Ziraat Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Ziraat Bankası kimin? Sahibi kim? Ziraat Bankası'nın hisseleri kime ait? Ziraat Bankası şubeleri kaç tane? Ziraat Bankası çalışan sayısı kaç? Bu makalede cevapları bulabilirsiniz.
“Ziraat Bankası kimin? Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hisseleri kime ait, sahibi kim? Ziraat Bankası’nın ortakları var mı? Ziraat Bankası devletin mi? Ziraat Bankası güvenli mi?” gibi sorular çeşitli kesimlerce soruluyor. Bu soruların yanında “Ziraat Bankası’nın kaç personeli var? Bankanın şube sayısı kaç?” tarzındaki sorular da epey aranan ve sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu yazımızda biz de yukarıda belirtilen soruların yanıtlarını sizler için yanıtlayacağız.
 Ziraat Bankası, Türkiye’deki kökü Osmanlı Devleti’ne değin uzanan asırlık bir çınar olarak nitelendirilebilir. Ülkemizdeki üç kamusal sermayeli bankaların ilkidir. Diğer Kamusal sermayeli bankalar ise Vakıfbank ve Halkbank’tır. Ziraat Bankası hem şube sayısı bakımından hem de güvenilirliği bakımından ülkemizdeki en fazla müşteriye sahip banka olmayı başarmıştır. Ana etkenlerden biri elbette bir devlet bankası olmasıdır. Yine de Ziraat Bankası kampanyaları ile de müşterilerini hem mevduatlar hem de krediler noktasında kendisine çeken bir bankadır. Ziraat Bankası faaliyetlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenlemelerine göre ve bankacılık kanununa göre gerçekleştirir.

Ziraat Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Ziraat Bankası, Osmanlı Devleti’nde yabancı banka sayısının artmaya başladığı ve dünyanın yeni sistemlere doğru evirilmeye başladığı 19’uncu yüzyılın ortalarında 1863’te kuruldu. Ahmet Şefik Mithat Paşa, Memleket Sandıkları adı altında bir kuruluş ortaya çıkarır. Bu kuruluş, memleketin zaten aşina olduğu bir sistemi örnek almıştır; İMECE.
 
Bu sandıklara neden ihtiyaç olduğunu da anlamız gerekiyor. Osmanlı’nın içinde yabancı bankaların artması, özellikle tüccar kesim için faydalıydı. Ancak Anadolu kesimindeki çiftçi için bir muhatap banka bulunamıyordu. Bu nedenle de çiftçi Tefeci Kredilerine ya da Murahaba Kredilerine mahkûm kalıyordu. Yüzde 800 – 900 civarındaki faizler ile borçlanan üreticiler ise mallarını daha tarladayken SELEM USULÜ ile satmak zorunda kalıyorlardı. Bu durum da zaten kıt kanaat geçinen çiftçinin zırai olarak desteklenmesi gerektiği hususunu ortaya çıkarıyordu.

Mithat Paşa öncülüğünde kuruluş

Ahmet Şerif Mithat Paşa, ülkede iki kez sadrazamlık yapmış, Kanunu Esasi’nin hazırlandığı kurula başkanlık etmiş bir devlet adamı. O esnada Niş kentinin valisi konumundadır. Basın sıkça durumu didikliyor ve kendisi de yakinen çiftçinin sorunlarını biliyordu. Merkezi hükümet borç içindeydi ve yine çiftçinin destekleri olmadan bir hareket başlatmak imkansızdı. İlk kez Pirot Kasabası’nda 1863 yılında Mithat Paşa’nın çabalarıyla “ilk Memleket Sandığı” kuruldu. Bu oluşumda devletin elbet katkısı ve desteği yadsınamaz. Devlet bu iş için önderlik ve himaye etmiştir. Fakat çiftçinin kendi arasında biriktirerek ortaya koyduğu sermayeler sayesinde bugün Ziraat Bankası’nın kurulduğunu unutmamak gerekiyor. Belki bu yüzden de Mithat Paşa ile çiftçimizi de kurucular arasına iftiharla yazmakta fayda var.

Ziraat Bankası’nın sahibi kimdir?

Ziraat Bankası yüzde 100 Türk sermayesi ile kurulmuş, tüm hisseleri ile devlete ait bir kamusal sermayeli bankadır. Özellikle çiftçilerin finansman sorununu çözmek için kurulan bankanın bugün ülkemizin en büyük bankası olduğunu ve uluslararası nitelik taşıdığını belirtelim. Günümüzde bankanın yönetim kurulu başkanı olarak Burhaneddin Tanyeri ve genel müdür olarak ise Alpaslan Çakar görev yapmaktadır.

Ziraat Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Ziraat Bankası, tüm devlet yapıları gibi Türkiye Varlık Fonuna aktarılmıştır. Türkiye Varlık Fonu, bankanın yüzde 100’lük hisselerinin tamamına sahiptir. Payların nominal değeri ise KAP verisine göre 13 milyar Türk lirasıdır. Türkiye Ziraat Bankası A.Ş.ye bağlı olan tam 25 iştirake sahiptir. Ziraat Katılım Bankası, Ziraatbank International AG., Ziraatbank Bh Dd, Ziraat Teknoloji A.Ş., Ziraat Bank Montenegro AD, Ziraat Bank Uzbekistan JSC, JSC Ziraat Bank Georgia, Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, Ziraat Bank Azerbaycan ASC, Ziraat Bank Moscow ASC, Kazakhistan Ziraat International Bank, Ziraat Yatırım Menkul Değerler, Onko İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.

Ziraat Bankası ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Ziraat Bankası ülkemizde kamusal sermayeli bankalar arasında yer alıyor. Bazı vatandaşlarımızın “Ziraat Bankası özel banka mı?” sorusunun da cevabı hayır olarak karşımıza çıkıyor. 5411 sayılı bankacılık kanununa göre banka krediler veren ve mevduatlar toplayan bir bankadır. Siz de mevduatlarınızı Ziraat Bankası’nda değerlendirmek isterseniz Ziraat Bankası Mevduatları, bankaya ait kredi kartlarını incelemek isterseniz Ziraat Bankası Kredi Kartları, bankanın kredi faiz oranlarıyla ilgili bilgi almak isterseniz de Ziraat Bankası Kredileri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer bankanın iletişim bilgilerine erişmek isterseniz Ziraat Bankası İletişim sayfamıza göz atmanız yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası şube sayısı kaç? Ziraat Bankası’nda kaç personel çalışıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şubeleri ülkemizin her yerinde bulunur. Yurt dışında da şubeleri bulunan bankanın toplam şube sayısı 31 Mart 2020 itibariyle 1757’dir. Ziraat Bankası çalışan sayısı ise toplamda 24642’dir. Ziraat Bankası’nın çalışanlarının demografik dağılımına bakıldığında, çalışan kadın sayısı 9435 iken çalışan erkek sayısı 15207’dir. Ziraat Bankası şubelerinin şehrinizin neresinde olduğunu merak ediyorsanız Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızdan hemen kolayca aratabilirsiniz. Bu sayede banka şubesinin iletişim bilgilerini; adres ve telefon numarasını da öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası güvenilir mi?

Ziraat Bankası güvenilir ve güvenli hizmet sunan bir devlet bankasıdır. Türkiye’de en çok tercih edilen banka olmasında bu güvenin etkisi çok büyük. Kamusal sermayeli bankalar arasında en büyüğü olması ve BDDK düzenlemelerine, denetlemelerine tabi olması da bunda etkenler arasında. Sürekli denetlenen bir bankanın da güvenilmez olmasını beklemek doğru olmayacaktır.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler