Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Döviz İşlemleri

Ziraat Bankası internet bankacılığı döviz işlemleri ile Dolar ve Euro gibi para birimleri başta olmak üzere diğer birçok para birimlerine dair alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.


Ziraat Bankası internet bankacılığı döviz işlemleri, güncel döviz kurlarına dair alım satım işlemleri yapmanıza olanak sağlayan işlemlerdir. Birçok para birimi özelinde TL ile internet bankacılığından anlık olarak döviz alabilir ve istediğiniz zaman da elinizdeki dövizi satabilirsiniz. Şubeler açık olmasa dahi mesai saatleri ve günleri dışında dilediğiniz gibi Ziraat internet bankacılığı üzerinden döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Ziraat Bankası internet bankacılığı döviz işlemleri sayesinde alım satımını gerçekleştirebileceğiniz veyahut TL ile satın alabileceğiniz para birimleri;
 • USD,
 • EUR,
 • GBP,
 • CHF,
 • JPY,
 • SEK,
 • DKK,
 • NOK,
 • SAR,
 • CAD,
 • AUD,
Ziraat Bankası internet bankacılığı döviz işlemleri yukarıda yer alan tüm para birimleri özelinde alım satım işlemleri yapabilmeniz mümkündür. Döviz işlemleri için en temel şartlardan biri tüketicilerin döviz hesabına sahip olmalarıdır. Döviz hesabı olmadan alım satım işlemleri ve hatta döviz transferi gibi işlemler de gerçekleşmemektedir. Öte yandan döviz işlemleri bölümünde sadece TL ile farklı bir para birimi satın alınması söz konusu değildir. Arbitraj yani, herhangi bir döviz cinsi ile farklı bir döviz cinsi arasında da alım satım işlemlerinin yapılabilmesi mümkündür.
 
Ziraat Bankası internet bankacılığı döviz işlemleri çok cüzi miktarda komisyon oranları içermektedir ve aynı zamanda çeşitli vergiler uygulanmaktadır. Döviz alım satım işlemlerine başlanmadan önce mutlaka yapılan kesintiler hakkında da bilgi sahibi olunmalı ve alım satım planlamaları bu detaylara göre gerçekleştirilmelidir.

Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat internet bankacılığı döviz hesabı nasıl açılır?” konusu, döviz işlemlerine dair en çok merak edilen soruların başında gelir. Döviz hesabı açma işlemi, altın hesabı açma işlemiyle çok karıştırılan bir işlemdir ve altın hesabı açan tüketicilerin aynı zamanda döviz hesabı açtıkları gibi bir yanılgıya son derece sık kapıldıkları görülür. Aynı zamanda “Ziraat internet bankacılığı Döviz ve Altın menüsü” vasıtası ile açılacağı yanılgısına tüketicilerin fazlasıyla kapıldıkları görülür.
 
Ziraat internet bankacılığı döviz hesabı açma işleminin döviz ve altım menüsü ile değil de aşağıdaki adımlar sayesinde çok kolay bir şekilde açılabileceğini söylemek doğru olacaktır:
 • Ziraat internet bankacılığına giriş yapınız ve ardından “Hesaplarım” kısmına ilerleyiniz.
 • Yeni Hesap Aç” seçeneğine tıklayınız ve yeni hesap açma ekranına ilerleyiniz.
 • Vadesiz Hesap” seçeneğiyle hesap açılış ekranına ilerleyiniz.
 • Döviz Cinsi” kısmında hesabın hangi para birimi ile kullanılacağını seçiniz.
 • Döviz cinsini seçtikten sonra alt kısımda yer alan “Açtığım Hesap Telefon Bankacılığı’na da tanımlansın.” Seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.
 • Sonraki ekranda ise gerekli olan onay işlemlerini yapmanızın ardından artık Ziraat Banka’sı bünyesinde bir döviz hesabına sahip olabilirsiniz.
Ziraat internet bankacılığı döviz hesabı açma işlemi gerçekleştirebilmek adına yukarıda yer alan adımların uygulanması, dakikalar içerisinde yeni bir döviz hesabınızın açılmasına imkan tanıyacaktır. Birden fazla döviz alım satım işlemi yapmayı düşünüyorsanız, aynı adımları mutlaka her döviz türü için uygulamalı ve her döviz türü için farklı bir hesap açmalısınız.

Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz İşlemleri Oluşturma

Ziraat internet bankacılığı döviz işlemleri oluşturma kavramı, döviz alım satım işlemleriyle bağlantılı olan bir kavramdır. Döviz alım işlemi oluşturma veya döviz satım işlemi oluşturma işlemi sayesinde TL’den, istediğiniz para birimine dair alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte TL dışındaki döviz türleri arasında da alım satım işlemleri yapabilmeniz söz konusudur. Ziraat internet bankacılığı döviz işlemleri oluşturma konusunda “Döviz ve Altın” menüsü içerisinde yer alan “Döviz İşlemleri” seçeneğini kullanarak, tüm döviz işlemlerini kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz Alım Satım İşlemleri

Ziraat internet bankacılığı döviz alım satım işlemleri, bir önceki başlıkta da belirtmiş olduğumuz “Döviz ve Altın” menüsünden gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu menüye giriş yaparak “Döviz İşlemleri” kısmından döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ziraat internet bankacılığı döviz alış menüsü içerisinde “Döviz Hesaplarım” ve “Yeni Döviz Cinsi” gibi seçenekler yer almaktadır. Döviz alış işlemleriniz isterseniz var olan döviz hesaplarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz de yeni döviz cinsi oluşturma seçeneğini kullanarak da döviz alım işlemi yapabilirsiniz. Yeni döviz cinsi bölümünden yapılan işlemler sonucunda ilgili para birimine dair bir döviz hesabı açılışı yapılır ve sonrasında da bu hesabı gerek alım gerekse satım işlemlerinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ziraat internet bankacılığı döviz alış veya döviz satış işlemlerini, TL üzerinden değil de döviz türleri üzerinden yapmak istiyorsanız da “Döviz İşlemleri” menüsünde yer alan “Dövizden Başka Dövize (Arbitraj)” menüsü altında kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 
Ziraat internet bankacılığı döviz satış menüsü sayesinde de var olan döviz hesaplarınızda yer alan tüm dövizlerinizi istediğiniz an TL veya diğer para birimlerine çevirebilirsiniz. Ziraat internet bankacılığı ile yapmış olduğunuz döviz alım satım işlemlerinde en çok önem vermeniz gereken noktalardan biri, Ziraat internet bankacılığı döviz alım saatleri detayıdır. Bu detay sayesinde döviz alım satım işlemleriniz daha az makas farklı ile gerçekleştirilebilir.

Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz Alım Satım Saatleri

Ziraat internet bankacılığı döviz alım satım saatleri konusunda tüketicilerin daha bilinçli bir şekilde aksiyon almaları, döviz alım satım işlemleri sırasında banka tarafından kesilen makas farkının çok daha az olmasına yol açacaktır. Bilindiği üzere Türkiye ve dünya genelinde borsaların açılış kapanış saatleri olur. Bununla birlikte hafta sonları borsaların aktif bir şekilde faaliyet göstermedikleri de bilinir. Bu detay neticesinde döviz alım satım işlemlerinin de etkilendiği ve borsa mesai saatleri dışında yapılan işlemlerin makas farkının son derece ciddi şekilde açılması gibi bir durumla karşılaşılabilir. Bu nedenle Ziraat internet bankacılığı döviz alım saatleri konusunda daha bilinçli olmak gerekir. Peki, tüketicilerin işlemlerini gerçekleştirmeleri gereken en doğru zaman dilimleri hangileridir?
 
Ziraat internet bankacılığı döviz alım satım saatleri konusunda en ideal zaman dilimleri 09:00-17:00 saatleri, Pazartesi ve Cuma günleri olarak belirtilebilir. Hafta içinin resmi tatiller nedeniyle mesai dışı kalmaması durumunda bu zaman dilimleri arasında döviz alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu zaman dilimlerinde makas farkının çok daha az veya normal bir seviyede olduğunu söylemek doğru olacaktır. Aslında Ziraat internet bankacılığı döviz alım satım saatleri konusunda herhangi bir sınır yoktur. Ziraat internet bankacılığı ile her saat veya zaman dilimi içerisinde döviz alım satım işlemleri yapılabilir. Sadece borsaların kapalı olmasından ötürü belirtmiş olduğumuz zaman dilimleri dışında makas farkı çok yüksek olacaktır ve bu durum da döviz işlemleri konusunda tüketicilerin ciddi kayıplarla karşı karşıya kalma ihtimallerini ortaya çıkaracaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler