Ziraat Bankası OGS Nedir? Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası OGS işlemleri ile aracınızın köprü ve otoyollarda hızlı bir geçişini sağlamanız mümkündür.


Ziraat Bankası OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), otoyol ve köprülerde araçların otomatik ödeme yaparak hızlı bir şekilde geçiş yapmalarına olanak sağlayan sistemdir. Alınan OGS etiketi sayesinde geçiş işleminin son derece kolay bir şekilde yapılması söz konusudur ve araca monte edilen OGS etiketi, araç geçişlerinde çok ciddi avantajlar sağlayacaktır. Otomobilinize yerleştirmiş olduğunuz etiket sayesinde araç ve etiket arasındaki bağlantı yapılarak, geçiş işlemi sırasında plaka tanıma sistemi ile OGS bakiyenizden geçiş ücreti tahsil edilir.
 Ziraat OGS nasıl alınır?” sorusunun yanıtı olarak belirtmeliyiz ki öncelikle OGS etiketi için bir başvuru oluşturmanız gerekir. Başvuru işlemlerinin hemen ardından da etiketinizi almanız adına Ziraat Bankası şubelerine uğramanız veya adrese teslim seçeneğini tercih etmeniz gerekir. OGS etiketini almanızla birlikte bakiye yüklemesi yapabilir ve aracınıza monte ederek, geçiş işlemleri sırasında kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası OGS işlemlerinizi ise en hızlı şekilde Ziraat internet bankacılığı ile yürütebilirsiniz. Ayrıca; Ziraat telefon bankacılığı ve Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla da OGS işlemlerinin büyük bir kısmını yürütmeniz mümkündür. Peki, Ziraat Bankası OGS ücreti ne kadar? Bakiye yükleme nasıl yapılır? Cihaz iadesi ve arızası hakkındaki detaylar nelerdir?

Ziraat Bankası OGS Ücreti

Ziraat Bankası OGS ücreti, OGS etiketini teslim alırken Ziraat Bankası’na ödemeniz gereken ücret olarak tanımlanabilir. Söz konusu ücretin etiketi teslim alma tercihinize göre tahsil biçimi farklılık gösterecektir. OGS ücretinin araç sınıfına göre veyahut diğer detaylara göre değişim göstermesi söz konusu değildir. Ziraat Bankası OGS ücreti her araç sınıfı ya da tüketici için aynıdır. Ücret bilgileri ise şu şekildedir:
 • 100 TL tutarında tarafınızdan etiket bedeli tahsil edilir.
 • Tarafınızdan ilk yükleme bedeli tahsil edilir.
 • Son olarak; depozito bedeli de tahsil edilir.
Ziraat Bankası OGS ücreti detaylarının tamamı yukarıdaki şekilde araç sahiplerinin karşılarına çıkar.

Ziraat Bankası OGS Bakiye Yükleme

Ziraat Bankası OGS yükleme konusunda tüketicilerin tercih edebilecekleri birçok yöntem vardır. OGS hesabı oluştuktan sonra şubeler, ATM’ler, internet bankacılığı ve daha birçok seçenek üzerinden bakiye yükleme işlemi yapılabilir. Hatta tüketicilerin OGS bakiyesine dair otomatik ödeme talimatı dahi tanımlamaları söz konusudur. Bakiye yükleme işlemlerine dair detaylar ise şu şekildedir:
 • Nakit: Ziraat Bankası şubelerinden OGS hesabınıza plaka bilginizle bakiye yükleyebilirsiniz.
 • EFT: OGS hesabınıza direkt olarak EFT işlemi yaparak, OGS bakiyenizi güncelleyebilirsiniz.
 • ATM: Ziraat Bankası ATM’lerinde yer alan OGS işlemleri menüsü sayesinde OGS hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz.
 • Kredi Kartı: Ziraat Bankası kredi kartınız ile otomatik ödeme talimatı tanımlayarak, kredi kartınızı OGS hesabınızla eşleştirerek veyahut OGS işlemleri menüsünden bakiye yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Hesabınızdan: OGS işlemleri menüsünden, Ziraat Bankası hesabınızda yer alan tutarı OGS hesabınıza yükleyebilirsiniz. Ayrıca hesabınız için OGS otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası İnternet Şubesi: Ziraat internet şubesi veya Ziraat Mobil uygulaması ile OGS hesaplarınıza, OGS işlemleri menüsü sayesinde 7/24 bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Ziraat Telefon Bankacılığı: Ziraat telefon bankacılığı ile 444 00 00 veya 0850 222 00 00 numaralı telefonları kullanarak, HGS ve OGS işlemleri menüsünden bakiye yükleme işlemlerinizi son derece hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
Ziraat Bankası OGS bakiye yükleme işlemlerine dair yukarıda yer alan detayları kullanabilir veyahut OGS bakiye konusunda direkt yine yukarıda yer alan kanallardan herhangi birine otomatik ödeme talimatı tanımlayarak, OGS bakiye yükleme işlemlerini takip etmeye gerek kalmayacak bir şekilde ve kendiliğinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası OGS Cihazı İadesi

Ziraat Bankası OGS cihazı iadesi adına tüketicilerin herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, “Ziraat Bankası OGS iade dilekçesi” vermeleri gerekir. Dilekçenin işleme alınması ve incelenmesi sonrasında OGS iadesine dair bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır. İade işleminizin uygun görülmesi durumunda ise Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla iade işlemi gerçekleştirilir. Bununla birlikte depozito ücreti vb. ücretler de cihaz iadesi sırasında tarafınıza iletilir. OGS cihazının iadesi adına dikkat edilmesi gereken unsur ise cihaz iadesi sırasında cihazın herhangi bir hasara sahip olmamasıdır. İade için verilen dilekçenin de herhangi bir problem içermemesi durumunda Ziraat Bankası OGS cihazı iadesi kolaylıkla gerçekleşir.

Ziraat Bankası OGS Cihazı Arızası

Ziraat Bankası OGS cihazı arızası, her tüketicinin başına gelebilecek bir durumdur. Cihazın arızalanması durumunda ise genel olarak geçiş işlemleri sırasında plakanın tanınmaması veya etiketle eşleştirilememesi durumu söz konusu olur. Böyle durumlarda ise ne yazık ki cezalı geçiş ücreti tüketicilere yansıtılır. Yaşanan arıza durumlarında ise tüketicilerin son derece hızlı bir şekilde arıza problemini çözmeleri gerekir. Bunun için öncelikle Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan noktalardan, arıza raporu alınması gerekir. Arıza raporunun alınması sonucunda ise raporun herhangi bir Ziraat Bankası şubesine iletilmesi önemlidir. Sonrasında ise Ziraat Bankası OGS cihazı arızası işlemine dair prosedür uygulanacak ve cihazda yaşanan arızanın kısa süre içerisinde çözümü sağlanacaktır.

Ziraat Bankası OGS Pil Değişimi

Ziraat Bankası OGS pil değişimi her ne kadar çok eskide kalmış kavram olsa da halen daha bazı tüketicilerin ihtiyaç duyduğu işlemlerden biridir. Pille çalışan OGS cihazlarının doğal olarak bir müddet sonra pil ömürleri tamamlanır ve OGS pil değişimi gerekir. Pil değişimi yapılmaması durumunda ise ne yazık ki cihazın sağlıklı bir şekilde çalışması söz konusu olmaz. Ziraat Bankası OGS pil değiştirme işlemi ile ilgili olarak tüketicilerin en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurmaları önerilir. OGS pil değiştirme ve hatta OGS pil yenileme işlemi şubeler vasıtasıyla yapılacaktır. Böylelikle tüketicilerin herhangi bir yanlışlıkla uğraşmadan, doğru bir pil değişimi ya da cihaz değişimi söz konusu olacaktır.

Ziraat Bankası OGS Dökümü

Ziraat Bankası OGS dökümü almak isteyen tüketicilerin direkt olarak bu konuda internet bankacılığını kullanmaları önerilir. Diğer birçok kanal sayesinde OGS hesap dökümü alınabilir ancak en hızlı yöntem, internet bankacılığı üzerinden alınan OGS dökümüdür. OGS dökümü alabilmek adına tüketicilerin Ziraat internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, Ödemeler> Trafik Ödemeleri / OGS /HGS> OGS> Kendi OGS’lerim adımları ile sahip oldukları OGS etiketlerine ve bunların dökümlerine hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Aynı zamanda OGS dökümü alabilmek adına Ziraat Bankası şubelerine de uğrayabilirler.

Ziraat Bankası OGS Bakiye Sorgulama

Ziraat Bankası OGS bakiye sorgulama işlemi, bir önceki başlıkta belirtmiş olduğumuz adımlar sayesinde internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Öte yandan tüketicilerin OGS sorgulama işlemi konusunda kullanabilecekleri kaynaklar ise şu şekildedir:
 • 444 00 00 veya 0850 222 00 00 OGS İşlemleri,
 • Ziraat Bankası Şubeleri’dir.
Ziraat Bankası OGS bakiye sorgulama işlemi de SMS bankacılığıyla da yapılabilir. OGSBAK boşluk ARACPLAKASI şablonuna uygun bir şekilde 4747’ye SMS göndererek, OGS bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler