Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Ziraat Bankası Kolay Adres, bankadaki kişisel bilgilerinizle para almanızı ya da karşı tarafın kişisel bilgileri vasıtasıyla para göndermenizi sağlayan ortak bir bankacılık protokolüdür


Ziraat Bankası Kolay Adres tanımlama ve IBAN olmadan FAST ile daha kolay bir bankacılık tecrübesi Ziraat müşterilerini bekliyor. Ziraat Bankası da 12 Kasım 2020 tarihinde duyurulan ve 8 Ocak 2021’de uygulamaya konan FAST sistemi ve Kolay Adres Tanımlama sistemi uygulamaya başladı. Yazımızın devamında “Ziraat Bankası Kolay Adres tanımlama nedir? IBANSIZ para nasıl gönderilir?” konularına yoğunlaşarak bu sistemi sizlere tanıtacağız. Ancak önce isterseniz Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konumuzu okuyarak konunun detaylarına derinlemesine hâkim olabilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Ziraat Bankası Kolay Adres konumuz öncesinde FAST sisteminden bahsetmemiz uygun olacaktır. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen FAST, günün her saatinde EFT işlemi gerçekleştirebilmenize olanak sunmaktadır. Bununla birlikte artık hafta sonu – hafta içi ayrımı da ortadan kalkmış durumda. Eskiden olduğu gibi tatil günlerinde ya da hafta sonlarında EFT yapamama gibi bir sorun FAST sistemi dahilinde Ziraat Bankasında bulunmuyor. FAST sistemini daha detaylı olarak öğrenmek isterseniz FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kolay Adres Nedir?

Ziraat Bankası Kolay Adres, banka kanalıyla tanımlanan kişisel bilgilerinizle para almanızı ya da karşı tarafın kişisel bilgileri vasıtasıyla para göndermenizi sağlayan ortak bir bankacılık protokolüdür. 26 haneli IBAN adresi kullanarak para göndermek yerine artık para transferlerinde sadece T.C. kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, pasaport numarası, e-posta adresi ya da şirketler için vergi numarası kullanarak para gönderebilirsiniz. Aynı işlemi tersinden düşünecek olursak, Ziraat Bankası’nda hesabınız olduğunu varsayarsak, basitçe tanımlayacağınız T.C. kimlik numaranız ile farklı kişilerden kolayca para alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Ziraat Bankası Kolay Adres, artık 26 haneli IBAN adreslerini kullanmanızı gereksiz kılacak bir kolaylık sunuyor. Kolay Adresi hesap numaranız için tanımlamanız yeterli. Önceleri yaşanan IBAN adresinin yanlış verilmesi sonucu yaşanan mağduriyetler Kolay Adres ile ortadan kalkmış durumda. Aynı zamanda FAST ile de hafta sonları ya da tatil günleri EFT yapamama sorunu ortadan kalkmış oluyor.
Tanımlamaya başlamak için Ziraat Bankasının İnternet Bankacılığı hesabına ya da Ziraat Mobil hesabına giriş yapmanız gerekiyor. Girişinizi sağladıktan sonra Para Transferleri bölümü altında bulunan Kolay Adreslerim menüsüne gelmeniz ve dilediğiniz bilginizi bu bölgede Kolay Adres olarak tanımlamanız yeterli olmaktadır. Halihazırda tanımladığınız Kolay Adres bilgilerinizi güncellemek isterseniz, aynı menü yolunu takip ederek güncellemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Elbette teknoloji hayatımızın her alanında olsa da bu teknolojiye henüz ayak uyduramamış banka müşterileri de bulunuyor. Onların da banka şubelerini ziyaret ederek ya da bankaya ait 0 850 258 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezine ulaşarak Kolay Adres tanımlayabileceklerini belirtelim.

Size en yakın Ziraat Bankası şubesini öğrenmek için Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek konumuza göre şubeleri aratabilirsiniz. Aynı zamanda isterseniz farklı bankalar için de Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Ne Zaman Başlayacak?

Ziraat Bankası Kolay Adres, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle uygulanmaya başlandı. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini tanıtırken 11 pilot bankanın bu sistemler içinde olacağını açıklamış olsa da şu anda sistem içindeki banka sayısı bu sayıdan fazladır. Diğer bankalar da tıpkı Ziraat Bankası gibi sisteme 8 Ocak 2021 tarihinde katılmış durumdalar.

Ziraat Bankası Kolay Adres Ücretli Mi?

Ziraat Bankası Kolay Adres tanımlama işlemi yapmak için bankaya herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Ziraat Kolay Adres Transfer Limiti Var Mı?

Ziraat Bankası Kolay Adres için bankanın bilgileri arasında ne kadarlık bir limit olduğu konusunda bir bilgi gözümüze çarpmasa da bu işlem için şimdilik limitin 1000 TL olduğunu biliyoruz. Yani Kolay Adres bilgilerinizle 1000 TL’ye kadar para transferlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla para göndermek istemeniz halinde ise FAST sistemi devreye girmez ve eski EFT kuralları ile gönderiminizi gerçekleştirirsiniz. FAST için bir küçük hatırlatma yapmamız gerekirse, FAST de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir transfer ücret tarifesine göre çalışır. Bu transfer ücret tarifesi Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Ziraat Bankası Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor? Güvenli Mi?

Ziraat Bankası Kolay Adres ile tanımladığınız bilgileriniz Bankalararası Kart Merkezi tarafından saklandığından güvenlidir. Ziraat Bankası sistemine kaydedeceğiniz Kolay Adres bilgileri fon aktarma, fon çekme işlemlerinizin yerine getirilebilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerce / kurumlarca paylaşılabilir. Yetkisiz üçüncü şahıslar ise bu bilgilerinize kesinlikle erişemezler.

Ziraat Bankası İçin Kaç Farklı Kolay Adres Tanımlanabilir?

Dilediğiniz Kolay Adreslerden 5 tanesini Ziraat Bankası Kolay Adres olarak tanımlayabilirsiniz. Ziraat Bankası hesabınız için bir örnek vermek gerekirse, cep telefonu numaranızı, e-posta adresinizi ve mesela T.C. kimlik numaranızı aynı anda bağlayabilirsiniz. Bu durumda üç seçenekten herhangi birini kullanarak Ziraat Bankası hesabınıza para gönderilebilir. Burada bir noktaya da değinelim; tüm banka hesaplarınız için toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. İsterseniz tek bir banka hesabınız için bu tanımlamaları yapabilirsiniz, isterseniz de bu 5 tanımlamayı farklı bankalar arasında pay edebilirsiniz. Önemli olan nokta toplamda 5 adet Kolay Adres tanımlama hakkınız olduğunu bilmenizdir.

Ziraat Bankası Dışındaki Bankalar İçin Kolay Adres Tanımlama

Ziraat Bankası dışındaki bankalar için Kolay Adres tanımlaması yapmak istediğinizde de süreç aynıdır. Bankaların ilgili menüleri üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Bu noktada bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınız için cep telefonu numaranızı Kolay Adres olarak tanımladığınızı düşünelim. Bu Kolay Adrese gelecek olan tüm ödemeler Ziraat Bankası hesabınıza gidecektir. Siz ilerleyen dönemlerde cep telefonu numaranızı farklı bir bankaya Kolay Adres olarak tanımlarsanız, bu durumda Ziraat Bankası’nda bulunan Kolay Adres tanımınız iptal olacaktır. Cep telefonu numaranıza gönderilen ödemeler yeni tanımladığınız kolay adresin bulunduğu hesap numarasına iletilecektir. O yüzden her Kolay Adres bilginiz için farklı bir banka hesabını seçmeniz daha fazla bankayla çalışmanızı mümkün kılacaktır.

Ziraat Bankası Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanır?

Ziraat Bankası Kolay Adres ile göndereceğiniz ya da alacağınız paranın cinsi TL olmak zorundadır. Şimdilik Ziraat Bankası’nda döviz hesapları Kolay Adres kapsamında değerlendirilmemektedir.

Diğer Bankalarda Kolay Adres Tanımlama

Aşağıdaki konuları inceleyerek farklı bankalar için Kolay Adres tanımlamayı, IBANSIZ para gönderme işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler