Ziraat Bankası Kredi Kartı Asgari Ödeme (2021)

Ziraat Bankası kredi kartı asgari ödeme tutarı, güncel ekstre borcunun %30 ila %40 gibi bir tutarını oluşturur. Tüketiciler için önemli bir kredi kartı borç ödeme seçeneğidir.
Ziraat Bankası kredi kartı asgari ödeme, kredi kartı güncel dönem borcunun bir kısmının ödenmesi anlamına gelir. Zaman zaman ödeme sorunu yaşanan günlerde, gelen kredi kartı ekstresi karşısında doğrudan ekstre borcunun tamamının ödenmesi söz konusu olmayabilir. Böyle durumlarda ödeme kolaylığı olarak bankalar tüketicilere asgari ödeme imkanı tanırlar. Asgari ödeme imkanının kullanılabilmesi adına ekstra bir başvuruya ya da adıma gerek yoktur. Ekstrenizle birlikte size belirtilen asgari ödeme tutarını ödeyerek, bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Her bankanın kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama tarzı farklıdır. Bu nedenle Ziraat kredi kartı ürününüzün de asgari ödeme tutarının birçok parametreye veya banka politikalarına göre değişim gösterebileceğini söylemek isteriz.
 Ziraat Bankası kredi kartı asgari ödeme işlemleri için birçok ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz ancak her zaman için asgari ödeme yapmak iyi bir işlem değildir. Özellikle birkaç ay üst üste yapılan asgari tutar ödemeleri, kredi sicilinizi olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına her ay asgari ödeme yapmaktan ziyade, bazı aylarda tam olarak ekstre borcunuzu ödemeniz oldukça önemlidir.

Ziraat Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Ziraat kredi kartı asgari ödeme nedir?” sorusunun cevabını birçok kredi kartı kullanıcısının merak ettiğini söylemek mümkündür.
 
Ziraat asgari ödeme, kredi kartı güncel ekstre tutarının, %20 ila %40 gibi oranlar arasında ödenebilmesine olanak sağlayan bir Ziraat kredi kartı borcu ödeme seçeneği olarak tanımlanabilir. Minimum kredi kartı güncel dönem borç ödemesi olarak da adlandırılabilecek olan bu tutar sayesinde, kredi kartı kullanıcıları güncel dönem borcu konusunda büyük bir ferahlama yaşayabilirler. Bankalar tarafından kredi kartı kullanıcılarının güncel dönem borç ödemesi yapamamaları durumunda en azından bu şekilde bir ödeme ile borç ödeme konusunda kolaylık sağlanır.
 
Ziraat kredi kartı borcu asgari ödeme işlemi her ne kadar masum ya da sorunsuz bir işlem olarak gözükse de kredi kartı kullanıcılarının bilmelerinde fayda vardır. Kredi kartı borcunun asgari olarak ödenmesi, bu ödeme işlemine dair ayrı bir faiz işletilmesine neden olacaktır. Bu nedenle asgari tutar ödemesi yapan bireylerin, faiz unsurunu da bu hesaba katmaları büyük önem taşır. Asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda sadece asgari ödeme tutarı dışında geri kalan borca faiz işletimi yapılır. Güncel dönem borcunun tamamı asgari ödeme nedeniyle faiz yükü olarak kredi kartı kullanıcılarının karşılarına çıkmaz. Kredi kartı borcunun hiç ödenmemesi durumundansa, asgari tutarının ödenmesi, en mantıklı seçeneklerden biridir.

Ziraat Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Ziraat kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi sayesinde, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarının ne kadar olacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüketicilerin gelecek dönem ekstre borcu ve bu ekstre borcunun asgari ödemesi sayesinde, o ay için ödeme planları yaptıkları söylenebilir. Bu nedenle de Ziraat kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi kredi kartı kullanıcıları için büyük önem taşır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi asgari ödeme hesaplanırken, %20’den başlayan ve %40’lara kadar uzanan bir oran söz konusudur. Bu oran ise Ziraat kredi kartı dönem borcu asgari ödeme tutarını belirleyen bir orandır. Ziraat Bankası ise bu asgari ödeme hesaplama işlemini daha çok kredi kartının limitine ve hangi tarihte alındığına göre yapmaktadır.
 
Ziraat kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusunda asgari dönem borcu oranları şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkacaktır:
  • Eğer Ziraat kredi kartı limitiniz 0-14.999 TL arasındaysa, kullanıma başlama tarihinden itibaren 1 yıl boyunca asgari ödeme tutarı limite göre %40 oranında olur. Eğer kullanıma 2014-2015 döneminde başladıysanız, asgari ödeme tutarı %27 olarak hesaplanır. 2015 ve sonrası dönemler için de asgari ödeme tutarı %30 oranına göre hesaplanır.
  • Kredi kartı limitiniz 15.000- 19.999 TL arasında ise kullanıma başlama tarihinden itibaren 1 yıl boyunca asgari ödeme tutarı limite göre %40 oranında olur. Kredi kartı kullanımına 2014-2015 döneminde başlanmışsa bu oran %32’dir. 2015 yılı ve sonrası için de hesaplama oranının %35 olduğunu söylemek mümkündür.
  • Kredi kartınızın limiti 20.000 TL ve üzerinde ise kullanıma başlama tarihinden itibaren 1 yıl boyunca asgari ödeme tutarı limite göre %40 olarak hesaplanır. 2014-2015 döneminde alınan kredi kartlarının asgari ödeme tutarı yine %40 oranıyla hesaplanır. 2015 sonrasında kullanıma başlanan kredi kartların asgari ödeme tutarı yine %40’a göre hesaplanır.
Ziraat Bankası kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi yukarıda belirtmiş olduğumuz detaylara göre gerçekleşir. Genel olarak bakıldığında %40’lık bir oranın çok daha sık kullanıldığını görmek mümkündür.
 
Ziraat kredi kartı asgari ödeme hesaplama örnek olarak verilen limitlere göre şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkar:
  • 500 TL ekstre borcu olan bir kredi kartının %40 oranında asgari ödeme tutarı 200 TL’dir.
  • 1.000 TL ekstre borcu olan Ziraat Bankası kredi kartının %40 oranındaki asgari ödeme tutarı 400 TL’dir.
  • 5.000 TL ekstre borcu olan kredi kartının %40’lık asgari ödeme tutarı 2.000 TL’dir.
  • 20.000 TL ekstre borcu olan kredi kartının %40’lık asgari ödeme tutarı 8.000 TL’dir.

Ziraat Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Ziraat kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur?” gibi bir sorunun tüketiciler tarafından çok fazla sorulduğu bilinir ancak bu sorunun yanlış sorulduğunu söylemek mümkündür. Öncelikle belirtmeliyiz ki kredi kartınızın dönem borcunu bir sene içerisinde veya 3 defa art arda asgari olarak ödemeniz, banka nezdinde herhangi bir problem teşkil etmez. Öte yandan asgari ödeme tutarı 1 yıl içerisinde 3 defa geç ödenirse, bu durumda Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi gereği, kredi kartının nakit avansa kullanımı kapatılır. Kısacası, 3 dönem art arda ya da 1 sene içerisinde 3 defa asgari ödeme yapmak sorun teşkil etmemektedir. Sadece asgari ödemenin 3 dönem gecikmesi nakit avans özelliğinin kapatılmasına yol açar.

Ziraat Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Faizi Ne Kadar?

Ziraat kredi kartı asgari ödeme tutarı faizi ne kadar?” gibi bir sorunun bu konu özelinde en önemli sorulardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ziraat kredi kartı asgari ödeme faizi kartın türüne göre değişim göstermektedir. Bazı kredi kartı ürünlerinde herhangi bir şekilde asgari ödeme nedeniyle faiz alınmazken, bazı kredi kartlarında da oran sabittir. Ziraat Bankası asgari ödeme nedeniyle kredi kartlarına %1,98’lik bir faiz oranı uygular.  Ziraat Bankkart Başak, Kurumsal ve Business gibi kredi kartı ürünlerinde herhangi bir şekilde asgari ödeme faizi uygulanmaz.

Ziraat Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ziraat kredi kartı asgari ödemesi nasıl yapılır?” merakı içerisinde olan tüketicilerin bu konuda birçok yöntemi olduklarını söylemek doğru olacaktır. Eğer Ziraat Bankası hesabınızda herhangi bir tutar varsa ve bu tutar, kredi kartınızın asgari ödeme tutarı için yeterliyse, herhangi bir şekilde işlem yapmanıza gerek kalmaz. Ziraat kredi kartı asgari ödeme tahsilatı direkt olarak hesabınızdan otomatik bir şekilde gerçekleşecektir.
 
Bunun dışında internet bankacılığı, telefon bankacılığı, Ziraat Bankası ATM’leri ve Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla asgari ödeme yapma imkanınız da vardır. Söz konusu ödeme kanalları üzerinden ödeme yaparken, “Asgari Dönem Borcu” ödemesi olarak belirtmeniz ya da bu seçeneği tercih etmeniz, direkt olarak asgari tutarı ödemenize neden olacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Ziraat kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?” konusunun, direkt olarak faizle ilişkilendirilmesi mümkündür. Bir kredi kartının son ödeme tarihine kadar en az asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda direkt olarak gecikmeye girdiğini söylenebilir. Gecikmeye girdiği günden itibaren ödeme gününe kadar faiz işletilir. Genel olarak Ziraat Bankası kredi kartı gecikme faizi %2,28 olarak bilinir. Öte yandan yaşanan bu gecikme nedeniyle de direkt olarak kredi sicilinizin de etkilendiğini söylemek doğru olacaktır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler