Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme (2022)

Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme işlemi, kredi kartı borcunuzun güncel ekstresini çeşitli şekillerde ertelenmesine ve ödeme konusunda rahatlamanıza yardımcı olan bir seçenektir.


Ziraat Bankası kredi kartı borcu ekstre erteleme işlemi sayesinde kredi kartı borcunuzun güncel ekstresini birçok şekilde erteleyebilirsiniz. Özellikle pandemi döneminde bankalar birçok tüketiciye borçları konusunda yardımcı olmaktadır ve hükümetin çağrılarıyla Ziraat Bankası da bu konu özelinde birçok fırsatı tüketicilere sunmuştur. Ziraat Bankası kredi kartı borcu erteleme işlemi iki farklı şekilde gerçekleşen bir işlemdir. Tüketiciler ister güncel ekstrelerinin yarısını ödeyip, kalan yarısını da sonraki aya faizsiz olarak erteleyebilirler. İsterlerse de direkt olarak güncel ekstre borcunu 3 ay erteleyip, 6 ay da taksitlendirme gibi bir seçenekten yararlanabilirler. 3 ay erteleme ve 6 ay taksitlendirme işleminde faiz işletilmesi söz konusuyken, tüketicilerin ödeme durumlarına göre iki seçenekten birini tercih edebilmeleri mümkündür. Peki, Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme nedir? Nasıl yapılır?

Ziraat Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme Nedir?

Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme nedir?” konusuyla ilgili iki farklı seçeneğin olduğunu belirtmiştik. Ziraat kredi kartı borcu olan tüketicilerin, kredi kartı ekstre borçlarını yarısını ödeyerek faizsiz bir şekilde bir sonraki aya ertelemeleri ya da 3 ay erteleme, 6 ay da taksitlendirme yöntemiyle yeniden yapılandırmaları durumuna, Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme seçenekleri denilir.
 Söz konusu iki seçenek arasından da yarısını ödeme ve kalan borcun da faizsiz bir şekilde sonraki aya devredilmesi en mantıklı seçeneklerden biri olarak adlandırılabilir. Bunun nedeni ise Ziraat kredi kartı asgari ödeme tutarıyla ilişkilidir. Ziraat kredi kartı borcunuzun her ekstre döneminde asgari ödeme tutarı da tarafınıza bildirilir. Asgari ödeme tutarı genel olarak kredi kartı güncel ekstresinin %40’ı olarak hesaplanır. İlk kredi kartı borcu erteleme seçeneği ise %50 oranında kredi kartı borcunuzu ödemenizi ve geri kalan borcun da sonraya erteleneceğini belirtir. Bu nedenle söz konusu yöntemi tercih etmek daha mantıklı ve karlıdır. Güncel ekstre borcunuzun %50’si kadarını ödeme gücünüzün olmaması durumunda ise yapılandırma yöntemine başvurabilir ve böylelikle kart borcunuzu yine erteleyebilirsiniz.
 
Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme özelliği olan %50’sini öde geri kalanını sonraki aya ertele seçeneği, NEFES AYLARI özelliği olarak bilinir ve kredi kartı kullanıcılarına ciddi anlamda kolaylık sağlar. Bu yöntemin genel özellikleri ise şunlar olarak bilinir:
 • En temel şart kredi kartı borcunun %50’sinin ödenmiş olmasıdır.
 • SMS ile başvuru yapılarak faydalanılabilir, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile bu özellikten yararlanılabilir. Şubeye gitmenize gerek kalmaz ancak gitmeniz durumunda da bu özellikten faydalanmanız söz konusudur.
 • Bir sonraki erteleme dönemi için ekstrenizde herhangi bir yakın takip varsa ne yazık ki faiz indirimi almanız söz konusu olmaz.
 • Birbirini takip eden aylar içerisinde, kartlar farklı olsa dahi aynı tüketici bu özellikten yararlanamaz.
 • Ziraat NEFES AYLARI başvurusu bulunan bir kredi kartı kullanıcısının, sonradan tekrar farklı bir kart için başvuru yapması söz konusu olmaz.
 • Ziraat ek kredi kartı, Bankkart Genç, Bankkart Ücretsiz, Business ve Bankkart Ücretsiz gibi kredi kartları, Ziraat NEFES AYLARI özelliğinden yararlanamazlar.
 • Bir kredi kartı kullanıcısı, aynı yıl içerisinde sadece 2 kez bu özelliğe başvurabilir.
 • Kredi kartınız için otomatik ödeme talimatınız varsa, bu kampanyanın uygulandığı aylarda otomatik ödeme talimatı devre dışı kalacaktır ve sonraki aylarda tekrar devreye girecektir.
Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme özelliği olarak bilinen NEFES AYLARI özelliği genel olarak yukarıdaki gibi tüketicilerin karşılarına çıkar.
 
Ziraat kredi kartı borcu erteleme işleminin bir diğer seçeneği olan 3 ay erteleme, 6 ay taksitlendirme yönteminde ise bu gibi şartlar yoktur. Direkt olarak kredi kartınız ve müşteri profiliniz uygunsa, söz konusu borç erteleme işlemi kapsamına alınmanız söz konusudur.
 

Ziraat Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme Nasıl Yapılır?

Ziraat kredi kartı borcu ekstre erteleme nasıl yapılır?” yapılır sorusu için tüketicilerin, birçok seçenek tercih edebileceklerini ancak bu seçeneklerin tercih edilen yönteme göre farklılık gösterdiğini bilmeleri büyük önem taşır.
 
Ziraat kredi kartı borcu erteleme işlemi için NEFES AYLARI kampanyasından yararlanmak isteyen tüketicilerin aşağıda yer alan başvuru seçeneklerini kullanmaları söz konusudur:
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme: Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ana menüden “Kartlarım” seçeneğine tıklayıp, ardından “Kredi Kartlarım” seçeneğine ilerleyin. Karşınıza çıkan ekranda erteleme yapmak istediğiniz kredi kartını seçin. “Kredi Kartı Ayarları” menüsü açarak, menüde yer alan “Nefes Ayları” seçeneğine tıklayın ve “Başvur” seçeneğiyle, kredi kartı borcu ekstre erteleme başvurunuzu yapın. Sistem tarafından değerlendirme sonucunda bu özelliğe uygun görülmeniz durumunda kredi kartı ekstre borcunuz ertelenecektir.
 • Ziraat SMS Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme: Telefonunuzdan göndermiş olduğunuz bir kısa mesajla da kredi kartı borcunuzun ekstresini erteleyebilirsiniz. Ziraat NEFES AYLARI özelliğinden SMS ile yararlanmak adına telefonunuzun SMS kısmına; NEFESAYLARI boşluk KARTIN SON 6 HANESI yazdıktan sonra, söz konusu şablona uygun bir şekilde 4757’ye SMS gönderebilirsiniz. SMS ile başvurunu alındıktan sonra başvurunuz değerlendirilecek ve konu hakkında SMS ile tekrar size bilgi verilecektir.
 • Ziraat Telefon Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme: 444 00 00 veya 0850 258 00 00 numaralı telefonu arayarak, sesli yanıt sisteminin “Kart İşlemleri” bölümüne 1(bir) tuşu ile bağlanıp, bu menüde yer alan “Ekstre İşlemleri” seçeneği sayesinde, NEFES AYLARI özelliğine başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Şubeleri ile Kredi Kartı Borcu Ekstre Erteleme: Kredi kartı borç erteleme işlemini Ziraat Bankası şubeleriyle de gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, Gişe İşlemleri bölümü için sıra almanız durumunda, sıranız geldiğinde görevliye kredi kartınınız için NEFES AYLARI özelliğinden yararlanmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.
Ziraat kredi kartı ekstre borcu erteleme özelliği olarak bilinen NEFS AYLARI özelliğine başvuru yapmak adına yukarıda yer alan seçenekleri tercih edebilirsiniz.
 
Ziraat NEFES AYLARI özelliği dışında direkt olarak kredi kartı borcunuzu taksitlendirme ve erteleme yapmak istiyorsanız, bu özelliği sadece Ziraat müşteri hizmetleri ve şubeleri sayesinde yapabileceğinizi söylemek isteriz. 444 00 00 veya 0850 258 00 00 numaralı müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra sesli yanıt sistemi ile müşteri temsilcisine bağlanıp, bu konuda hakkındaki talebinizi iletebilirsiniz. Bununla birlikte ziraat Bankası şubelerine nüfus cüzdanınızla birlikte gidip, yine başvuru işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Ekstre Taksitlendirme Nedir?

Ziraat kredi kartı ekstre taksitlendirme nedir?” sorusunun yanıtını merak eden tüketicilerin öncelikle, Ziraat NEFES AYLARI ile Ziraat ekstre taksitlendirme işlemlerini birbirlerine karıştırmamaları büyük önem taşır. Her iki işleminden birbirinden farklı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Öte yandan NEFES AYLARI birçok başvuru kanalıyla gerçekleştirilebilirken, taksitlendirme işlemi sadece ve sadece telefon bankacılığı ile Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilen bir işlemdir.
 
Ziraat güncel kredi kartı borcu tutarının tüketicilere kolaylık olması adına, belirli bir faiz uygulaması ile öncelikle 3 ay ertelenmesine ve sonrasında da 6 aya kadar taksitlendirilmesine, Ziraat kredi kartı ekstre taksitlendirme işlemi adı verilir. Ziraat kredi kartı borcu ödeme konusunda önemli bir kolaylık olan bu yöntemin, sadece kredi kartı türü bu işleme uygun olan tüketiciler tarafından yapıldığını söylemek doğru olacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Erteleme Faizi Ne Kadar?

Ziraat kredi kartı borcu erteleme faizi ne kadar?” gibi bir sorunun, doğal olarak kredi kartı borcu erteleme işlemi düşünen tüketiciler tarafından çok fazla merak edildiği görülür. Öncelikle belirtmek isteriz ki Ziraat NEFES AYLARI özelliğinden yararlanarak, erteleme işlemi gerçekleştirirseniz, Ziraat Bankası bu işlem için kredi kartınıza ekstra olarak herhangi bir faiz yansıtmayacaktır. Diğer bir erteleme seçeneği olan, ekstre erteleme ve taksitlendirme özelliğinden yararlanırsanız da kredi kartı türünüze göre farklı şekillerde faiz uygulandığını söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle net bir oran ya da tutar belirtmek mümkün değildir. İşlem sırasında görevli tarafından kredi kartı limitinize istinaden yüzde kaç oranında faiz uygulanacağı ve bu faiz tutarının toplam kaç TL olduğu gibi bilgiler tarafınıza iletilecektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler