Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (Mayıs 2022)

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile hayvansal üretim faaliyetleriniz adına son derece önemli destekleri, oldukça düşük faiz oranları ve devlet desteği ile alabilirsiniz.


Ziraat Bankası hayvancılık kredisi; büyükbaş hayvan, küçükbaş, kanatlı hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği, aracılık, hayvansal ürün üreticiliği gibi daha birçok hayvancılığa dair alanı kapsayan önemli kredi türlerinden biridir. Tüzel ya da gerçek kişilere verilen bu kredi türünü birçok şekilde kullanım maksadının olduğu söylenebilir. İşletmelerin sıfırdan kurulup faaliyete geçmelerinden tutun da canlı hayvan alım işlemlerine kadar birçok konuda Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile hayvancılık sektörüne destek olmaktadır.
 Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile tüketicilerin faaliyetlerini geliştirmeleri ya da direkt olarak hayvancılık sektöründe üretim faaliyetlerine atılmaları gibi birçok imkanlarının olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kredi koşullarının, özellikle özel bankalar nezdinde çok daha uygun maliyetlere sahip olması büyük önem taşır. Bununla birlikte üreticilerin birçok ödeme kolaylığından veya en ideal vade seçeneklerinden yararlanmaları da söz konusudur. Peki, Ziraat hayvancılık kredisi nedir? Ziraat hayvancılık kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi nedir?” sorusunun yanıtı olarak; “hayvansal üretim faaliyetlerinde devlet destekli olarak verilen Ziraat tarım kredileri ürünün alt ürünlerinden biri olarak bilinen bir kredi türüdür” şeklinde yanıt verilebilir.
 
Tarımın her alanında üreticilere destek vermek amacıyla kredi faaliyetlerinde çok hassas ve özel imkanlar tanıyan Ziraat Bankası, hayvancılık kredisinde de yine aynı şekilde üreticilere ciddi destekler vermektedir. Ziraat hayvancılık kredisi olarak verilen bu kredi ürününün temel özellikleri veya destek kapsamı ise şu şekildedir:
 • Hayvansal üretim faaliyetlerinde bulunan işletmelerin işletme kira giderleri,
 • Büyükbaş, küçükbaş ve diğer sınıflardaki hayvanların alımına ilişkin gerekli finansman,
 • Yem, ilaç vb. giderlerin finansmanı,
 • Araç veya makine onarım, bakım ve sigorta giderleri,
 • Ahır, tesis vb. alanların yapımı için gerekli finansman,
 • İşletmenin enerji ihtiyaçlarına dair yapılan yatırımların finansmanı,
 • Faaliyetlerin yürütüleceği alanın finansmanı,
 • Aracılığa ilişkin diğer giderler,
Ziraat hayvancılık kredisi genel olarak yukarıda yer alan konularda destek vermekte olan bir kredi türüdür. Bu kredi türünün kapsamı daha da genişletilebilir ancak bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi veya işletme olarak bu kredinin kapsamına girip girmediğinizi yalnızca Ziraat Bankası’na yapmış olduğunuz başvuru neticesinde öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvurusu için online kanalar kullanılamamakta veya telefonla kredi başvurusu yapılamamaktadır. Bu kredi için başvuru yolu sadece Ziraat Bankası şubeleridir. Şubelere ÇKS belgeniz, işletmenize dair belgeler, gelir belgeleriniz, nüfus cüzdanınız gibi belgelerle gitmeniz durumunda başvuru işlemeleriniz kolaylıkla gerçekleştirilecektir. Başvuru işlemleri normal gişeden değil de direkt olarak özel müşteri ilişkileri bölümlerinden yapılmaktadır. Başvuru belgeleriniz alınmakta, başvurunuz sisteme tanımlanmakta ve ardından genel müdürlük onayı beklenmektedir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde krediye uygun görülürseniz, faaliyetleriniz ve destek almak istediğiniz konularda inceleme yapan Ziraat Bankası, sonrasında da ihtiyaç duyduğunuz kredi tutarını size takdim etmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları, söz konusu kredi türüne hangi bireylerin ya da hangi işletmelerin başvuru yapabileceğini ifade eden bir kavramdır. Öte yandan bireyin ya da işletmenin bu krediye uygun olup olmadığı da yine bu şartlar arasında yer alır. Şartların büyük bir kısmını karşılayan çiftçiler ya da hayvansal üreticiler, kredi için onay alabilirler. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları konusundaki genel maddeler ise şunlardır:
 • Üretim faaliyetlerinde bulunan bireylerin Çiftçi Kayıt Belgesi sahibi olmaları,
 • Hayvan alımı yaparken veya hayvansal destekler alırken, alınan desteğin “Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi” içerisinde belirtilen cinse ya da destek kapsamına uygun olması,
 • Kredi skoru konusunda bireyin veya işletmenin problemlerinin olmaması,
 • Başvuru işlemlerini yürüten kişinin işletmeye dair evraklar sunabilmesi,
 • Bankaya güvence sunabilmek adına çeşitli ipoteklerin sunulabilmesi,
 • Kredi kullanımı yapacak olan bireyin veya işletmenin herhangi bir şekilde vergi borcunun olmaması,
 • Kredi tutarına göre bankaya bir kefil sunulabilmesi ve mümkünse kefilin memur statüsünde yer alıyor olması (bu şart kesin olarak karşınıza çıkabilecek şart değildir ve bu şartın değişiklik gösterme ihtimali yüksektir),
Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları, maddelerde yer alan şartlar genelinde hayvansal üreticilerin karşılarına çıkar. Söz konusu şartların işletmeden işletmeye veya alınacak destek kapsamına göre farklılık göstermesi de söz konusu olabilir. Şartların tümü kredi başvurusu sırasında netleşir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvuru için gerekli belgeler, kredi başvurusu yapılmadan önce hazırlanması durumunda sizi ciddi bir zaman kaybından kurtaracaktır. Genel olarak hayvansal üreticiler başvuru için Ziraat müşteri hizmetleri ya da Ziraat Bankası şubelerini kullanmaktadırlar. Ziraat müşteri hizmetleri bu konuda genel bir bilgilendirme yapabilir ve herhangi bir kredi başvurusu yapamazken, şubelerde ise başvuru yapmak isteyen üreticilerden bazı belgeler talep edilmektedir.
 
Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvuru için gerekli belgeler, direkt olarak bankaya gitmeden önce hazırlanması durumunda, kredinin çıkma süresi konusunda büyük avantaj sağlanır. Evrakların şubeden bilgi alınarak tamamlanması zaman kaybı olacaktır. Bu nedenle şubelere gitmeden, istenen evrakları önceden tamamlamak daha mantıklıdır. Zaten Ziraat Bankası tarafından istenen belgeler, diğer bankalar üzerinden yapmış olduğunuz kredi başvuruları için de önem taşır. Bu belgeleri hazır ederek aslında genel bir kredi hazırlığı yapmanız da söz konusu olmaktadır. Başvuru evrakları ise şunlardır:
 • ÇKS Belgesi,
 • İşletmeye dair Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Vergi Levhası ve Oda Kayıt Belgesi,
 • Kredi teminatları olarak sunulabilecek belgeler,
 • İşletmenin varlığını ispat eden belgeler,
 • Kredi başvurusunda işletmeye adına yetkili bireylerin görev aldığını ispat eden noter onaylı belgeler,
 • İşletmelerin bilanço tabloları,
Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvurusu için gerekli belgeler olarak üreticilerin karşılarına çıkarlar.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları, üreticilerin kredi başvurularından önce en çok merak ettikleri konuların başında gelir. Ziraat Bankası bu tarz kredileri “devlet destekli” olarak tabir edebileceğimiz şekilde üreticilere sunduğu için faiz oranlarının ve vade seçeneklerinin, normal kredi ya da diğer kredi ürünlerine göre çok daha uygun olduğu bilinmektedir. Haliyle hayvancılık kredisi faiz oranları konusunda üreticiler faiz oranları hakkında önceden bilgi sahibi olup, Ziraat hayvancılık kredisi hesaplama işlemlerini de bu duruma göre şekillendirmek istemektedirler.
 
Ziraat Bankası hayvancılık kredisi faiz oranları ise sürekli olarak değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir. %0.70’den başlayan faiz oranları %1.20 ve daha üst seviyelere çıkabilir. Net faiz oranı işletmeye göre, istenen krediye göre, vadesine göre ve kredi şartlarına göre değişim gösterebilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hesaplama konusunda genel bir faiz oranı ve vade seçeneğine göre hesaplama yapmak en mantıklı seçenektir. Bilindiği üzere kredi hesaplama işlemleri, kredi hakkında ön maliyet bilgisi almak adına yapılır. Kredinin şartları, faiz oranları, vade seçenekleri vb. durumlar da kredi başvurusu sırasında belirlenir. Buna rağmen faiz oranı odaklı bir ön hesaplama yapmak, kredi başvuruları için oldukça önemlidir. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hesaplama işlemi %1.20 faiz oranı ve 60 ay vade ile yapılmıştır. Çıkan sonuçlar ise aşağıdaki gibidir:
 • 50.000 TL tutarındaki bir Ziraat hayvancılık kredisi aylık ödeme tutarı 1.250,17 TL’dir. Kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 75.010,12 TL’dir.
 • 65.000 TL tutarındaki bir kredinin aylık taksit tutarı 1.625,22 TL’dir. Toplam geri ödeme tutarı ise 97.513,20 TL olarak belirlenmiştir.
 • 75.000 TL tutarındaki bir kredinin aylık ödeme tutarı 1.875,25 TL’dir. Genel geri ödeme tutarı ise 112.515,38 TL’dir.
 • 100.000 TL tutarındaki bir Ziraat hayvancılık kredisi ürününün aylık geri ödeme tutarı 2.500,34 TL’dir. Toplam kredi geri ödeme tutarı ise 150.020,31 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Hayvancılık Kredisi Erteleme

Ziraat hayvancılık kredisi erteleme, Ziraat Bankası’nın son dönemlerde, özellikle de pandemi nedeniyle müşterilerine tanıyabildiği haktır. Öte yandan pandemi olmasa dahi bu tarz kredi ürünlerinde kredi erteleme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. İşletmelerin çeşitli nedenlerden ötürü zaman zaman ödeme yapamama, ürün satamama ve gelir elde edememe gibi problemleri olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise halihazırda devam eden kredi taksitleri işletme üzerinde büyük bir stres yaratmaktadır. Öte yandan taksitleri ödeyemeyen işletmenin kredi skoru olarak da ciddi anlamda etkilenmesi, sorununun çok daha büyümesine yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda Ziraat Bankası şubelerine giderek, Ziraat hayvancılık kredisi erteleme başvurusu yapılabilir ve bu konu hakkında işletmeniz adına herhangi bir çözümün olup olmadığına bakılabilir. Her üreticinin dönem dönem karşılaşacağı bu tür bir durum nedeniyle, kredinin geri ödeme tutarları çok daha uygun bir noktaya indirgenebilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler