Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi (Mayıs 2021)

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi sayesinde su hayvanları üretimi veya avcılığı konusunda her türlü ihtiyacınızı oldukça uygun kredi seçenekleriyle karşılayabilirsiniz.


Ziraat Bankası su ürünleri kredisi ile su hayvanları yetiştiriyor ve su ürünleri üretiyorsanız, işletmenizin birçok ihtiyacını uygun kredi seçenekleriyle karşılayabilirsiniz. Deniz, iç su alanları ve çeşitli havuzlarda su ürünleri yetiştiriyor veya su ürünleri avcılığı yapıyorsanız, üretim faaliyetlerinize ilişkin birçok destek alabilirsiniz. Ekipman desteğinden tutun da araç desteğine kadar birçok konuda kredi sağlayan Ziraat Bankası, Türkiye genelindeki bankalar içerisinde su ürünlerine dair ayrı bir parantez açan ender bankalardan biridir. Genel olarak bankalar, su ürünleri üreticileri veya avcıları için standart ihtiyaç kredi üzerinden destek verirler. Bu durum da faiz yükünün ve kredi maliyetinin çok ciddi boyutlara çıkmasına yol açar. Ziraat Bankası su ürünleri kredisi, üreticileri yüksek kredi maliyetlerinden kurtaran ve sadece bu üretici sınıfı için oluşturulmuş bir kredi türüdür.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi nedir?” sorusunu, bu alanda üretim faaliyetleri yürüten ve krediden haberdar olan birçok üreticinin sorduğunu görülebilir. Üreticiler tarafında da bu kredinin bir sürpriz veya şaşırtıcı nitelik taşıdığı, bu üretici sınıfa açılan ayrı parantezden ötürü söylenebilir.
 Deniz, göl, çeşitli iç sular, toprak veya beton havuz gibi alanlarda, balık yetiştiriciliği ya da avcılığı gibi faaliyetlerde bulunan, aynı zamanda kerevit, istiridye, kurbağa, karides, midye vb. alanlarda üretim faaliyetlerini sürdürmekte olan üretici sınıfının yaralanabileceği kredi türü Ziraat su ürünleri kredisi olarak tanımlanabilir. Su ürünleri kredisi kendi içerisinde birçok dala ayrılarak, su ürünleri üreticilerinin her türlü giderlerini veya ihtiyaçlarını finansman edebilmek için gayret göstermektedir. Ziraat tarım kredileri kapsamında yer alan bu kredi ürününün, ödeme koşulları da yine üreticilere göre belirlenmekte ve krediye ilişkin tam şartlar, şube başvurularında netleşmektedir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi başvurusu için bankanın Ziraat telefon bankacılığı veya internet bankacılığı gibi kanallar üzerinden sağladığı herhangi bir başvuru kanalı yoktur. Su ürünleri kredisi başvurusu yapmak isteyen bireylerin doğrudan en yakın Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri önerilmektedir. Başvuru işlemleri evrak hazırlama sürenize göre değişim gösterebilmektir. Evraklarınız hazırsa, aynı gün içerisinde başvurunuz gerçekleşebilir ancak evraklarınızın hazır olmaması durumunda başvuru işlemlerinin evrak hazırlama sürenize göre şekilleneceği kesindir. Ziraat Bankası su ürünleri kredisi başvurusu yapmak adına tüm evraklarınız hazırsa da başvuru işlemlerinizi gün içerisinde gerçekleştirip, genel müdürlükten gelen onayı beklemeye geçmeniz söz konusu olabilir.
 
Kredi başvurunuz alındıktan sonra sisteme iletilir ve sistemdeki bilgileriniz genel müdürlük tarafından incelenir. Kredi tutarı, kredi siciliniz, işletmenizin gelir-gider dengesi gibi birçok konu özelinde kredi başvurunuzun değerlendirmesi yapılır. Değerlendirme sonucu ise müşteri temsilciniz tarafından size bildirilir veyahut telefonunuza SMS gönderilir.

Ziraat Bankası Balıkçı Teknesi Kredisi

Ziraat Bankası balıkçı teknesi kredisi, aslında Ziraat su ürünleri kredisi kapsamına giren bir kredi türüdür.  Ziraat Bankası sadece tesisleşme, ekipman vb. unsurlar için kredi ya da finansman desteğinde bulunmaz. Aynı zamanda balıkçı teknesi konusunda da üreticilere destek sağlar. Özellikle kiralık tekne kullanan işletmeler veya yeni kurulmuş işletmeler adına bu kredi türünün çok büyük bir destek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ziraat Bankası balıkçı teknesi kredisi, sizin işletme ve girişimcilik durumunuza göre de değişim gösterebilir. Özellikle bu alanda kadın ve genç girişimciler için önemli desteklerin olduğunu söylemekte fayda vardır. Kesin oranlar bilinmese de Ziraat balıkçı teknesi kredisi faiz oranları, % 0.89’dan başlayan faiz oranlarıyla üreticilere sunulabilir. Bu oran dağılımı kredi skoru, girişimci sınıfı, işletmenin vade tercihi ve daha birçok detaya göre değişim gösterebilir. Belirtmiş olduğumuz faiz oranının %0.70 gibi seviyelere inebilmesi, %1 seviyesinin de üstüne çıkabilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.
 
Ziraat Bankası balıkçı teknesi kredisi için devlet desteğinin de olduğu söylenebilir. Devlet desteği kesin olmamakla birlikte, desteğin devam etmesi ve başvuru yapan üreticilerin destek kapsamına girmeleri durumunda, bankanın sunmuş olduğu faiz oranlarına ilişkin indirimler alabilmeleri söz konusu olan bir durumdur. gibi bir faiz indiriminden başlayan destekler, kredi faaliyet türüne göre %80 oranlarına kadar çıkabilir. Ziraat balıkçı teknesi kredisi şartları için uygun görülmeniz durumunda, çok kısa süre içerisinde Ziraat Bankası tarafından destek tarafınıza sağlanacaktır. Ziraat Bankası şubelerine gidip başvuru işlemlerini başlatmanız durumunda kredi için uygun olup olmadığınız da net bir şekilde gözlemlenebilecektir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi hesaplama işlemleri sayesinde, ödeme planlarınızı ve en önemlisi de kredi planlamanızı krediyi kullanmadan önce yapabilirsiniz. Planlama sayesinde kredinin size ne kadar uygun olduğu ve krediyi öderken, hangi senaryolarla karşılaşabileceğiniz gibi konular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 
Ziraat su ürünleri kredisi hesaplama işlemleri için faiz oranının sabit %0.89 olarak kabul edip, vade sayısını da 48 ay vade olarak düşünerek hesaplama yapıldığında, aşağıdaki kredi detaylarına ulaşılabilir:
 • 50.000 TL tutarındaki bir Ziraat su ürünleri kredisi ürününün aylık ödeme tutarı 1.297,48 TL’dir. Kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 62.278,95 TL’dir.
 • 65.000 TL tutarında bir kredinin aylık geri ödeme miktarı 1.686,72 TL’dir. Toplam kredi maliyeti ise 80.962,73 TL’dir.
 • 75.000 TL kredi kullanımı sonucunda aylık ödemeniz gereken tutar 1.946,22 TL’dir. Bu kredinin toplam tutarı ise 93.418,50 TL’dir.
 • 100.000 TL tutarındaki bir kredinin aylık geri ödeme tutarı 2.594,96 TL’dir. Kredinin toplam maliyeti ise 124.557,93 TL’dir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi ve Balıkçı Teknesi Kredisi Şartları

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi ve balıkçı teknesi kredi şartları, her ne kadar bu iki kredi birbirlerinden temel olarak farklı gözükseler de şartların genel olarak aynı olduğu söylenebilir. Gerekli şartların şunlar olduğunu söylemek mümkündür:
 • Su ürünleri yetiştiriciliği veya avcılığına dair ruhsat ya da belge,
 • Başvuru yapacak olan kişinin kimlik belgesinin fotokopisi,
 • İşletme adına başvuru yapılıyorsa kredi başvurusu için yetkili kişinin yetkili olduğuna dair evraklar,
 • İşletmeye dair veya başvuru yapan kişiye dair gelir belgeleri,
 • Kredi skorunun en az 1699 olması ve pürüzsüze yakın bir kredi sicili,
 • Vergi dairesinden “Vergi Borcu Yoktur” yazısı,
 • Bankadan talep edilmesi durumunda kefil,
 • Kredinin güvencesi adına gösterilebilecek ipotekler ve bu ipoteklerin belgeleri,
 • Alınacak teknenin kredi kapsamında olduğuna dair belgeler (balıkçı teknesi için gereklidir.),
Ziraat Bankası su ürünleri kredisi ve balıkçı teknesi kredi şartları yukarıdaki gibi üreticilerin karşılarına çıkar. Söz konusu şartların kesin şartlar olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ziraat Bankası kredi başvurusu sırasında üreticilerden dönemin şartlarına ve işletmenin bilanço tablosuna göre farklı şartlar da isteyebilir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Faiz Desteği

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi faiz desteği, destek kapsamına giren su ürünleri üreticilerinin veya avcılık faaliyeti yürüten bireylerin, bankadan kullanmış oldukları kredide faiz oranlarında ciddi indirimlere neden olur. Üretim faaliyetlerini yürüten bireylerin niteliklerine göre değişmekte olan bu faiz desteği, her üretici için verilmeyebilir. Söz konusu desteğe dair detaylar zaten başvuru sırasında çok detaylı bir şekilde tarafınıza iletilecektir. Genel olarak Ziraat Bankası su ürünleri kredisi faiz desteği tablosu ise aşağıdaki gibidir:
BALIKÇILIK FAALİYETLERİ YATIRIM İŞLETME
%50 %50
Su Ürünü Üretimi    
Genç Çiftçi Sınıfı    
Kadın Girişimci Sınıfı    
Maksimum İndirim Oranı %80 %80
 
 
Ziraat Bankası su ürünleri kredisi faiz desteği devlet tarafından verilen bir destek türüdür. Yukarıda belirtmiş olduğumuz destek oranları, görüldüğü üzere üreticilerin dahil oldukları sınıfa göre değişim gösterebilmektedir. Öte yandan oranların da kesin olmadığını söylemekte fayda vardır. Eğer üretim faaliyetleriniz söz konusu destek kapsamına giriyorsa, başvuru işlemleri sırasında bu konuda hakkında müşteri danışmanınız tarafından size bilgi verilecektir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi faiz oranları, başvuru öncesinde üreticilerin haberdar olmak istedikleri, en azından fikir sahibi olabilmek adına araştırdıkları bir konudur. Öncelikle belirtmek isteriz ki Ziraat Bankası su ürünleri faiz oranları konusunda karşınıza çıkabilecek olan birçok kredi başvurusu değerlendirme kriterine göre değişim gösterebilmektedir. Öte yandan kredinin kullanım amacı veya hangi konularda kullanılacağı dahi faiz oranlarını değiştirebilmektedir. Tüketicinin gelir durumu, vade seçimi, kredi tutarı, kredi sicili vb. birçok detayın da bu konu özelinde belirleyici olduğunu söylemek mümkündür.
 
Ziraat Bankası su ürünleri kredisi faiz oranları aynı zamanda devletin faiz desteğine göre de değişim gösterebilir. Devlet desteği nedeniyle %0.60 oranlarına kadar gerileyen bu kredinin faiz oranları, destek olmamasından ötürü de %1.20 ila %1.45 gibi oranlar arasında farklılık gösterebilmektedir. Kredi faiz oranınız en net bir şekilde kredi başvurusu esnasında size belirtilecektir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Kredisi Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası su ürünleri kredisi başvuru için gerekli belgeler, başvuru işlemleriniz gerçekleşmesi adına hem sistem tarafından hem de Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından istenen belgelerdir. İstenen belgeler ise şu şekildedir:
 • ÇKS Belgesi,
 • Su ürünleri üreticiliği veya avcılığı için verilmiş olan ruhsat ya da yetki belgesi,
 • İşletmeni varlığı ispat eden belgeler (fatura, kira kontratı, tapu, ikametgah belgesi),
 • Kredi teminat belgeleri,
 • İşletmenin gelir- gider tablosu,
Ziraat Bankası su ürünleri kredisi başvurusu için gerekli belgeler yukarıdaki gibi üreticilerin karşılarına çıkacaktır. Belgelerin başvuru yapılmadan önce hazırlanması durumunda, kredi başvuru sürecinin erkenden sonlanması ve sonucun çok daha kısa süre içerisinde alınması söz konusu olacaktır. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler