Ziraat Bankası Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı (2022)

Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı, fatura ya da diğer ödeme sorumluluklarınızı kredi kartınıza devredip, takip etme zorunluluğunuzu ortadan kaldıran bir özelliktir.


Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı, kredi kartı limitinizi belirlemiş olduğunuz fatura ve prim ödemeleri için kullanmanıza olanak sağlayan bir ödeme talimatıdır. Ziraat otomatik ödeme talimatı yöntemleri arasında yer alan ve hesaptan ödeme yönteminden farklı olan bu yöntem sayesinde, faturaların veya prim ödemelerinin son ödeme tarihine bağlı olarak değil de direkt olarak kredi kartınızın son ödeme tarihine göre gerekli ödemeleri yapma avantajı sağlayabilirsiniz.
 Fatura ödemeleri, prim ödemeleri ve daha birçok ödeme sorumluluğu, sayıları 2 veya 3’ü geçtikten sonra takip edilmesi zor bir hal alır. Öte yandan her biri için ödeme yapmak adına bayilere gitmek veya çeşitli işletmeler üzerinden ödemeleri gerçekleştirmek, haliyle kredi kartı kullanıcılarının çok ciddi anlamda vaktinin çalınmasına veya kaybolmasına yol açar. Böyle bir durumun önüne geçmek adına mutlaka bankalar tarafından sunulan otomatik ödeme talimatlarına başvurulmalıdır. Bu konudaki en uygun ve en önemli seçenekler arasında ise Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı seçeneği yer alır.
 
Ziraat Bankası hesabınız üzerinden de otomatik ödeme talimatı vererek, ödeme sorumluluklarınızı gerçekleştirmeniz mümkündür ancak banka hesabınızdan yapılan ödemelerin, direkt olarak nakit şeklinde alınması, nakit sıkışıklığı yaşamanıza yol açabilir. Kredi kartı sayesinde kredi kartı limitinizin üzerinden ödeme almak gibi bir imkanınızın olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu nedenle Ziraat Bankası otomatik ödeme talimatı vermek en mantıklı seçeneklerden biri olarak bilinir. Peki, Ziraat kredi kartı ödeme talimatı nedir? Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Ziraat Bankası Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı nedir?” gibi bir konuya istinaden merak içerisinde olan kullanıcıların, öncelikle otomatik ödeme talimatı verebilmeleri adına aktif olarak kullandıkları Ziraat Bankası kredi kartı ürününe sahip olmaları gerektiğini söylemek isteriz. Ardından verdikleri otomatik ödeme talimatları sayesinde istedikleri ödemeyi direkt olarak kart limitlerini kullanarak anında gerçekleştirebilirler.
 
Elektrik, su, doğalgaz, telefon, prim ödemeleri ve daha birçok ödeme türünün, son ödeme tarihi geldiğinde doğrudan sahip olduğunuz kredi kartı limitiniz üzerinden ödenmesi durumunda “Ziraat Bankası kredi kartı ile otomatik ödeme” işlemi adı verilir. Otomatik ödeme işlemlerinin zaman zaman ücretsiz zaman zaman da cüzi ücretler içerdikleri söylenebilir. Aracı kurumlar tarafından yapılan ödemelerde kesilen ekstra ödeme ücretleri kadar bu ödeme ücretleri yüksek değildir. Oldukça düşük ücretlerle bazen de hiç ücret alınmayarak ödeme işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştiği söylenebilir. “Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı nedir?” sorusunun yanıtına istinaden, kredi kartı ile otomatik ödeme talimatına ilişkin şu bilgiler de verilebilir:
 • Kredi kartı ile tanımlanan otomatik ödeme talimatı işlemleri sayesinde kullanıcıların borç ödeme günü konusunda daha çok vade kazandıkları söylenebilir. Fatura ödemesi 30 gün içerisinde yapılabiliyorsa, kredi kartı otomatik ödeme talimatı ile bu süre 50 güne dahi çıkabilir. Çünkü kredi kartı üzerinden yapılan fatura ödemesi, Ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemi ya da kredi kartı borcu son ödeme tarihinde gerçekleşir. Haliyle bu durum ödeme konusunda vade ya da gün kazanılmasına neden olur.
 • Kredi kartı ekstreniz vasıtasıyla tüm otomatik ödeme talimatlarınızın gerçekleşip gerçekleşmediği gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hangi faturanın ne kadar veya hangi otomatik ödeme talimatının ne kadar gerektirdiği gibi bilgiler ekstrede yer alır.
 • Bu özellik sayesinde fatura ya da prim ödemelerinizin takip zorunluluğu tamamıyla ortadan kalkar.
 • Normal otomatik ödeme talimatında hesabınızda bakiye yoksa fatura ödemesi gerçekleşemezken, bu ödeme seçeneği sayesinde kredi kartı bakiyeniz ile kredi kartı ödemesi kolaylıkla yapılabilir.
 • Telefon, internet ve şube gibi kanallar vasıtasıyla otomatik ödeme talimatı vermek son derece kolaydır.
 • Fatura ve prim ödemeleri gibi aynı zamanda kredi kartı borcunuza dair otomatik ödeme talimatı da vermeniz söz konusudur. Böylelikle ödeme işlemleriniz daha düzenli bir şekilde gerçekleşir ve kredi sicilinizin kredi kartınız nedeniyle zedelenmesi söz konusu olmaz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı nasıl yapılır?” konusu özelinde öncelikle bu konuda 3 farklı yöntemin olduğunu söylemek isteriz. Bu yöntemler arasında en kolayı ise direkt olarak internet bankacılığından otomatik ödeme talimatı vermektir. Telefondan ya da şubelerden vereceğiniz kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı işlemleri ciddi zaman kaybına yol açabilir ancak dakikalar içerisinde internet bankacılığıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 
Ziraat Bankası kredi kartı otomatik ödeme talimatı verme konusunda başvurabileceğiniz yöntemler ise şu şekildedir:
 • Ziraat internet bankacılığı ile kredi kartı otomatik ödeme talimatı verme: Ziraat Bankası resmi internet sitesi, mobil uygulaması ya da Bankkart Mobil uygulaması sayesinde internet üzerinden anında otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. İnternet bankacılığı hesabınıza girdiğiniz zaman ana menüde yer alan Ödemeler sekmesine ilerleyin. Ardından karşınıza çıkan alt menüde ise Otomatik Talimatlarım kısmına giriş yapın. Bu ekranda Yeni Otomatik Ödeme Talimatı tuşuna basın. Ardından Kurum Tipi Seçimi işlemi sayesinde otomatik ödeme talimatı vermek istediğiniz ödemenizi seçin ve ödeme bilgilerini girin. Ardından sonraki aşamada Ödeme Aracı Seçimi kısmından Kartlar bölümüne geçerek, kredi kartınızı seçin. Sonraki adımda ise otomatik ödeme talimatı onayı yaptıktan sonra, girdiğiniz kurum ve abonelik bilgilerine dair otomatik ödeme talimatı verilmiş olacaktır.
 • Ziraat telefon bankacılığı ile kredi kartı otomatik ödeme talimatı verme: 444 00 00 ya da 0850 258 00 00 numaralı telefonları arayarak, sesli yanıt sistemi sayesinde kolaylıkla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, bu numaralardan herhangi birini arayıp, sesli yanıt sistemi ile Kart işlemleri menüsüne 1(bir) tuşu ile bağlanmaktır. Ardından bu menüde müşteri temsilcisine bağlanmak adına 0(sıfır) tuşuna basmanız gerekir. Müşteri temsilcisine bağlanmanızın hemen ardından, kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı vermek istediğinizi belirtirseniz, tarafınızdan birtakım bilgiler isteyecektir. Bilgilerin doğru olması durumunda ise kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verilecektir.
 • Ziraat Bankası şubeleri ile kredi kartı otomatik ödeme talimatı verme: Size en yakın Ziraat Bankası şubelerine, otomatik ödeme talimatı vermek istediğiniz ödeme seçeneğine ilişkin bilgilere ya da belgelere sahip olduktan sonra gidip, kredi kartınızla kolaylıkla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Şubelerde Gişe İşlemleri bölümünden sıra numarası alıp, sıranız geldiğinde görevliye kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı vermek istediğinizi belirtmelisiniz. Ardından görevlinin sizden ödemeye ilişkin istediği bilgileri iletmeli ve sonrasında da gerekli onaylamaları yaptıktan sonra otomatik ödeme talimatlarınızı tanımlatabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı İptali

Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali için tıpkı başvuru yaptığınız kanalları kullandığınız gibi aynı kanallar iptal işlemine özgü bir şekilde de kullanabilirsiniz. Bu konu özelinde en kolay yöntemin internet bankacılığı olduğunu yine belirtmek isteriz. Otomatik ödeme talimatı iptali işlemlerinin nasıl işlediğine dair süreci gördüğünüzde siz de bu işlemler seçenekleri arasından en kolay yöntemin internet bankacılığı olduğu konusunda hemfikir olabilirsiniz. Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali ise şu yöntemler ile kolaylıkla yapılabilir:
 • Ziraat internet bankacılığı ile kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali: Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyiniz: Ödemeler> Otomatik Talimatlarım>  Tüm Talimatlarım> Talimatı Seçimi ve İptali. Bu adımları izlemeniz durumunda kolaylıkla otomatik ödeme talimatı iptali yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası şubelerinden kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali: Ziraat Bankası şubelerinden, nüfus cüzdanınızla birlikte gişe bölümünden otomatik ödeme talimatınızın iptali edilmesine ilişkin talimatta bulunabilirsiniz.
 • Ziraat telefon bankacılığı ile kredi kartı otomatik ödeme talimatı iptali: 444 00 00 ya da 0850 258 00 00 numaralı telefondan sesli yanıt sistemine bağlanarak öncelikle 1(bir) tuşuna basıp, hemen arından 0(sıfır) tuşuna basmanızla birlikte müşteri temsilcisine bağlanıp, otomatik ödeme talimatınızı iptal edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Otomatik Ödeme Talimatı

Ziraat Bankası kredi kartı borcu otomatik ödeme talimatı kavramı, kart borcunuzun otomatik olarak ödenmesiyle ilişkili olan bir kavramdır. Zaten kredi kartınızı bağlı olduğu hesabınız buna tanımlıdır. Direkt olarak dönem sonucunda hesabınızda yeterli bakiye varsa güncel borcun ödemesini yapacaktır. Hesabınızda yeterli oranda bakiye yoksa asgari tutarı ödemeye çalışacaktır ancak asgari tutar için de yeterli bakiye yoksa ödeme gerçekleşmeyecektir. Bununla birlikte Ziraat Bankası şubelerine giderek ya da telefonla iletişime geçerek, Ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemine ilişkin özel bir talepte bulunabilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Faturalar

Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı faturalar için de yapılabilecek bir işlemdir. Haliyle tüketiciler de kredi kartı üzerinden hangi otomatik ödeme talimatını ya da hangi fatura türlerine ilişkin ödeme talimatı oluşturabileceklerini merak ederler. Bununla birlikte faturalar dışında hangi ödeme seçeneklerinin yapılabileceği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Öncelikle Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı faturalar için şu fatura ödemelerinde kullanılabilir:
 • Telefon,
 • Doğalgaz,
 • Televizyon,
 • Su,
 • İnternet: İnternet faturanızın otomatik ödeme talimatını vermek adına yapmanız gereken, “Kurum Tipi Seçimi” ekranında “Telefon” kısmına girip, ödeme yapmak istediğiniz firmayı bulmaktır.
Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı faturalar için kullanılabilmektedir ancak diğer ödemeler de tercih edilebilir. Diğer ödemelerin ne olduğu da merak edilen bir konudur. Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı ile yapılabilecek diğer ödemeler ise şunlardır:
 • Eğitim,
 • Vergi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Diğer: Bu kısımda Avon, BTK, finans kurumlarının ödemeleri, çeşitli firmaların ödemeleri, hizmet bedelleri, TOKİ ödemeleri, TOBB ödemeleri ve daha birçok ödeme seçeneği bulunabilmektedir.

Ziraat Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı Ücreti

Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı ücreti hakkında kesin bir bilgi vermek söz konusu değildir. Örneğin; Ziraat kredi kartı ile ödeme yapmak istenildiği zaman ödeme esnasında 1 TL’yi geçmeyecek şekilde masraf alınabileceği yönünde bir bilgi verilir ancak bu bilginin otomatik ödeme talimatlarında da geçerli olduğunu söylemek söz konusu değildir. Birçok detaya göre otomatik ödeme talimatı ücreti değişim gösterebilir. Ziraat Bankası ise bu konu özelinde; Ziraat Bankası’nın ödeme konusunda kurumlar arasında yapılan anlaşmalara ya da protokollere göre ücretlerin belirlendiğini ifade ettiğini görmek mümkündür. Ödeme ücretleri konusunda kesin bir yargı bulunmamaktadır. Ziraat Bankası’nın kurumlarla anlaşmasına göre ücretsiz bir şekilde otomatik ödeme talimatı verilebilir ancak bazı kurumlar özelinde de Ziraat kredi kartı otomatik ödeme talimatı ücreti farklılık gösterebilir. Bu nedenle bazı kurumlara ilişkin çok cüzi miktarlarda ek ücret ya da masraf gibi tutarın ortaya çıkması söz konusu olabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler