Ziraat Bankası Tarım Sigortası (2022)

Ziraat Bankası tarım sigortası ürünü ile tarımsal ürünlerinizi her türlü tarımsal riske karşı maddi anlamda güvence altına alabilirsiniz.
Ziraat Bankası tarım sigortası, tarımsal üreticilerin üretim alanlarının sigorta kapsamında güvenceye alınmasına yardımcı olan bir üründür. Tarım sigortası artık son dönemlerde yaşanan doğal afetler ve iklim değişiklikleri nedeniyle kaçınılmaz bir hal almıştır. Tarım üreticilerinin mutlaka düzenli bir şekilde tarım sigortalarını yaptırmaları ve doğal afetlere karşı kendilerini güvence altında hissetmeleri büyük önem taşır. Özellikle halihazırda Ziraat tarım kredileri içerisinde herhangi bir kredi ürünün kullanan çiftçiler için tarım sigortası vazgeçilmez unsurlardan biridir. Kredi ödemelerinizin aksamaması, planlamış olduğunuz hasat gelirlerinin çeşitli etkenlerden zarar görmesi sonucunda güvencenizin olması ve her türlü durum karşısında hazırlıklı olmak adına Ziraat Bankası tarım sigortası ürünü son dönemlerde zorunluluk haline gelmiş bir güvence türüdür. Ziraat Bankası’nın tarım sigortası hizmetleri denildiği zaman akla ilk olarak tabi ki TARSIM gelir ancak tek seçenek TARSIM değildir.
 Ziraat Bankası tarım sigortası konusunda hem TARSIM hem de geleneksel tarım sigortaları olarak üreticilere iki farklı seçenek sunar. Sunulan seçenekler sayesinde amaçlanan ise her kapsamdaki üreticinin, üretim alanlarının güvence altına alınmasıdır. Uygun fiyatlı poliçeler ile milyonlarca TL değerindeki üretim alanlarının güvence altına alınması söz konusu olmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Sigortası Nedir?

Ziraat Bankası tarım sigortası nedir?” gibi bir soru için cevap arayışında olan üreticilere, Ziraat Bankası tarafımdan iki farklı sigorta ürününün sunulduğunu söylemek isteriz. Çiftçilerle çalışmakta olan tüm bankalar çeşitli tarım sigortaları ya da benzer ürünler sunmaktadırlar ancak bu konuda en kapsamlı ve fiyat/performans olarak en iyi çalışmanın Ziraat Bankası tarafından sürdürüldüğü söylenebilmektedir.
 
Ziraat tarım sigortası en çok bilinen yönüyle TARSIM aracılığıyla yapılan sigortalardır. TARIM sigorta poliçe satın alma işlemleri doğrudan Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sigorta türünden TC. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde ÇKS kaydı olan her tarımsal üreticinin yararlanması gibi bir durum söz konusudur. Bu tarımsal sigortanın devlet destekli bir tarımsal sigorta olduğunu söylemek doğru olacaktır. Öte yandan TARSIM genel manada kar amacı gütmeden güvence hizmeti vermeye amaçlayan bir tarım kalkınma kuruluşudur. Poliçeler sayesinde toplanan paradan, hasat dönemlerinde zarar gören tarımsal üreticilerin desteklenmeleri sağlanır. Ziraat Bankası tarım sigortası konusunda TARSIM detayının bu şekilde özetlenmesi söz konusu olabilmektedir.
 
Ziraat TARSIM poliçesi ya da sigorta güvencesi almanın üreticiler cephesinde ise şu gibi avantajlarının olduğunu söylemek doğru olacaktır:
 • TARSIM poliçelerinin %50’lik kısmı devlet tarafından ödenmektedir.
 • Don teminat pirimi bitkisel ürünlerde %66 oranında devlet desteğiyle ödenmektedir.
 • Bitkisel ürün sigortaları için oluşturulmuş olan TARSIM poliçelerinin hepsinin ödenmesi zorunluluğu yoktur. İlk olarak teminat tutarı, hemen ardından da kalan tutar en geç hasat döneminin sonuna kadar ödenebilmektedir.
 • Sera üreticileri için yapılan sigorta prim ödemeleri, ilk olarak %25 oranında yapılır. Ardından kalan tutar da vadeli bir şekilde üreticilerden tahsil edilir.
 • Su ürünleri üreticileri, arıcılık, kümes hayvanları, hayvan hayat gibi sigortaların da ilk olarak %25’i peşin alınır. Sonrasında kalan prim tutarı 5 taksite kadar bölünüp, ödenebilmektedir.
Ziraat Bankası tarım sigortası konusunda yukarıdaki özellikler ve seçenekler söz konusuyken, üreticilerin faydalanabilecekleri bir diğer tarım poliçesi veya sigortası da geleneksel tarım sigortaları olarak bilinir. Geleneksel tarım sigortaları ise TARSIM’den bağımsız, Ziraat Bankası bünyesinde yapılabilen ve devlet destekli olmayan bir sigorta türüdür. Tarımsal üreticilerin, üretim alanlarının, araçlarının ya da üretim unsurlarının her açıdan sigorta güvencesi alınmasına olanak sağlar. Türkiye Sigorta A.Ş. tarafından yapılan sigortalama işlemleri, devlet desteği dışındaki sigorta kapsamlarının güvence altına alınmasını amaçlar. Ziraat Bankası bünyesinde olmasından ötürü, poliçe fiyatlarının diğer sigorta seçeneklerine göre çok daha uygun olduğu söylenebilir. Hayvan hayat, sera, dolu ve daha birçok konuda tarımsal üretim faaliyetlerini güvence altına alır. Ziraat Bankası geleneksel tarım sigortası hakkında şu açıklamalar yapılabilir:
 • Hayvan Hayat Sigortası: Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların güvence altına alınmasına olanak sağlayan bir sigorta ürününün paketidir. Bu türdeki hayvanların; hayvan hastalıkları, zehirli hayvan sokmaları, çeşitli şekillerde kazalar, otlardan ötürü zehirlenmeler, güneş çarpması, doğal afetler, yangın ve infilak gibi nedenlerden ötürü zarar görmeleri durumunda, oluşan zararın karşılanmasına olanak sağlar. Hayvan hastalıkları olarak; 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu’na göre ihbarı zorunlu olan her türlü hastalık, bu sigortanın poliçe kapsamına girmemektedir.
 • Dolu Sigortası: Zaman zaman çeşitli bölgelerde gerçekleşen aşırı dolu yağışları nedeniyle tarımsal üretim alanlarında bitkilerin dolu tanelerinden ötürü zarar görmesi nedeniyle, oluşan zararın karşılanmasına olanak sağlayan bir sigorta poliçesidir. Üreticilerin talep etmeleri durumunda meyve ve sebzelerde dolu yağışı nedeniyle oluşan kalite kaybının telafi edilmesinde de yardımcı olan bir sigorta türüdür.
 • Sera Sigortası: Asıl odağı dolu olan bu sigorta türünün; cam, plastik ya da hem cam hem de plastikten oluşan seralarda oluşan zararların karşılanmasını amaçladığı söylenebilir. Serayla ilgili tarım aletlerinde zarar oluşması, mahsullerin zarar görmesi, tesisin zarar görmesi ve seraya bağlı olan her türlü unsurun zarar görmesi durumunda, tüm zarar sigorta kapsamında karşılanabilir. Öte yandan üreticilerin istekleri doğrultusunda yangın, fırtına, kar, dolu ağırlığı, deprem, hortum, yer kayması, taşıt çarpması, su baskını, sel, diğer doğal afetler ve daha birçok durumdan ötürü zarar görmesi nedeniyle de Sera Sigortası ürününün gerekli zararı karşılaması gibi bir durum söz konusudur.

Ziraat Bankası Tarım Sigortası Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası tarım sigortası nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan üreticilerin, öncelikle bu işlemleri Ziraat müşteri hizmetleri ile yapmak istedikleri ancak bu konuda olumsuz yanıt aldıkları görülür.
 
Ziraat Tarım sigortası için öncelikle üreticilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine gidip, kayıtlarını yenilemeleri veya kayıtlarını yaptırmaları gerekir. Kayıt yenileme veya yaptırma işleminin ardından da Ziraat Bankası şubelerine gitmek poliçe yenileme ya da yaptırma işlemi için ikinci adım olarak nitelendirilebilir. Gişe işlemlerinden değil de direk olarak müşteri ilişkilerinin olduğu bölümden, Ziraat tarım sigortası yaptırmak istediğinize dair talebinizi belirtmeniz gerekir. Nüfus cüzdanınız, ÇKS belgeniz, tarımsal üretim faaliyetlerinize dair belgeleriniz, üretim yaptığınız alana dair belgeler gibi önemli evrakları da yanınızda götürmeniz gerekir. İşletmenizin ve üretim alanınızın durumuna göre gerekli görülürse ekstra evraklar da istenebilir. Sigorta için başvurunuz alındıktan sonra, öncelikle tarımsal üretim alanınıza eksperler gönderilir. Hemen ardından incelemeler yapılır ve tarımsal üretim faaliyetlerinize göre notlar alınır. Ardından işletmenize ve üretim faaliyetlerinize göre alınan notlar, sisteme girilir ve poliçe tutarınız, teminatlarınız hesaplanır. “Ziraat Bankası tarım sigortası nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı olarak üreticilerin genel anlamda bu şekilde bir süreçten geçecekleri söylenebilir. Öte yandan şartlara göre, üretim faaliyetlerinize göre ve daha birçok duruma göre, sigorta poliçesinin oluşturulma süreci de değişim gösterebilir.
 

Ziraat Bankası Tarım Sigortası Ödeme

Ziraat Bankası tarım sigortası ödeme konusunda üreticilerin tercih edebilecekleri iki ana yöntem vardır. Bunlardan birincisi direkt olarak şubelere giderek ödeme yapmak, ikincisi ise internet bankacılığı üzerinden, “Ödemeler” menüsünden, ilgili ekran vasıtasıyla sigorta priminin ödenmesidir. Ödeme konusunda en önemli detay ise TARSIM poliçelerinin direkt olarak peşin bir şekilde ödenmemesidir. Çoğu TARSIM poliçesi için üreticilere çeşitli kolaylıkla sağlanmakta ve bu kolaylıkla neticesinde de üreticilerin poliçe tutarlarını taksit taksit ödeme gibi bir imkanları olabilmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Sigortası Şartları

Ziraat Bankası tarım sigortası şartları, tarım sigortası yaptırmak isteyen üreticilerin hangi koşullara uygun olmaları gerektiğini özetleyen bir kavramdır. Her üretici sınıfının, Ziraat tarım sigortası veya diğer sigorta teminatlarına uygun olmaları söz konusu olmayabilir. Öte yandan bazı üreticilerin şartlarda eksik kaldıkları ve şartları tamamlama gibi bir gerekliliğinin olduğu da görülebilir. Bu nedenle şartlar hakkında önceden bilgi sahibi olup, bu ölçüde hareket etmek her zaman için en mantıklı seçenek olacaktır.
 
Ziraat Bankası tarım sigortası şartları olarak aslında tek bir ana şartın ya da ön koşulun önem taşıdığını söylemek mümkündür. O şart ise özellikle TARSIM poliçesi yaptırmak isteyen üreticiler için geçerlidir. Üreticilerin Tarım ve Orman Bakanlığı sistemine kayıtlı olmaları ana şartlardan biridir. Ayrıca kayıtlarının güncel olması da son derece önem taşıyan bir noktadır. Öte yandan poliçenizin teminatlarına, üretim faaliyetlerinize ve daha birçok detaya göre çeşitli şartların önünüze çıkması da söz konusu olabilir.

Ziraat Tarsim ÖBF Ne Demek?

“Ziraat Tarsim ÖBF ne demek?” tarımsal üreticilerin en çok merak ettikleri kavramlardan biridir. Çoğu tarımsa üreticinin “ÖBF” kavramını teknik bir terim olarak yorumladığı görülebilir ancak bu kısaltmanın açılımı, sanıldığı gibi teknik bir terim değildir. Ziraat Tarsim ÖBF, Ön Bilgi Formu kelimesinin açılımıdır. Genel olarak Ziraat Tarsim başvuru işlemleri sırasında üreticilerin karşılarına çıkar. Üreticiler ise bu formu, TARSIM ana menüsünde yer alan “ÖBF Takip” ekranı vasıtasıyla yakından inceleyebilirler.

Ziraat Tarsim Poliçe Sorgulama

Ziraat Tarsim poliçe sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında çoğu tarımsal üreticinin merak sahibi olduğu söylenebilir. Poliçe sorgulama işlemi için üreticilerin kullanabilecekleri dört  farklı seçenek vardır ve seçeneklerin şunlar olduğunu söylemek mümkündür:
 • Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla TARSIM poliçe sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • 0850 250 82 77 numaralı telefondan TARSIM müşteri hizmetlerine bağlanarak, gerekli sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • TARSIM online poliçe sorgulama ekranı sayesinde de poliçe sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ziraat TARSIM poliçe sorgulama işlemleri için SMS yöntemini de kullanabilirsiniz. BILGI boşluk TC KIMLIK NO veya VKN yazıp, 0 532 754 0 808 numaralı telefona SMS atarak poliçe sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Öte yandan POLICE yazıp POLICE NO şablonuna uygun bir şekilde 0 532 754 0 808 numaralı telefona SMS atmanız durumunda da poliçe bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.
Ziraat Tarsim poliçe sorgulama işlemleri için yukarıda belirtmiş olduğumuz kanallar çok rahat bir şekilde kullanılabilir ancak kullanılacak olan kanalların sizden birtakım bilgiler isteyeceğini unutmamanız gerekir. Bu nedenle sorgulama işlemleri sırasında ÇKS belgeniz ve nüfus cüzdanınız gibi temel evrakların yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler