Ziraat Bankası Kredi Kartı Nakit Avans (2022)

Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans özelliği, kredi kartınızın limitinin tamamının ya da belirli bir kısmının nakit olarak alabilmenize olanak sağlayan bir özelliktir.


Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans işlemi, Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcılarının kartlarında yer alan limiti nakit olarak kullanmalarına olanak sağlayan bir işlemdir. Ziraat kredi kartı limitine göre nakit avans limitinin, yine aynı şekilde kredi kartının türüne göre de nakit avans çekilebilir limit tutarının farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür. Ziraat kredi kartlarındaki nakit avans özelliklerine göre bir genelleme yapacak olursak; karttaki limit tutarı kadar nakit çekim sağlanabilir. Ziraat Bankası ister direkt olarak isterseniz de taksitli olarak nakit avans bakiyesi verebilir. Ziraat Bankası kredi kartı taksitli nakit avans özelliği sayesinde çekmiş olduğunuz nakit avans tutarının, cüzi faiz oranlarıyla aylara yayılıp, çok daha kolay bir şekilde ödenmesi mümkün olur. Bu nedenle taksitli nakit avans işleminin çok daha sık kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans çekimi işlemini de yine birçok kanal üzerinden çok kolay bir şekilde yapmanız da mümkündür.
 Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans kullanımı esnasında kredi kartınızın mutlaka kullanıma açık olması gerekir. Kartın ekstre borcunun ödenmemesi nedeniyle kullanıma kapatılmış olması, Ziraat kredi kartı blokesi vb. birçok durum nedeniyle kartınız kullanıma açık değilse, ne yazık ki nakit avans kullanımı da söz konusu olmaz. Kredi kartının nakit avans özelliğinin kullanılmasından sonra oluşan taksitlerin vade tarihinden daha önce ödenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Vade tarihi gelmeden veya yaklaşan vadelerin erkenden ödenmesi söz konusu olur. Öte yandan Ziraat Bankası kredi kartı taksitli nakit avans kullanımı sonrasında yapılan erkenden vade ya da Ziraat kredi kartı borç ödeme işlemleri kullanıcılara ciddi bir faiz avantajı sağlar.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans nedir?” gibi bir sorunun, özellikle kredi kartını yeni edinmiş ve özelliklerini keşfeden birçok kullanıcı tarafından sıklıkla sorulduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.
 
Ziraat Bankası kredi kartınızın limitinin tamamının ya da belirli bir kısmının, belirli bir faiz ücreti karşılığında nakit olarak kullanımı işlemine Ziraat Bankası kredi kartı nakit avans kullanım işlemi adı verilir. Cüzi faiz oranlarıyla gerçekleştirilen bu işlem sadece “Ziraat Bankası Ücretsiz Kredi Kartı” olarak bilinen kartlar tarafından kullanılamaz. Bu kartın dışında Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartı ürününden tutun da Ziraat çiftçi kredi kartına kadar birçok kartın nakit avans özelliği vardır.
Ziraat Bankası taksitli nakit avans veya normal nakit avans işlemine dair bazı detaylar ise şu şekilde kredi kartı kullanıcılarının karşılarına çıkar:
 • Günlük olarak ya da anlık olarak kullanılabilecek nakit avans limiti, kart sahibinin anlık kullanılabilir limitiyle doğrudan orantılıdır. Günlük olarak en az 100 TL, en çok 10.000 TL’ye kadar taksitli nakit avans çekimi yapılabilir.
 • Ziraat kredi kartı taksitli nakit avans faizi olarak uygulanan tutardan, %5 oranında BSMV ve oranında da KKDF alınır.
 • Taksitli nakit avans işlemlerinde yapılan erken kapama işleminde faiz indirimi sağlanır. Sadece erken ödenen vadeler için de yine faiz indirimi yapılır ancak yeni bir ödeme planı oluşturulur.
 • Her ay ödenmesi gereken taksitler ekstreye eklenir.
 • Taksitli nakit avans vadesi devam ederken, kredi kartı ekstre son ödeme tarihleri hakkında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

Ziraat kredi kartı nakit avans nasıl kullanılır?” sorusuna istinaden, Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcılarına 4 farklı başvuru kanalı sunmuştur. Söz konusu başvuru kanallarının kullanılmasıyla birlikte doğrudan nakit avans kullanımı yapılabilir. Nakit avans kullanımı sırasında herhangi bir belge sunmak gerekmez. Sadece nakit avans kullanım işlem tutarına göre bir defaya mahsus olmak üzere hayat sigortası yapılır ve bu hayat sigortası da nakit avans toplam maliyetinin içerisinde yer alır. Ziraat Bankası kredi kartı taksitli nakit avans başvuru kanalları ise şu şekildedir:
 • Ziraat internet bankacılığı ile kredi kartı nakit avans başvurusu: Ziraat Bankası internet sitesi, mobil uygulaması veyahut Bankkart mobil uygulamaları sayesinde nakit avans başvurusu yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yapıp ana menüden “Kartlarım” kısmına giriş yapıp, ardından kredi kartı seçimi yaptıktan sonra “NAKİT AVANS” seçeneğine tıklayın. Ardından kredi kartınızın “Son Kullanma Tarihi” ve “CVV2 No” gibi bilgilerini ilgili alanlara girin. Nakit avans bakiyesinin hangi hesaba aktarılacağını seçin ve çekmek istediğiniz nakit avans tutarını girin. İşlem onayı yaptıktan sonra çekmiş olduğunuz nakit avans tutarını kullanabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Şubeleri ile kredi kartı nakit avans kullanımı: Size en yakın Ziraat Bankası şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek, Gişe İşlemleri bölümünden almış olduğunuz sırayla, sıra numaranız yandığında, numaranın yandığı gişe görevlisine kredi kartınızla nakit avans çekmek istediğinizi iletmelisiniz. Gerekli doğrulamaları yapacak olan görevli, tutar bilgisini tarafınızdan aldıktan sonra kredi kartınızın da limitinin ve özelliklerinin elvermesi durumunda kredi kartınız üzerinden taksitli ya da normal nakit avans kullanımı yapacaktır.
 • Ziraat Bankası ATM’leri ile kredi kartı nakit avans kullanımı: Ziraat Bankası ATM’lerine giderek, kartınızı taktıktan sonra “Kredi Kartı” seçeneğiyle, kredi kartı ekranına giriş yapınız. Hemen ardından ana menüde karşınıza çıkan “Nakit Avans” bölümü üzerinden, sizden istenen bilgileri girerek ve taksitli nakit avans için vade seçimi yaparak, nakit avans kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. En fazla 12 aya kadar nakit avans kullanımı yapabilir, minimum da 2 aylık vade kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile kredi kartı nakit avans kullanımı: Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanmak için 444 00 00 veya 0850 258 00 00 numaralı telefonu arayıp, gerekli tuşlamaları yapmanızın ardından kredi kartınızın nakit avans kullanımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sesli yanıt sisteminde öncelikle 1(bir) tuşuna basarak Kart İşlemleri menüsüne bağlanabilir, ardından 0(sıfır) tuşuna basarak doğrudan Müşteri Temsilcisine bağlanabilirsiniz. Ardından nakit avans talebi oluşturmak istediğinizi söyleyerek, kredi kartınızın nakit avans limitini kullanabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama

Ziraat kredi kartı nakit avans hesaplama işlemi sayesinde, yapmış olduğunuz bir kredi kartı nakit avans kullanımın size toplamda ne kadara mal olacağını öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere nakit avans hesaplama işlemi özellikle ATM ve internet bankacılığı gibi kanallardan yapıldığı zaman genel anlamda bu işlemin ne kadar maliyeti olduğu hakkında bilgi alınmamaktadır. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası şubeleri ya da Ziraat telefon bankacılığı gibi kanallarla yapılan Ziraat taksitli nakit avans kullanım işlemlerinde kullanıcıların herhangi bir problem yaşamaları söz konusu değildir. Bu kanallarda yetkililer tarafından size nakit avans işlemlerinin toplamda ne kadar maliyet içerdiği hakkında bilgi verilir. Öte yandan Ziraat kredi kartı nakit avans hesaplama işlemi, nakit avans kullanımı öncesinde de bu kanallar vasıtasıyla yapılabilir.
 
Ziraat kredi kartı nakit avans hesaplama işlemleri aşağıdaki şartlar neticesinde gerçekleştirilebilir:
 • Ziraat taksitli nakit avans kullanımı için 2.000 TL tutarında 12 ay vadeli nakit avans işleminin toplam maliyeti 2.322 TL’dir. Aylık ödeme tutarı ise 194 TL olacağı söylenebilir.
 • 5.000 TL tutarında 12 ay vadeli nakit avans işleminin toplam maliyeti 5.805 TL’dir. Aylık ödeme tutarı ise 671 TL olarak belirlenir.
 • 10.000 TL tutarında 12 ay vadeli nakit avans işleminin genel maliyeti 11.611 TL’dir. Aylık ödemesi ise 968 TL olarak hesaplanır.
 • 2.000 TL tutarındaki 6 ay vadeli nakit avans işleminin toplam maliyeti 2.170 TL olur. Aylık geri ödeme tutarı ise 362 TL olarak hesaplanır.
 • 5.000 TL tutarında 6 ay vadeli nakit avans işleminin toplam maliyeti 5.424 TL olarak hesaplanır. Aylık geri ödenmesi gereken tutar ise 904 TL’dir.
 • 10.000 TL tutarında 6 ay vadeli nakit avans işleminin toplam maliyeti 10.848 TL olarak belirlenir. Aylık geri ödeme tutarı ise 1.808 TL olarak hesaplanır.
Ziraat Bankası taksitli nakit avans hesaplama işlemleri sonucunda belirtmiş olduğumuz tutarların kesinliği söz konusu değildir. Bu tutarlar, faiz oranına, aylık vade sayısına, banka şartlarına ve daha birçok detaya göre farklılık gösterir. Tahmini olarak genel manadaki hesaplamaların ya da tutarların bu şekilde odluğunu söylemek doğru olacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Faizi Ne Kadar?

Ziraat kredi kartı nakit avans faizi ne kadar?” gibi bir sorunun elbette ki taksitli nakit avans veya normal nakit avans işlemi öncesinde sıklıkla merak edildiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Öncelikle bankalar, kredi kartı nakit avans kullanımı işlemleri sırasında vermiş oldukları faiz oranlarını, normal ihtiyaç kredilerine göre bile son derece yüksek tutarlar. Haliyle genel anlamda bir krediye göre toplam faiz maliyeti daha büyük olur. Öte yandan vade sayısı arttıkça, faiz yükünün daha çok bineceğini unutmamak gerekir. Böyle bir durum nedeniyle de yatırımcıların çok daha makul seçeneklerle faiz ve vade hesaplamaları son derece önemlidir.
 
Ziraat Bankası taksitli nakit avans faiz oranı olarak genel anlamda %1,98 oranında faiz oranı sunar. Bu faiz oranının kesin olduğunu söylemek doğru değildir. Birçok duruma göre faiz oranı değişiklik gösterirken, kullanmış olduğunuz nakit avans kanalı ne olursa olsun, kullanım esnasında size bu konu hakkında gerekli bilgi iletilecektir. Öte yandan nakit avans kullanımının hemen ardından genel ödeme planına ilişkin bilgiler ve belgeler de tarafınıza gönderilecektir. Ödeme planı sayesinde aylık genel ve nakit avans süresi boyunca genel faiz oranınızın ne kadar olduğu hakkında net bir şekilde bilgi sahibi olmanız da mümkündür. Unutmayın ki vade sayısı artıkça aylık ödeme tutarı azalır ancak vade sayısını azaltmanız, genel faiz yükünün de ciddi oranda azalmasına yol açacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Erken Kapama

Ziraat kredi kartı nakit avans erken kapama işlemi sayesinde, kredi kartınızın devam eden nakit avans taksitlerini erkenden ödeyerek, ilerleyen süreçte ekstrenize bu taksitlerin yansımasını önleyebilirsiniz. Öte yandan bu işlem sayesinde kredi kartınızın güncel limitini de ciddi oranda arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra erken kapama işleminin ciddi bir faiz avantajı sağladığını da unutmamak gerekir. Erken kapama işlemi yapmak adına Ziraat Bankası şubelerine gidebilir veyahut direkt olarak Ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemi yaparak, erken kapama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Erken kapama işlemini internet bankacılığı, şubeler, telefon bankacılığı gibi yöntemler sayesinde kolaylıkla yapmanız mümkündür. Ziraat kredi kartı nakit avans erken kapama işlemi yerine aynı zamanda, gelecek nakit avans taksitlerinin de erkenden ödemesini sağlayabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Ödeme

Ziraat kredi kartı nakit avans ödeme işlemi yapmak adına, kredi kartınız ayrıca bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Tek yapmanız gereken, kredi kartınızın güncel ekstrelerini son ödeme tarihine kadar ödemektir. Her ay gelen ekstre borcunun içerisinde zaten nakit avans taksitlerinizin taksitleri de yer alır. Böylelikle ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Güncel ekstre ücretinin ödenmesi, aynı zamanda nakit avans taksitlerinin de ödenmesine yol açar. Öte yandan doğrudan tüm kredi kartı borcunuzu ödeyerek, tamamıyla taksitli nakit avans borcunuzu da kapatabilirsiniz. Bunun yanı sıra en az bir taksit olmak kaydıyla, gelecek dönem kredi kartı nakit avans taksitlerinizi ödeme fırsatından da yararlanabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nedir?

Ziraat kredi kartı taksitli nakit avans nedir?” ve “Ziraat kredi kartı nakit avans nedir?” gibi iki sorunun da birbirleriyle sıklıkla karıştırılan konular olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bazı kredi kartı kullanıcılarının nakit avansı sadece anlık yani herhangi bir şekilde taksite böldürmeden kullanmaları söz konusudur. Böyle bir durumda kullanılan nakit avans, direkt olarak gelecek dönem ekstresine yansıtılır. Özellikle kullanılan küçük tutarlı nakit avans işlemlerinde bu durum çok daha sık bir şekilde görülür. Öte yandan bazı tüketicilerin de nakit avans tutarlarının yüksek olması ve bir dahaki ödeme döneminde sorun yaşamamaları adına, direkt olarak kullandıkları nakit avansın ödemelerini taksitli hale getirdikleri görülür. Her iki seçeneğin de tercih edilmesi söz konusudur ancak taksitli ödeme, aylık ödemelerde çok daha büyük rahatlama sağlarken, taksitsiz bir şekilde ödeme ciddi bir faiz yükünden kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Geç Ödenirse Ne Olur?

Ziraat kredi kartı taksitli nakit avans geç ödenirse ne olur?” sorusuna yanıt arayan kredi kartı kullanıcılarının öncelikle bu tutarın tamamını yani, aylık ödemelerinin tamamını ödemeleri gibi bir zorunluluğun olmadığını söylemek isteriz. Kullanıcılar istemeleri durumunda direkt olarak o ekstre döneminin asgari ödeme tutarını ödeyerek, aylık ödemeleri konusunda daha hafif bir seçenekten yararlanabilirler. Taksitli nakit avans kullanılmış olsa dahi aylık asgari tutarın ödenmesi, doğrudan tüketicilerin geç ödeme nedeniyle yaşayacakları faiz ödeme yükünden kurtulmalarına yol açar. Geç ödenmesi durumunda ise son ödeme tarihinden hemen sonra her gün, aylık borcun ödenmesi durumuna kadar taksitli nakit avansın gecikme faizi ve kredi kartı gecikme faizi işletilir.
 
Kısacası, “Ziraat kredi kartı taksitli nakit avans geç ödenirse ne olur?” sorusuna yanıt arayan tüketicilerin, geç ödeme yapmaları durumunda çok daha büyük bir faiz yüküyle karşılaşacaklarını söylemek doğru olacaktır. Bununla birlikte kredi kartının gecikmeye girmesi ve aslında nakit avansın da bir nevi kredi ürünü gibi görülmesinden ötürü, kredi sicillerinin de etkilenmesi bir başka sorun olarak tüketicilerin karşılarına çıkacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Nakit Avans Çekemiyorum

Ziraat kredi kartı nakit avans çekemiyorum gibi bir problemle karşılaşan kredi kartı kullanıcılarının, hemen Ziraat müşteri hizmetlerini arayıp, kartları hakkında bilgi almaları büyük önem taşır. Kartın çeşitli sebeplerden ötürü kullanıma kapatılması ya da bloke olması gibi durumlarda ne yazık ki nakit avans çekimi söz konusu olmaz. Öte yandan güncel ekstre tutarının ödenmemesi veya en az asgari ödeme tutarının ödenmemesi gibi durumlarda dahi kartın nakit avans özelliği kapatılır. Bu tür detaylar, Ziraat kredi kartı nakit avans çekemiyorum gibi bir problem yaşayan kullanıcıların sıklıkla karşılaştıkları problemler arasında yer alır. Haliyle 444 00 00 veya 0850 258 00 00 numaralı telefonların aranıp, yaşanılan problemler hakkında bilgi alınması, kredi kartı kullanıcılarının ne gibi bir sorun nedeniyle nakit avans çekemediklerini öğrenmelerine yardımcı olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler