Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İşlem Saatleri

Ziraat Bankası internet bankacılığı işlem saatleri, çeşitli işlemler özelinde dikkat edilmesi gereken detaylardır. İşlem saatlerine dikkat edilmesi durumunda birçok mağduriyetin önüne geçilebilir.


Ziraat Bankası internet bankacılığı işlem saatleri, tüketicilerin çeşitli bankacılık ve finansal işlemleri hangi zaman dilimleri arasında gerçekleştirebileceklerini ifade eden saatlerdir. İnternet bankacılığı ile her işlem günün her saati ve haftanın her günü gerçekleştirilemez. Gerçekleştirilmesi durumunda ise işletim ücretleri veya süreç biçimleri konusunda çeşitli farklılıklar ortaya çıkabilir. İnternet bankacılığı işlem saatleri konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ise hangi işlemin hangi zaman diliminde yapılmak istendiğidir. Para transferi işlemleri 7/24 gerçekleşebilirken, çeşitli fon veya döviz alım satım işlemlerinin kısıtlı zaman dilimleri içerisinde gerçekleşmesi gibi bir durum da söz konusu olabilir. Ziraat internet bankacılığı işlem saatleri hakkında net bilgi alan tüketicilerin, işlem planlamalarını da çok daha net bir temel üzerine oturtması gibi bir durum söz konusudur.

Ziraat İnternet Bankacılığı EFT İşlem Saatleri

Ziraat internet bankacılığı EFT işlem saatleri, tüketiciler tarafından en çok merak edilen ve hakkında araştırma yapılan işlem saatlerinin başında gelir. EFT işlem saatlerinin sadece günün belirli saatlerinde yapıldığını, FAST işlemi sayesinde de para transferlerinin 7/24 gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Tüketicilerin zaman zaman EFT işlemi ile FAST işlemini birbirlerine karıştırıp, 7/24 EFT işlemi yapabileceklerini düşünmeleri gibi bir yanlış durum ortaya çıkabilir ancak Ziraat internet bankacılığı EFT işlem saatleri, FAST işlem saatleri ile karıştırılmamalıdır.
 Tüketicilerin Ziraat internet bankacılığı ile EFT işlemleri gerçekleştirmelerine olanak sağlayan zaman dilimleri, 08:30 – 17:00 aralığındaki zaman dilimleridir. Bu zaman dilimleri dışında gerçekleştirilen para transferi işlemleri EFT işlemidir ve haliyle ücretlendirmesinin farklı olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ziraat İnternet Bankacılığı SWIFT Saatleri

Ziraat internet bankacılığı SWIF saatleri, sürekli olarak yurt dışına para gönderen veya yurt dışından para alan tüketiciler için önem taşıyan bir konudur. Tüketicilerin büyük bir kısmı bu işlem öncesinde belirli bir zaman dilimi zorunluluğu olduğunu düşünürler. Bu yüzden SWIFT işlemlerini de genel olarak mesai saatleri içerisinde yapmaya çalışırlar. Bilindiği üzere SWIFT işlemi sayesinde yurt dışında olan herhangi bir banka hesabına para gönderilir ve zaten bu para gönderme işlemi aynı gün içerisinde gerçekleşmez. Para gönderme işlemi bankaların prosedürlerine göre tamamlanır ve bu nedenle mesai saatleri içerisinde gönderme gibi zorunluluklar söz konusu değildir. Tüketicilerin Ziraat internet bankacılığı ile 7 gün 24 saat SWIFT işlemi yapmaları mümkündür. Ziraat internet bankacılığı SWIFT saatleri konusunda herhangi bir zaman dilimini beklemeye gerek yoktur.

Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz Alış-Satış Saatleri

Ziraat internet bankacılığı döviz alış-satış saatleri, son derece önem taşıyan verilerin başında gelir. Bilindiği üzere tüketicilerin internet bankacılığı üzerinden 24 saat boyunca döviz alım-satım işlemi yapmaları konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Tüketiciler diledikleri zaman dilim içerisinde döviz alım-satım işlemleri yapabilirler ancak bu husus özelinde dikkat etmeleri gereken nokta borsaların çalışma saatleri ve günleridir. Borsaların aktif olmadığı saatler içerisinde alım-satım yapılan döviz işlemlerinde makas aralığı çok yüksek olacaktır. Bu nedenle tüketicilerin çok ciddi zararlar etmeleri gibi bir durum söz konusu olabilir. Haliyle tüketicilerin Ziraat internet bankacılığı döviz alış-satış saatleri konusunda dikkatli olmaları durumunda, makas aralığı nedeniyle çok ciddi zararlar ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olmayacaktır. İnternet bankacılığı ile yapılan döviz alım-satım işlem saatleri ise mesai günleri içerisinde sabah 9 ila akşam 17 arasındadır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Çeşitli İşlemler için İşlem Saatleri

Ziraat Bankası internet bankacılığı işlem saatleri sadece para transferleri, döviz alım-satım ve SWIFT işlemlerinin saatlerinden ibaret değildir. Yapılan diğer birçok işlemde de tüketicilerin çeşitli zaman dilimlerine dikkat etmeleri gerekir. Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek işlemlerin sayılarının çok fazla olmasından ötürü işlemleri tek tek şu şekilde saatleri ile birlikte özetlemek mümkündür:
 • Arbitraj İşlem Saatleri: 24 Saat
 • Havale İşlem Saatleri: 24 Saat
 • Gram Altın (Tam Gün): 1. Seans: 09:30 – 16:00 2. Seans: 18:30 – 08:00 Saatleri Arasında
 • Gram Altın (Yarım Gün): 1. Seans: 09:30 – 11:00 2. Seans: 14:00 – 08:00 Saatleri Arasında
 • Repo: 1. Seans 09:30 – 15:30 2. Seans: 18:30 – 08:30 Saatleri Arasında
 • Hazine Bonosu Devlet Tahvili Alım Satım (TL): 1. Seans: Kesin Alış 09:00 – 16:00, Kesin Satış 09:00 – 16:30
 • Hazine Bonosu Devlet Tahvili Alım Satım (YP): 1. Seans: Kesin Alış 09:00 – 16:00, Kesin Satış 09:00 – 16:30
 • Başkent Doğalgaz: 08:00 – 20:00 Saatleri Arasında
 • D-Smart NET, Smile ADSL: 01:00 – 17:30 Saatleri Arasında
 • İSKİ SU: 01:00 – 21:00 Saatleri Arasında
 • Fatura, Vergi, Sigorta, Bağış, SGK, Eğitim, TL Yükleme, Şans Oyunları ve Diğer Ödemeler: 24 Saat Boyunca
 • B Tipi Likit Fon: 24 Saat
 • Likit Dışı B Tipi Fonlar: 09:00 – 16:30 – 18:00 – 08:59 Saatleri Arasında
 • A Tipi Fonlar: 09:00 – 16:30 – 18:00 – 08:59 Saatleri Arasında
 • Anapara Koruma Amaçlı Fonlar: 09:00 – 17:00 Saatleri Arasında
 • Vadesiz Altın Alış ve Satış: USD Hesaptan 09:00 – 18:00 TL Hesaptan 24 Saat Boyunca
 • Yurtkur Ödemeleri: 01:00 – 23:30 Saatleri Arasında
Ziraat Bankası internet bankacılığı işlem saatleri detaylarıyla birlikte ve işlem türlerine yukarıdaki gibidir. Tüketicilerin işlemlerini gerçekleştirmeden önce bu saatlere dikkat etmeleri büyük önem taşır. Bu saatler dışında yapılan işlemler için yetkiniz olmayabilir veyahut söz konusu işlemler için makas aralıkları ya da komisyon ücretleri gibi ücretlerin tutar anlamında artışı meydana gelebilir.  
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler