Ziraat Bankası Kredi Kartı Ekstre Böldürme ve Sonradan Taksitlendirme

Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme ve sonradan taksitlendirme işlemi, kredi kartı ödemelerinizin çok daha hafif bir hal almasına olanak sağlayan işlemlerdir.


Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme ve sonradan taksitlendirme, kredi kartı ekstrenizin ödemesinin hafiflemesi konusunda yapabileceğiniz işlemlerden biridir. Zaman zaman kredi kartı limitinizin tamamıyla tükenmesi ya da ekstrenizin bazı aylar beklentinizin de üstünde olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Böylesi durumlarda ödeme yapmamak veya ödemeleri aksatmak yerine ekstre tutarına dair çözümler üretmek, kredi siciliniz açısından çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır. Kredi kartı borcunuzun aksaması durumunda kredi siciliniz zedelenir ve bankalar nezdinde kredi risk raporu problemli olan bir tüketiciye dönüşürsünüz. İlerleyen süreçte kredi kartı kullanımı ve kredi kullanımı nedeniyle problem yaşamanız olası bir durumken, geciken kart borcunuz nedeniyle bir sonraki ekstre ödemeleriniz ne yazık ki faizli olacaktır.
 Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme ve sonradan taksitlendirme işlemi ise yaşanabilecek bu tüm kötü durumların önüne geçecektir. Tüketicilerin kredi kartı ekstrelerini böldürme işlemi sayesinde; 3,6 ve diğer taksit seçenekleri dahilinde ödemeleri söz konusu olacaktır. Ayrıca dönem içi harcamalara dair yapılan bazı sonradan taksitlendirme işlemleri ise dönem ekstresinin tutar olarak son derece hafiflemesine yol açacaktır. Peki, Ziraat kredi kartı ekstre böldürme işlemi nedir ve nasıl yapılır? Ziraat kredi kartı sonradan taksitlendirme işlemi nedir ve nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Kredi Kartı Ekstre Böldürme İşlemi Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme işlemi nedir?” sorusu tüketicilerin en sık sordukları sorulardan biri olarak bilinir ve kredi kartı dönem borcu ödemesi konusunda büyük önem taşır. Ziraat kredi kartı kullanıcılarının, belirli dönemlerdeki kart borçlarını ödemekte güçlük çekmeleri durumunda ekstre böldürme işlemi yaparak, ekstre tutarını bir sonraki aylarda taksitle ödemeleri işlemine ekstre böldürme işlemi adı verilir. Ekstre böldürme işlemi sayesinde yüklü miktarda ekstre tutarı, cüzi miktarda bir faiz ile birden fazla taksite bölünerek, çok daha ödenesi bir hale gelir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Sonradan Taksitlendirme İşlemi Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı sonradan taksitlendirme işlemi nedir?” sorusu hem kredi kartı borcunu hafifletmek hem de alışverişlerini daha avantajlı hale getirmek isteyen tüketicilerin ortak sorularından biri olarak tanımlanabilir.
 
Belirli tutarların üzerinde yapılan alışverişler neticesinde Ziraat kredi kartı kullanıcıların bu alışverişleri sonradan taksitlendirme işlemine tabi tutmaları söz konusudur. Sonradan taksitlendirme işleminde, alışveriş sırasında elde edilemeyen taksit seçeneğinin, özel olarak banka tarafından ya da kullanıcı tarafından taksitlendirilmesi durumu söz konusu olur. Zaman zaman kampanyalara göre ücretsiz taksitlendirme yapılırken, zaman zaman da son derece cüzi faiz oranlarıyla alışverişlerin taksitlendirilmesi durumu söz konusu olur. Alışveriş tutarının birden fazla taksite bölünmesi söz konusu iken, yapılan sonradan taksitlendirme işleminde, o alışverişe dair sadece bir taksit tutarı kartın güncel dönem ekstresine yansır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Sonradan Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi kartı sonradan taksitlendirme işlemi nasıl yapılır?” sorusunun, daha önce sonradan taksitlendirme işlemi yapmamış olan tüketiciler tarafından sıklıkla sorulduğunu söylemek doğru olacaktır.
 
Ziraat Bankası kredi kartı sonradan taksitlendirme işlemi; Ziraat Mobil ve internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve Ziraat Bankası şubelerinden kolaylıkla yapılabilir. Söz konusu kanallara giriş yaptıktan sonra kredi kartı dönem içi hareketler incelemesi yaparak, kredi kartı işlemlerinizi görüntüleyebilir ve işlemi seçerek, sonradan taksitlendirme işlemi uygulayabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartı sonradan taksitlendirme işlemine dair detayların ise şu şekilde olduğunu söylemek isteriz:
 • Bireysel Bankkart kredi kartı ile yapılan alışverişlerde 250 TL ile 5.000 TL arasındaki tutarlar, 4 aya kadar faizsiz bir şekilde taksitlendirilir. 5.001 TL ile 30.000 TL arasındaki tutarlar ise 12 aya kadar belirlenen fazi oranları çerçevesinde taksitlendirilmektedirler.
 • Kurumsal Bankkart kredi kartlarında ise 250-30.000 TL arasındaki işlemler 18 aya kadar belirli faiz oranı dahilinde taksitlendirilirler.
 • Taksitlendirme işlemlerine sadece yurt içi işlemler ve taksitlendirme kapsamına uygun işlemler dahil edilmektedir.
 • Ekstreleşmiş harcamalar için sonradan taksitlendirme işlemi yapılamaz ve sonradan taksitlendirme işlemi, hesap kesim tarihinden önce yapılması durumunda gelecek dönem ekstresine yansıyacaktır.
 • Kredi kartınızın gecikmiş borcu varsa ne yazık ki sonradan taksitlendirme işlemi yapamazsınız.
 • Taksitlerin geri ödemeleri devam ederken kredi kartı ekstre tarihinde değişiklik yapılamaz.
 • POS/ÖKC işlemlerinin sonradan taksitlendirme işlemlerine dahil edilmesi mümkündür.
 • Bakkart Lira ile yapılan harcamalar, kurumsal tahsilat, fatura ödeme ve nakit çekim işlemlerinde sonradan taksitlendirme yapılamaz.
 • Sonradan taksitlendirme işleminin iptali yalnızca Ziraat telefon bankacılığı ile işlemin yapıldığı gün içerisinde iptal edilebilir.
 • Sonradan taksitlendirme işleminin erken kapaması yapılabilir ve böylelikle faiz yükünün büyük bir kısmından feragat edilebilir.
 • Faiz tutarına istinaden %5 oranında BSMV ve oranında KKDF alınır.
 • Akaryakıt, kozmetik, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama, yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, ofis malzemeleri, kuyum harcamaları, hediye kart ve çeki vb. harcamalar sonradan taksitlendirme işleminin kapsamına alınmamaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Ekstre Böldürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme işlemi nasıl yapılır?” sorusu, güncel ekstresini birkaç taksitle ödemek isteyen ve böylelikle ödeme yükünü hafifletmek isteyen kredi kartı kullanıcılarının ortak sorularından biridir.
 
Ziraat Bankası tarafından kredi kartı kullanıcılarına özel olarak ekstre böldürme işlemi çeşitli koşullar özelinde yapılabilir. Ekstre böldürme işleminin ise “Bankkart Nefes Ayları” olarak tanımlanması söz konusudur. Bankkart Nefes Ayları kampanyası, sadece ödenmemiş borcu bulunmayan kredi kartları içindir. Geçmiş dönem veya ödenmemiş kredi kartı borcu bulunan kredi kartlarına Nefes Ayları kampanyası uygulanamaz. Söz konusu kampanyaya ilişkin detaylar ise şu şekilde tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Bankkart Nefes Ayları özelliğinden yararlanabilmek adına kredi kartı borcunuzun %50 oranındaki ödemesinin yapılmış olması önemli gerekliliklerden biridir.
 • Ziraat Bankası kredi kartı ekstre böldürme işlemi; Ziraat Mobil ve internet şubesi, Ziraat Bankası şubeleri ve Ziraat telefon bankacılığı ile gerçekleştirilebilir.
 • Ekstre tercihi TL olan kredi kartlarında bu özellik kullanılabilir.
 • Ardı ardına devam eden aylarda kartlar farklı olsa da aynı kişi adına bu işlem uygulanamaz.
 • Aktif bir Nefes Ayları kampanyası başvurusu devam ederken, tekrar başvuru yapılması söz konusu olmaz.
 • Bu özellik, 1 yıl içerisinde sadece 2 defa kullanılabilir.
 • Nefes Ayları kampanyası sayesinde kart borcunun güncel dönemdeki ödemesi bir ay sonraya ertelenir.
Ziraat kredi kartı ekstre böldürme işlemi, Nefes Ayları kampanyasının dışında da yapılabilir. Bu konuda Ziraat Bankası şubeleri ziyaret edilebilir. Gecikmede veya takip aşamasına geçmek üzere olan kredi kartları için de kart borcunun, Ziraat kredi kartı yapılandırma işlemi sayesinde çok daha kolay bir şekilde ödenmesi söz konusu olabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler