Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Ödeme İşlemleri

Ziraat Bankası internet bankacılığı ödeme işlemleri, tüketicilerin kurum, vergi, fatura, şans oyunları ve daha birçok ödeme işlemini yapmalarına olanak sağlayan işlemlerdir.
Ziraat Bankası internet bankacılığı ödeme işlemleri ile vergi ödemeleri, kurum ödemeleri, eğitim ödemeleri, şans oyunları ödemeleri ve daha birçok ödeme işlemini hızlı bir şekilde yapmak mümkündür.
 Ziraat Bankası’nın birçok kurum ile özel ödeme protokolleri mevcuttur. Bu protokoller sayesinde bireylerin birçok ödeme işlemini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Normal şartlarda bireylerin direkt olarak kurumlara müracaat edip ödeme işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Böylesi bir durum ise kurumlarda çok ciddi yoğunluklara neden olacaktır. Aynı zamanda söz konusu protokoller Ziraat Bankası şubelerinde de çeşitli yoğunluklara sebep olabilir ancak Ziraat internet şubesi sayesinde tüm bu yoğunlukların ortadan kalkması, bireylerin kayıtlı ve dekontlu bir şekilde internet üzerinden ödemelerini saniyeler içerisinde gerçekleştirmeleri mümkündür.
 
Ziraat Bankası internet bankacılığı ödeme işlemleri yapabilmek adına bireylerin mutlak suretle ilk olarak hesapları adına internet bankacılığını aktif hale getirmeleri gerekir. İnternet bankacılığının aktif edilmesi ve şifresinin alınmasıyla birlikte tüm ödeme işlemleri son derece kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası internet bankacılığı ödeme işlemleri konusunda tüketicilerin elde edecekleri bazı avantajları ise şu şekilde özetlemek mümkündür:
 • İnternet bankacılığı ile yapılan ödemelerde sıra bekleme gibi bir durum söz konusu değildir.
 • İnternet bankacılığı ile yapılan ödemelerde kurumun çalışma saatlerini beklemek gerekmez. Ödemelerin çoğu 7 gün 24 saat boyunca yapılabilir.
 • Ziraat Bankası ile kurum arasındaki protokol nedeniyle aracı kurumlar vasıtasıyla yüksek komisyon ücretleri ile ödeme yapmak yerine direkt olarak çoğu ödeme işleminde tek bir kuruş masraf ödemenize gerek kalmaz.
 • Ödemeler son derece güvenli bir şekilde gerçekleşir. Bazı kurumlara yapılacak ödemelerde yüz binlerce TL ve hatta milyonlarca TL gibi tutarlar olabilir. Böylesi tutarların güvenliği büyük bir problemken, internet bankacılığı ile böylesi bir problem tamamen ortadan kalkar.
 • Ödeme işlemleri için otomatik ödeme talimatı verilebilir ve böylelikle sürekli olarak ödeme takip sorumluluğu ortadan kalkar.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Yapılabilecek Ödeme İşlemleri

Ziraat internet bankacılığı ile yapılabilecek ödeme işlemleri de tüketiciler tarafından sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Ziraat Bankası, internet şubesi içerisinde sunmuş olduğu “Ödemeler” ekranı içerisinde birçok ödeme seçeneğine imkan tanır. Tüm bu ödeme seçeneklerinin abone numarası, TCKN, sorgu numarası vb. detaylarla borç sorgulama işlemi yapıldıktan sonra kullanımı söz konusudur. Ziraat internet bankacılığı ile yapılabilecek ödeme işlemleri ve bu işlemlere dair detaylar ise şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Fatura Ödeme: Elektrik, telefon, su, TV, internet, doğalgaz ve diğer çeşitli faturaların ödemesinin yapılabileceği bir ekrandır.
 • Cebe TL Yükleme: Operatörlere dair cep telefonu numarası ile TL veya paket yükleme ekranıdır.
 • Kendi Ziraat Kredi Kartıma Ödeme: Ziraat Bankası hesaplarınıza bağlı kredi kartlarınıza dair ödeme yapabileceğiniz bir ekrandır.
 • Başka Kredi Kartına Ödeme: Farklı banka kredi kartlarına dair, kart no ve ad soyad bilgileri ile ödeme yapılabilecek bir ekrandır. Kredi kartı EFT’si olarak tanımlanması da söz konusudur.
 • SGK Prim Tahsilatları: Ziraat internet bankacılığı SGK ödemeleri ekranı ile SGK’ya dair tüm ödemelerinizi QR veyahut tahsilat bilgileri girerek ödeyebileceğiniz bir ekrandır.
 • Vergiler ve Resmi Kurumlar: Vergi ödeme, tapu harcı, MTV, trafik cezası, pasaport harcı ödeme, pasaport satış bedeli ödeme, kimlik kartı satış bedeli ödeme, sürücü belgesi tahsilatları, pasaport satış bedeli ödeme, gümrük vergisi ödeme, yurt dışı çıkış harcı ödeme, diyanet ve ulaştırma bakanlığı ödemeleri, Kamu İhale Kurumu, Sigorta Tahkim Komisyonu, Türk Patent ve Marka Kurumu, muhasebat ödemeleri ve vergi/gümrük dekont izleme gibi ödeme işlemlerinin yapılabileceği bir ekrandır.
 • Trafik Ödemeleri/ OGS/ HGS: HGS bakiye yükleme, OGS bakiye yükleme, trafik cezası ve MTV gibi ödeme işlemlerinin yapılabileceği bir ekrandır.
 • Belediye Vergileri: Ziraat Bankası ile vergi ödeme protokolü bulunan belediyeler için ödemelerin yapılabileceği bir ekrandır.
 • Eğitim, Sınav ve Üniversiteler: Ziraat Finans Grubu İşe Alım Sınavları, özel okul tahsilatları, MEB, ÖSYM, üniversite harç ve sınav ödemeleri, KYK ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi gibi ödeme işlemlerinin yapılabileceği bir ekrandır.
 • Bağış: Birçok kuruma bağış ödemesi yapabileceği bir ekrandır.
 • Kredi Ödemeleri: Bireysel kredi taksit ödeme, TOKİ kredi taksit ödeme ve kurumsal kredi geri ödeme işlemlerinin yapılabileceği bir ekrandır. Bu ekranda yapılan kredi ödemeleri sadece Ziraat Bankası’nda sahip olduğunuz kredi ödemelerine dairdir.  
 • Sigorta ve Emeklilik: Türkiye Sigorta Prim Ödeme ve Türkiye Hayat Emeklilik Prim Ödeme işlemlerini yapabileceği bir ödeme ekranıdır.
 • DBS/ IDBS: Doğrudan Borçlandırma Sistemi ve Iskontolu Doğrudan Borçlandırma Sistemi ödemelerini yapabileceğiniz bir ekrandır.
 • Diğer Ödemeler: Şans oyunları ödemeleri, oda ödemeleri, kiralık kasa ödemeleri, Emlak GYO, TSK Akıllı Kart ödemeleri, dijital oyun kodları ve diğer birçok ödeme işleminin yapılabileceği bir ödeme ekranıdır.
 • Senet Tahsilat: Adınıza kayıtlı borçlu olduğunuz senet veya senetlerin ödemesini yapabileceğiniz bir ödeme ekranıdır.
 • İkinci El Araç Alış Satış: İkinci el araç alış satış işlemleri sırasında alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmazlıklarda ara bulucu olarak Ziraat Bankası’nın hizmet verdiği sisteme dair yapılan ödemelerin ekranıdır.
Ziraat internet bankacılığı ile yapılacak ödeme işlemleri yukarıdaki gibi tüketicilerin karşılarına çıkar. Tüketicilerin talep etmeleri durumunda bu ödemeleri kayıt altına almaları ve herhangi bir ödeme bilgisi girmeden sonraki ödeme işlemlerinde direkt olarak kayıtlı ödeme seçerek, ödeme işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri söz konusudur. Ayrıca çeşitli ödeme türlerine dair otomatik ödeme talimatlarının da oluşturulması veya iptal edilmesi de söz konusudur.

Ziraat İnternet Bankacılığı Kayıtlı Ödeme Silme

Ziraat internet bankacılığı kayıtlı ödeme silme işlemi, daha önce çeşitli nedenlerden ötürü çeşitli kurumlara dair yapılan ödemelerin kaydedilmiş olması ve bu kayıtların da kaldırılması işlemidir. Ödeme işlemi esnasında herhangi bir ödeme işlemini kaydetmeniz durumunda, bir sonraki ödeme işleminde direkt olarak bu işlemi herhangi bir abonelik ya da kişisel bilgi girmeden ödemeniz söz konusudur. Söz konusu kayıtlı ödemelerin tümü ise ana menüde Ödemeler>Kayıtlı Ödemelerim yolu sayesinde görüntülenebilir. Kayıtlı ödemeler listesi içerisinde silmek istediğiniz herhangi bir ödeme türüne giriş yapıp, hemen bu ödeme işlemine dair bilgilerin yer aldığı kısımda da “Kaydı Sil” butonu ile bu ödeme kaydının internet bankacılığından silinmesini sağlayabilirsiniz. Ziraat internet bankacılığı kayıtlı ödeme silme işlemleri sadece internet şubesi üzerinden yapılabilir.

Ziraat İnternet Bankacılığı Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Ziraat internet bankacılığı otomatik ödeme talimatı verme, internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek çoğu ödeme işlemine dair yapılabilen bir işlemdir. Bu işlem sayesinde ödemelere dair takip sorumluluğu ortadan kalkar ve hesabınızda para olması durumunda veya kredi kartınızda yeterli bakiye olması durumunda tüm ödemeleriniz düzenli bir şekilde gerçekleştirilir. Ziraat internet bankacılığı otomatik ödeme talimatı verme işlemi için uygulanması gereken adımlar ise şu şekildedir:
 • Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ana menüden Ödemeler ekranına giriş yapınız.
 • Ödemeler ekranında yer alan “Otomatik Talimatlarım” ekranına ilerleyiniz ve bu ekranda bulunan “Yeni Otomatik Ödeme Talimatı” seçeneğine tıklayınız.
 • Belediye vergileri, eğitim, oda, vakıf, sandık, su, televizyon, doğalgaz, elektrik, SGK prim tahsilatları, telefon, vergi ve diğer ödeme seçenekleri içerisinden otomatik ödeme talimatı vermek istediğiniz ödeme işlemine dair seçimi yapınız.
 • Kurum seçimi ve kişiye özel abonelik ya da TCKN gibi ödeme bilgilerinin girişi yapınız.
 • Ödeme kaynağını seçiniz ve onaylayınız.
Ziraat internet bankacılığı otomatik ödeme talimatı verme işlemi söz konusu adımlar sayesinde çok kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Ziraat İnternet Bankacılığı SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat internet bankacılığı SGK ödemeleri nasıl yapılır?” sorusu, Ziraat internet bankacılığı ile yapılan ödemelere dair en çok sorulan sorulardan biridir. SGK ödemelerinin Ziraat internet bankacılığı içerisinde en çok kullanılan işlemlerden biri olduğunu söylemek doğru olacakken, SGK ödemelerinin ise bu konudaki özel SGK ödeme ekranı sayesinde kolaylıkla gerçekleşeceğini belirtmek isteriz. Söz konusu ödeme türüne dair hazırlamış olduğumuz Ziraat SGK Ödemeleri içeriğimize göz atarak, SGK ödemelerine dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler