda da tutarın hesabınıza nakit olarak yatması söz konusu olacağı için bu tutarı da nakit olarak bu şekilde çekebilirsiniz.

Ziraat Harçlık Avans İnternet Alışverişi

Ziraat harçlık avans internet alışverişi için herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Harçlık avans bakiyenizi her e-ticaret platformunda dilediğiniz gibi kullanmanız söz konusudur. Şu an için güncel harçlık avans bakiyesi 600 TL’dir ancak eğer hesabınızda ekstra bakiye varsa, bu bakiyeyle birlikte 600 TL üzerinde bir alışveriş yapabilirsiniz. Harçlık avans bakiyesi ile yapılan internet alışverişlerinin herhangi bir şekilde taksitlendirilmesi vb. durumlar söz konusu değildir. Direkt olarak peşin ödeme yapılmaktadır.

Ziraat Harçlık Avans Borç Ödeme

Ziraat harçlık avans borç ödeme konusu da öğrenciler cephesinde merak edilen bir konudur. Özellikle ilk olarak bu bakiyeyi harcayan üniversite öğrencileri, bankaya borçlu kalmamak ve en önemlisi de bu harcanan tutarı faizli ödememek adına yaptıkları harcamayı ilk fırsatta ödemek isterler. Öncelikle belirtmeliyiz ki Ziraat harçlık avans borç ödeme işlemi için doğrudan bir ödeme ekranı ya da kanalı söz konusu değildir. Harcama yapılan ay içerisinde öğrencilerin doğrudan ödeme yapmaları gibi bir durum mümkün olmamaktadır. Harçlık avans tutarının geri ödenebilmesi yalnızca bir sonraki ay yatan öğrenim kredisi tutarı ya da bursu ile mümkün olmaktadır. Zaten sonraki ay banka direkt olarak hesabınıza yatan burs ya da öğrenim kredisinden bu borç tutarını tahsil etmektedir. Hesabınıza bu süreçte herhangi bir ücret yatırmış olsanız dahi, bu tutar kendiliğinden tahsil edilmemektedir. Bu tutarın tahsili yalnızca bir sonraki ay yatan burs ödemesinden tahsil edilir.

Ziraat Harçlık Avans Kapatma

Ziraat harçlık avans kapatma, öğrencilerin istedikleri zaman sebep veya gerekçe göstermeden yapabilecekleri bir işlemdir. Öğrencilerin bu tutarı sürekli olarak kullanıyor olmaları, bir müddet nakit sahibi olamamalarına yol açar. Her ay yatan bursun ya da öğrenim kredisinin eksik olması biraz can sıkıcı bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak veya Ziraat Bankası şubelerine giderek, harçlık avans bakiyesi kapatma gibi bir talep oluşturarak, bu bakiyeyi kullanmayı bırakabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler