Ziraat Bankası Repo Nedir? Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası repo işlemi ile paranızın veya varlıklarınızın garantili bir şekilde getiri sağlamasına olanak sağlayabilirsiniz.
Ziraat Bankası repo nedir?” sorusu, repo yatırımı yapmak isteyen veyahut bu yatırım türü hakkında daha önce çeşitli şekillerde bilgi sahibi olan tüketicilerin ortak sorularından biridir. Paranızın değerlendirilmesi ve bir yatırım aracı olarak kullanılması için repo yatırımı tercih edilebilir. Repo işleminin en risksiz ve en belirgin yatırım seçeneklerinden biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. Repo işlemini anlayabilmek adına repo işleminin tam tanımını ve birkaç özelliğini bilmek çok daha açıklayıcı olur. Genel tanımı ve birkaç özelliği şu şekildedir:
 • Repo, yatırım konusunda risk almak istemeyen ve net bir şekilde değerlendirme yapmak isteyen tüketicilerin tercih ettiği bir yatırım türüdür. Yatırım tutarının istenilen vadede repo edilmesi ve bu repo işleminin de önceden belirlenmiş olan tutarlar vasıtasıyla gerçekleşmesi söz konusudur.
 • Önceden belli olan herhangi bir tarih ve fiyat çerçevesinde satın alma teminatı sayesinde sabit getirili bir menkul kıymetin satılması işlemi, repo işleminin tam tanımıdır.
 • Repo işleminde alınan riski oranı tamamıyla sıfırdır. Çünkü vade ve faiz oranı detayları tamamıyla önceden belirlenir.
 • Nakit akışınızı düzenlemeniz adına önemli bir fırsattır çünkü yatırımınızın ne kadar süreliğine olacağı kararı tarafınızca verilir.
 • Sahip olduğunuz portföy için risk dağılımı yapmak istiyorsanız, bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
 • Repodan elde edilen kazancın gelir vergisinden muaf olması son derece önemlidir ve elde edilen kazancın sabit olması da önemli avantajlarından biridir.
Ziraat Bankası repo işlemleri sayesinde yukarıda belirtmiş olduğumuz her türlü avantajın elinizde olması söz konusudur.
 Ziraat Bankası repo işlemi özelinde belirtebileceğimiz detaylar ise şunlardır:
 • Ziraat Bankası’nın repo işlemleri nakit akışınızı, gecelik vadeden başlayarak istediğiniz şekilde düzenlemenize olanak sağlar.
 • Repo işlemlerinin Ziraat Bankası şubeleri, ATM’leri, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı ile hem kolay hem hızlı hem de güvenli olarak gerçekleştirilmesi söz konusudur.
 • Ziraat Bankası şubeleri ile yapılabilecek repo işlemi en azı 1000 TL değerinde olmalıdır.
 • ATM’ler, telefon bankacılığı ve internet şubeleri ile yapılabilecek repo işlemi en az 250 TL değerinde olmalıdır.
 • Telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve ATM’ler ile repo işlemleri; 09:00-15:30, 18:30-08:30 saatleri arasında gerçekleştirilebilir.
 • Ziraat Bankası şubeleri ile repo işlemleri 09:30-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir.

Ziraat Bankası Repo Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası repo nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını öğrenmek isteyen tüketicilerin öncelikle mutlaka Ziraat Bankası bünyesinde bir yatırım hesabına sahip olmaları gerekir. Ziraat Bankası yatırım hesabı sayesinde repo işlemlerinin yapılması söz konusudur. Repo işlemleri adına Ziraat Yatırım seçeneğinden yararlanılabilir ya da ATM’lerde yer alan yatırım işlemleri menüsü kullanılabilir. Ayrıca internet bankacılığında yer alan “Yatırım” menüsü sayesinde de repo işlemi yapılabilmektedir. Repo işlemleri sırasında belirtilen vade özelinde talimat verebilirler ve sistem tarafından talimat otomatik olarak yerine getirilebilir. “Ziraat Bankası repo nasıl yapılır?” sorusu konusunda hiçbir şekilde bilgisi olmayan tüketicilerin bu konuda direkt olarak Ziraat Bankası şubeleri üzerinden destek almaları, çok daha sağlıklı olacaktır.

Ziraat Bankası Repo Hesaplama

Ziraat Bankası repo hesaplama işlemi adına tüketicilerin mutlaka faiz oranlarına dikkat etmeleri gerekir. Repo hesaplama işlemi, repo işlemleri ekranında kolaylıkla yapılabilir. Tutar ve vade girişinin hemen ardından repo işleminin sonucu ortaya çıkacaktır. Böylelikle tüketicilerin repo işlemi yapmadan önce, kaç gün veya ay süre sonunda ne kadar gelir elde edebileceklerini önceden görmeleri söz konusudur.

Ziraat Bankası Repo İptali

Ziraat Bankası repo iptali konusunda tüketicilerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında ise repo iptalinin sadece şubeler vasıtasıyla yapılıyor olmasıdır. Tüketiciler repo iptali için şubelere başvuru yapmalıdırlar. İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı veya ATM gibi seçenekler üzerinden ne yazık ki repo iptali yapılamaz. Repo iptalinin yapılabilmesi adına nüfus cüzdanı ile şubelere gidilmesi ve gişe işlemleri bölümünden sıra alınarak, gişe görevlisine durumun bildirilmesi gerekir. Ziraat Bankası repo iptali işleminin önceden yapılmaması veya zamanında yapılmaması durumunda otomatik olarak hesabınızdaki paranın repo edilmesi gibi bir durumla karşılaşılabilir. Bu yüzden mümkün olduğunda repo işlemlerinin sonlandırılması durumunda hemen şubelere giderek, bu konuda talebinizi anında iletmeniz önerilir. Aksi takdirde repo işlemleri kendiliğinden devam edecektir. Öte yandan Ziraat telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek, Ziraat Bankası repo iptali konusunda daha fazla bilgi almanız söz konusudur.

Ziraat Bankası Repo Oranları

Ziraat Bankası repo oranları sayesinde tüketicilerin hangi vadede ne kadar kazanç elde edebileceklerini görebilmeleri söz konusudur. Repo oranları, direkt olarak paranızın kaç oranında değer kazanacağını ifade eder ve aynı zamanda hangi sürede bu oranların geçerli olduğunu da gösterir. Ziraat Bankası repo oranları sayfası sayesinde repo oranlarına göz atılabilir. Ayrıca repo oranları konusunda aşağıdaki tablo incelenerek bazı Ziraat Bankası repo oranları detaylarına göz atılabilir:
Vade Gün 500.000 TL’ye Kadar 500.000 TL ve Üzeri
16/11/2021-16/11/2021 1-1 4,5 4,5
17/11/2021-17/11/2021 2-2 4,5 4,5
18/11/2021-18/11/2021 3-3 4,5 4,5
19/11/2021-19/11/2021 4-4 4,5 4,5
22/11/2021-22/11/2021 7-7 4,5 4,5
23/11/2021-03/12/2021 8-18 4,5 4,5
06/12/2021-14/12/2021 21-29 4,5 4,5
 
Ziraat Bankası repo oranları ile ilgili olarak yukarıda yer alan tabloya göz atabilirsiniz. Ayrıca, repo oranları sayfasında istediğiniz tarihe göre repo oran tablosu da oluşturabilirsiniz. Söz konusu repo oranları; 15/11/2021 tarihi esas alınarak hazırlanmıştır. Tarihe göre repo oranlarının değişimi söz konusu olabilir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler