Ziraat Bankası Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu İptal Etme 2022

Ziraat Bankası kredi ve kredi kartı başvurusu iptal etme işlemi ile kullandığınız ancak sonrasında çeşitli sebeplerden ötürü vazgeçtiğiniz krediyi bankaya geri iade edebilirsiniz.
Ziraat Bankası kredi ve kredi başvurusu iptal etme gibi iki önemli konu, tüketicilerin kullanmış oldukları çeşitli krediler özelinde fazlasıyla merak edilir. Sürecin nasıl işlediği, kullanılan bir kredinin nasıl iptal edileceği ya da yapılan bir kredi başvurusunun nasıl iptal edileceği gibi konular, çeşitli kredi türlerinden faydalanan tüketiciler tarafından hem merak hem de kaygı konusu olarak tanımlanabilir.
 Bankalar, tüketicilere çeşitli kredi hizmetleri sunmaları durumunda, kredi temin sürecinde çeşitli sözleşmeler imzalatırlar. Bu sözleşmeler yalnızca bankalar tarafından değil, bankaları denetleyen organlar tarafından da oluşturulur. Sözleşmelerdeki asıl amaç; her iki tarafın da haklarının eşit bir şekilde korunmasıdır. Bu sözleşmelere istinaden de Ziraat Bankası kredi iptal etme işleminin son derece mümkün bir hal almasından söz etmek mümkündür. Sözleşmeler içerisinde “MÜŞTERİNİN CAYMA HAKKI” bölümünde kredi iptaline ilişkin tüm detaylar yer alır.
 
Peki, Ziraat Bankası kredi iptali nasıl yapılır? Kredi iptal müracaatı nasıl yapılır? Kredi iptali konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar nelerdir?

Ziraat Bankası Kredi İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi iptali nasıl yapılır?” sorusu, tüketicilerin fazlasıyla üzerinde durdukları sorulardan biri olarak tanımlanabilir. Tüketiciler, kullanmış oldukları bir krediyi zaman içerisinde iptal etmek isteyebilirler ancak bu zamanın ne kadar olduğu büyük önem taşır.
 
Ziraat kredi iptali konusunda en önemli süre 14 gündür. Tüketicilerin 14 gün içerisinde kredinin iptali için bankaya başvurmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Kredi iptali konusunda bankaya herhangi bir şekilde ek ücret vermeniz söz konusu olmaz. Öte yandan kredi iptali için bankaya herhangi bir mazeret ya da sebep sunmanıza gerek yoktur. Kredi sözleşmesinin tüketicilere teslim edilmesinden sonra tüketicilerin koşulsuz, şartsız ve herhangi bir ücret ödemeden kredi iptali sağlamaları mümkündür. Peki, alınan bir kredinin kullanılması durumunda 14 gün içinde iptali konusunda neler yapılması gerekir?
 
Ziraat kredi iptali konusunda tüketiciler 14 günlük bir süreye sahip olsalar da bu süre içerisinde bankadan alınan paranın çeşitli şekillerde kullanılması söz konusu olabilir. Bu süreçte paranın kullanılmış olmasına rağmen iade konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Krediyi almanızla birlikte 14 gün içerisinde bankaya kredi iptali konusunda başvuru yapmanız, başvuru işlemlerinin ardından da 30 gün içerisinde kullanılan para ve paranın bankaya teslim edildiği tarihe kadar uygulanan faizle birlikte kredi iptali sağlamanız mümkündür. Örneğin; kredi kullandıktan 7 gün sonra kredi iptali için bankaya müracaat ederseniz, 7. günden sonra 30 gün içerisinde kredinin toplam tutarını ve kredi iptali için başvuru yapılan 7. gün ile kredinin tüm tutarını teslim ettiğiniz gün arasındaki günler için uygulanan faizi bankaya iletmeniz durumunda kullanılan krediyi dahi iptal etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Ziraat Bankası Kredi İptal Müracaatı Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi iptali müracaatı nasıl yapılır?” sorusu, kredi iptalinin önemli süreçlerinden biri olarak tanımlanabilir.
 
Ziraat Bankası kredi iptali müracaatı için birçok kanal kullanılabilir ve bu konuda en çok tercih edilen kanal, Ziraat telefon bankacılığı olarak bilinir. 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı telefonlardan herhangi biri tercih edilerek, Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile bağlantı kurulup, kredi iptal başvurusu yapılabilir. Kredi iptal başvurusu her ne kadar müşteri hizmetleri vasıtasıyla yapılsa da kredi iptali konusunda Ziraat Bankası kredi iptal dilekçesi gibi bir belgeye Ziraat şubelerine teslim etmeniz gerekir. Krediyi kullanmış olduğunuz şubeye giderek, bu dilekçeyi teslim etmeniz kredi iptali için büyük önem taşır. Bu nedenle Ziraat Bankası kredi iptali için Ziraat Bankası şubeleri müracaat için öncelikli olmalıdır. Şubelere giderek hem kredi iptali hem de kredi iptal dilekçesi sunabilirsiniz.

14 Günlük Cayma Süresi Dolmuş Ziraat Kredi İptali Nasıl Yapılır?

14 günlük cayma süresi dolmuş Ziraat kredi iptali nasıl yapılır?” gibi bir soru da tüketiciler tarafından fazlasıyla merak edilen bir soru olarak tanımlanabilir.
 
Ziraat Bankası kredi iptali konusunda 14 günlük bir cayma süresi tanır ancak bu sürenin dolmuş olması, kredi iptalinin ne yazık ki tam anlamıyla yapılamaması anlamına gelir. 14 günlük cayma süresinin dolmasıyla birlikte kredi iptali, artık bir nevi kredi kapatma işlemine döner. Kredinizi iptal etmek istiyorsanız, banka ile iletişime geçerek kredinin toplam geri ödemesinin ne kadar olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bu tutarı bankaya yatırmanızla birlikte krediniz kapanacaktır ancak bu süreç içerisinde belirli oranda faiz ödemesi yapmanız nedeniyle bu işlemin karşınıza belirli oranda bir maliyet çıkardığından söz etmek isteriz.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası kredi başvurusu iptali nasıl yapılır?” sorusu, genel olarak kredi başvurusu yapıp ancak sonrasında çeşitli nedenlerden ötürü kredi kullanımından vazgeçen tüketiciler tarafından fazlasıyla sorulur.
 
Ziraat Bankası kredi başvurusunun iptali konusunda kullanabileceğiniz seçenekler ve bu seçeneklerden kredi başvurusunun nasıl iptal edileceği aşağıda adımlarıyla birlikte yer alır:
 
Ziraat Bankası şubeleri ile kredi başvurusu iptali:
  • Size en yakın Ziraat Bankası şubesine nüfus cüzdanınızla birlikte giderek, “Gişe İşlemleri” bölümü için sıra alınız.
  • Sıra numaranız ilgili gişede yandıktan hemen sonra gişe görevlisine kredi başvurunuzu iptal etmek istediğinizi belirtiniz.
  • Gişe görevlisi tarafından kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra kredi başvurularınız görüntülenecek ve güncel kredi başvurunuzun iptali gerçekleşecektir.
Ziraat Bankası telefon bankacılığı ile kredi başvurusu iptali:
  • 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı telefondan Ziraat müşteri hizmetlerini arayınız.
  • Sesli yanıt menüsüne bağlanınız ve sesli yanıt menüsünde 2(iki) tuşuna basarak “Bankacılık İşlemleri” menüsüne doğru ilerleyiniz.
  • İlgili menüde de 0(sıfır) tuşuna basarak, doğrudan müşteri temsilcisine bağlanınız.
  • Müşteri temsilcisine kredi başvurunuzu iptal etmek istediğinizi belirtmeniz durumunda kolaylıkla kredi iptalinizi sağlayacaktır.

Ziraat Bankası Kredi İptali Nedir?

Ziraat Bankası kredi iptali nedir?” sorusu, kredi kullanan ancak kredi iptaline dair bilgisi olmayan ya da kredilerin iptalinin mümkün olup olmadığına dair bilgisi olmayan tüketiciler tarafından fazlasıyla sorulur.
 
Ziraat Bankası’ndan belirli tutarlarda kullanmış olduğunuz kredinin, 14 günlük cayma hakkı süresi içerisinde bankaya müracaat edilerek, ekstra bir ücret ödemeden iptal edilmesi durumu Ziraat kredi iptali olarak tanımlanabilir. Bireysel olarak yapılan kredi başvurularında sözleşmelerde bu konu “MÜŞTERİNİN CAYMA HAKKI” başlığı altında ifade edilir. Bu maddeyi kontrol etmeniz durumunda kredi iptaline karşı tüm seçenekler hakkında bilgi sahibi olmanızda herhangi bir sakınca söz konusu olmaz.

Ziraat Bankası Kredi İptali Ücretli mi?

Ziraat Bankası kredi iptali ücretli mi?” gibi bir konu, tüketicilerin kredi iptal başvurusu yapmadan önce kafalarına en çok takılan konulardan biri olarak tanımlanabilir.
 
Ziraat Bankası kredi iptal ücreti gibi bir ücret tarafınızdan herhangi bir şekilde talep etmez. Sadece kredi sözleşmesinin içerisinde yer alan “MÜŞTERİNİN CAYMA HAKKI” bölümünde şu şekilde bir ibare geçer: “Cayma halinde faiz, akdî faiz oranına göre hesaplanır. Müşteri, hesaplanan akdî faiz ve bir kamu kurum veya kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler (BSMV, KKDF, ekspertiz ücreti/ipotek tesis ücreti gibi) dışında herhangi bir bedel ödemekle yükümlü değildir.”
 
Yukarıda belirtmiş olduğumuz ibareye göre tüketiciler kredi kullanımı sırasında yansıtılan; BSMV, KKDF, ekspertiz ücreti veya ipotek tesis ücreti gibi ücretleri öderler. Öte yandan paranın bankaya teslim edilmediği süre içerisindeki faiz oranı da ödenecek olan bir diğer ücrettir. Bu ücretler dışında tüketicilerin “kredi iptal”, “kredi iptal işlem ücreti” vb. özelliklerdeki ücretleri ödemeleri söz konusu dahi olmaz.

Ziraat Hesaba Geçen Kredi İptal Edilebilir mi?

Ziraat hesaba geçen kredi iptal edilebilir mi?” konusu, tüketicilerin sıkça cevap arayışı içerisinde oldukları konulardan biri olarak tanımlanabilir.
 
Ziraat Bankası kredi iptali konusunda sözleşmede yer alan bilgiler özelinde kredinin hesaba geçmesi durumunda iptali söz konusudur. Yapmanız gereken kredi hesaba geçtikten sonra 14 gün içerisinde bankaya başvuru yapmaktır. Yapmış olduğunuz başvuru sonrasında da 30 gün içerisinde kredi ücretini, akdi faizi ile birlikte bankaya teslim etmektir. Böylelikle krediniz hesaba geçse dahi kredinin iptali sağlamanız söz konusu olur.

Ziraat İnternet Üzerinden Kredi İptali Yapılabilir mi?

Ziraat internet üzerinden kredi iptali yapılabilir mi?” konusu, tüketicilerin en çok ilgi duydukları konulardan biridir.
 
Ziraat Bankası, internet bankacılığı ile bankacılık işlemlerinin büyük bir kısmının yapılmasına olanak sağlar ancak ne yazık ki Ziraat kredi iptali konusunda şubelere müracaat etmek gerekir. Şubeler vasıtasıyla kredi iptalinin yapılması son derece kolaydır. İnternet bankacılığı üzerinde herhangi bir şekilde kredi iptal kanalı bulunmaz. Kredi iptali için bankaya dilekçe vermeniz gerekir ve bu kredinin de yalnızca Ziraat Bankası şubelerinde kabulü söz konusudur.

Ziraat Dijital Kredi İptali

Ziraat dijital kredi iptali de diğer krediler gibi kolaylıkla yapılabilir. Dijital kredi iptali kavramı, genel olarak tüketicilerin online kanallar vasıtasıyla yaptıkları başvuru sonucunda elde etmiş oldukları kredinin iptaline ilişkin bir kavramdır. Tüketicilerin kredi iptali konusunda yapmaları gereken en yakın Ziraat Bankası şubelerine başvurmaktır. Kredi iptal dilekçesini ilgili birime vermelerinin hemen ardından kredi iptali dijital de olsa kolaylıkla sağlamaları söz konusudur.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler