Ziraat Bankası Kredi Dosya Masrafı İadesi

Ziraat Bankasından kullandığınız kredinin dosya masrafı iadesi nasıl alınır?
Son 10 yılda kullanılan kredilerin dosya masraflarının iadesi gündemden düşmüyor iken en çok tartışılan konu bazı bankaların ne olursa olsun bu tutarları tüketicisine geri ödemediği konusu. Tüketicinin korunmasına dair maddede bankacılık ürünlerinden olan kredinin kullanımı esnasında tüketiciden tahsil edilen dosya masrafının geri alınabileceğine dair karar çıkmıştı. Pek çok vatandaş bu karar ile birlikte harekete geçti. Bazı vatandaşlar paralarını geri alabilirken bazıları da durumun tam tersini yaşayıp mağdur olanlar arasında yerlerini aldılar. 
 Dosya masraflarının iadesi konusunda belli bankalar müşterisine karşı oldukça hassas. Ziraat Bankası ise dosya masrafı iadesi konusunda müşterilerini diğer bankalardan daha fazla düşündüğünü yaptığı açıklama ile gösterdi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı, aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yapmış olduğu açıklamada müşterilerin başvurması durumunda dosya masraflarını geri alabileceğine dair açıklamada bulundu.
 
Tüketici haklarına başvurma şartı aranan dosya masrafı iadesinde zaten kaybettiklerini ve bu tutarların tüketiciye ödendiğini de belirtti. Bu açıklama üzerine bütün Ziraat Bankası müşterileri kendilerini şubelerde buldular.
 
Doğrudan bankaya başvurarak kredi dosya masrafı iadesi alabileceğiniz bankalar arasında ilk sırada Ziraat Bankası bulunuyor. Yani özetle: Ziraat Bankası dosya masrafını iade ediyor.
 
Ziraat Bankası dosya masrafı iadesi için uygulanan işlem, diğer bankalardan farklı. Dosya masrafı iade dilekçesi krediyi kullanan kişi tarafından doldurulup Tüketici Hakları aracılığı ile Ziraat Bankası'nın ilgili şubesine gönderiliyor. Açılan dava sonrasında tüketiciyi haklı gören mahkeme tüketicinin dosya masraflarının iadesine karar veriyor. Böylelikle müşteriler de mağdur edilmiyor. Hüseyin Aydın'ın yapmış olduğu çağrı sayesinde Ziraat Bankası müşterilerinin güvenini ve sevgisini daha da fazla kazanmış oldu. Türkiye Banklar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bu uygulamanın tüm bankalar için geçerli olması konusunda da çalışmalar başlattığını belirtti. 
 
Tüketici haklarına başvuruda bulunmanın zorunluluğu konusunda kafalarda pek çok soru işareti mevcut iken, Aydın bunun bir yasal zorunluluk olduğunu ve kaldırılamayacağını belirtti. En azından uzun da sürse tüketiciler dosya masraflarına sonunda kavuşabiliyor.
 
Özel bankalar ise tam tersine masrafların geri ödenmesi konusunda pek olumlu davranışlar sergilemiyor, direnmeye devam ediyor. Özel bankaları kapsamasa bile ileride bu uygulama diğer kamu bankaları için de gerçekleştirilebilir bir proje aşamasında. 

Diğer Makaleler