Ziraat Bankası SWIFT Ücreti

Ziraat Bankası SWIFT ücreti, yurt dışı para gönderme işlemlerinde gönderici taraftan alınan işlem ücretidir.
Ziraat Bankası SWIFT ücreti, tüketicilerin uluslararası para transfer işlemi yaparken Ziraat Bankası’na ödemiş oldukları işlem ücretidir. Hesap türü ne olursa olsun tüketicilerin yurt dışı para transfer işlemi sırasında mutlaka belirli oranda transfer ücreti ödemeleri gerekir. Transfer ücretinin ise birçok değişken çerçevesinde farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür. Tutar bu konudaki ana değişkenlerden biri olarak tanımlanabilir. Transfer yapılacak tutarın boyutu, yapılacak transfer işleminin ücretini belirleyecektir. Ayrıca para birimi, gönderilen ülke vb. detaylar da para gönderimi konusunda birtakım sonuçları etkileyebilir. Ziraat Bankası SWIFT ücreti konusunda en net tutar yalnızca işlem sırasında öğrenilebilir. İşlem öncesinde sadece tahmini olarak hesaplama yapılabilir veyahut tutara göre hareket edilebilir.
 Ziraat Bankası SWIFT ücreti denildiği zaman tüketicilerin zihinlerinde direkt olarak internet bankacılığı ile yapılan SWIFT işlem ücreti gelir ancak SWIFT işleminin birçok kanal vasıtasıyla yapıldığını unutmamak gerekir. Haliyle Ziraat Bankası SWIFT ücreti de tercih edilen para transfer kanalına göre farklılık gösterecektir. Para transfer kanalına göre tüketicilerin SWIFT işlemi için ödeyecekleri tutarlar veya genel bir şablonla SWIFT ücretleri ise şu şekildedir:
 
Ziraat Bankası Şubeleri Hesaptan Yapılan SWIFT İşlem Ücretleri:
 • 0-250 USD Aralığında SWIFT İşlem Ücretleri: 15 USD (BSMV Dahildir)
 • 250 USD ve Üzerindeki SWIFT İşlem Ücretleri: Asgari Oran %0,75’tir. Asgari Tutar 20 USD, Azami Tutar ise 500 USD’dir.
Ziraat Bankası Şubeleri Kasadan Yapılan SWIFT İşlem Ücretleri:
 • 0-250 USD Aralığında SWIFT İşlem Ücretleri: 15 USD (BSMV Dahildir).
 • 250 USD ve Üzerindeki SWIFT İşlem Ücretleri: Asgari Oran %0,75’tir. Asgari Tutar 20 USD, Azami Tutar ise 500 USD’dir.
Ziraat İnternet Bankacılığı ile Yapılan SWIFT İşlem Ücretleri:
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Yapılan Tüm SWIFT İşlemleri 15 USD olarak ücretlendirilmektedir.
Yurt Dışı Diğer Bankalara Gönderilen Havaleler (TL):
 • Diğer Bankalara Gönderilen Havaleler (USD): Asgari Tutar 35 USD, Azami Tutar 500 USD’dir. Asgari ve Azami Oranlar ise %0.50’dir.
Yurt Dışı/Yurt İçi Diğer Bankalara Gönderilen Havaleler (YP):
 • Diğer Bankalara Gönderilen Havaleler (USD): Asgari Tutar 30 USD, Azami Tutar 500 USD’dir. Asgari ve Azami Oranlar ise %0.50’dir.
Ziraat Bankası SWIFT ücreti konusunda tüketicilerin yukarıda yer alan fiyatlar ve oranlar dahilinde sonuçlarla karşılaşacaklarını belirtmek isteriz. Para birimine göre ve ülkeye göre söz konusu oranların değişebileceğini tekrar belirtmeliyiz. Bu yüzden para göndermeden önce direkt olarak bu detaylara göre planlama yapılmamalı, işlem sonucunda alınacak sonuçlara göre de bir karara varılmalıdır. Ziraat Bankası SWIFT ücreti adı altında tahsil edilen ücretlerin, işlemle birlikte gönderilen tutardan değil, işlem dışında hesabınızdan veya gönderim kanalına göre direkt olarak nakit yoluyla tahsil edildiğini de belirtmek isteriz.

Ziraat Bankası SWIFT Ücreti Hesaplama

Ziraat Bankası SWIFT ücreti hesaplama işlemi konusunda hemen bir önceki başlıkta yer alan detaylara göre hareket edilebilir. Tüketiciler gönderim yapacakları tutara göre yukarıda yer alan oranlar veya tutar vasıtasıyla hesaplama yapabilirler ancak bu konuda kesin bir sonuç alamayacakları söz konusudur. SWIFT ücreti hesaplama işlemi yapmak ya da SWIFT ücreti konusunda kesin bir sonuç almak adına internet bankacılığından yardım alınabilir. İşlem sırasında zaten hesaplama işlemi yapılacaktır ve ödemeniz gereken tutar tarafınıza bildirilecektir. Ayrıca Ziraat Bankası SWIFT ücreti hesaplama işlemi adına tüketicilerin direkt olarak Ziraat Bankası şubelerinden yardım almaları da söz konusudur. İşlem öncesinde gişeden SWIFT işlem ücretleri hakkında bilgi almak istediğinizi belirtmeniz durumunda, gönderim detaylarına göre hesaplama yapılacak ve tutar tarafınıza bildirilecektir.

Ziraat Bankası SWIFT Kodu

Ziraat Bankası SWIFT kodu, yurt dışından SWIFT işlemi ile para alacak olan bireylerin bulmaları veya dikkat etmeleri gereken bir kod olarak tanımlanabilir. SWIFT kodunun bulunması zaman zaman tüketiciler için zor olabilir ve hatta bazı tüketicilerin bu kod hakkında hiçbir şekilde bilgi sahibi olmamaları dahi söz konusudur. Bir bankanın yurt dışı para transfer işlemlerinde bir nevi kimlik numarası olarak görülen ve para transferlerinin doğru adrese yönlenmesine olanak sağlayan, SWIFT işlemleri için şart olan detaylar arasında yer alan koda, Ziraat Bankası SWIFT kodu adı verilir. Yurt dışından gelen SWITF işlemleri adına bu kodun önemi son derece büyüktür.
 
Ziraat Bankası SWITF kodu detayları ise şu şekildedir:
 • Ziraat Bankası SWIFT İşlemlerinde kullanılan Banka Tanımlama Kodu (BIC Kodu): TCZBTR2AXXX olarak belirlenmiştir.
 • CHIPS Kodu: 409993 olarak belirlenmiştir.
Para transfer işlemleri yapılmadan önce mutlaka Ziraat Bankası’nın konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi büyük önem taşır. Ayrıca; SWIFT işlemleri öncesinde alıcı tarafın; para birimi ile uyumlu olan IBAN, ad, soyad veya unvan bilgilerini gönderici tarafa iyi bir şekilde, eksiksiz olarak iletmesi, işlemin başarıyla tamamlanması adına büyük önem taşır.

Ziraat Bankası SWIFT Ücreti Nedir?

Ziraat Bankası SWIFT ücreti nedir?” sorusunun, SWIFT işlemi öncesinde en sık sorulan sorulardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır. SWIFT işlem ücreti; yurt dışı masraflara ait olarak tanımlanan ücretler olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu konuda son derece uygun bir şekilde masraf veya işlem ücretleri alan Ziraat Bankası’nın, tüketicilere birçok ödeme kanalıyla da hem hızlı hem de kolay bir işlem imkanı sunduğunu söylemek doğru olacaktır.

Ziraat Bankası SWIFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası SWIFT işlemi nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan bireylerin, mutlak suretle öncelikle SWIFT işlemini nereden yapmak istedikleri konusunda karar vermeleri gerekir. SWIFT işlemi sadece Ziraat Bankası şubeleri ve Ziraat Bankacılığı internet şubesi vasıtasıyla yapılan bir işlemdir. Tüketicilerin bu işlem için tercih edebilecekleri bu iki kanal da farklı ücretler içerirken, en uygun işlem ücreti internet bankacılığı ile yapılan işlemlerde geçerlidir. Bu yüzden de genel olarak internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerin çok daha merak edildiğini söylemek doğru olacaktır. Tüm bu detaylardan önce “Ziraat Bankası SWIFT işlemi nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan bireylerin öncelikle SWIFT işlemi için alıcıdan gerekli olan tüm bilgileri alması da son derece önemlidir. Parayı alacak olan taraftan alınması gereken bilgiler ise şunlar olmalıdır:
 • Alıcı IBAN Bilgisi,
 • Banka SWIFT Kodu,
 • Ülke,
 • Banka Adresi,
 • Banka Adı,
 • Banka Şubesi,
 • Ad-Soyad,
 • Adres,
Yukarıda yer alan bilgilere sahip olan bireylerin SWIFT işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri söz konusudur. Yukarıdaki bilgilerin elde edilmesinden sonra ise SWIFT işlemi şu şekilde yapılabilir:
 • Ziraat internet bankacılığı ana menüsünde “Para Transferler” ekranında doğru ilerleyiniz.
 • Para Transferleri ekranında “Döviz Transferi Girişi (SWIFT)” seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda ise ilk olarak alıcı bilgilerini giriniz ve tüm bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunuz.
 • Sonrasında ise gönderim yapacağınız Ziraat Bankası hesabınızı seçiniz.
 • Hesap seçimi ardından tutar girişi yapınız ve işlem onayıyla birlikte Ziraat Bankası SWIFT işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.
Yukarıda yer alan ve “Ziraat Bankası SWIFT İşlemi Nasıl Yapılır?” sorusuna istinaden belirtilen detayların sadece internet bankacılığı ile olduğu unutulmamalıdır. İşlemin internet bankacılığı ile değil de direkt olarak Ziraat Bankası şubeleriyle gerçekleştirilmesi de söz konusudur ancak şube üzerinden yapılan işlemlerde yine söz konusu yukarı kısımda yer alan alıcı bilgilerinin, gönderici tarafın elinde olması gerekir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler