Ziraat Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma (2022)

Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma ve kapatma işlemleri, kredi kartınızın e-ticaret harcamalarına karşı daha güvenli hale getirmenize olanak sağlar.


Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma işlemi telefondan, internetten, şubeden ve birçok kanal üzerinden yapılabilecek bir işlemdir. Öncelikle belirtmek isteriz ki; 2018 yılından önce kredi kartları ya da banka kartları direkt olarak internet alışverişine açık bir şekilde sahiplerine teslim edilirdi. Yasal düzenlemeyle birlikte 2018 yılından sonra kredi kartlarının bu şekilde teslim edilmesi yasaklandı ve artık tüketicilerin bir defaya mahsus bu işleme onay vermeleri zorunluluğu getirildi. Sadece Ziraat Bankası’na özgü bir durum olmayan bu durumun, aynı zamanda diğer bankalar kredi kartlarında da geçerli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
 Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma işlemi aslında tamamıyla tüketicilerin kredi kartı güvenliklerini sağlamak amacıyla başlatılan bir uygulamadır. Ziraat kredi kartı ürünü ile internet ya da e-ticaret harcaması yapmak istemeyen birçok kişi olabilir. Bu durum son derece doğaldır ancak kredi kartlarının internet alışverişine haberleri olmadan açık olması bazı güvenlik problemlerini ortaya çıkarabilir. Öte yandan harcamalarını sürekli olarak internet üzerinden gerçekleştirilen kredi kartı kullanıcılarının da haberleri olmamaları durumunda, bu duruma onay vermeden internet alışverişleri yapmaları mümkün olmaz. Bu durumlar neticesinde Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma işlemi, tüm kredi kartı kullanıcıları için güven veren ve önem taşıyan bir işlemdir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma nedir?” sorusunun direkt olarak işleminin özelliğine dair sorulduğunu söylemek mümkündür.
 
Ziraat kredi kartı kullanıcılarının yasa gereği internet alışverişi yapmadan önce kredi kartlarının e-ticaret harcamalarına açık olmasına çeşitli yöntemler ile onay verdikleri işleme, Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma işlemi adı verilir. Bu işlem neticesinde daha önce varsayılan olarak kredi kartı internet harcamalarına kapalı olan kart, internet harcamalarına açık hale getirilir. Bu işlem yapılmadan e-ticaret harcamaları gerçekleştirmeyi denemek ise olumsuz yanıt almanıza yol açacaktır. Ziraat Bankası’nın bu konu özelinde sağladığı onay yöntemleri sayesinde saniyeler içerisinde kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
 
Ziraat kredi kartı başvurusu sırasında bu konu özelindeki tercihiniz size sorulacaktır ve vereceğiniz cevaba göre kredi kartınızın internet alışverişine açık olup olmayacağı belirlenecektir. Bazı durumlarda da sorulması mümkün olmayabilir ve bu durumlarda mutlaka ilerleyen süreçte kredi kartı kullanıcılarının ekstra onay vermeleri gerekir. Bu özellik sayesinde kredi kartlarının çok daha güvenli bir şekilde kullanımı söz konusu olur. Özellikle kredi kartlarından habersiz yapılan ya da kart bilgilerinin başka bireylerin eline geçmesi gibi durumların önceden önlenmesi mümkün olur. Tamamıyla kredi kartı güvenliğine olumlu yönde etki eden bu uygulamanın hem açma hem de kapama gibi konularda herhangi bir zorluk içermediğini söylemek doğru olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi kartı internet alışverişine açma işlemi nasıl yapılır?” gibi bir sorunun birkaç farklı cevabının olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ziraat Bankası kredi kartının internet alışverişine açılması konusunda kredi kartı kullanıcılarına birçok yöntem sunar. Kullanıcılar ise bu yöntemlerden hangileri kendileri için kolaysa o yöntemi istedikleri gibi kullanabilirler.
Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açma işlemi için tercih edilebilecek yöntemler ise şu şekilde kullanıcıların karşılarına çıkar:
 • Ziraat internet bankacılığı ile kredi kartını internet alışverişine açma,
 • Ziraat telefon bankacılığı ile kredi kartını internet alışverişine açma,
 • Ziraat SMS bankacılığı ile kredi kartını internet alışverişine açma,
 • Ziraat Bankası şubelerinden kredi kartını internet alışverişine açma,
 • Ziraat mobil uygulaması ile kredi kartını internet alışverişine açma,
 • Bankkart mobil uygulaması ile kredi kartını internet alışverişine açma,
Yukarıda yer alan seçenekler içerisinden seçim yaparak kredi kartının internet alışverişine ya da bir diğer deyişle e-ticaret harcamalarına açık olması sağlanabilir. İnternet sitesi, mobil uygulama ve Bankkart Mobil uygulama gibi seçeneklerle yapılan onay işlemlerinin tamamı aslında tek bir başlıkta yani, internet bankacılığı başlığı altında toplanabilir. Bunların dışında da şubelerden, telefondan ya da SMS ile kredi kartınızın internet alışverişine açılmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ziraat internet bankacılığı ile kredi kartını internet alışverişine açma işlemi yapmak isteyen kredi kartı kullanıcılarının tercih edebilecekleri birçok seçenek vardır. Bu seçeneklerin başında ise doğrudan internet sitesinden ya da mobil uygulamadan kredi kartının internet alışverişine açılması yöntemi gelir. İnternet bankacılığı ile kredi kartınızı e-ticaret harcamalarına açmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bu amacınıza ulaşabilirsiniz:
 • İnternet bankacılığına giriş yapın ve ana menüden “Kartlarım” ekranına girin.
 • “Kredi Kartlarım” seçeneğine tıklayın ve kredi kartı seçimi yapın.
 • “Kart Ayarları” butonuna tıklayın ve hemen karşınıza çıkan menüde yine “Kart Ayarları” yazan seçeneğe ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda “İşlem Kısıtı” olan bölüme doğru ilerleyin.
 • Kredi Kartı İşlem Kısıtı menüsünde ise “E-TİCARET” yazan bölümde yer alan kutucukları, gri durumda olmaları durumunda, yeşil durumuna getirin. Harcamalarınızı sıklıkla yurt içinden yapıyorsanız sadece Yurt İçi İşlem seçeneğini işaretleyin. Her iki işlem türünü de kullanıyorsanız, Yurt Dışı İşlem seçeneğini de aktif hale getirin.

Ziraat SMS Bankacılığı ile Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ziraat SMS bankacılığı ile kredi kartını internet alışverişine açma yöntemi, bu konunun en çok tercih edilen bir başka seçeneği olarak bilinir. Bunun nedeni ise kredi kartlarının internet alışverişine açılması için bazı kredi kartı kullanıcılarının online kanallara uzak olmalarıdır. SMS ya da telefonla arayarak, çok daha kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirdikleri için bu işlemi de yine aynı şekilde çözüme kavuşturmak isterler. SMS bankacılığı ile EONAY vermek yani, kredi kartınızı e-ticaret alışverişlerine açmak için telefonunuzun mesaj bölümüne gelip, EONAY yazıp boşluk bırakıp, KREDI KARTINIZIN SON ALTI HANESI şablonuna uygun bir şekilde 4757 alıcısına SMS gönderin. Bu işlemin ardından kredi kartınızla ilgili gerekli kontroller yapılacaktır ve doğrulamalar sonucunda kredi kartınız internet alışverişlerine açılacaktır.
 
ÖRNEK ŞABLON: EONAY boşluk 123456 (KREDI KARTININ SON ALTI HANESI)> Alıcı: 4757> SMS Gönder.

Ziraat Bankası Şubelerinden Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ziraat Bankası şubelerinden kredi kartını internet alışverişine açma seçeneği de diğer yöntemlerle arası iyi olmayan veya diğer yöntemleri çeşitli sebeplerle kullanamayan bireylerin sıklıkla tercih ettikleri yöntemlerden bir diğeri olarak bilinir. Ziraat Bankası şubelerine giderek, gişe işlemleri bölümü için sıra almanız ve ardından talebinizi sıranız geldiğinde gişe görevlisine iletmeniz, bu işlem için yeterli olacaktır. Ziraat Bankası şubelerine giderken kredi kartınızı yanınızda götürmenize gerek yoktur ancak mutlak suretle nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeniz şartı vardır. Nüfus cüzdanınız yanınızda olmadığı için doğrulama yapılamayacak, bu nedenle de kredi kartınızın şubeler üzerinden internet alışverişlerine açılması da söz konusu olmayacaktır.

Ziraat Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma

Ziraat müşteri hizmetlerinden kredi kartını internet alışverişine açma gibi bir durum da Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcılarının tercih edebilecekleri yöntemler arasında yer alır. 444 00 00 ya da 0850 258 00 00 numaralı telefonlar, Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine ulaşabileceğiniz telefon numaraları olarak bilinirler. Öncelikle 1(bir) tuşuna basarak Kart İşlemleri menüsüne ilerleyiniz. Ardından 4(dört) tuşuna basarak İşlem Kısıtı Ekleme ve Kaldırma menüsüne ilerleyiniz. Ardından Kart İşlem Kısıtı Kaldırma işlemi için 2(iki) tuşuna basınız. Ardından TC Kimlik Numarası ya da Müşteri Numarası bilgilerinizi giriniz. Bu işlemin ardından da onay işlemini gerçekleştiriniz. Sonraki aşamalarda ise sizden istenen bilgileri giriniz ve ardından kartınızdaki işlem kısıtları hakkında bilgi alarak, var olan işlem kısıtlarının kaldırılması adına talep oluşturabilirsiniz.
 
İşlemlerinizi Ziraat telefon bankacılığının bu menüsü ile gerçekleştirmediyseniz, ana menüye gelip, 1(bir) tuşu ile Kart İşlemleri menüsüne bağlanabilir, 0(sıfır) tuşuyla da Müşteri Hizmetleri ile doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Böylelikle müşteri hizmetlerine bu konu özelinde talepte bulunarak, Ziraat Bankası kredi kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

Ziraat Sanal Kredi Kartı

Ziraat sanal kredi kartı, kredi kartı ile internet üzerinden çok daha güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Sanal kart sayesinde, kredi kartınıza ek olarak paralel bir kart daha açılır. Tıpkı kredi kartınızda olduğu gibi sanal kartta da kart numaraları, son kullanma tarihi ve 3 haneli güvenlik kodu gibi bilgiler yer alır. Sanal karta istediğiniz limiti vererek, alışverişlerinizi internet üzerinden daha güvenli bir şekilde yapabilir ve böylelikle kredi kartı bilgilerinizi de koruyabilirsiniz. Sanal kredi kartı açmak herhangi bir ücret gerektirmezken, kredi kartını internet alışverişlerine tamamıyla açmak istemeyen kredi kartı kullanıcıları tarafından en güvenli şekilde kullanılabilecek yöntemlerden birisi olarak bilinir. Öte yandan sanal kredi kartı yapılan alışveriş işleminin hemen ardından da kapatılabilir.

Ziraat Kredi Kartı İnternet Alışverişine Kapatma

Ziraat kredi kartı internet alışverişine kapatma işlemi sanılan kadar zor değil ve sanılan kadar da uğraştıran bir işlem değildir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kartı internet alışverişine açma yöntemlerini aynı zamanda kredi kartını internet alışverişlerine kapatma olarak da dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmez. Ziraat kredi kartı internet alışverişine kapatma işlemi sayesinde, kredi kartınızın başkaları tarafından bilginiz olmadan kullanılması da söz konusu olmaz. Bir internet alışverişi için kredi kartınızı online işlemlere açabilir, alışverişin hemen ardından da kredi kartınızı tekrar online işlemlere kapatabilirsiniz. Böylelikle kredi kartınızı çok daha güvenli bir şekilde kullanma fırsatını elde edebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı 3D Secure Özelliği Açma

Ziraat kredi kartı 3D Secure özelliği açma, kredi kartınızın internet alışverişlerinde onayınız olmadan yani, telefonunuza 3D Secure alışveriş onay kodu gelmeden kullanılmasının önüne geçen bir işlemdir. Bu işlemi yapmak yani, kredi kartınızı 3D onaylı bir kart haline getirmeniz adına ekstra bir çaba göstermenize gerek yoktur. Zaten kredi kartınızı 3D Secure işlemlerine açma ya da kapatma gibi bir şansınızın olmadığını söylemek isteriz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı e-Ticaret Açma

Ziraat Bankası kredi kartı e-ticaret açma kavramı, aslında tüm bu belirtmiş olduğumuz konunun özeti olan bir kavramdır. Kredi kartınızın e-ticaret harcamaları adına, konumuz içerisinde belirtmiş olduğumuz yöntemleri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartı e-ticaret açma işlemini birçok yöntemle yapmanız söz konusuyken, bu şekilde kredi kartınızı çok daha güvenli bir şekilde kullanma fırsatına da sahip olursunuz.

Ziraat Kredi Kartım ile Nasıl Daha Güvenli Alışveriş Yapabilirim?

Ziraat kredi kartı ile nasıl daha güvenli alışveriş yapabilirim?” sorusunun da elbette ki internet üzerinden yapılan alışverişlerde çok daha merak edilen bir soru olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan kredi kartı bilgilerini kötü niyetli bireylere kaptıran kullanıcıların yaşadıkları mağduriyetleri yaşamamak adına, Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcıları da bu şekilde sorularla, kendilerini nasıl daha güvenli bir alışveriş ortamına iteceklerinin bilgisini almak isterler. Ziraat kredi kartı ile güvenlik alışveriş yapmak adına kullanıcıların uygulayabileceği seçenekler ve dikkat edecekleri detaylar aşağıdaki gibidir:
 • Ziraat kredi kartınızla kesinlikle SSL sertifikası olmayan, güvenilir olmayan, adı bilinmeyen ve hakkında araştırma yapmadığınız internet sitelerinden alışveriş yapmayınız.
 • Kredi kartı bilgilerinizi başkalarına her ne pahasına olursa olsun söylemeyiniz ve kredi kartınızın fotoğraflarını hiçbir mecrada paylaşmayınız.
 • Kredi kartınızı internetten alışveriş yapacağınız zaman internet alışverişine açınız ve alışveriş sonrasında da tekrar internet alışverişlerine kapatınız.
 • Yurt dışından internet alışverişi yapmıyorsanız, sürekli olarak kartınızı e-ticaret özelinde yurt dışı işlemlerine karşı kapalı tutunuz. Yurt dışı harcamalar yapıyorsanız da alışveriş sonrasında mutlaka bu işlem kısıtını tekrar uygulayınız.
 • İşlem kısıtı koymak istemiyorsanız, limitini sürekli olarak alışveriş tutarları kadar belirlediğiniz bir sanal kart oluşturunuz. Hatta sanal kartınızı alışveriş sonrasında kapatınız ve sonraki alışveriş işlemlerinde tekrar sanal kart oluşturunuz. Eğer sıklıkla internet üzerinden sanal kart ile harcama yapma gibi bir planınız varsa, yıllık sanal kart oluşturma limitinizin olduğunu unutmayınız.
Ziraat kredi kartı ile nasıl daha güvenli alışveriş yapabilirim?” gibi bir soruya yanıt arayan kredi kartı kullanıcıların, yukarıda belirtmiş olduğumuz tedbirleri almaları, her anlamda güvenli bir alışveriş seçeneği ile karşılaşmalarına yol açar.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler