Ziraat Bankası OTP Cihazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ziraat Bankası OTP cihazı ile elektronik imza ve tek kullanımlık şifre işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.


Ziraat Bankası OTP cihazı tek seferlik şifre veren bir güvenlik aracıdır. OTP ise tek seferlik dijital bir şifre veya imza anlamına gelir. Normal şartlarda onay gerektiren çoğu işlemde tek seferlik SMS ile sistemine giriş yapmanız ve işlemleri onaylanmanız gerekir. Bu durum bazı güvenlik zaafiyetlerine yol açar ve işlemlerin az da olsa risk taşıması söz konusu olur. OTP cihazı sayesinde ekranda yer alan barkodu okutmanız durumunda direkt olarak işlem tamamlanır ve dijital onay sağlanmış olur.

 

Ziraat Bankası OTP Cihazı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Ziraat Bankası OTP cihazı direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden az bir ücret karşılığında alınabilen ve dijital işlemler için şifre üreten bir cihazdır. Öncelikle Ziraat Bankası internet bankacılığı ile hesabınıza giriş yapmanız, giriş bilgilerinizi ve internet bankacılığı şifrenizi girmeniz gerekir. Ardından karşınıza çıkan tek kullanımlık şifre ile giriş ekranında OTP cihazının “OK” tuşuna çok kısa süreliğine basılı tutup, cihazda üretilen şifreyi tek kullanımlık şifre ekranına girmelisiniz.
 Para transferi işlemi için alıcı tarafını mutlaka sistemde tanımlamanız veya daha önceden tanımlamış olmanız gerekir. Tanımlama işlemi yapılmışsa para transferi işlemin yapıldığı ekranda bir barkod belirir. Bu barkodun Ziraat Bankası OTP cihazı ile tanımlanması yani, cihazın barkodu okuması gerekir. Okunmasının ardından ise cihazın şifre üretmesini beklemeli, şifre üretildikten sonra ise C tuşuna basmalı ve ardından en sol kıısımda yer alan ok (V) tuşu ile İMZA seçimini yapıp, OK tuşuna basmalısınız. Bu işlemlerin ardından cihazın üzerinde “Aktarım Hazır” ifadesi belirir. Bu ifadeden sonra ise OTP cihazının oklar ile barkodun üst kısmında yer alan okların üst kısımlarının birbirilerine eşleşecek şekilde konumlandırılması gerekir. Hemen bu işlemi yaparken OK tuşu ile okuma yaparsanız, Ziraat Bankası OTP cihazı kullanımı başarılı bir şekilde tamamlanmış olur ve böylelikle işlem güvenli bir şekilde sağlanır.

Ziraat Bankası OTP Cihazı Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası OTP cihazı nasıl alınır?” sorusu, OTP cihazının özelliklerinden ve kullanımlarından haberdar olmuş tüketiciler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir.
 
OTP cihazı almak için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekir. Şubenin merkezi şubelerden biri olması büyük önem taşır. Bazı Ziraat Bankası şubelerinde OTP cihazının bulunmaması söz konusu olabilir. Şubeye gidip, sıra numarası aldıktan sonra sıra numarası size geldiğinde gişe görevlisine OTP cihazı almak istediğinizi belirtmelisiniz. OTP cihazı 20 TL karşılığında size teslim edilirken, tanımlama işlemlerinin ve kısa kullanım talimatlarının ardından cihazı artık kişisel işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

İşlem İmzalamalı OTP Cihazı

İşlem imzalamalı OTP cihazı sayesinde kişisel imzanızın gerektiği her bankacılık durumunda otomatik bir şekilde uzaktan gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte tek kullanımlık şifre gerektiren işlemleri de OTP cihazı ile çok kısa ve çok güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Kısacası, OTP cihazı işlem imzalama ve şifre üretme gibi konularda kullanılan bir cihazdır. Kendinden optik okuması olan bu cihazın, ekranda beliren barkodları kolay bir şekilde okuması söz konusu olur. Böylelikle işlemler daha güvenlikli bir hal alır. Öte yandan para transferi işlemlerinin, yüklü miktarda olması ve güvenlik riskinin en aza indirilmesi de işlem imzalamalı OTP cihazı sayesinde mümkün olur. Kolay taşınabilir ve yer kaplamaması nedeniyle kullanışlı bir cihaz olarak nitelendirilebilir.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler